دسته بندی ها

پرده هوا

فروشندگان و مجریان پرده هوا

راهنمای خرید و انتخاب پرده هوا

پرده هوا علاوه بر این نام، با اسامی Air Curtain و درب هوا یا Door Air نیز در بازار شناخته می‌شود. این محصول در اصل یک دستگاه است که در ظاهر بسیار به کولرهای گازی شباهت دارد. در محل ورودی و خروجی انواع ساختمان‌ها نصب می‌شود. کار این دستگاه این است که مانند یک دمنده عمل می‌کند. به بیان دیگر جریان هوا را در جهت بالا به پایین می‌دمد. هدف از این کار ایجاد اختلاف دما در قسمت مورد نظر یا سایت دستگاه است. هوای دمیده شده هدایت شده از این دستگاه سبب جایگزینی هوای تازه و مطبوع به جای هوای نامطبوع و همچنینی دفع حشرات موذی در محل نصب می‌شود. برای حصول نتیجه مطلوب دستگاه باید دارای سرعت و قدرت مناسبی برای دمیدن هوا باشد. طول دستگاه انتخاب شده توسط مشتری، معمولا متناسب با عرض محل نصب دستگاه در نظر گرفته می‌شود. پرده هوا می‌تواند با گرم کن هوا یا فاقد آن باشد. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی پرده هوا، انواع موجود در بازار، طرز کار و چگونگی عملکرد آن، محل‌های مناسب برای نصب دستگاه، مزایا و روش‌های حفظ و نگهداری این محصول و قیمت آن بپردازیم.

ادامه مطلب

انواع پرده هوا کدامند؟

انواع این محصولات شامل سه نوع است. در نوع اول جهت هوای دمنده، در جهت عمودی و از بالا به پایین است. در نوع دوم جهت جریان هوا عمودی و برعکس حالت اول، از پایین به بالاست. ولی در نوع سوم جهت جریان هوا، افقی است و این نوع محصول می‌تواند در یک سمت یا در هردو سمت محل مورد نظر نصب شود.

طرز کار و عملکرد پرده هوا چگونه است؟

پرده هوا در حقیقت دستگاهی برای هدایت و عبور جریان هوا با اعمال تغییراتی مطلوب است. به این منظور هوا از قسمت ورودی دستگاه وارد شده و در صورتی که دستگاه دارای فیلتر باشد، هوای وارد شده فیلتر شده و سپس از قسمت خروجی دستگاه به بیرون پرتاب می‌شود. ضخامت هوای حاصل از دمش از این دستگاه حدودا بین 3 تا 5 سانتی‌متر است. به علاوه دستگاه در صورت عملکرد صحیح باید بتواند حجمی معادل 30 درصد از کل هوای وارد شده را به خارج بدمد.

وظیفه فیلتر این است تا از قطعات مانند مبدل حرارتی، فن‌ها و سایر تجهیزات الکتریکی موجود در فضای داخلی دستگاه حفاظت کند. اتصال فن به پرده هوا به صورت مستقیم یا از طریق تسمه انجام می‌شود. انواع فن‌های پرکاربرد در دستگاه پرده هوا شامل فن‌های سانتریفوژ، فن‌های محوری دمنده و فن‌های متقاطع هستند. در قسمت خروجی برخی از دستگاه‌ها قابلیت تنظیم در نظر گرفته شده، که منجر به ایجاد یک جریان بهتر و در نهایت افزایش کارایی دستگاه می‌شود. در انواع پرده هوا گرمایشی، که به منظور ایجاد جریان هوای گرم در نظر گرفته شده است، یک کویل قرار داده شده است. نقش کویل برای تنظیمات مربوط به ورودی آب گرم یا سرد، بخار، انبساط مستقیم یا غیرمستقیم  است تا امکان پرتاب هوای سرد یا گرم در دستگاه فراهم شود.

محل‌های مناسب برای نصب پرده هوا کدامند؟

پرده هوا در مناطق مختلف از جمله در اسکله‌های بارگیری در محل ورودی خودرو، در آشیانه‌های پرواز، ورودی ساختمان‌ها با کاربری مختلف اداری، تجاری، مسکونی  و کلا در مناطقی با حجم زیاد رفت و آمد نصب می‌شود.

مزایای استفاده از پرده هوا چیست؟

استفاده از این وسیله مزایای مختلفی دارد که از جمله مهمترین آنها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

کاهش آلاینده‌ها با کاربرد پرده هوا در فضای مورد نظر از میزان ورود انواع آلاینده‌ها از جمله ذرات گرد و غبار موجود در هوا و گازهای سمی به مکان مورد نظر جلوگیری می‌شود.

جلوگیری از ورود حشرات موذی به دلیل اختلاف جریان هوا و دمیدن آن توسط دستگاه از ورود انواع حشرات به محیط و متعاقب آن آلودگی و مشکلات حاصل از ورود این حشرات به محل جلوگیری می‌شود.

بهره‌ وری بیشتر انرژی با فراهم شدن جریان هوا توسط دستگاه این امکان فراهم می‌شود تا از هوای گرم و سرد موجود در محیط به بهترین و صحیح‌ترین روش استفاده شود. در نتیجه از مقدار انرژی تلف شده کاسته شده و در نهایت در هزینه‌های تامین انرژی سرمایشی و گرمایشی صرفه جویی می‌شود.

حفظ و نگهداری پرده هوا چگونه است؟

به منظور افزایش طول عمر و دوام بیشتر دستگاه لازم است تا نکاتی از طرف مشتریان مورد توجه قرار گیرد. سایتی که دستگاه در آن نصب می‌شود باید از رطوبت یا نفوذ جریان آب به دور باشد. همچنین بر اثر گذشت زمان و وجود گرد و غبار در هوای موجود، به مرور زمان پره‌های دستگاه حالت توازن خود را از دست داده و در نتیجه به موتور آن فشار وارد می‌آورد. برای جلوگیری از به هم خوردن تراز موتور که آثار منفی ماند شکستن فن‌ها و سوختن موتور را در پی دارد، لازم است تا دستگاه به صورت دوره‌ای سرویس شود.

قیمت پرده هوا تابع عواملی چندگانه است. نوع پرده، شیوه به گردش درآوردن هوا در آن و وجود قابلیت گرمایشی و سرمایشی از جمله این عوامل هستند. در پرده هوا نوع دوم با جریان هوای عمودی در جهت پایین به بالا قیمت در مقایسه با سایر محصولات به علت وجود شرایط ترمودینامیکی بهتر، بالاتر است. گردش هوا به دو صورت باز و بسته در این نوع از دستگاه‌ها وجود دارد که قیمت سیستم بسته گردش هوا نسبت به انواع باز بیشتر است. وجود دستگاهی با قابلیت سرمایشی - گرمایشی، به دلیل تجهیزات و هزینه‌های نگهداری نیز نسبتا بالا است.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره پرده هوا