دسته بندی ها

نمای سنگی

فروشندگان و مجریان نمای سنگی

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل نمای سنگ

نمای سنگ

یکی از پوشش های مناسب برای نمای ساختمان استفاده از نمای سنگ است که روز به روز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. انتخاب سنگ نمای ساختمان، باید مناسب با شرایط آب و هوایی محیط انتخاب شود که دوام نمای ساختمان بیشتر شود.
بعضی از سنگ ها مثل سنگ های تراورتن با ملات سیمان و ماسه پشت سنگ ها، به داخل این سوراخ ها نفوذ می کند و مانع از جدا شدن آنها از نما می شود. اما برخی از سنگ ها مثل مرمریت دارای سطحی صاف و صیقلی هستند و مکندگی چندانی هم ندارند این سنگ ها با توجه به اختلاف دمای محیط بیرون در شب و روز، تغییرات فصول و انقباض و انبساط سنگ اگر از روش ملات سیمان و ماسه استفاده شود احتمال کنده شدن سنگ بسیار زیاد است. ولی با اسکوپ کردن، سنگ بر روی نما محکم می شوند .
در سنگ نما ممکن است از یک نوع سنگ و یا چندین سنگ متنوع استفاده شود. با انتخاب مناسب و هماهنگی سنگ ها کنار یکدیگر طراحان نما میتوان نمای سنگی بسیار زیبایی را به وجود آورند.
سنگی که در نما استفاده می شود باید در مقابل عوامل جوی مثل تابش خورشید، باران، یخ زدگی و ... مقاوم باشند. سنگ های نما باید شرایط زیر را دارا باشد :
- متناسب با آب و هوای منطقه باشد: سنگ باید متناسب با شرایط اقلیمی منطقه انتخاب شود. به عنوان نمونه در جایی که امکان وزش طوفان و شن زیاد است باید از سنگ هایی استفاده شود که مقاومت سایشی بالا دارند .
- قابلیت صیقل خوردن و برش خوردن داشته باشد.
- مقاومت خمشی و کشش نسبتا بالایی داشته باشد .
- ترکیبات کانی سنگ باید در نظر گرفته شود: کانی های مضر مثل کانی های آهن در برابر هوا اکسید و سنگ نما دچار فرسودگی زودرس می شود. وجود ناخالصی در یک نقطه یا در یک امتداد، نقطه ضعفی برای سنگ می باشد و باعث تخریب سنگ می شود .
- دارای جذب آب قابل قبولی باشد .
- رنگ ثابت داشته باشد .
- چسبندگی خوب با ملات داشته باشد .

برخی از ویژگی های که سنگ نما باید داشته باشد:
عدم تغییر رنگ
عدم جذب گرد و غبار
مقاوم در برابر رطوبت
تنوع در جنس و رنگ
قابلیت ترمیم آسان
عایق حرارتی بدون نیاز به زیر سازی
انعطاف پذیر در اجرا
مقاوم در برابر اشعه UV
اجرا در کلیه سطوح
مقاوم در برابر ضربه و آتش سوزی
اجرای سریع و آسان
امکان به وجود آوردن شکل های دستی و ماشینی
دوام زیاد در صورت انتخاب درست
هزینه نگهداری نسبتا کم
تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره نمای سنگ