دسته بندی ها

لیست نمایندگی ها و فروشندگان انواع دوربین مدار بسته

فروشندگان و مجریان لیست نمایندگی ها و فروشندگان انواع دوربین مدار بسته

راهنمای انتخاب و خرید دوربین مدار بسته از نمایندگی های رسمی

راهنمای انتخاب دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته : به مجموعه‌ دوربین‌هایی که در یک جای ثابت نصب شده اند و از گوشه و زوایای فضای مورد نظر فیلم برداری کرده و در نهایت تصاویر و فیلم ها را به یک یا چند محل ارسال می‌کنند، دوربین های مدار بسته می گویند. می‌توان دوربین ها را در هر جایی و با هر زاویه ای که لازم است، نصب کرد و با کمک سیستم نظارت از راه دور، تصاویر دوربین ها را مشاهده کرد. این دوربین ها برای حفظ امنیت مکان مورد نظر، کنترل ترافیکی، کاربرد‌های پلیسی و غیره به کار می روند.

انواع دوربین مدار بسته بر اساس نوع سیگنال

دوربین‌های مدار بسته دارای انواع مختلفی هستند. می‌توان آن ها را بر اساس نوع سیگنال، شکل ظاهری و کاربرد و نوع قاب و پوشش دسته بندی کرد. دوربین مدار بسته بر اساس نوع سیگنال، به دسته های دوربین مدار بسته آنالوگ، IP (تحت شبکه) و دو منظوره تقسیم می‌شود. با این حال میتوان گفت، دو نوع اصلی آن، آنالوگ و تحت شبکه هستند. دوربین های آنالوگ در مکان هایی که امکان سیم کشی وجود دارد، استفاده می شوند، اما دوربین های تحت شبکه، بدون سیم هستند و تصاویر را از طریق امواج منتقل می کنند. دوربین‌های دو منظوره، در واقع دوربین‌های آنالوگی هستند که پورت شبکه هم در آن ها قرار گرفته است و این توانایی را دارند که هم به صورت شبکه و هم به صورت آنالوگ مورد استفاده قرار گیرند.

دوربین های آنالوگ و دوربین های تحت شبکه دارای تفاوت هایی هستند، که لازم است در هنگام خرید به این تفاوت‌ها آگاه باشید، تا بهترین انتخاب را در میان انواع دوربین مداربسته، داشته باشید. دوربین های تحت شبکه، دارای رزولوشن بهتری در مقایسه با دوربین‌های آنالوگ هستند. دوربین‌های آنالوگ به صورت پیش فرض، قابلیت اولیه پردازش تصویر را دارند. با این حال، این قابلیت با کیفیت بالا را فقط با دوربین های تحت شبکه می توان به دست آورد. قیمت دوربین آنالوگ بسیار کمتر از نوع تحت شبکه آن است. همچنین نگه داری دوربین های آنالوگ، بسیار ساده تر از دوربین‌های تحت شبکه است. دوربین‌های تحت شبکه را، تحت بستر شبکه دیجیتال، به سادگی می توان گسترش داد اما در نوع آنالوگ، چنین نیست. در هر دو نوع دوربین، قابلیت ضبط تصاویر وجود دارد و به دستگاه ضبط کننده نوع آنالوگ، DVR و به دستگاه ضبط کننده نوع تحت شبکه، NVR می‌گویند. لازم به ذکر است، دستگاه NVR، قابلیت ضبط کردن تصاویر به وسیله نرم افزار را نیز دارا می‌باشد.


انواع دوربین مداربسته CCTV بر اساس شکل ظاهری و کاربرد

دوربین‌های مدار بسته فارغ از نوع سیگنالشان، بر اساس شکل و کاربرد دارای انواع ذیل هستند؛

دوربین‌های مدار بسته مینیاتوری (Miniauture) دوربین‌های کوچکی هستند، که به صورت دوربین مداربسته مخفی و در شرایط خاص امنیتی، استفاده می‌شوند. نام دیگر این نوع دوربین، دوربین‌های سوزنی است. بعضی از این دوربین ها، لنز متحرک و برخی دیگر لنز ثابت دارند.

دوربین مدار بسته دام (Dome)، ظاهری گنبدی شکل دارد و نام این دوربین برگرفته از ظاهر آن است. این نوع دوربین که برای نصب بر روی سقف طراحی شده، دارای شکل‌های فانتزی نیز می باشد. این دوربین ها دارای لنز wide هستند و به راحتی می توانند تمام فضای مورد نظر را پوشش‌دهی کنند. در بعضی از دوربین‌ها لنز قابلیت حرکت دارد و در برخی دیگر لنز ثابت است. این دوربین‌ها قابل استفاده در داخل و خارج ساختمان هستند.  

دوربین مدار بسته اسپید دام (Speed dome)، که به نام‌هایSpeed dome ، Fast dome و PTZ نیز معروف هستند، به وسیله کنترل کننده یا به صورت اتوماتیک، قابلیت چرخش دارند. قابلیت چرخش این نوع دوربین مداربسته، در حالت افقی 360 و در حالت عمودی 180 درجه است. این دوربین ها نسبت به سایر انواع مشابه خود، سایز ظاهری بزرگتری دارند و چون دارای موتور هستند، از لحاظ قیمت نسبت به بقیه گران تر هستند. اگر قصد خرید این نوع دوربین را دارید بهتر است بدانید، از این نوع دوربین بیشتر در زمانی استفاده می شود، که شخص بخواهد تصاویر دوربین مدار بسته را با هم کنترل کند و این امکان را به وی می‌دهد که با استفاده از قابلیت چرخش، دوربین را به هر سمتی که می خواهد حرکت دهد و هر مکانی را که لازم است زوم کند.

دوربین مدار بسته باکس (Box)، دوربینی با شکل مستطیلی و بدنه‌ای پلاستیکی است که لنز آن به صورت جداگانه بر روی دوربین نصب می‌شود. این دوربین‌ها به علت اینکه لنز قابل تعویض دارند، بر خلاف بقیه مدل‌ها، بیشتر در مکان‌هایی استفاده می شوند که فوکوس و زوم با کیفیت بالا لازم است. این دوربین ها در داخل و خارج ساختمان‌ها قابل استفاده هستند. زاویه دید این نوع دوربین مداربسته، بستگی به زاویه قرار گرفتن لنز آن دارد. اگر بخواهیم این نوع دوربین را در خارج از ساختمان نصب کنیم، باید آن را در محفظه مخصوص ضد آب، قرار بدهیم.

دوربین مدار بسته بولت (Bullet)، این دوربین ظاهری استوانه‌ای شکل دارد و جنس آن از فلز است. دوربین بولت قابلیت چرخش  و زوم را ندارد. از این نوع دوربین، برای ضبط تصاویر یک مکان ثابت استفاده می‌شود. این دوربین را می‌توان بر روی دیوار و سقف نصب کرد. دوربین بولت، در داخل و خارج ساختمان قابل استفاده است. در صورتی که از این نوع دوربین در خارج از ساختمان استفاده شود، باید درون محفظه قرار گیرد که در مقابل گردوغبار و آب مصون بماند. این نوع دوربین‌ها قابلیت دید درشب (مادون قرمز ) را دارند و تصاویر با کیفیتی در شب ثبت می نمایند.

دوربین مدار بسته حرارتی (Thermal)، لنز این دوربین‌ها به گرما حساس است و تصاویر را بر اساس حرارت ثبت می کنند. این دوربین ها در مکان هایی به کار می‌روند که حساسیت دمایی و امنیت بالا بسیار مهم باشد.

دوربین های شب و روز، این دوربین ها در مکان های عادی و یا مکان های با نور کم به خوبی کار می‌کنند. در این دوربین ها تکنولوژی مادون قرمز به کار نرفته است، اما در شرایط مختلف نور به ویژه نور بسیار کم، تصاویر را با کیفیت بالا ثبت می کنند. این دوربین ها به صورت 24 ساعت و 7 روز هفته به خوبی کار می کنند. دوربین‌های شب و روز را در مکانی استفاده می‌کنند که دوربین های مادون قرمز کارآیی خوبی نداشته باشند.

دوربین های مادون قرمز (ir)، این دوربین ها برای دیدن و ثبت تصاویر در شب استفاده می شوند. در این دوربین ها LED هایی با برد مختلف به کار برده می‌شود. دوربین‌های مادون قرمز، دو حالت فعال و منفعل دارند. در حالت فعال دوربین با ساطع کردن نور مادون قرمز و دریافت انعکاسی آن تصاویر را ثبت می کند. در حالت منفعل دوربین با قوی کردن نور مادون قرمز طبیعی و ضعیف محیط، تصاویر را ثبت می‌کند. تفاوت این دو حالت در این است که در حالت منفعل نور مادون قرمز از دوربین ساطع نشده و برای مواردی که لازم است دوربین جلب توجه نکند، کارایی دارد.

تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون

مطالب مفید درباره دوربین مدار بسته