دسته بندی ها

واتر استاپ (واتر استاپ pvc - واتر استاپ استخر و ...)

فروشندگان و مجریان واتر استاپ

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل های واتر استاپ

واتر استاپ یا همان آب بند که نام ساده تری برای آن است عنصری است که عموما در سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. وظیفه آن هم جلوگیری از نفوذ آب به درزها و مفاصل آن است. این وظیفه با طولانی تر کردن مسیر حرکت مایعات یا آب انجام می گردد. آب بند ها را آج دار می سازند تا خاصیت چسبندگی ایجاد کنند. یک ویژگی مهمی که آب بند ها باید داشته باشند این است که انعطاف پذیری شان بالا باشد زیرا در این صورت است که می توانند برای سازه های بتنی با ابعاد و شکل های پیچیده ای که دارند مورد استفاده قرار بگیرند. مواد خامی که برای ساخت واتر استاپ استفاده می شود باید بدون عیب و نقص باشد تا محصول نهایی کارایی درست خودش را داشته باشد. 

ادامه مطلب

انواع واتر استاپ

نمونه های مختلف این محصول عبارتند از: واتر استاپ پی وی سی، واتر استاپ هیدروفیلی و واتر استاپ بنتونیتی.

واتر استاپ PVC

این محصولات در شکل ها و البته اندازه های متنوعی تهیه و به بازار عرضه می شوند اما به طور کلی دارای دو نوع تخت و حفره دار می باشند. ویژگی های مفصل و هم چنین متحرک بودن یا نبودن آن تاثیر زیادی بر انتخاب نوع مناسب دارد. این محصول در مفاصل بتنی قرار می گیرد و نقش یک حایل ضد آب را ایفا می کند تا از نفوذ و ورود مایعات به داخل بتن جلوگیری به عمل آورد. از موارد استفاده از واتر استاپ پی وی سی می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

نهرهای زیر زمینی و تونل ها، فونداسیون ها، تصفیه خانه های آب و فاضلاب و مهار اولیه و ثانویه سازه ها.

واتر استاپ هیدروفیلی

این محصولات را با به کارگیری پلیمرهای لاستیکی و پلیمرهایی که خاصیت انعطاف و ارتجاعی بالایی دارند تولید می کنند. وظیفه آن ها از بین بردن نشت درزها و مقاطع قطع بتن ریزی است. این محصولات در مقایسه با نمونه های بنتونیتی مقاومت کششی شان بالاتر است و غیرسمی بوده و سازگار با آب آشامیدنی هستند. مقرون به صرفه است و شکلش را حتی در دماهای بالا هم حفظ می کند. از کاربردهای این نوع آب بند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آب بندی کردن سد و استخر و کانال های آب
  • آب بندی کردن به جای فلنج ها
  • آب بندی کردن لوله هایی که داخل سازه قرار دارند، سازه های پنهان و نیمه پنهان و هم چنین فونداسیون ها

واتر استاپ بنتونیتی

این محصول که بسیار کاربردی و پرطرفدار است خاصیت ارتجاعی خیلی بالایی دارد و حتی قابلیت افزایش حجم را هم داراست. این محصول زمانی که با آب بتن تماس می یابد منبسط شده و حفره های خالی را پر می کند. استفاده مناسب آن برای درزهای سرد و اجرایی است. هنگامی که ضخامت بتن هم کم باشد استفاده از این محصول مناسب خواهد بود. آب بند بنتونیتی این قابلیت را دارد که پس از برخورد با آب تا حدود ۳۰۰ درصد افزایش حجم داشته باشد. برای اتصالش به بتن از چسب های مخصوص استفاده می شود و نصب کردنش هم به قدری ساده است که در یک ساعت امکان نصب ۱۰۰ تا ۱۲۰ متر از طول آن وجود دارد. این محصول در مقایسه با نمونه های پی وی سی قابلیت تحمل فشار آب بالا دارد و اگر فشار آب تغییر کند دفرمه نمی شود و شکل خود را از دست نمی دهد. نکته ای که باید زمان استفاده از این محصول مورد توجه قرار بگیرد این است که این نوع آب بند اگر در معرض آب های نمک دار قرار بگیرد این احتمال وجود دارد که مانند حالت همیشگی منبسط نشود. پس از آن که واتر استاپ بنتونیتی نصب می گردد باید دست کم ۵۰ میلی متر پوشش بتنی روی آن اجرا شود.

واتر استاپ استخر

همان طور که پیش از این هم ذکر شد از واتر استاپ به منظور آب بندی کردن شیارهایی که در مجاورت آب و مایعات هستند استفاده می شود. از واتر استاپ استخر در زمان ساخت تونل های زیرزمینی و استخر، ساخت مکان هایی که در مجاورت با آب و رطوبت می باشند، سازه هایی که چند سطحی هستند و مخازن آبی استفاده می گردد. از ویژگی های این آب بند هم می توان به دوام و ماندگاری بالا، قابلیت اجرای آسان و قابلیت کشسانی بالا شاره کرد.

قیمت واتر استاپ

واتر استاپ ها انواع مختلف و متنوعی دارند و بسته به ویژگی های شان و این که تا چه اندازه می توانند برای هدف آب بندی در شرایط مختلف کارا باشند قیمت گذاری می شوند. این که چه نوعی باشند، مثلا تخت و یا حفره دار و سایز آن ها همگی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت این محصولات است. آب بندها را بر حسب متر به فروش می رسانند و امکان خرید اینترنتی آن ها هم فراهم است اما بهتر است که پیش از خرید حتما بر اساس مبنای استفاده و هم چنین محلی که مورد نظر است با کارشناسان مشورت کنید تا بهترین نوع انتخاب شود.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون