دسته بندی ها

پوستر دیواری

فروشندگان و مجریان پوستر دیواری

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل پوستر دیواری

این روزها دیوارپوش‌ها بسیار متنوع شده‌اند و در این زمینه طیف وسیعی از انتخاب‌ها پیش‌رویمان است. در فروشگاه‌ها دیوارپوش‌هایی با انواع طرح‌ها و مدل‌ها برای فضای خانه و فضای اداری وجود دارند. یکی از انواع این دیوارپوش‌های جدید که روز به روز هم محبوب‌تر می‌شود و استفاده از آن برای فضاهای مختلف گسترده‌تر، پوستر دیواری است.

ادامه مطلب

بهترین انتخاب برای به روز نمودن دیوار اتاق یا دفتر کار شما استفاده از یک پوستر دیواری مناسب است. علت این امر نصب آسان تر پوستر نسبت به کاغذ دیواری و کم هزینه تر بودن آن نسبت به خرید مبلمان جدید است.

راهنمای خرید <strong>پوستر دیواری</strong>

انتخاب یک پوستر مناسب کار نسبتا دشواری است، زیرا ارزش گذاری یک کار هنری یک موضوع کاملا ذهنی و درونی است. ارتباط ذهنی هر فرد با یک پوستر هنری ممکن است با احساس دیگری نسبت به آن کاملا متفاوت و حتی متضاد باشد. در اینجا سعی ما بر این است که با پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه، انتخاب یک پوستر مناسب را راحتتر نماییم.

دراین راهنما سعی بر این است که با بررسی عناصری نظیر ترکیب، رنگ، موضوع، ابعاد و خطوط موجود در پوستر، در انتخاب یک تصویر هماهنگ با فضای مورد نظر به شما کمک نماییم. اگر هدف شما آن است که پوستری متناسب با فضای اتاق انتخاب نمایید که مدت ها آرامش بخش روح شما باشد، متن زیر را مطالعه نمایید.

در هنگام خرید <strong>پوستر دیواری</strong> باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در هنگام خرید پوستر دیواری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هنگام انتخاب یک پوستر دیواری، در درجه اول دنبال چیزی بگردید که دوست دارید. نظر ضمیر ناخودآگاه شما، اولین قدم در انتخاب نوع دکوراسیون است. اگر شما به یک تصویر عشق بورزید، به احتمال قوی در آینده نیز به آن علاقمند خواهید بود. بنابراین صرف نظر نمودن از احساسات درونی در این رابطه کار مناسبی نیست.

در مرحله بعد، باید به عناصر اولیه ای توجه داشته باشید که هارمونی مورد نظر را بین تصویر انتخابی و اتاق یا دفتر کار شما برقرار می کنند. این موضوع از این جهت دارای اهمیت است که حتی کسانی که در ارتباط با زیبایی اثر هنری مورد نظر با شما موافق نیستند، توانایی شما را در ایجاد هارمونی در محیط اتاق تحسین خواهند کرد. اولین موضوع در این رابطه "ترکیب" است.

انتخاب طرح <strong>پوستر دیواری</strong>

انتخاب طرح پوستر دیواری

ترکیب یک تصویر به روش های مختلفی بر نمود یک اتاق تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، خطوط تصویر به طور ناخودآگاه تنالیته اتاق را تحت تاثیر قرار می دهند. تصاویری نظیر غروب آفتاب، ساحل دریا، یک شخص خوابیده، همگی دارای خطوط افقی قوی هستند. خطوط قائم انرژی، سرزندگی و پیشرفت را القا می کنند.

از خود سوال کنید که مورد استفاده این اتاق چیست؟ آیا از آن برای آشپزی استفاده می شود یا استراحت یا تماشای تلویزیون، سرگرمی یا مطالعه یا سایر موارد؟ آیا می خواهید در محیط اتاق سرزندگی، آرامش یا .... ایجاد نمایید با جواب دادن به این پرسش ها، پیدا کردن یک اثر هنری مناسب معنی دارتر می شود.

انتخاب رنگ <strong>پوستر دیواری</strong>

انتخاب رنگ پوستر دیواری

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه شود، رنگ است. اگر شما اطاق خود را با تم رنگ خاصی طراحی کرده اید، بهتر است رنگ پوستر انتخابی تاکیدی بر تم رنگ انتخابی شما باشد. رنگ های مکمل (سبز و قرمز، بنفش و زرد) بیشترین میزان کنتراست را دارند. در تصویر زیر، رنگ قرمز به خاطر وجود رنگ مکمل سبز، خود را به خوبی نشان می دهد. در استفاده از رنگ های مکمل دقت کافی به خرج دهید، زیرا تفاوت رنگ زیاد ممکن است بیننده را خسته نماید.

مهمترین نکته ای که در انتخاب رنگ باید به آن توجه داشته باشید نسبی بودن آن است. رنگی که بر روی یک زمینه روشن کار شده است، در صورتی که در یک زمینه تیره به کار رود، متفاوت دیده خواهد شد. نورپردازی نیز نقش قابل توجهی در جلوه رنگ ها دارد. در مواردی ممکن است لازم باشد از یک منبع نور اختصاصی برای ایجاد جلوه و کنتراست کافی در پوستر مورد نظر استفاده شود . از نورپردازی همچنین می توان در ایجاد تمرکز و جلب توجه بیشتر نسبت به تصویر مورد نظر استفاده نمود.

تناسب <strong>پوستر دیواری</strong> با دیوار ها و سایر اجزای یک فضا

تناسب پوستر دیواری با دیوار ها و سایر اجزای یک فضا

درصورتی که ابعاد پوستر متناسب با دیوار انتخاب شود، هارمونی بهتری ایجاد می نماید. ابعاد دیوار و شکل آن چگونه است؟ در دیوار های کم عرض و بلند باید از پوستر های باریک و بلند استفاده شود. می خواهید اطاق شما شکل موزه پیدا کند؟ تصاویری را انتخاب کنید که در یک سری تولید شده اند و آن ها را در یک اتاق و بر روی یک دیوار نصب نمایید . اندازه اتاق شما چقدراست؟ استفاده از پوستر های بزرگ در اطاق کوچک منجر به این می شود که تصویر مورد نظر در مرکز توجه قرار گیرد، ولی استفاده از پوستر کوچک در اطاق بزرگ و با سقف بلند، باعث می شود که تصویر مورد نظر کمتر دیده شود.

مبلمان شما چه شکلی است؟ به جز در مواردی که مانند شکل، ارتفاع سقف خیلی زیاد باشد، عرض پوستر انتخابی نباید از عرض مبلمان زیر آن بیشتر باشد. به طور کلی عرض پوستر نباید از 3⁄4 عرض مبلمان زیر آن بیشتر باشد.

باید ها و نباید های نصب <strong>پوستر دیواری</strong>

باید ها و نباید های نصب پوستر دیواری

پوستر را در ارتفاع خیلی بالا نصب نکنید. فاصله مرکز پوستر تا سطح زمین باید حدود 1.5 تا 1.65 متر باشد. فاصله لبه بالایی مبلمان تا زیر پوسترباید حدود 15 تا 20 سانتیمتر باشد.

فاصله بین دو پوستر باید بین 5 تا 8 سانتیمتر باشد. فاصله بین پوسترهای خیلی بزرگ که بر روی دیوارهای بزرگ نصب می شوند باید بین 15 تا 20 سانتیمتر باشد.

با توجه به اینکه فضاها هر روز کوچک‌تر و محدودتر می‌شوند، خلاقیت و استفاده از محصولات جدید برای طراحی دکوراسیون داخلی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ اما انتخاب یک محصول مناسب که هم جدید باشد و هم هزینه زیادی  نداشته باشد و در عین حال بتواند ما را از یکنواختی و تکراری بودن محصولات موجود برهاند،کار چندان راحتی نیست اما با این همه پوستر دیواری در این زمینه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و به نیاز افرادی با سلیقه‌های متفاوت پاسخی در خور می‌دهد.

طرح‌های پوستر دیواری بسیار متنوع هستند؛ از تصاویر طبیعت گرفته تا شخصیت‌های کارتونی، بناهای تاریخی، طرح‌های سنتی ایرانی، طرح‌های سه بعدی و انتزاعی و  حتی تصاویر و عکس‌های شخصی. این تنوع در طرح و نقش باعث می‌شود نصب پوستر دیواری حال و هوایی متفاوت، خاص، زیبا و خلاقانه‌ به فضای مورد نظر خواه خانه باشد یا دفترکار، ببخشد و به طراحی محیط رویایی دلخواه و مختص به خود کمک قابل توجهی رساند.

پوستر دیواری شاید در نگاه اول شبیه کاغذ دیواری به نظر برسد، اما این دو نوع دیوارپوش تفاوت‌های زیادی با هم دارند. مهم‌ترین تفاوت‌های آنها در طرح، جنس و نیز اندازه و قاب‌بندی است. کاغذ دیواری به شکل رولی است و هر رول تکرار یک الگوی مشخص است، دیوار هر چقدر هم عریض باشد با افزودن تعداد رول می‌توان تمام دیوار را پوشش داد؛ به عبارت دیگر، محدودیتی از نظر عرض و ارتفاع وجود ندارد، اما پوستر دیواری به صورت قطعه‌های یک، دو، چهار، هشت یا شصت و چهار تکه است و این قطعه‌ها مانند قطعه‌های پازل کنار هم قرار می‌گیرند تا یک تصویر نهایی ایجاد شود.

پوستر دیواری به دلیل تنوع زیاد تصاویر که امکان انتخاب طرح مناسب برای هر فضا را هم فراهم می‌کند، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دیوارپوش است؛ البته انتخاب طرح هم به نوع کاربری محیط بستگی دارد و هم تا حدی سلیقه‌ای است؛ برای مثال نقشه یا نمایی از شهر برای محیط اداری، طرح شخصیت کارتونی و یا پرتره‌ای از کودک برای اتاق او و یا دیوار آجری برای اتاق نشیمن، انتخاب بسیار جذابی است. برای ایجاد نمایی متفاوت، می‌توان پوستر را روی دیواری با ابعاد بزرگ‌تر نصب کرد، در این حالت دیوار نقش قاب را برای پوستر ایفا می‌کند.

پوستر دیواری بهتر است روی اصلی‌ترین دیوار نصب شود. مثلا اگر دیوار سالن پذیرایی برای پوستر دیواری در نظر گرفته شده، بهتر است پوستر روی بزرگ‌ترین دیوار نصب شود. سه نکته مهم در طراحی داخلی با پوستر دیواری را فراموش نکنید: یک، برای هر فضا فقط یک پوستر در نظر بگیرید؛ مثلا برای هر اتاق فقط یک پوستر و برای سالن پذیرایی هم فقط یک پوستر روی دیوار اصلی. دو، از تصاویری که عمق دارند برای فضاهای کوچک استفاده کنید  مانند پنجره ای که رو به یک منظره باز شده، این تصاویر  باعث می‌شوند فضای مورد نظر بزرگتر به نظر برسد و سه اینکه هر چقدر رنگ پوستر دیواری روشن‌تر باشد، جلوه و زیبایی بیشتری دارد و درز بین قطعه‌ها که در پوسترهایی با زمینه تیره نمایان‌تر است در رنگ‌های روشن‌تر محو است.

ویژگی‌های پوستر دیواری

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پوستر دیواری این‌ست که  می‌توان آن را به صورت سه بعدی هم سفارش داد. در واقع پوستر سه بعدی همان پوستر دیواری است با تصویرهایی سایه‌دار و به همین دلیل یک بعد جدید به دیوار اضافه می‌کند و جلوه متفاوتی به فضا می‌بخشد. این نوع دیوارپوش، به جز کاشی و سنگ، روی تمام سطوح دیگر قابل نصب است. به دلیل نوع چاپ و رنگ فوق‌العاده پوستر دیواری، فضا بسیار بزرگ‌تر به نظر می‌رسد؛ به ویژه اگر تصاویر دارای عمق استفاده شود این ویژگی برجسته خود را نشان می‌دهد و کاملا مناسب محیط‌های کوچک و محدود است.

پوستر دیواری در نوع آماده و چاپی در بازار موجود است. پوسترهای آماده طرح‌ها و ابعاد مشخصی دارند و همان‌طور که پیشتر گفته شد، از چند پنل (قطعه یا تکه) تشکیل شده‌اند که پس از قرار گرفتن پنل‌ها کنار هم، تصویری بزرگ که می‌تواند نمایی از یک شهر، دریا، جنگل و غیره...باشد، شکل می‌گیرد. نوع دیگر پوستر دیواری پوستر چاپی است.  چاپ پوستر در طرح و ابعاد دلخواه، با ورود تکنولوژی چاپ پوستر به کشور در سال‌های اخیر امکان‌پذیر شد. از دیگر امکانات و مزایای پوستر چاپی تنوع در نوع کاغذ است؛  می‌توانید هنگام سفارش پوستر موردنظر نوع کاغذ را هم تعیین کنید. در پوستر دیواری چاپی امکان تبدیل تصاویر پرتره و عکس شخصی به پوستر دیواری وجود دارد.

در هنگام چاپ تصاویر برای پوستر دیواری لازم است به دو نکته توجه کنید؛ نخست میزان رنگ مشکی در تصویر،  زیاد بودن این رنگ در تصویر باعث کاهش کیفیت و دو برابر شدن هزینه چاپ می‌شود. دومین نکته توجه به عمودی یا افقی بودن تصاویر در هنگام تعیین ابعاد آن است، به این معنا که تصویر افقی را نمی‌توان به عنوان یک تصویر عمودی سفارش داد و در صورتی لازم باشد تصویر به طور افقی کشیده‌تر شود، قسمتی از تصویر  بریده می‌شود و به اصطلاح دِفُرمه شدن می‌شود.

از دیگری ویژگی‌های پوستر دیواری کم هزینه بودن آن نسبت به کاغذ دیواری است. نصب این دیوارپوش نسبتا آسان است اما به دقت زیادی نیاز دارد و باید توسط متخصصان انجام شود چرا که قطعه‌ها باید دقیق کنار هم قرار بگیرند تا تصویر نهایی قابل قبول از آب درآید. قطعه‌های پوستر دیواری پشت چسب‌دار نیستند و باید با استفاده از چسب مخصوص نصب شوند. نصب پوستر باید توسط نصاب‌های حرفه‌ای انجام شود زیرا در صورت خراب شدن حتی یک قطعه، امکان تهیه آن به طور مجزا وجود ندارد و باید مجددا پوستر دیگری خریداری شود. پوستر دیواری قابل شستشو نیست و می‌بایست از ابر برای گردگیری و در صورت لک شدن از پارچه‌ای کمی نمدار برای تمیز کردن قسمت مورد نظر استفاده شود.

جذاب سازی دیوارهای گوناگون با استفاده از پوسترهای دیواری

در قرن 18 میلادی استفاده از کاغذ دیواری برای پوشاندن دیوار‌ها رواج پیدا کرد، رفته رفته از کاغذ دیواری به عنوان یک عنصر تزئینی برای فضای داخلی خانه استفاده شد. به ویژه در دوره رنسانس افراد طبقه ثروتمند از کاغذ دیواری در کنار پرده برای آراستن خانه‌های خود استفاده می‌کردند. انگلیس و فرانسه دو تولید کننده اصلی انواع کاغذ دیواری با الگوهای خاص بودند. اغلب از نظر هزینه کاغذ دیواری گران قیمت بود و بیشتر در کاخ ها و خانه افراد ثروتمند از آن استفاده می‌شد. رفته رفته چین شروع به تولید کاغذ دیواری با قیمت مناسب و قیمت عالی کرد.

امروزه کاغذ دیواری به یک گزینه فوق العاده برای ایجاد تغییر در طراحی دکوراسیون داخلی خانه تبدیل شده است. البته در صنعت تولید کاغذ دیواری نیز تغییرات قابل توجهی صورت گرفته است. امروزه برای خانه خود علاوه بر طرح‌ها و الگوهای رایج در بازار از انواع پوستر دیواری بنا به سلیقه خود استفاده کنید. ترکیب دنیای دیجیتال با دنیای واقعی می‌تواند مملو از هیجان باشد. امروزه همه ما آن قدر با دنیای دیجیتال خو گرفته‌ایم که زندگی با دنیای چاپی را فراموش کرده ایم.

اگر برای کمپین، ایونت، مهمانی، جشن‌های خودمانی یا حتی تزئین خانه خود به دنبال پوستر دیواری هستنید. لازم است قبل از اقدام به سفارش و خرید نکاتی را در نظر بگیرید که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. اصولا پوستر دیواری با کاغذ دیواری تفاوت دارد. معمولا کاغذ دیواری به صورت رولی به فروش می رسد و طرح آن دربرگیرنده الگو‌هایی تکراری از یک تصویر یا پانل است. در استفاده از کاغذ دیواری هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید با افزودن تعداد رول، به دلخواه بخشی از دیوار یا کل آن را کاغذ دیواری بزنید. اما پوستر دیواری نوعی دیوار پوش است که یک تصویر بزرگ با یک مفهوم خاص را تشکیل می‌دهد. طرح پوستر ممکن است تصویر یک گل، یک منظره یا عکسی از شهر باشد.

تنوع تصاویر پوسترهای دیواری بسیار بالاست به همین دلیل می‌توان از پوستر دیواری برای انواع فضا با کاربری‌های مختلف استفاده کرد. حتی امکان استفاده از پوستر دیواری در انواع مکان‌های اداری وجود دارد. پوستر دیواری را می‌توان به شکلی طراحی کرد که تمام فضا نمایان گر یک تصویر مشخص باشد

به منظور ایجاد تنوع در محیط و فضای داخلی استفاده از پوستر دیواری می تواند گزینه مناسبی باشد، چون به راحتی می‌توان تغییر قابل توجهی در محیط ایجاد کرد، در عین حال استفاده از پوستر مقرون به صرفه است چون معمولا تنها بزرگترین دیوار در فضا را برای نصب پوستر انتخاب می شود و دیگر نیازی به استفاده از کاغذ دیواری در تمام دیوارها نیست.

باید به این نکته توجه کرد که پوستر دیواری با استیکر دیواری نیز تفاوت دارد. استیکر دیواری معمولا یک مجموعه از طرح و الگوهای برش خورده است که بر روی دیوار چسبانده می شود و کل فضای دیوار را اشغال نمی‌کند. اما پوستر دیواری بر روی بزرگترین دیوار نصب می‌شود. پوستر دیواری به دو صورت آماده و سفارشی در دسترس مشتریان قرار داده شده است.

پوستر دیواری آماده دارای طرح مشخصی است که می‌تواند در ابعاد مشخص آن را چاپ کرد. معمولا پوستر دیواری آماده به شکل پازل و در چندین قطعه تولید می‌شود که با در کنار یکدیگر قرار دادن قطعه‌ها تصویر نهایی شکل خواهد گرفت. نوع دیگر پوسترهای سفارشی است که بر اساس نیاز کاربر با ابعاد درخواست شده و طرح مورد نظر مشتری تولید می‌شود.

یک مزیت بسیار مهم پوسترهای دیواری در دکوراسیون داخلی ماندگاری و دوام بالای آن است. با یک انتخاب صحیح و خرید هوشمندانه می‌توانید برای مدت زمان طولانی بدون نیاز به تعویض پوستر از آن استفاده کنید. معمولا دیوار رنگ شده بعد از مدتی دچار آسیب می‌شود و براقی خود را از دست می‌دهد، یا دچار ترک می‌شود. اما از پوستر دیواری در طولانی مدت بدون هیچ مشکلی می‌توان استفاده کرد.

در مقایسه با سایر المان‌های دکوراتیو، استفاده از پوستر دیواری بسیار مقرون به صرفه است. قیمت مناسب، کیفیت بالا، ماندگاری و طول عمر بالا باعث شده است که استفاده از پوستر رواج پیدا کند. اما یک قابلیت بسیار مهم پوسترهای دیواری قابلیت شست و شوی آن است. این ویژگی باعث می‌شود در صورت کثیفی به راحتی آن را پاک کرد و به حالت اولیه خود بازگرداند. البته برای تمیز کردن پوستر بهتر است با یک ابر کار گردگیری را انجام دهید.

پوستر دیواری در قسمت پشت خود دارای چسب نیستند، به همین دلیل برای نصب آن باید از یک نصاب حرفه‌ای کمک بخواهید. برای نصب پوستر باید از چسب مخصوص استفاده شود. البته نصب پوستر کار آسانی است و به زمان زیادی نیاز ندارد. بهتر است قبل از نصب، زیر سازی لازم همانند بتونه کاری یا سنباده زنی را انجام دهید. سپس سطح دیوار را کاملا صاف و یکدست کنید. برای چسباندن پوستر بعد از زدن چسب در همان لحظه پوستر را به دیوار بچسبانید. در تراز کردن پوستر باید نهایت دقت را داشته باشید. برای انجام صحیح این کار بهتر است از ترازهای لیزری استفاده کنید.

کاغذ دیواری سه بعدی نسل جدید کاغذ دیواری هاست که با طرح های جذاب و زیبایی که دارند، توانسته اند جایگاه خوبی را در بازار پیدا کنند! این نوع از کاغذ های دیواری با جنس های مختلفی تولید می شوند که معمولا از مرغوبیت بالایی برخوردارند. بنا به سلیقه مشتری می‌توان هر نوع عکس یا تصویری را به صورت سه بعدی چاپ کرد. البته باید این نکته را در نظر داشت که قیمت پوسترهای معمولی با پوستر دیواری سه بعدی متفاوت است. برخی از افراد تصور می کنند که قیمت کاغذ دیواری سه بعدی تفاوت بسیار زیادی با کاغذ دیواری معمولی دارد چرا که زیبایی و جذابیت این نوع از کاغذ دیواری از کاغذ دیواری معمولی بسیار بیشتر است اما باید اشاره کنیم که این تفاوت قیمت بسیار ناچیز است و در ازای زیبایی و جذابیت بیشتر آن کاملا قابل چشم پوشی است.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره پوستر دیواری