دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

راهنمای انتخاب نمای ساختمان

logo
Sakhtemoon
راهنمای انتخاب نمای ساختمان

انتخاب نوع نمای ساختمان یکی از چالشهایی است که مهندسان معمار و سازندگان همواره با آن روبرو هستند . در انتخاب نوع نما ملاحظاتی از قبیل زیبایی ، اقتصاد ، دوام ، عایق بودن ، سرعت اجرا ، وزن ، مقاومت در برابر آتش سوزی و زلزله و ... تاثیرگذار هستند .


247

به توضیح مختصری از ویژگیها، معایب و مزایای انواع نماها میپردازیم:

نمای کامپوزیت

 به علت فلزی بودن و نداشتن لایه عایق، به هدر رفتن انرژی کمک قابل توجهی می نماید، لذا به طور قطع نمی توان آن را از نماهای دارای عایق صوت و حرارت دانست.
از نظر اقتصادی به صرفه نیست، زیرا ضرورت اجرای شاسی در زیر آن، به کارگیری لایه میانی از جنس پلی اتیلن و نصب ورق آلومینیوم، باعث بالا رفتن قیمت تمام شده آن می شود.
 با توجه به ضخامت بسیار کم ورق آلومینیوم، نمای کامپوزیت از دوام و استقامت خوبی برخوردار نمی باشد و با گذشت زمان در برابر شرایط جوی نا مطلوب مانند باد و طوفان شکل اولیه خود را از دست می دهد.

طرح آن بسیار متنوع است، به طوری که این نما را می توان جزء نماهای مناسب جهت زیبا سازی ساختمان دانست.
 جرم پذیری نمای کامپوزیت نسبتا بالا است، زیرا این نما از جنس آلومینیوم با رنگ کوره است که این خود از ایرادات وارده به آن از جهت جذب ذرات معلق در هوا می باشد.
سرعت اجرای آن بسیار بالاست و در مدت زمان کوتاهی به اجرا در می آید. این موضوع از محاسن بارز نمای کامپوزیت می باشد.
 پایین بودن وزن آن که باعث کاهش بار مرده ساختمان می گردد، از محاسن دیگر نمای کامپوزیت می باشد.
 از تنوع رنگ خوبی برخوردار است. از این وی‍ژگی می توان در جهت زیباسازی بنا استفاده نمود.
 مقاومت کم در مقابل آتش سوزی از معایب آن می باشد. از آن جایی که ورق آلومینیوم در مقابل آتش مقاومت خوبی ندارد و مواد پلی اتیلن موجود در نمای کامپوزیت نیز شعله ور می شوند، لذا این نوع نما جزء نماهای بدون مقاومت در برابر آتش قرار دارد . 

248

نمای ساندویچ پانل 
به دلیل داشتن لایه فوم پلی اورتان، عایق حرارتی و عایق صوتی خوبی است. خصوصیات این پنل  با قوانین  ملی مبحث 19 ساختمان مطابقت دارد. از نظر عایق صوتی نیز، این سیستم به خوبی عمل می کند، به طوری که تا حدود 60 دسی بل از شدت صوت می کاهد.
 این نوع نما به دلیل استفاده از مصالح مرغوب و گران قیمت، دارای قیمت تمام شده نسبتا بالایی می باشد. اما به علت بازگشت سرمایه به خاطر بهینه سازی الگوی مصرف، باعث صرفه اقتصادی در دراز مدت می شود. همچنین بدلیل بالا بودن سرعت اجرا و ثبات رنگ آن در دراز مدت و عدم نیاز به شستشو، از نظر اقتصادی به صرفه است. 
 نمای ساندویچ پانل از دوام و مقاومت بالایی برخوردار است.
 نمای ساندویچ پانل با طراحی ترکیبی و اجرای زیبا دراشکال متنوع سازه قابل اجرا می باشد.
 ساندویچ پانل به دلیل برخورداری از رنگ استاتیک که با روش الکترو استاتیک انجام می شود از امتیاز عدم جذب معلقات موجود در هوا بهرمند می باشد. رنگ استاتیک روی سطح نمای گالواریوم سبب می شود رنگ شفافیت خود را حفظ نموده و هرگز زنده بودن خود را از دست ندهد و همچنین با وقایع جوی مانند باد و باران غبار و دیگر آلودگیها از روی آن برداشته می شود.
 نمای ساندویچ پانل به دلیل پیروی از شیوه نصب آسان و با بهره گیری از علم روز جهان توانسته تا حدود زیادی سرعت اجرای نما را به ماکزیمم رسانده و در این مورد نیز خود را سرآمد دیگر رقبای خود سازد.
 نمای ساندویچ پانل به دلیل استفاده از فلزات سبکی مانند آلومینیوم روی و آلیاژی از فلز گالوانیزه توانسته تا حدود زیادی وزن خود را به حداقل برساند و از این بابت بار مرده ساختمان را به مقدار شایان ذکری بکاهد. این نما در ابعاد 38/0*8/3 سانتی متر می باشد که هر یک برگ آن 44/1 سانتی متر مربع و هر یک متر مربع آن 5/1 کیلو گرم وزن دارد.
 رنگ بندی نمای گالواریوم پانل بسیارمتنوع بوده و توانسته با توجه به نیاز بازار و سفارش مشتری خود را در جهت خواسته های آنها رهنمون سازد و همچنین این نما از100رنگ برخوردارمی باشد.
 نمای ساندویچ پانل با بهر گیری از جدید ترین دانش روز دنیا و تحقیقات گسترده در این زمینه توانسته این ضعف عمده که دامن گیر همه محصولات جهت نما می باشد را از بین برداشته و با بکار گیری فوم پلی اورتان که  از رزین پلی اورتان ( بایر آلمان) می باشد ازاشتعال آتش جلوگیری می نمایید. این فوم به دلیل برخورداری از درصد کربنات بالا از گسترش اشتعال جلوگیری کرده و مانع از سرایت آتش به محلهای دیگر می گردد.

249

نمای شیشه 
 نمای شیشه به خاطر شفافیت و ضخامت کم به هدر رفتن انرژی کمک شایانی می نماید و به هیچ عنوان عایق صوتی و حرارتی خوبی نمی باشد. شیشه دوجداره عایق صوتی و عایق حرارتی بهتری هستند.
دوام نمای شیشه ای به علت مقاومت کم در برابر ضربه وشرایط جوی کم می باشد. در هنگام زلزله نیز به دلیل خرد شدن شیشه و سقوط آن از ارتفاع بسیار خطر ناک است و می تواند صدمات جبران ناپذیری را وارد نماید. 
 تنوع طرح نماهای شیشه ای کم است .
 نمای شیشه به دلیل جذب ذرات هوا، به سرعت زیبایی خود را از دست می دهد.
 سرعت نصب نمای شیشه به نسبت مصالح نوین دیگر همپایه بوده و می توان آن را از جمله نماهای با سرعت اجرای نسبتا خوب به حساب آورد.
 نمای شیشه ای بار مرده کمتری را نسبت به سایر مصالح سنتی و همچنین مصالح نوین به سازه وارد می کند. این مورد را می توان از ارزشهای بارز نمای شیشه ای دانست.
 نمای شیشه ای از تنوع رنگی خوبی برخوردار نیست و به همین دلیل قابل رقابت با دیگر نماهای نوین نمی باشد.
 آتش سوزی یکی از عواملی است که برای نمای شیشه ای تهدید جدی به حساب می آید.

250

نمای سنگ گرانیت 
 این نوع نما به دلیل عبور دادن صدا و حرارت عایق صوتی و عایق حرارتی مناسبی نبوده و به هدر رفتن انرژی نیز کمک می نماید.
 هزینه این نوع نما به دلیل بالا بودن قیمت سنگ گرانیت و هزینه نصب آن زیاد است. البته با در نظر گرفتن کیفیت و زیبایی، میتوان از قیمت بالای آن تا حدودی چشم پوشی نمود.
 نمای سنگ گرانیت دارای استقامت و دوام بالایی می باشد. اما به علت این که در شرایط آب و هوایی مختلف چسبندگی سنگ بخوبی انجام نمی گیرد، بعد از مدت کوتاهی سنگ از محل نصب خود خارج شده و نما را دچار نقص می نماید و درضمن می تواند مشکلات جانی و مالی نیز ایجاد نماید.
 سنگ گرانیت از تنوع نسبتا خوبی برخوردار است.
 سنگ ها بدلیل داشتن سطح متخلخل، جرم پذیر می باشند و ذرات معلق در هوا را به سطح خود گرفته و بعد از گذشت زمان کوتاهی کثیف شده و رنگ و طرح اولیه خود را از دست می دهند. لذا مستلزم شستشوی مجدد و نظافت می باشند.
 سرعت اجرای سنگ گرانیت به دلیل زمان بر بودن عملیات ملات ریزی پشت سنگ و گیرایی ملات و سنگ پایین است.
جرم حجمی سنگ بالاست و بار مرده زیادی را به ساختمان وارد می کند.
 سنگ گرانیت با توجه به معادن موجود در کشور و نیز ابزارآلات صیقل دادن آن دارای تنوع رنگ نسبتا بالایی می باشد که می توان از این ویژگی آن در نما سود برد.
 سنگ گرانیت هیج گونه تاثیری در مهار آتش سوزی ندارد و در این مورد نمی توان به این محصول در نما تکیه کرد.

251

نمای سنگ تراورتن 
 این نوع نما به دلیل عبور دادن صدا و حرارت عایق صوتی و عایق حرارتی مناسبی نبوده و به هدر رفتن انرژی نیز کمک می نماید.
نمای سنگ تراورتن با توجه به وجود معادن انبوه در کشور از نظر قیمت مناسب است، ولی عوامل دیگری که از نقاط ضعف این سنگ می باشد مانع از استفاده همیشگی این محصول می گردد.
سنگ تراورتن یکی از با دوام ترین سنگ های موجود در بازار ایران است و از مقاومت بالایی برخوردار می باشد.
 این سنگ از طرح خاصی برخوردار نمی باشد. این ایراد از عمده موارد ضعف آن به حساب می آید.
 جرم پذیری سنگ تراورتن بدلیل سطح متخلخل آن بسیار بالاست، به طوری که در مدت زمان کوتاهی بعد از نصب، رنگ و مرغوبیت خود را از دست داده و نما کاملا دستخوش تغییر رنگ می گردد.
 سرعت اجرای سنگ تراورتن نیز مانند دیگر سنگ ها به دلیل زمان بر بودن عملیات ملات ریزی پشت سنگ و گیرایی ملات و سنگ پایین است.
 وزن سنگ تراورتن نسبت به دیگر سنگها نسبتا کم می باشد ولی در هر صورت بار مرده زیادی به ساختمان وارد می کند.
 سنگ تراورتن از تنوع رنگی کمی برخوردار می باشد که نسبت به نیاز بازار بسیار کم بوده و نمی تواند جواب گوی سلیقه مصرف کننده باشد.
 سنگ تراورتن هیج گونه تاثیری در مهار آتش سوزی ندارد و در این مورد نمی توان به این محصول در نما تکیه کرد.

252

نمای آجری 
 نمای آجری به دلیل نداشتن ضوابط عایق بودن به طور کامل صدا و حرارت را از خود عبور داده و از این حیث جزء مصالح سنتی با هدر دهی بالای انرژی می باشد.
 نمای آجری از نظر اقتصادی نسبت به دیگر مصالح سنتی برای نما از صرفه اقتصادی برخوردار است.
 نمای آجری از این جهت که خاک رس از مواد عمده تشکیل دهنده آن می باشد نمی تواند دوام و طول عمر طولانی داشته باشد و با گذشت زمان و بر اثر شرایط جوی از استحکام آن کاسته شده و رو به فرسایش می رود.
 تنوع طرح نمای آجری منحصر به چند طرح ساده و ثابت بدون تغییر می باشد و نمی توان از آن برای حال و آینده بطور مستمر استفاده نمود.
 نمای آجر به دلیل سطح غیر صیقلی و ناصاف و همچنین رسوب گیری آن به دلیل جنس مواد تشکیل دهنده، ذرات معلق در هوا را بخود می گیرد و خیلی زود تغییر رنگی می دهد.
 سرعت اجرا در نمای آجر بدلیل زمان مورد نیاز برای خشک شدن ملات سیمان و آب آن و همچنین بند کشی بین آجرها پایین می باشد.
 نمای آجر بدلیل مواد اولیه سبکی که دارد وزن نسبتا کمی دارد، ولی در عین حال بار مرده زیادی را نسبت به مصالح نوین ایجاد می کند.
 تنوع رنگ در نمای آجری مانند طرح آن ، کم است و قدرت مانور و انعطاف زیادی در این بحث ندارد.
 علیرغم اینکه در مقابل آتش سوزی شکل خود را از دست نمی دهد، ولی هیچ گونه تاثیری در اشتعال و یا مهار آتش ندارد.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون
ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب
 
 
 
 
امتیاز از ۰ رای