دسته بندی ها

شومینه چدنی

فروشندگان و مجریان شومینه چدنی

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل شومینه چدنی

شومینه ها از گذشته تا به امروز به عنوان وسیله گرمایشی مورد استفاده قرار می گرفته اند و همیشه محلی برای جمع شدن اعضای خانه در فصول سرد سال بوده اند و هنوز هم طرفداران بسیاری دارند. در گذشته بیشترین استفاده شومینه ها برای گرم کردن فضا و مکان مورد نظر بوده است، اما امروزه علاوه بر این که شومینه ها یک سیستم گرمایشی به حساب می آیند، یک عامل دکوراتیو در فضای داخلی خانه یا محل کار هستند. چدن از گذشته تا امروز یکی از موادی است که برای ساخت شومینه ها به کار برده می شود. دلیل این انتخاب، دوام، فراوانی و مقرون به صرفه بودن چدن در مقایسه با سایر فلزات است. در حالت کلی شومینه های چدنی در بیرون و دورن ساختمان کاربرد دارند. مدل بیرونی این نوع شومینه معمولا از نوع هیزمی است و تنها شامل یک سبد آتش است که هیزم‌ها درون آن قرار میگیرند. شومینه های چدنی متداول، یک مدل از شومینه های مدرن هستند که از لحاظ ظاهری شبیه به شومینه های قدیمی هستند و دارای ظاهری زیبا و کلاسیک می باشند. در گذشته از هیزم برای سوخت شومینه های چدنی استفاده می شده است. در طی گذشت سال ها و با مدرن شدن شومینه ها، امروزه علاوه بر مدل های هیزمی شومینه های چدنی، مدل های گازی و برقی آن ها نیز به بازار عرضه شده است. از این نوع شومینه، در هر فضایی با دکور های مختلف مثل کلاسیک، مدرن و ... می توان استفاده کرد. به شرطی که فریم آن را متناسب با دکوراسیون موجود انتخاب کنید. قطعات و اجزای استفاده شده در شومینه های چدنی یکدست می باشند. شومینه های چدنی طراحی فوق العاده زیبا و تا حدی نوستالژیک دارند و به این شومینه ها، شومینه های انگلیسی نیز گفته می شود. سبک طراحی این شومینه ها به علت زمان پیداش آن ها، به سبک ویکتوریا معروف می باشد. این محصول علاوه بر طرح و سبک خاص، دارای گرمای فوق العاده و دلپذیری می باشد.


اجزای شومینه چدنی


شومینه چدنی از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی آن‌ها می پردازیم.
- فریم شومینه
فریم این نوع شومینه می تواند رنج وسیعی از متریال هایی مانند چوب و سنگ باشد. برای ایجاد یک فریم از جنس سنگ، عموما از سنگ مرمر و برای فریم چوبی معمولا چوب بلوط به دلیل زیبایی و دوام این متریال ها به کار برده می شود. با این حال انتخاب های زیادی، برای فریم با در نظر گرفتن بودجه مشتری و سبک دکوراسیون داخلی وجود دارد.
- پایه یا پاسنگی
پایه استانداردی از جنس سنگ یا فلز است که در زیر شومینه قرار می گیرد. معمولا فریم و پاسنگی که نقش زیادی در دکوراتیو شدن شومینه چدنی دارند، از اجزای قابل تغییر در شومینه هستند و به دلخواه مشتری انتخاب می شوند. 
- سبد یا منقل نگهدارنده هیزم
سبد یا منقل نگهدارنده آتش که به آن firebasket گفته می‌شود، همانطور که از نامش پیداست، وظیفه نگهداری هیزم، زغال سنگ یا سنگ شومینه را به عهده دارد و از جنس فلزی نسوز و با دوام است.
- حفاظ جلوی سبد
حفاظ جلوی سبد یا Ferder، قطعه ای فلزی و افقی است که وظیفه محافظت منقل یا سبد آتش را برعهده دارد. معمولا به جز این حفاظ از شیشه سکوریت نیز برای ایجاد امنیت بیشتر و جلوگیری از پرتاب جرقه های آتش استفاده می شود.
- پایه های نگهداری سبد
پایه یا firedogs دو چنگک فلزی هستند که سبد یا منقل آتش را از دو طرف نگهداری می کنند. معمولا این قطعه به دلیل نیاز به مقاومت بالا در برابر حرارت از جنس چدن ساخته می شود.

به طور کل می توان گفت شومینه های چدنی در مقایسه با سایر انواع شومینه های دیواری و سنگی، قیمت بیشتری دارند. البته به دلیل ظاهر زیبا و لاکچری این نوع شومینه و همچنین دوام بالای آن، این اختلاف قیمت دور از ذهن نمی باشد. با این حال اگر قصد خرید این نوع شومینه را دارید، می توانید با انتخاب نوع سوخت مصرفی، نوع فریم و پاسنگی و سایر لوازم جانبی و فرعی این نوع شومینه، تا حدی انتخاب خود را مقرون به صرفه کنید. در هر حال به یاد داشته باشید که این نوع شومینه فقط در محل هایی که از قبل برای تعبیه شومینه اقدام شده، قابل استفاده است و برخلاف نوع شومینه دیواری نمی توان بعد از تکمیل ساختمان آن را نصب کرد.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون