دسته بندی ها

عایق رطوبتی

فروشندگان و مجریان عایق رطوبتی

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل عایق رطوبتی

رطوبت و نم یکی از مهمترین معضلات یک ساختمان هستند که می‌توانند ساختمان را تا مرز تخریب پیش ببرند. گاهی اوقات ضرر های به وجود آمده از نم و رطوبت غیر قابل جبران است. با استفاده از عایق رطوبتی می توان سال ها از بابت رطوبت دیوار ها و سقف خانه، خاطرتان آسوده باشد. عایق های رطوبتی جدید که با تکنولوژی های نو تولید می شوند با دوام و پایدار هستند.

عایق رطوبتی به پوششی گفته می شود که ساختمان را در برابر نفوذ آب و رطوبت محافظت می کند. این عایق به صورت لایه هایی با ضخامت مختلف است که به شکل مایع، پودر، رولی یا صفحه ای در ابعاد مختلف به بازار عرضه و در اختیار مشتریان قرار می گیرد. عایق رطوبتی از مواد مختلف ساخته شده و با توجه به میزان ترکیبات خود، در مکان های مختلف کاربرد دارد.

به طور کلی عایق رطوبتی شامل لایه هایی با ترکیبات خاص است و بر روی سطح مورد نظر برای جلوگیری از نشت هر گونه نم و رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد. عایق رطوبتی دیوار با عایق رطوبتی سقف تفاوتی نداشته و هر دو از نظر جنس متریال یکسان هستند.

مزایا و معایب عایق رطوبتی

اگر بخواهیم بر مزایا و معایب عایق های رطوبتی مروری داشته باشیم باید بگوییم یکی از مهمترین معایبی که عایق رطوبتی دارد طول عمر کم آن است. عایق رطوبتی دیوار و سقف مدت زمان زیادی بر روی بام و دیوار شما دوام نخواهد آورد، زیرا این عایق ها دچار فرسودگی می شوند. به منظور حل این معضل گاهی اوقات لازم است روی عایق رطوبتی سیمان، کاشی یا سرامیک نصب کنیم که طبیعتا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

حالا بیایید بر نحوه کار عایق رطوبتی قدیمی مروری داشته باشیم. یکی از عایق های رطوبتی که در قدیم استفاده می شده است قیر و گونی است. قیر و گونی همانطور که از نامش پیداست از ترکیب قیر و گونی تشکیل شده است. نحوه اجرای آن به این صورت است که در ابتدا گونی ها و یا پارچه‌ های بزرگی را بر روی پشت بام و یا دیوار قرار می‌دهند، که این گونی ها باید با توجه به مساحت مورد نظر بریده شوند. بعد از آن، قیر را با حرارت دادن ذوب کرده و بر روی گونی‌ ها می‌پاشند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که گونی هایی که برای عایق رطوبتی قیر گونی استفاده می‌شوند الزاما درجه یک باشند و تارو پود های آن ‌ها کاملا مشخص شده باشد. به علاوه قیر مورد استفاده نیز باید درجه یک باشد، ناخالصی و شن و ماسه های بسیار کمی داشته باشد تا عایق رطوبتی کاملا با کیفیت بوده و مساحت مورد نظر شما را کاملا پوشش دهد. در این روش لازم است پیش از اجرای قیر و گونی، سطح مورد نظر فاقد هرگونه آلودگی و گرد و غبار باشد زیرا وجود کوچک ترین میزان از گرد و غبار باعث می شود عایق رطوبتی بر روی مساحت مورد نظر نچسبد.

یکی دیگر ازعواملی که باعث می شود عایق رطوبتی بر روی مساحت مورد نظر نچسبد، رطوبت است .کوچک ترین مقداری از رطوبت مانع از اتصال عایق رطوبتی بر سطح مورد نظر خواهد شد. برای همین منظور بهترین زمان اجرای عایق رطوبتی قیر و گونی فصول گرم سال است.

در مقابل عایق رطوبتی سنتی قیر و گونی، عایق رطوبتی نانو در هر فصلی و بر روی هر مساحتی از ساختمان قابل نصب است. این عایق حتی با وجود گرد و غبار، بر سطح مورد نظر می‌چسبد و دوام آن در مقایسه با عایق‌ های سنتی بیشتر است.

یکی دیگر از انواع عایق رطوبتی، عایق رطوبتی مایع است. این نوع عایق رطوبتی به شکل مایع بوده و با دستگاه اسپری یا قلم مو روی سطوح اعمال می شود. قبل از استفاده از این عایق رطوبتی نیز مانند عایق قیر و گونی باید سطح تمیز و خشک باشد. به علاوه اگر سطح دارای برجستگی یا شیب باشد، باید قبل از عایق هموار شود. مزایای استفاده از عایق طوبتی مایع به شرح زیر است.

 • عایق قابلیت چسباندن به سطوح مختلف 
 • عایق رطوبتی حاوی مایع ضد اشتعال می باشد.
 • این عایق باعث ایجاد آسیب و آلودگی جسمی نمی شود.
 • قابلیت رنگ پذیری
 • کاربرد آسان و عدم نیاز به متخصص 
 • عایق رطوبتی پلیمری اسپری 

این نوع عایق ساخته شده از مواد پلیمری است و نسبت به سایر عایق ها مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارد. استفاده از این نوع عایق، باعث ایجاد هیچ گونه آلودگی در محیط نمی شود لذا عایقی دوستدار محیط زیست محسوب می‌شود. اعمال عایق پلیمری نیاز به گرما ندارد و با پخش یا پاشیدن روی سطوح اعمال می شود. یکی از مزایای این عایق این است که می توان گوشه ها را به طور مساوی پوشاند. ماندگاری عایق های پلیمری 20 سال است که بیشتر از سایر عایق های رطوبتی است.

موارد کاربرد عایق رطوبتی 

 • تزئین قطعات سفالی و گلدان ها
 • آب بندی هر نوع استخر و منبع آب
 • بندکشی و آب بندی لای درز کاشی ها
 • چسب سازگار با سیمان و گچ برای افزایش چسبندگی ملات
 • عایق کاری پشت بام، سرویس های بهداشتی، حمام و آشپزخانه
 • رنگ آمیزی و آب بندی سقف های شیروانی و ایرانیتی در رنگ های متنوع
 • عایق کاری و ضدرنگ کردن کف و بدنه کولر و به طور کلی کلیه ورق های گالوانیزه و فلزی
 • چسب قوی و همه کاره برای چسباندن سنگ، کاشی، گچ، قطعات شکسته چینی و سرامیک
 • تعمیر شکستگی و سوراخ شدگی ورق های فلزی و ایرانیتی با کمک مش و الیاف فایبر گلاس
 • با اجرای یک لایه عایق روی یونولیت ملات سیمانی و گچی به راحتی روی آن می چسبد.

به طور کلی باید گفت عایق رطوبتی یکی از حساس ترین و مهمترین مصالح ساختمانی است که نقش مهمی در حفظ و ماندگاری سازه دارد. یکی از جدید ترین روش های عایق بندی استفاده از عایق های شیمیایی به صورت مستقیم و یا به همراه سیمان می باشد. این عایق ها که به روش نانو ساخته می شوند مقاومت بسیار بالایی نسبت به نور خورشید و عوامل جوی و حتی اسید ها دارند. به طوری که علاوه بر ساختمان در دیگر صنایع نیز به عنوان عایق استفاده بسیار زیادی دارند.

این نوع از عایق های رطوبتی بسیار مقرون به صرفه بوده و طول عمر بالایی دارند .طول عمر بالای آن ها نیز به این خاطر است که در زیر سطح های مولکولی و در مقیاس نانو متر با مواد مختلف ترکیب می شوند و با ایجاد پیوند های دوَار پلیمری هوا گذر، باعث تاثیر در سطح می شوند. نانو مواد عایق رطوبتی در اصل هیچ لایه ای روی سطوح ایجاد نمی کنند و در حقیقت جذب مواد پذیرنده خود می شوند و جزئی از ساختار آن ها می شوند.

تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون

مطالب مفید درباره عایق رطوبتی

 • آموزش نصب ایزوگام

  ایزوگام عایقی رطوبتی جهت محافظت پشت بام در مقابل رطوبت وعوامل جوی است. مواد اصلی تشکیل دهنده ایزوگام عبارتن...
 • رفع بوی نم

  بوی نم و یا ماندگی هوای خانه از نگرانی های اساسی هر یک از ما می تواند باشد. با معرفی چند روش، به شما کمک می...