دسته بندی ها

دوربین مداربسته بولت (دوربین مدار بسته استوانه ایی)

فروشندگان و مجریان دوربین مداربسته بولت Bullet (بالت)

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل های دوربین مداربسته بولت

هر محصولی که برای اولین بر به بازار عرضه می شود دارای تنوع اندکی می باشد. رفته رفته نمونه های مدرن و جدید جای مدل های قدیمی را می گیرند. در مورد دوربین های مدار بسته هم این قانون وجود دارد و همواره مدل های جدید تر با قابلیت های بیش تر و هم چنین کیفیت بالا تر به بازار عرضه می شود. در این مطلب به بررسی یکی از مدل های این محصول پرکاربردی به نام دوربین مداربسته بولت که این روزها در بسیاری از ادارات و بانک ها و حتی ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد می پردازیم.  

ادامه مطلب

دوربین مداربسته بولت چیست؟

بولت در معنای لغوی به معنای لوله است و از آن جایی که این دوربین ها لوله ای شکل هستند به آن ها نام دوربین مداربسته بولت را داده اند. بدنه این محصولات معمولا از جنس فلز می باشد.

دوربین مداربسته بولت چه کاربرد ها و چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که گفتیم عموما جنس بدنه این نوع دوربین ها از فلز است به دلیل همین ویژگی، آن ها برای فضا های بیرونی و در شرایط آب و هوایی مختلف مناسب می باشند. البته باید به این نکته هم توجه داشت اگرچه این محصولات ضد آب هستند اما امکان غوطه وری آن ها در آب وجود نخواهد داشت. حتما نمونه هایی از این دوربین ها را در حیاط و یا پارکینگ ساختمان ها روی دیوار دیده اید. علاوه بر فضا های بیرونی، این محصولات در محیط های بسته هم نظیر ادارات استفاده زیادی دارند.

از آن جایی که این دوربین ها را عموما در زاویه ۷۰ درجه تنظیم می کنند باعث می شود که پوشش دهی تصاویر وسیع تر باشد و گستره دید در آن ها بر اساس لنزی که در ساختن شان استفاده شده است بین ۱۰ تا ۵۰ متر متغیر است.

این دوربین ها را با کیفیت های متفاوت به شکل شبکه و یا آنالوگ می سازند و برای آن ها محدودیتی از نظر کیفیت تصویر وجود ندارد.

دوربین مداربسته بولت را می توان به آسانی بر روی دیوار نصب کرد و برای قسمت هایی که امکان نصب دوربین روی سقف وجود ندارد مناسب می باشد.

این محصولات دید در شب IR دارند و برد آن ها به نسبت بالا است. نوع LED هایی که روی دوربین نصب شده و هم چنین تعدادشان بر روی خاصیت دید در شبی تاثیر خواهد داشت.

دوربین مداربسته بولت چه مزیت هایی دارد؟

دوربین مداربسته بولت می تواند به دو صورت با کابل و یا بدون سیم یا وایرلس باشد. با توجه به این که در برخی مکان ها امکان کابل کشی وجود ندارد ویژگی وایرلس بودن حسابی کارساز خواهد بود.

این محصولات را می توان به آسانی مجهز به کارت حافظه کرد.

به دلیل تنوع زیادی که دارند عموما جز دوربین های پرفروش و پرطرفدار به حساب می آیند.

با کمک مادون قرمز قابلیت ضبط تصویر در فضا های تاریک را دارا هستند.

این محصولات دارای اندازه کوچکی می باشند و می توان به آسانی آن ها را در محلی که مورد نظرمان است نصب کنیم. اگر در برخی مکان ها لزومی نباشد که دوربین در معرض نمایش قرار بگیرد این دوربین ها انتخاب مناسبی خواهند بود زیرا به دلیل همین ویژگی کوچک بودن می توان آن ها را در جای مناسبی و دور از دید قرار داد.

دوربین مداربسته بولت چه معایبی دارد؟

اگر در همسایگی انعکاس سطح آینه قرار بگیرند کارایی شان را از دست می دهند و تصویری هم دیده نخواهد شد.

انواع دوربین مداربسته بولت

این محصولات را از نظر لنزی که دارند به دو دسته تقسیم بندی می کنند که عبارتند از:

لنز ثابت و لنز وری فوکال

نوع اول دارای لنز  لنز 3.6(~70 درجه)، 6(50 درجه) یا 12(25 درجه) بوده و نوع دوم با لنز 3-9(~35 تا 80 درجه) میلیمتر یا 2.8-12 (~25 تا 85 درجه) ساخته می شوند. ویژگی لنز های وری فوکال یا متغیر این است که می توان فاصله کانونی را تغییر دارد.

قیمت دوربین مداربسته بولت

همیشه عوامل مختلفی هستند که بر روی قیمت یک محصول تاثیر می گذارند. مثلا همین نوع لنز که در قسمت قبلی به آن اشاره کردیم بر روی قیمت دوربین اثر چشمگیری خواهد داشت و آن محصولاتی که دارای لنز وری فوکال هستند دارای قیمت بالاتری می باشند. علاوه بر این برند متفاوت دوربین ها، آن ها را دارای قیمت های متفاوت کرده است و به همین دلیل باید علاوه بر امکاناتی که از محصول مورد نظرمان می خواهیم به شرکت های سازنده هم توجه کنیم تا بتوانیم مناسب ترین قیمت را متناسب با بودجه اختصاص داده شده انتخاب کنیم. خدمات جانبی و گارانتی که دوربین ها دارند از دیگر عواملی است که بر قیمت آن ها تاثیر مستقیم خواهد داشت. در مجموع می توان گفت این دوربین های مدار بسته با توجه به ویژگی ها و عملکردی که دارند بسیار کارآمد می باشند. می توان به آسانی با استفاده از آن ها بر محلی مشخص تمرکز کرد و یا نقاط کور را بهتر رصد نمود.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره دوربین مداربسته بولت