دسته بندی ها

اطلاعات تماس فروشندگان و قیمت انواع مدل شومینه گازی

فروشندگان و مجریان

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل شومینه گازی

شومینه گازی یکی از انواع شومینه‌های موجود و متداول برای گرم کردن فضای داخلی ساختمان در فصول سرد سال است. منبع تامین انرژی گرمایی لازم برای این شومینه گاز است. در گذشته از وسایل گرمایشی متعددی برای تامین گرمای فضا استفاده می‌شد. از جمله این وسایل می‌توان به کرسی‌ها، اجاق‌ها، بخاری‌های چوبی و بخاری‌های نفتی اشاره کرد. اجاق‌ها را شاید بتوان شبیه‌ترین وسیله قدیمی به شومینه‌های گازی امروزی دانست. ماده سوختی در این اجاق‌ها از هیزم یا ذغال تامین می‌شد. اجاق در قسمت وسط اتاقی که یک فرورفتگی که در کف آن قرار داشت، اجرا می‌شد.

شومینه گازی در دو نوع به بازار عرضه شده است، شومینه گازی دودکش‌دار و شومینه گازی دیواری یا LCD.

شومینه گازی دودکش‌دار: معمولا قسمت نسبتا بزرگی از فضای داخلی ساختمان را اشغال می‌کند. بنابراین اجرای آن بیشتر برای ساختمان‌های نسبتا بزرگ توصیه می‌شود. شومینه گازی دودکش‌دار دارای الزاماتی است، این الزامات شامل آتش‌دان، دودکش، ترموکوپل و شیر گاز مستقل است. دودکش شومینه برای سالم سازی هوای محیط و خروج دوده حاصل از سوخت ناقص در نظر گرفته می‌شود. دودکش باید دارای ساختار استانداردی باشد تا از انتشار گازهای سمی در فضای داخلی ساختمان ممانعت به عمل آورد.

از جمله شرایط دودکش استاندارد این است که: از جنس سیمانی یا گالوانیزه ضد رطوبت باشد. قطر دودکش انتخابی برابر یا بزرگتر از قطر لوله خروجی از سقف باشد. مجرای دودکش باز باشد. دارای قطر مناسب باشد، قطر مناسب برای دودکش شومینه گازی 15 سانتی‌متر است. دودکش دارای زانو نباشد. توصیه می‌شود فاصله دودکش از سقف 1 متر بلندتر باشد. از کلاهک H مانند برای دودکش استفاده شود. آتش‌دان از سطحی نسوز تهیه می‌شود. لازم است آتش‌دان درست در راستای دودکش قرار داده شود. این کار سبب می‌شود تا گازهای سمی و مواد جانبی حاصل از سوخت به طور دقیق از طریق دودکش به بیرون هدایت شوند. شومینه با اندازه‌های متغیر متناسب با فضاهای داخلی که شومینه در آن طراحی شده، قابل اجرا است. علاوه بر انواع دودکش‌دار شومینه گازی، شومینه‌های گازی LCD یا شومینه‌های گازی دیواری نیز در بازار موجودند. این نوع از شومینه‌های گازی برای فضاهای کوچک مناسب‌تر هستند. از آنجا که برای اجرا به فضای زیادی نیاز ندارند، می‌توان آن‌ها را برای اتاق‌های کوچک هم اجرا کرد. منظره چشم نوازی به فضای داخلی می‌بخشند. به طور کلی شومینه گازی با نماهای متنوعی از قبیل: نمای آجری، نمای سنگی، ترکیب سنگ و فلز و ... قابل اجراست.

علاوه بر شومینه گازی، انواعی دیگری شامل شومینه چوبی، شومینه الکلی و شومینه برقی نیز به بازار عرضه شده‌اند. تفاوت انواع شومینه‌های موجود با یکدیگر در منبع تامین کننده سوخت آن‌ها است. منبع تامین کننده انرژی گرمایی برای این نوع از شومینه‌ها به ترتیب: چوب طبیعی، انواع الکل و انرژی برق است. در مقایسه انواع این شومینه‌ها نسبت به شومینه گازی، نکاتی وجود دارد. شومینه چوبی نسبت به شومینه گازی کمتر استفاده می‌شود. دلیلش این است که تهیه منبع سوختی چوب برای این نوع شومینه به صورت محدود امکان‌پذیر است. تهیه چوب سخت است. به دلیل استفاده از چوب، در صورت سوختن آن خاکستر و دود تولید می‌شود. روشن و خاموش کردن شومینه چوبی به مواد سوختی ثانویه مثل نفت، الکل یا گازوئیل نیاز دارد. در صورتی که با انتخاب شومینه گازی، خاکستری تولید نمی‌شود. اگر از مدل شومینه خطی استفاده شود علاوه بر گرم کردن محیط، تا حدی روشنایی فضا هم تامین می‌شود. روشن و خاموش کردن شومینه گازی با سهولت و سرعت بیشتری انجام می‌شود. شومینه برقی نسبت به گازی به برآورد فضای اجرایی نیازی ندارد. در فضاهای بزرگ و کوچک قابل اجراست. مدل‌های متنوع‌تری دارد. اجرای آن فوق العاده راحت و سریع است. نیاز به دودکش ندارد به علاوه باعث آلودگی هوای داخل اتاق نمی‌شود. اما انرژی تامین کننده آن گران است و برای مدت زمان طولانی مقرون به صرفه نیست. شومینه‌های الکلی جدیدترین و مدرن‌ترین نمونه‌های عرضه شده به بازار هستند. منبع تامین کننده انرژی گرمایی در این نوع از شومینه‌ها بیوالکل یا الکل حاصل از تخمیر یک ماده طبیعی است و یا از انواع ایزوپروپیل برای سوخت بهره می‌برند. الکل‌ها به صورت ژل برای سوخت شومینه الکلی به کار می‌رود. این نوع از شومینه نیز مثل شومینه‌های گازی نیاز به دودکش ندارند. همچنین در اثر فرآیند سوخت خاکستری تشکیل نمی‌شود. اما محدودیت‌های خاص خود را دارند. چون الکل نسبت به گاز انرژی کمتری تولید می‌کند، کاربرد آن‌ها را با محدودیت مواجه کرده و این نوع از شومینه‌ها برای آب و هوایی با برودت زیاد توصیه نمی‌شوند.

شومینه گازی نیز مانند هر وسیله دیگری دارای مزایا و معایبی است. از جمله مزایای آن این است که کاربردش در دکوراسیون داخلی علاوه بر جلوه بصری به فضای داخلی گرما و روشنایی مطلوب و نسبتا طبیعی می‌دهد. از مزایای قابل توجه برای شومینه گازی، به میزان زیاد هدر رفت انرژی می‌توان اشاره کرد. هوای گرم سبک است و بیشتر گرمای تامین شده توسط شومینه گازی از طریق دودکش به بیرون می‌رود. علاوه بر این هوای سرد بیرون نیز از همین راه می‌تواند وارد فضای داخلی ساختمان شود. وجود این دو عامل در کل منجر به نتیجه مطلوبی نمی‌شود. برای همین توصیه می‌شود برای تامین انرژی گرمایی در سازه‌های مختلف راهکارهای دیگری انتخاب شود. در سال‌های اخیر بهای گاز مصرفی گران شده است. به علاوه منابع گازی در جهان محدودند. بهتر از در صورت امکان برای وسایل مصرفی با این منبع سوخت در پی کاندیداهای بهتری باشیم. در این مبحث کوشیدیم تا با معرفی استانداردهای لازم برای خرید و اجرای شومینه گازی، همچنین برشمردن مزایا و معایب آن، زمینه لازم برای یک انتخاب محصول مناسب را فراهم کنیم.

تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون

مطالب مفید درباره شومینه گازی