دسته بندی ها

کانکس

فروشندگان و مجریان کانکس

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل کانکس

کانکس‌ ها سازه‌ هایی از پیش ساخته شده می باشند که در دنیای امروزی کاربرد های متنوع و خیلی زیادی برای آن ‌ها تعریف شده است. لزوم اسکان‌ های موقتی در محل ‌هایی خارج از شهر باعث ساختن کانکس‌ ها و ظهور آن‌ ها شد اما رفته رفته به کاربرد های آن اضافه شد و حالا می توان کاربری زیادی برای این سازه تعریف کرد.

از کانکس چه استفاده هایی می شود

مهم‌ ترین استفاده از این سازه ‌ها برای پروژه ‌های عمرانی و ساختمانی و بین راهی می باشد که محلی است برای سکونت موقت کارگران و مهندسین. علاوه بر این، امروزه فروشگاه‌ ها و اغذیه فروشی های زیادی هم در کانکس‌ ها استقرار یافته اند. دلیل این کاربری‌ ها هزینه های سنگین مغازه ها می باشد. یک استفاده مهم دیگر از این سازه‌ ها برای زمانی است که یک حادثه در کشور اتفاق می افتد. مثلا زمان وقوع سیل و یا زلزله خیلی از افراد در این کانکس‌ ها مستقر می شوند تا زمانی که خانه های شان دوباره آماده سکونت شود. دکه های روزنامه فروشی از دیگر کاربرد های مهم این سازه‌ می باشد که حتما شما هم نمونه ‌هایی از آن ها را دیده اید.

انواع کانکس‌ های مختلف

کانکس‌ های نگهبانی

نمونه ‌های نگهبانی معمولا کوچک هستند و جایی به اندازه یک نفر دارند. از این سازه‌ ها برای استقرار نگهبانان در مجتمع ‌های بزرگ اداری و مسکونی استفاده می شود. کانکس‌ های نگهبانی معمولا امکانات ویژه ای ندارد و تنها محلی برای نشستن نگهبانان هستند.

کانکس‌ های کارگاهی

پروژه های عمرانی و ساختمانی گاهی در محلی دور از شهر قرار دارند. برای اسکان کارشناسان و کارگران و مهندسین باید فضایی باشد تا در فصل های مختلف سال از آب و هوای مختلف در امان باشند. از این رو نمونه‌ های کارگاهی ساخته می شوند. آن هم در اندازه ها و ابعاد گوناگون. خوبی ساختن کانکس‌ ها این است که در مدت زمان کوتاهی و البته با صرف هزینه ای کم حاضر می شوند.

کانکس‌ های ویلایی

این سازه‌ ها در منطقه های خوش آب و هوا مورد استفاده قرار می گیرند. امکانات داخلی آن ها به گونه ای باید باشد که امکان اسکان موقت وچند روزه را داشته باشند. پس باید مجهز به سرویس بهداشتی و امکانات گرمایشی و سرمایشی باشند.

کانکس‌ های سرایداری

این نمونه ‌ها هم مانند نمونه ‌های نگهبانی کوچک هستند و همان طور که از نام شان پیداست برای سرایدار ساختمان ‌های بزرگ قرار داده می شوند. این کانکس‌ ها را یا در پارکینگ قرار می دهند و  یا حیاط مجتمع. زمانی که فضا و اتاق کافی برای سرایدار وجود ندارد استفاده از این سازه باعث می شود به صرف هزینه کمتری برای ساختن محل اسکان نیاز داشته باشیم.

کانکس‌ های فروشگاهی

این نمونه‌ها چون معمولا تا ساعت های پایانی شب باز می باشند باید دارای سیستم ‌های روشنایی خاص و ویژه‌ای باشند و علاوه بر این امنیت این کانکس‌ ها هم اهمیت فراوانی دارد. چرا که حتما در آن فضا مقدار زیادی کالا قرار دارد و نمی توان مانند یک کانکس نگهبانی با آن رفتار کرد.

کانکس‌ های چرخدار

حتما کانکس‌ های نیروی انتظامی را در سطح شهر دیده اید. این ها نمونه ‌هایی از کانکس‌ های چرخ دار هستند که با هدف جا به جایی آسان ساخته می شوند.

کانکس‌ ها چه مزیت هایی دارند

برای ساختن این سازه‌ ها به زمان خیلی کوتاهی احتیاج داریم و هزینه ای هم که برای این کار صرف می شود با ساخت و ساز معمولی تفاوت زیادی دارد. به همین دلیل معمولا زمانی که صرفه جویی در زمان و هزینه مطرح باشد استفاده از کانکس پیشنهاد خوبی است. سازه‌ های مذکور از صفحات بزرگ و سبکی ساخته می شوند که مقاومت بالایی در برابر حوادث طبیعی نظیر زلزله دارند. حتی اگر در اثر زلزله تخریب شوند آوار سبک‌ تری ریخته می شود که در نتیجه خطر کمتری ساکنین را تهدید می کند. دیواره های آن ‌ها دارای عایق های حرارتی خوبی می باشند که این ویژگی سبب می شود اتلاف انرژی به کمترین میزان خود برسد. در پروژه های عمرانی که پس از گذشت مدتی جا به جایی دارند، خیلی مهم است که بتوان محل سکونت را هم جا به جا کرد. پس همین ویژگی آن ها را به سازه ای پرطرفدار در ساخت و ساز تبدیل کرده است. این سازه‌ ها طرح های متنوعی دارند که هر کدام امکانات خاص خود را دارند. بسته به هدف استفاده و بودجه ای که داریم می توان برای آن ‌ها امکانات اضافی قرار داد.

کانکس‌ ها چه معایبی دارند

کانکس‌ های خیلی زیاد و متنوعی در بازار وجود دارد که تعداد خیلی زیادی از آن ها از متریال نامرغوب و بدون کیفیت ساخته شده اند. این سازه‌ ها نه تنها مزایای عنوان شده را ندارند بلکه استفاده از آن ها خطرات خاص خود را دارد. به دلیل این موضوع باید پیش از خرید آن ها حتما از منابع موثق اطلاعات لازم جمع آوری شود تا بهترین نوع شان را انتخاب کنید. از طرف دیگر برای ساختن کانکس‌ ها هم بالاخره محدودیت ابعاد وجود دارد و نمی توان هر اندازه ای که می خواهیم بسازیم.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره کانکس

جشنواره