دسته بندی ها

اطلاعات تماس فروشندگان و قیمت انواع مدل شومینه هیزمی

فروشندگان و مجریان

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل شومینه هیزمی

شومینه یکی از راه‌های تامین گرمایش خانه است که از قدیم در بسیاری از خانه‌ها استفاده از آن رواج داشته است. این وسیله گرمایشی امروزه علاوه بر کاربردی که دارد از نظر زیبایی نیز تاثیر به سزایی در دکوراسیون خانه دارد. شومینه‌ها هنوز هم جزو سبک‌هایی هستند که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند و در خانه‌های مدرن نیز از آن استفاده می‌شود. شومینه‌ها از نظر سوخت به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند اعم از سوخت گازی، برقی، اتانولی و هیزمی. انتخاب نوع شومینه و سوخت آن به سلیقه و موقعیت مکانی که برای آن در نظر گرفته می‌شود بستگی دارد. یکی از شومینه‌هایی که برای همه ما حس نوستالژیک و آرامش بخشی دارد، شومینه هیزمی است. شومینه هیزمی یکی از قدیمی‌ترین نوع شومینه‌هاست که برای سوخت آن از تکه‌های چوب استفاده می‌شود. صدای سوختن چوب‌ها، گرمای بی نظیر و زیبایی که به خانه می‌دهد منجر به محبوبیت این نوع شومینه شده‌ است.

ادامه مطلب

ساخت شومینه هیزمی خیلی سخت نیست و به مصالح زیادی نیز نیاز دارد و معمولا برای ساخت آن از آجر، سیمان و ماسه استفاده می‌شود. استفاده از شومینه هیزمی مستلزم رعایتی نکاتی است که در ادامه تعدادی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم. از این رو اگر قصد خرید شومینه هیزمی دارد پیشنهاد میکنیم تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

خشک بودن چوب‌ها

چوب‌هایی که برای شومینه هیزمی استفاده می‌شود باید حتما خشک باشند. چوب‌های تازه بریده شده آب زیادی دارند از این رو سوختن و تداوم آتش کمی مشکل خواهد بود، چوب‌های تازه حتی هنگام سوختن نیز گرمای کمتری دارند و به سرعت می‌سوزند در نتیجه دود بیشتری نیز ایجاد می‌کند. خشک کردن چوب فرآیندی است که به زمان زیادی نیاز دارد بنابراین بهتر است از شش ماه قبل برای آن برنامه ریزی کنید تا بتوانید به کمک نور خورشید در فصل بهار و تابستان آن‌ها را خشک کنید و در فصل زمستان برای شومینه هیزمی از آن استفاده کنید. برای اینکار باید هیزم‌هایتان را زودتر جمع کنید همانطور که گفتیم خشک شدن 6 ماه زمان می‌برد و در صورتی که در منطقه آب و هوایی مرطوب زندگی می‌کنید این زمان بیشتر خواهد بود. سپس فضایی مشخص در حیاط انتخاب کنید تا چوب‌هایتان را برش دهید و آن‌ها را روی هم بچینید. برای برش چوب‌ها ابتدا ابعاد شومینه هیزمی را اندازه بگیرد سپس طبق آن چوب‌ها را اندازه بگیرید، علامت گذاری کنید و برش بزنید. برش‌های یکنواخت چوب کمک می‌کند تا انباشته کردن آن‌ها روی هم آسانتر شود.

برای محافظت از هیزم‌ها در برابر باران باید از یک چادر پلاستیکی استفاده کنید تا چوب‌ها خیس نشوند و برای سوختن در شومینه هیزمی کاملا آماده باشند.

نحوه تشخیص خشک بودن چوب‌ها

برای تشخیص خشک بودن چوب‌ها و استفاده از آن برای شومینه هیزمی می‌توانید رنگ آن را با زمان مرطوب بودنشان مقایسه کنید. چوب‌های خشک معمولا رنگ سفید مایل به زرد دارند البته این رنگ بسته به نوع چوب می‌تواند متفاوت باشد. روش بعدی برای تشخیص بررسی پوست چوب است. قسمتی از سطح چوب را برش دهید و زیر آن را بررسی کنید.

نحوه ایجاد آتش

برای سوختن چوب‌ها در شومینه هیزمی باید ابتدا پایه آتش را ایجاد کنید برای این کار می‌توان از کاغذ یا روزنامه باطله استفاده کرد. بعد از چیدن چوب‌ها در شومینه هیزمی مقداری کاغذ را گلوله کنید و آن‌ها را آتش بزنید. از آنجایی که کاغذ به راحتی می‌سوزد به تسریع شروع فرآیند سوختن چوب‌ها نیز کمک می‌کند. سعی کنید از کاغذ زیادی استفاده نکنید چون در این حالت منجر به ایجاد دود زیادی خواهد شد. به یاد داشته باشید که هرگز از بنزین یا نفت برای ایجاد آتش استفاده نکنید.

به تعداد چوب‌ها توجه کنید!!

لازم نیست کل شومینه را پر از چوب کنید چون در این حالت کنترل آتش کار سختی خواهد بود و ممکن است هنگام سوختن خطرات زیان باری داشته باشد. پیشنهاد می کنیم حداقل نیمی از ارتفاع شومینه هیزمی را پر از چوب کنید و در صورت نیاز در حین سوختن می‌توان هیزم بیشتری به شومینه اضافه کنید.

مزایای استفاده از شومینه هیزمی

  • سازگاری با محیط زیست: بر خلاف سایر سوخت‌های فسیلی، چوب یک منبع پایدار است که می‌توانید از آن به عنوان وسیله گرمایشی استفاده کنید. چوب‌ها هیچ اثری از کربن باقی نمی‌گذارند در نتیجه برای استفاده داخل خانه مناسب هستند.
  • هزینه کم: با بالا رفتن هزینه‌های سرسام آور برق، شومینه‌های هیزمی محبوبیت زیادی پیدا می‌کنند. گرم کردن خانه با استفاده از این روش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر خواهد بود.
  • در دسترس بودن: سایر وسیله‌های گرمایشی اکثرا با برق کار می‌کنند و با قطع شدن برق این وسیله‌ها نیز از کار خواهند افتاد. برای مثال هنگامی که طوفان زمستانی شدیدی وجود داشته باشد برق قطع خواهد شد و اتصال دوباره برق به زمان نیاز خواهد داشت. با داشتن شومینه هیزمی حتی در این شرایط نیز می‌توانید خانه‌ای گرم داشته باشید.
  • پختن غذا: یکی دیگر از کاربردهای شومینه هیزمی استفاده از آن به عنوان اجاق است. با استفاده از این شومینه‌ها تقریبا می‌توانید هر چیزی را بپزید و مانند یک اجاق گاز معمولی از آن استفاده کنید. در این حالت انرژی کمتری نیز مصرف می‌کنید و پول بیشتری برای پس انداز خواهید داشت.
  • ایجاد فضای صمیمی و آرام: یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیت شومینه گرمای آن است. جمع شدن دور گرمای آتش با دوستان و خانواده یک لذت غیر قابل انکار است. به کمک شومینه می‌توان اعضای خانواده یا دوستان را دور هم جمع کرد و از گرمای سوختن چوب‌ها لذت برد. این کار موجب بهبود روابط بین افراد خواهد شد و تاثیر مثبتی بر روی تک تک اعضای خانواده خواهد داشت.

نکات ایمنی استفاده از شومینه هیزمی

  • به یاد داشته باشید که هر چند مدت یک بار دودکش‌های شومینه را بررسی کنید و از مسدود نبودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
  • با توجه به اینکه خطر آتش سوزی وجود دارد باید مرتبا شومینه را تمیز و بررسی کرد.
  • فاصله لازم را با آتش حفظ کنید و کودکانتان را برای جلوگیری از آسیب از شومینه دور کنید.
  • هنگام بیرون رفتن حتما از خاموش بودن آتش اطمینان حاصل فرمایید.
تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون