دسته بندی ها

کفپوش اپوکسی- کف سازی اپوکسی

فروشندگان و مجریان کفپوش اپوکسی- کف سازی اپوکسی

راهنمای خرید انواع کفپوش اپوکسی

یکی از پرکاربردترین کفپوش های رزینی، کفپوش اپوکسی است. کفپوش های اپوکسی از ترکیب هاردنر (سخت کننده) و رزین اپوکسی، حاصل می شود. رزین اپوکسی یک ماده ترمودینامیکی با پایداری و مقاومت بالا است. کفپوش های اپوکسی را تا ضخامت 6 میلیمتر می توان اجرا نمود. این کفپوش ها بصورت یکپارچه بروی سطوح اجرا می شوند و هیچ گونه درزی نخواهند داشت. کفپوش های اپوکسی به دلیل مقاومت بالا و غیر قابل نفوذ بودنشان، گزینه خوبی برای محافظت از سطوح بتنی هستند.
اپوکسی خالص عایق الکتریکی است اما با اضافه کردن برخی مواد به مخلوط اپوکسی می توان برخی خواص اپوکسی را تغییر داد. به عنوان مثال با اضافه کردن ذرات نقره یا ریز الیاف های کربن، کفپوش اپوکسی خاصیت رسانایی پیدا می کند و باعث انتقال الکتریسیته ساکن ایجاد شده در محیط می گردد. همچنین با اضافه کردن روی، بر مقاومت اپوکسی در برابر خوردگی می افزاید. در واقع با ایجاد تغییراتی می توان کفپوش های اپوکسی را بصورت زبر و نیمه زبر، ضد اسید، ضد گرد و خاک، ضد الکتریسیته، ضد سایش و ضد لغزش، ساخت.
 

ویژگی ها و مزایای کفپوش اپوکسی


- کفپوش های اپوکسی بسیار سخت هستند و مقاومت و استحکام فشاری خوبی در برابر بارهای سنگین، سایش و ضربات دارند.
- این کفپوش ها در برابر ورود آب، مایعات و روغن ها بسیار مقاوم هستند، در نتیجه لایه بتن زیرین را در برابر این مواد محافظت کرده و مانع پوسیدگی در آن می شوند.
- کفپوش های اپوکسی در برابر درجه حرارت های بالا مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.
- کفپوش های اپوکسی گرد و غبار تولید نمی کنند و به همین دلیل برای استفاده در کارخانه های صنایع غذایی و نیز در محیط های بهداشتی مانند بیمارستان ها مناسب هستند. در برخی موارد برای جلوگیری از ایجاد گرد و غبار توسط بتن، یک لایه یک میلی متری اپوکسی بروی سطح بتن اجرا می گردد که به آن کفپوش گردگیر نیز می گویند.
- استفاده از لایه  اپوکسی بروی سطوح بتنی باعث افزایش مقاومت فشاری بتن می گردد.
- لایه اپوکسی چسبندگی خوبی با سطوح زیرین بخصوص سطوح بتنی دارند.
- کفپوش های اپوکسی را می توان در انواع رنگ ها اجرا نمود.
- اپوکسی ها مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی و مواد خورنده دارند، اما نه در برابر همه آن ها. به عنوان مثال اپوکسی ها مقاومت بالایی در برابر  اسید سولفوریک دارند در نتیجه در صنایعی همچون باتری سازی مناسب تر می باشند.
- کفپوش اپوکسی ضد لغزش و ضد خش است.
- نظافت و تمیز کردن این کفپوش ها آسان و راحت است.
- کفپوش اپوکسی طول عمر بالایی دارد (بالای 20 سال)، اما در صورت ایجاد خرابی بروی این سطوح، لایه اپوکسی کاملا باید تعویض گردد. با توجه به وقتگیر بودن تعویض کفپوش و هزینه اجرایی این کفپوش، در صورت ایجاد خرابی هزینه سنگینی خواهد داشت.
 
 

کاربرد کفپوش های اپوکسی


با توجه به استحکام بالای کفپوش های اپوکسی، از آن ها در صنایع دارای ماشین آلات سنگین، انبارها، سالن های ورزشی، بیمارستان ها، اسکله ها، انواع مراکز صنعتی مانند کارخانه های صنایع شیمیایی، صنایع دارویی، صنایع الکترونیکی و مخابراتی، صنایع نظامی، صنایع غذایی و لبنی، صنایع نساجی مخازن پالایشگاهی و ... استفاده می شود.
از کفپوش های اپوکسی آنتی استاتیک (ضد جرقه) در انبارهای مهمات و صنایع نظامی، صنایع مخابرات، اتاق های کامپیوتر، اتاق های عمل بیمارستان ها و ... استفاده می شود.
 
 
تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون

مطالب مفید درباره کف سازی اپوکسی