دسته بندی ها

دیوارپوش کامپوزیت

فروشندگان و مجریان دیوارپوش کامپوزیت

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل دیوارپوش کامپوزیت

دیوار های هر ساختمان قسمت خیلی مهمی از هر ساختمان به شمار می آیند که تاثیر زیادی بر زیبایی نمای داخلی آن ساختمان دارند. وقتی وارد فضایی می شویم که دیوار های زیبا دارد ناخودآگاه توجه مان جلب می شود و شروع به تحسین آن می کنیم. به همین دلیل است که امروزه طراحان دکوراسیون داخلی و معماران توجه ویژه ای به نمای دیوار های داخلی خانه دارند. همین حساسیت روی دیوار های ساختمان ها، موجب عرضه دیوارپوش های زیادی به بازار شده است. قدیم تنها دیوار پوش هایی که در بازار وجود داشت کاغذ دیواری ها بودند. که آن ها هم مشکلات فراوانی داشتند اما امروزه نه تنها مشکلات کاغذ دیواری ها برطرف شده بلکه انواع متریال های دیگر برای پوشاندن دیوار به بازار ارایه شده است که باب میل هر سلیقه ای باشد. یکی از انواع دیوار پوش های پرطرفدار دیوارپوش کامپوزیتی است که در ادامه به معرفی آن و انواع مختلف و کاربرد هایش و هم چنین مزایای استفاده از آن می پردازیم. 

ادامه مطلب

دیوارپوش کامپوزیت چیست؟

این دیوار پوش ها همان طور که از نام شان پیداست از جنس کامپوزیت می باشند که این متریال در حقیقت ترکیبی از چسب و رزین و سیمان است. این دیوار پوش ها به شکل صفحه هایی در ابعاد و اندازه های متفاوت به بازار عرضه می شوند که با کنار هم قرار گرفتن، دیوار را به زیبایی می پوشانند و نمایی خاص ایجاد می کنند.

انواع دیوارپوش کامپوزیت

این محصول هم مانند هر محصول دیگری در ابتدا به شکل پنل های ساده اما در رنگ های متفاوت به بازار عرضه می شد اما هرچه که از عمر آن گذشت نمونه های طرح دار هم روانه بازار شد. در حال حاضر این دیوار پوش ها در طرح های گوناگون از جمله سنگی، آجری، چوبی و... در دسترس خواهند بود.

دیوارپوش کامپوزیت طرح آجر

آجر از جمله متریال هایی است که در طراحی دکوراسیون مدرن، نمونه های تزیینی آن استفاده زیادی دارد. حتما دیده اید خانه هایی که دارای یک یا دو دیوار با طرح آجر هستند. این ایده فضا را زیبایی خاصی می بخشد و فضایی متفاوت ایجاد می کند. اما استفاده از آجر های مناسب برای خلق این ایده سختی های خودش را دارد که دراین جا دیوارپوش های کامپوزیتی کار ما را راحت کرده اند. این پنل ها دارای طرح آجر می باشند و وقتی روی دیوار نصب می شوند نمایی هم چون آجر های معمولی دارند. دیوارپوش های طرح آجر خود دارای انواع متفاوتی می باشند. از جمله آجر های نامنظم. مزیت استفاده از این دیوارپوش ها این است که به آسانی و با سرعت زیادی نصب می شوند و احتیاجی هم به زیرسازی خاصی ندارند. انبساط و انقباض خیلی پایینی دارند و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشند. از همه مهم تر که این دیوارپوش ها عایق هم می باشند و البته در برابر اشعه یو وی هم مقاوم هستند.

دیوارپوش کامپوزیت طرح سنگ

این دیوارپوش ها هم مانند نمونه های طرح آجر می باشند با این تفاوت که شکل ظاهری شان را به شکل سنگ های زیبا و تزیینی طراحی می کنند. دیوارپوش های طرح سنگ هم مزیت های دیوارپوش های طرح آجر را دارا هستند. استفاده از سنگ در نمای دیوار ها مستلزم صرف هزینه خیلی زیادی می باشد. از سوی دیگر سنگ متریالی تقریبا سنگین است. دیوارپوش های کامپوزیتی را از روی سنگ های طبیعی می سازند و ظاهری مشابه آن ها دارند با این تفاوت که دردسر خیلی کم تری برای نصب شان داریم.

دیوارپوش کامپوزیت را چگونه تهیه کنیم؟

فروشگاه هایی که لوازم دکوراتیو عرضه می کنند، این محصول را هم دارند. از آن جایی که برای نصب این دیوارپوش ها هم به نیروی متخصص نیاز است می توانید برای تهیه دیوارپوش ها به دفاتر ارایه دهنده خدمات دکوراسیون مراجعه کنید و با مشورت آن ها متریالی با درجه کیفی مناسب انتخاب کنید. برای این محصول هم مانند محصولات دیگر امکان خرید اینترنتی و مجازی وجود دارد. فقط برای انجام این کار مراقب باشید که پیش از خرید حتما با چند نفر کارشناس صحبت کنید.

دیوارپوش کامپوزیت چه مزیت هایی دارد؟

این محصولات مزیت های زیادی دارند که باعث شده است استفاده از آن ها نسبت به متریال هایی مثل سنگ و چوب توجیه بیشتری داشته باشد. این متریال بسیار سبک است و به دلیل همین ویژگی مورد توجه معماران می باشد. این دیوارپوش ها مقاومت خیلی خوبی در مقابل خوردگی و آسیب های این چنینی دارند که موجب می شود طول عمر بالایی داشته باشند. مقاومت آن ها در برابر ضربه هم قابل قبول است. عایق خیلی خوبی برای حرارت می باشند و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی می شود. عایق خوبی برای صوت هستند که جلوی انتقال سر و صدا های مزاحم را می گیرند. اگر نیاز باشد دیوار خانه را با متریالی مثل سنگ بپوشانیم نیاز به انجام مراحل خاصی است که به زمان زیادی می انجامد اما استفاده از دیوارپوش ها کار را بسیار راحت کرده است و در زمان کوتاهی به هدف می رسیم. اگر قسمتی از دیوارپوش آسیب ببیند می توان به آسانی آن را جدا و با یک پانل دیگر عوض کرد.

دیوارپوش های کامپوزیت چه کاربردی دارند؟

از این دیوارپوش ها در منازل مسکونی می توان برای دیوار های اتاق خواب و یا اتاق نشیمن استفاده کرد. علاوه بر منازل مسکونی استفاده از این دیوارپوش ها با طرح های متنوع برای ادارات و شرکت ها هم توصیه می شود زیرا زیبایی فوق العاده ای به فضا می بخشند.

دیوارپوش کامپوزیت چیست | آشنایی بیشتر با انواع مدل های آن

امروزه، در معماری و طراحی داخلی مدرن استفاده از انواع مختلف دیوارپوش رواج زیادی پیدار کرده است. در بازار انواع بسیار متفاوتی از دیوارپوش وجود دارد که هر کدام طرفداران خاص خود را دارند. اما نوع جدیدتری از دیوار پوش که افراد کمتری با آن آشنایی دارند، دیوارپوش کامپوزیت است. کامپوزیت ترکیبی از سیمان، رزین و چسب است.

دیوارپوش کامپوزیت، پانل هایی هستند که از مواد مختلف با کارکرد های مختلف تشکیل شده است. به عنوان مثال، سقف با بتن، لایه عایق برای کف و لایه های ضد آب سه در یک. پانل های ساندویچی یکی از انواع رایج پانل های کامپوزیتی است. از دیوار پوش های ساخته شده از ورق کامپوزیت برای دیوار و نما استفاده می شود. اصلی ترین مزیت استفاده از دیوارپوش کامپوزیت ضد آب بودن و مقاومت آن در برابر رطوبت است. این نوع دیوارپوش در انواع طرح و رنگ قابل تولید است و از تنوع بسیاری برخوردار است.

آشنایی با انواع مدل های دیوارپوش کامپوزیتی و کاربرد های آن ها

در حالت کلی، دیوار پوش کامپوزیتی به چند نوع تقسیم می شود: پانل های دیوارپوش کامپوزیت آلومینیومی، پانل های دیوار پوش کامپوزیت چوبی، پانل های دیوار پوش کامپوزیت استیل، پانل های دیوارپوش کامپوزیت طرح سنگ، پانل های دیوار پوش کامپوزیت طرح آجر و پانل های دیوار پوش کامپوزیت پشم سنگ و ... که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

پانل دیوارپوش کامپوزیت چوبی

دیوار کوب کامپوزیت چوبی معمولا از تخته های چوبی پهن و باریک در رنگ های مختلف ساخته می شود. پانل های دیواری چوبی از تخته های چند لایه ساخته می شود که دو صفحه آن به یک سطح نازک چسبانده می شود و یک لایه هسته ای ضخیم تر ساخته می شود. فاصله بین صفحات به منظور اطمینان حاصل کردن از استحکام بیشتر دیوار پوش است، هم چنین با این کار دیگر نیازی به اضافه کردن مواد افزودنی دیگر نیست. پانل های چوبی در انواع پانل های کوچک، پانل های لاله زنبوری یا پانل های روکش دار طرح چوب قابل تولید هستند. پانل های دیوار پوش کامپوزیت طرح چوب را می توان به دو صورت افقی و عمودی نصب کرد. بازار ترین ویژگی دیوار پوش های چوبی مقاومت بالا و قابلیت نگه داری برای مدت زمان طولانی است. چوب همواره نمادی از طبیعت است و به فضای خانه گرما و صمیمیت زیادی می بخشد، اما از آن جایی که استفاده از چوب هزینه بردار است و استفاده از آن برای محیط زیست مضر است، پس می توان از پانل های دیواری کامپوزیت با روکش چوبی استفاده کرد تا هم خانه را در برابر صدا و حرارت عایق کنید. نصب دیوار پوش های چوبی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه و آسان است، چون نیاز به هیچ گونه زیر سازی ندارد.

دیوار پوش کامپوزیت استیل

در این نوع دیوار کوب پانل های دیواری به رنگ استیل، پانل های زیرین و مواد هسته از طریق یک چسب یا فوم به یکدیگر چسبانده می شوند، به این ترتیب این نوع دیوار پوش به عنوان یک عایق حرارتی ایده آل برای خانه عمل می کند. از این نوع دیوار پوش برای انواع کارگاه و انبار های صنعتی، سردخانه ها، کارخانه های بسته بندی جعبه، اقامتگاه های سبک فولادی و ... کاربرد دارند.

دیوارپوش کامپوزیت پشم سنگ

بازالت و سایر مواد معدنی طبیعی اصلی ترین مواد ترکیبات پانل های دیواری کامپوزیتی ساخته شده از پشم سنگ هستند. پشم سنگ در طی فرآیند حرارت دهی در دمای بالا ذوب می شود و به صورت فیبر در می آید، سپس با اضافه کردن مقدار کافی چسب به آن به یک ماده جامد انعطاف پذیر تبدیل می شود. محصولات پشم سنگ برای تجهیزات صنعتی، ساخت و ساز، عایق کشتی، عایق صوتی و غیره بسیار کارآمد و مناسب هستند.

پانل های دیوارپوش کامپوزیت آلومینیومی

پانل های دیواری کامپوزیت آلومینیومی یک نوع متریال جدید برای دکوراسیون داخلی است. به منظور صرفه جویی در هزینه ها و با توجه به تنوع رنگ گسترده، روش ساخت راحت، عملکرد پردازش عالی، قابلیت جلوگیری از آتش سوزی و کیفیت بالای این محصول در مدت زمان کوتاهی محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

پانل های کامپوزیت آلومینیومی و پلاستیکی عملکرد منحصر به فردی دارند به همین دلیل در ساخت انواع دیوار های بیرونی، دیوار، بازسازی و نوسازی خانه های قدیمی، تزئینات دیوار های داخلی و سقف، سکو های اجرا و ... از این نوع پانل ها استفاده می شود.

پانل های دیوارپوش فایبر گلاس

فایبر گلاس از مواد نفتی و پشم شیشه به دست می آید، امروزه در ساخت انواع دیوارپوش از فایبر گلاس نیز بهره برده می شود که به عنوان یک عایق حرارتی عالی عمل می کند و در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد. اصلی ترین ویژگی پانل های دیواری فایبر گلاس قابلیت رنگ پذیری آن است. تنوع در طرح و رنگ، ضد آب، عدم نیاز به زیر سازی، ظاهر زیبا، مقاومت در برابر انواع ضربه، نصب سریع و آسان، قابلیت انعطاف پذیری و هزینه مناسب باعث شده است که استفاده از دیوار پوش فایبر گلاس نسبت به سایر انواع دیوارپوش بیشتر رواج پیدا کند.

از دیوار پوش فایبر گلاس در ساخت نمای خارجی ساختمان، دکوراسیون داخلی، تزئین فضای شهری، ساخت انواع ستون، پل و زیرگذر و کانس استفاده می شود. پانل های فایبر گلاس در طرح و نقش های متنوع قابل اجراست، یکی از محبوب ترین طرح ها، طرح آجر است. این نوع دیوارپوش با طرح های مختلفی از آجر به صورت منظم و نامنظم بر روی دیوار نصب می شود. قابلیت رنگ پذیری و سمباده کشی آن سبب می شود که به راحتی بتوانید بین دکوراسیون داخلی خانه با دیوارپوش هماهنگی ایجاد کنید. دیوارپوش کامپوزیت طرح سنگ نیز یکی دیگر از انواع رایج در بازار است که در دکوراسیون داخلی منازل و محل کار به وفور از آن استفاده می شود.

همانطور که مشاهده کردید این سازه انواع مختلفی دارد از این رو قیمت دیوارپوش کامپوزیتی با توجه به کاربرد، مزایا و مقاومتی که دارند متفاوت است. شما عزیزان می توانید با توجه به کاربرد و بودجه ای که مدنظرتان است، نوع مناسبی را برای خرید انتخاب کنید.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون