دسته بندی ها

شومینه مدرن گازی | شومینه مدرن دیواری

فروشندگان و مجریان

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل شومینه مدرن

این روزها اغلب مردم به دنبال خریداری شومینه‌ مدرن برای خانه‌های خود هستند. گرمای لذت‌بخش شومینه گوشه‌ای دنج را در خانه پدید می‌آورد. شعله‌های گرمابخش شومینه در روزهای سرد سال، روزهای تعطیل به هنگام خواندن کتاب یا تماشای فیلم مورد علاقه‌تان می‌تواند روز خوبی را برایتان رقم بزند. شومینه یادآور روزهای خوش زندگی در خانه‌های قدیمی و سنتی است. شومینه مدرن یکی از المان‌های دکوراتیو برای منزل نیز محسوب می‌شود.

ادامه مطلب

شومینه‌ مدرن به سرعت در حال محبوب شدن هستند. این نوع شومینه جایگزین مناسبی برای شومینه‌های سنتی است. شومینه‌های مردم به فرم شومینه‌های سنتی، شومینه‌های توکار و دیواری در بازار موجود هستند که به‌ راحتی نصب می‌شوند و بنا به دکوراسیون داخلی خانه خود می‌توانید بهترین گزینه را برای خانه خود انتخاب کنید. استفاده از شومینه‌های مدرن باعث کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود.

استفاده از شومینه در خانه به عنوان یک نقطه کانونی تلقی می‌شود، مکانی دنج و گرم برای گرد هم آمدن اعضای خانواده. اگر به دنبال خرید و نصب شومینه مدرن در خانه خود هستید، باید بدانید که انتخاب‌های زیادی در پیش رو دارید. بهتر است با توجه به نوع فضا و نیازها و ترجیحات شخصی خود اقدام به انتخاب انواع مختلف شومینه مدرن کنید. امروزه انواع مختلف شومینه‌های چوبی، آجری، گرانیتی و ... در بازار موجود است. شومینه در هر خانه‌ای که باشد حال و هوای خاصی به آن فضا می‌بخشد، اما در فضاهای مدرن و امروزی بی‌شک نیاز به یک تغییر در نوع و شکل شومینه‌ها نیز می‌باشد یعنی استفاده از همان شومینه‌های مدرن که انواع و اقسام گوناگونی دارند.

انواع مدرنیزه شده‌ی شومینه نسبت به شومینه‌های سنتی کارآمدتر هستند، در عین حال مراقبت از آن آسان‌تر است، با محیط سازگاری بیشتری دارند و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر هستند. دیگر نیازی به خرد کردن هیزم‌ها، تمیز کردن خاکستر، تحمل بوی دود و ... غیره در خانه نیست. شومینه‌های گازی، شومینه‌های الکتریکی، شومینه‌های اتانول و شومینه‌های ژله‌ای از انواع شومینه‌های مدرن محسوب می‌شوند.

شومینه‌ گازی به کمک گاز شهری گرما تولید می‌کند. برای نصب این شومینه در خانه باید از قبل جای مناسبی برای آن در نظر گرفته شود و لوله کشی گاز و دودکش مناسب برای آن اتخاذ شود. شومینه‌های گازی در مقایسه با سایر انواع شومینه‌های مدرن گرما بیشتری تولید می‌کنند. شومینه‌های گازی در دو نوع دیواری و دودکش‌دار در بازار موجود است. از نظر میزان مصرف انرژی استفاده از شومینه‌های گازی مقرون به صرفه است. برای مکان‌های بزرگ استفاده از شومینه گازی دود کش‌دار توصیه می‌شود.

شومینه برقی یا الکترونیکی نوع دیگری از شومینه‌ مدرن است. شومینه برقی در واقع یک نوع بخاری برقی است که از طریق عبور جریان الکتریکی از یک هیتر برق به گرما تبدیل می‌شود. به دلیل عدم نیاز به سوختن چوب یا گاز در شومینه‌های برقی استفاده از آن بسیار راحت است و به‌ راحتی تمیز می‌شود. شومینه‌های برقی به دلیل وجود تایمرهای قطع کننده خودکار در صورت بروز هر گونه مشکل خاموش خواهند شد. به همین دلیل از امینت بالایی برخوردارند. شومینه‌های برقی به‌ راحتی حمل می‌شوند و می‌توانید در صورت تمایل در خانه آن‌ها را جابه‌جا کنید. از نظر میزان مصرف انرژی استفاده از شومینه برقی اقتصادی است و در این مدل شومینه 100 درصد انرژی مفید تولید خواهد شد. شومینه برقی برای استفاده در فضای داخلی خانه یکی از گزینه مناسب است؛ اما استفاده از آن برای محیط‌های مرطوب همانند حمام و فضای خارج از خانه توصیه نمی‌شود.

یکی از این گزینه‌های جایگزین شومینه‌های سنتی، شومینه‌های الکلی یا اتانولی است. شومینه‌های الکلی یا اتانولی یک نوع شومینه مدرن است که از طریق احتراق الکل به عنوان سوخت منجر به تولید گرما در خانه می‌شوند. این نوع شومینه مدرن نیازی نصب به دودکش ندارد و با تولید شعله‌های واقعی آتش حس زیبا و نوستالژیک شومینه‌های قدیمی را به مصرف‌کننده می‌دهد. با به کارگیری شومینه‌های الکلی دیگر نیازی به تمیز کردن دودکش، خرد کردن چوب و ذخیره‌سازی هیزم، پاک کردن دوده و خاکستر ندارید. در واقع شومینه الکلی یک شومینه بدون هوا است که به کمک سوختن اتانول گرما تولید می‌کند. در هنگام سوختن الکل هیچ‌گونه بو، دود و مواد مضر شیمیایی تولید نمی‌شود، به همین دلیل با خیال راحت می‌توانید در هر نقطه‌ای از خانه شومینه الکلی نصب کنید.

شومینه با سوخت ژل نوعی از شومینه‌های بدون دریچه است که منبع سوخت آن‌ها قوطی‌های ژل حاوی الکل است. انواع مختلف ژل برای استفاده در فضای درونی و بیرونی خانه در دسترس است. این نوع از شومینه مدرن نیازی به نصب دودکش ندارد. این نوع شومینه را قابلیت حمل آسان دارد و به ‌راحتی می‌توان آن را جابه‌جا کرد. سوخت ژل کاملاً بی‌خطر است. شومینه‌های ژل سوز دوستدار طبیعت هستند. در واقع بدون نیاز به هیچ‌گونه انرژی گرما تولید می‌کنند. استفاده از شومینه‌های ژل سوز بسیار راحت است و به آسانی تمیز می‌شوند. قوطی‌های ژل قیمت پایینی دارند به همین دلیل استفاده از آن‌ها با توجه به ارزش حرارتی بالایی که دارند، اقتصادی است و باعث ایجاد تعادل در هزینه‌های مصرف انرژی می‌شود.

4 نوع شومینه مدرن فوق‌ الذکر برای سلامتی افراد و محیط کاملاً بی‌خطر هستند. از جمله دلایل اصلی انتخاب شومینه‌ مدرن به عنوان یک وسیله گرمایشی و دکوراتیو کیفیت بالا، بازدهی عالی و رعایت استانداردهای ایمنی در طراحی آن‌هاست. با این وجود باید در نظر داشته باشید که همانند هر وسیله دیگر شومینه نیز نیاز به بررسی دوره‌ای به منظور بررسی عملکرد دارد تا هم طول عمر شومینه افزایش یابد و هم از بروز هر گونه مشکل جلوگیری شود. بهتر است در فصول سرد سال در صورت عدم حضور هیچ کدام از ساکنین در خانه، شومینه خاموش شود. مرتباً دودکش مربوط به شومینه مدرن را بررسی کنید تا از وجود هر گونه گرفتگی در مسیر لوله با خبر شوید. قبل از روشن کردن شومینه مدرن از سالم بودن دودکش اطمینان حاصل کنید. به رنگ شعله‌های شومینه مدرن توجه کنید، در صورتی که شعله‌های شومینه زرد رنگ باشد، به معنای سوختن گاز سمی مونوکسید کربن است که گازی بسیار خطرناک و کشنده است. در این صورت فورا نسبت به رفع مشکل اقدام کنید. استفاده از شومینه‌های برقی و الکی در مقایسه با شومینه‌های سنتی و انواع گازسوز به صرفه‌تر است و هم‌چنین خطرات احتمالی کمتری را در پی خواهد داشت.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره شومینه مدرن