دسته بندی ها

فروشندگان انواع شومینه همراه قیمت فروش

فروشندگان و مجریان شومینه

راهنمای خرید شومینه

شومینه یک وسیله گرمابخش است که علاوه بر گرمایش منزل، زیبایی فوق العاده ایی به منزل میبخشد. شومینه یکی از امکانات خانه میباشد گرمای آن، شعله و صدای ترق و ترق آن آرامبخش است و طاقچه بالای شومینه برای دکوراسیون داخلی استفاده میشود. طراحی شومینه با توجه به نوع دیزاین خونه صورت میگیرد. مثلا شومینه های خطی در طراحی های مدرن استفاده میشود. امروزه شومینه به عنوان یک عنصر دکوراتیو و نقطه توجه طراحان دکوراسیون داخلی قرار گرفته است. شومینه ها طوری باید طراحی شوند که دود و آلاینده ها را به بیرون هدایت کنند. در هنگام طراحی شومینه باید به ابعاد شومینه، طراحی قطعات شومینه، پرداخت دیوار های اطراف، کف شومینه و لوازم فرعی شومینه دقت داشت. امروزه با پیشرفت تکنولوژی شومینه های نسل جدید، دیگر نیازی به تغییر دکوراسیون نداریم و شومینه های برقی بدون نیاز به از قبل تعیین کردن جایی برای آنها می توان هر جایی که بخواهیم آن را نصب کنیم. 
محل قرار گيريشومینه ها، معمولا در گوشه اتاق، وسط دیوار، بین در و دیوار که برای شومینه های دو طرفه هستند و یا در وسط فضا میتوانند قرار بگیرند. 
انواع شومینه عبارتند از 
شومینه هیزمی، شومینه سنگی، شومینه دیواری، شومینه گازی، شومینه چدنی، شومینه های الکلی، شومینه مدرن، شومینه برقی.


 همه ما دور آتش نشستن بخصوص در روزهای پاییز و زمستان را دوست داریم؛ شاید به این علت که عناصر طبیعی طبیعی چهارگانه (آب، باد ، خاک، آتش) انرژی مثبتی دارند و به سبب منشأ یکسان ما با آنها، با بودن در کنارشان به آرامش می‌رسیم. تصویر یک روز برفی زمستانی نشسته بر صندلی راک، لیوانی چای یا قهوه و کتابی در دست و موزیک آرامی در حال پخش شدن، بدون گرمای آتش شومینه قطعا کامل نیست. شومینه‌ها از گذشتۀ دور نقش کاملا کاربردی و محوری در خانه داشته‌اند و در پخت ‌و پز و گرمایش خانه نقشی اساسی ایفا می‌کرده‌اند. اما امروز بیشتر به‌عنوان عنصری دکوراتیو و زیبا در معماری داخلی خانه مطرح هستند.

شومینه سه بخش اصلی دارد: آتشدان، دودکش و تزئینات بیرونی. شومینه‌ها از نظر نوع ساخت در دو نوع پیش‌ساخته و سفارشی موجود هستند و ازنظر نوع سوخت در چهار نوع هیزمی، گازی، برقی و الکلی. هر یک از این چهار نوع شومینه انواع مختلفی دارند: شومینه برقی دیواری شیشه‌ای، شومینه برقی دیواری چوبی،شومینه برقی پرتابل، شومینه برقی با دو فریم چوبی و سنگی، شومینه گازی مدرن و شومینه گازی فن‌دار، شومینه اتانولی پریمیوم، شومینه اتانولی دکوراتیو، شومینه اتانولی فضای باز، شومینه اتانولی پایه، شومینه اتانولی استاندارد، شومینه بخاردار دیواری و پرتابل. 

چند نکتۀ کاربردی دربارۀ شومینه

شومینه علاوه بر ایجاد زیبایی برای خانه می‌تواند به نقطه‌ای متمرکز برای جمع شدن و صحبت کردن اعضای خانواده در اطرافش تبدیل شود. اما در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید در خانه شومینه داشته باشید، می‌بایست تمهیدات مناسب هم برای آن بیاندیشید. این تمهیدات چه هستند؟ بد نیست چند تا از مهم‌ترین آنها را باهم مرور کنیم:

  1. اگر در حال ساخت خانه‌ هستید و دستتان برای جانمایی شومینه باز است، نکتۀ بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این‌ست که شومینه نقطه‌ای کانونی در فضای خانه است و محل قرارگیری آن چیدمان اتاق را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نقطۀ کانونی مرکز توجه است و مبلمان باید به سمت آن قرار گیرند. بنابراین، بهتر است شومینه در مرکز فضا یا دیوار قرار بگیرد. اگر در جایی مجبور به استفاده از شومینه در گوشه و کنج فضا هستید حتما به طراحی پیرامون آن توجه کنید و فضایی دنج برای شومینه ایجادکنید.
  2. شومینه‌های مدرن معمولا ترکیبی از شیشه و استیل هستند و می توانند علاوه بر اینکه به‌عنوان نقطه کانونی در فضا نقش ایفا می‌کنند، کاربرد جداسازی فضاها از یکدیگر را هم داشته باشند و حتی به‌صورت دوطرفه احداث شوند تا هر دو فضا بتوانند از گرما و شعله آتش بهره‌مند شوند.
  3. اگر در آپارتمانی زندگی می‌کنید که شومینه و دودکش برای آن پیش بینی نشده است، امکان تعبیه دودکش وجود ندارد. اشتباه رایجی که بیشتر برای دودکش بخاری‌های گازی اتفاق می‌افتد این ‌است‌که با سوراخ کردن دیوار، لوله دودکش را نصب می‌کنند که نباید برای احداث شومینه جدید مورد استفاده قرار گیرد، چراکه ایمنی و سلامت‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابر این اگر قصد دارید در فضای خانه‌تان از حضور آتش و تماشای آن لذت ببرید، اما دودکشی از قبل برای شومینه در نظر گرفته نشده است، باید از گزینه‌هایی همچون شومینه‌های برقی و الکلی استفاده کنید.
  4. اگر در خانه شومینه‌ای دارید که ظاهر مطلوبی ندارد یا قدیمی شده و یا ظاهر آن با سلیقۀ امروزتان هماهنگ نیست، میتوانید با افزودن جزئیاتی به ساختار قدیمی شومینه‌، ارزش ‌افزوده‌ای برای خانه‌تان ایجاد کنید. برای مثال تزئیناتی از  قبیل آجر، گچ‌بری و مانند آن‌ها که در شومینه‌های قدیمی وجود دارد را با رنگی مثل سفید رنگ‌آمیزی کنید و یا با مصالحی مثل چوب و کاشی و... بپوشانید. برای مدرن‌سازی ظاهر شومینه به جای تزئیناتی مانند آیینه‌کاری و گچ‌بری از فرم‌های مکعب، مربع و خطوطی با زوایای قائمه استفاده کرده و سعی کنید سطوحی نسبتا خالص و با جزئیات کم بسازید. افزودن قفسه‌ها و یونیت‌هایی در کنار یا بالای شومینه برای قرار دادن کتاب، لوازم تزئینی و قاب عکس‌های خانوادگی، ترکیب‌بندی جدیدی ایجاد می‌کند تا نقطه کانونی خانه‌تان جذاب‌تر شود.
  5.  شیرگاز و لوله گاز فعال‌کننده آتش شومینه را به دقت بررسی کنید تا ترک نداشته ‌باشد و به متصاعد شدن گاز به اطراف و احتراق منجر نشود.

شومینههایی برای زندگی امروز

در بخش قبل گفتیم اگر در آپارتمانی زندگی می‌کنید که شومینه ندارد و تمهیدات مناسب آن هم از پیش فراهم نشده اما دوست دارید این عنصر دکوراتیو بخشی از دکوراسیون خانه‌تان باشد، نگران نباشید گزینه‌های مناسبی برای شما هم وجود دارد:

  • شومینه‌ برقی: شومینه برقی دستگاهی است که با تبدیل نیروی برق به گرما محیط را گرم می‌کند و از آنجایی‌که این نوع شومینه‌ها نقش دکوراتیو را در اماکن عمومی و مسکونی دارند، بسیار محبوب هستند. شومینه‌های برقی بهدلیل استفاده از برق امنیت بالایی دارند. شومینه های برقی استاندارد گرمایش مناسبی فراهم می‌کنند و در شرایط استاندارد، اتاقی تا 40 مترمربع را کاملا گرم می‌کنند. شومینه های برقی فعلی از سیستم LED در سیستم نمایشی شعله استفاده می‌کنند و شعله آتش تا حد زیادی واقعی تولید می‌کنند. سعی کنید از سیستم‌های فاقد LED که از لامپ‌های رشته‌ای در آنها استفاده شده و مصرف انرژی بالایی دارند استفاده نکنید. اخیراً شومینه‌های برقی هوشمند به بازار عرضه شده‌اند که ضمن دارا بودن سیستم کنترل از راه دور، به سیستم کنترل هوشمند هم مجهز هستند و از طریق سیستم وای فای (WiFi) و گوشی‌های هوشمند، تبلت و کامپیوتر قابلیت ارتباط، تنظیم و کنترل دارند. مصرف بهینۀ انرژی در این سیستم‌ها، مورد توجه قرار گرفته و قابلیت تنظیم زمان روشن و خاموش شدن و نیز تنظیم دمای اتوماتیک (ترموستات) هم در آنها لحاظ شده است. به این ترتیب می‌توانید میزان گرمایش مورد نیاز خود و یا زمان روشن و خاموش شدن شومینه را تنظیم و از اتلاف انرژی جلوگیری کنید و مصرف انرژی را مدیریت کنید.

 

  • شومینه الکلی: اگر به دنبال این هستید که حتما شعله‌های واقعی آتش را ببینید و از آن لذت ببرید راهکار مناسب برای شما شومینه‌های الکلی است. شومینه‌های الکلی معمولا از یک یونیت استیل که شامل یک سینی آتشدان و یک صفحه محافظ است تشکیل‌ می‌شوند. ‌این نوع شومینهها تنها گرما تولید می‌کنند و در فرآیند احتراقشان مانند چوب و سوخت‌های فسیلی دی‌اکسید کربن و دود تولید نمی‌شود. بنابراین به دودکش و اتصال شومینه به فضای بیرونی نیاز نیست. برخی از این نوع شومینه‌ها به‌صورت پرتابل هستند، یعنی امکان جابه‌جایی دارند. 
تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون

مطالب مفید درباره شومینه