دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

مبلمان اداری چه ویژگی های باید داشته باشند

logo
Sakhtemoon
مبلمان اداری چه ویژگی های باید داشته باشند

مبلمان اداری در واقع شامل تجهیزات مختلفی از قبیل میز اداری، صندلی کارکنان، میز کنفراس و مبلمان مراجعین هستند که آسایش کارکنان و مراجعین را تامین می کنند.


فضا های اداری با توجه به نوع کاربری و سبک و تم حاکم بر فضا، همواره الزامات و ضوابط مازاد و خاصی را در زمینه های مختلف مانند دکوراسیون داخلی داشته اند. یکی از این موارد مبلمان اداری است. مبلمان اداری با توجه به فضای خاصی که در آن قرار دارند، باید علاوه بر ویژگی های مورد انتظار از یک مبلمان با کیفیت و حرفه ای، موارد و ویژگی های دیگری را نیز داشته باشند. تاثیر این المان به حدی بالا است که بر روی هویت شرکت، پیش تفکر مراجعین به فضای اداری و در نهایت کارکرد کارکنان فضای مورد نظر، تاثیر غیر قابل انکاری می گذارد. در این مقاله وبسایت ساختمون به ویژگی و شرایط مبلمان اداری و نکات لازم برای انتخاب آن ها می پردازیم.

6193

مبلمان اداری چیست؟

مبلمان اداری به صورت کلی شامل میز اتاق مدیریت، میز و صندلی های اتاق کنفرانس، میز های مدولار و مستقل کارکنان و صندلی آن ها، میز و مبلمان مراجعین در اتاق انتظار و ... است. در مورد میز و صندلی کارکنان، در صورتی که ساختار میز و صندلی نتواند حریم مورد نظر را ایجاد کند از نمونه های ساده تر استفاده می شود و در کنار آن، از پارتیشن های اداری متناسب با فضا استفاده می شود که به خوبی می تواند نیاز های موجود را برآورده کند. این روش کاربردی تر و اقتصادی تر است و امکان تغییر چیدمان و اضافه و حذف کردن واحد های میز و صندلی ها را با حفظ نما و هماهنگی مورد نظر، فراهم می کند.

این المان ها که در نهایت مبلمان اداری را تشکیل می دهند، در مرحله اول باید با هم تناسب داشته باشند و نقش جزئی از کل را ایفا کنند. در مرحله دوم، المان های ذکر شده باید بتوانند هویت مورد نظر شرکت را نمایان کنند و میزان رسمی و واحد بودن بخش ها را به نمایش بگذارند. مورد بعدی فضا سازی مناسب مبلمان اداری است. موارد به کار رفته باید بتوانند به خوبی نقش و کارایی مورد انتظار را برآورده کنند.

6194

ویژگی های اجزای مختلف مبلمان اداری

افرادی که از مبلمان اداری استفاده می کنند به دو دسته کاربران درازمدت (کارکنان اداری) و مراجعین تقسیم می شوند. هر کدام از این افراد بر روی اولویت های انتخاب مبلمان اداری و ویژگی های مورد انتظار از آن ها تاثیر زیادی می گذارند.

در مورد کارکنان، با توجه گرایش شغل ها به سمت موارد اداری و افزایش ساعات کاری افراد در محیط کاری، نوع مبلمان اداری و تاثیر آن ها در درازمدت و حتی کوتاه مدت، اهمیت دو چندانی پیدا می کند. مبلمان اداری طراحی شده برای کارکنان باید بتوانند خستگی در حین نشستن را تا جای ممکن کاهش دهند، فضایی پویا و در عین حال آرامش بخش ایجاد کنند، کارایی افراد را افزایش دهند، حریم خصوصی لازم را ایجاد کنند و در نهایت دایره حرکتی فرد را با در نظر داشتن موارد بالا، تا جای ممکن محدود نکنند. طراحی و مهندسی ساختار این المان ها باید به نحوی باشد که تاثیر منفی نشستن در درازمدت را کاهش داده و بدن را در فرمی با کمترین امکان آسیب پذیری قرار دهد. این موارد در ارتفاع مناسب میز، زاویه میز، ساختار و فرم صندلی و متریال به کار رفته در صندلی در نظر گرفته می شود. این موارد در کنار چیدمان اصولی و مناسب، تناسب ابعاد، رنگ و سبک مبلمان با فضای مورد استفاده و دکوراسیون داخلی، می توانند تاثیرات مثبتی بر روی روحیه افراد حاضر در فضا ایجاد کند و در نهایت انگیزه، کارایی و انرژی آن ها را در طول روز در حد مطلوبی نگه دارد. پس برای این دسته از کاربران، ایمنی و استاندارد محصول بیان شده در اولویت است.

دسته دوم کاربران مبلمان اداری، ارباب رجوع، مراجعین و مهمان های اداری می باشند. در مورد مبلمانی که برای این افراد در فضای مختص آن ها در نظر گرفته می شود، زیبایی، جلوه و تاثیر اولیه، اهمیت بسیار زیادی دارد. مبلمان اتاق های مهمان، انتظار و موارد دیگر باید بتوانند هویت و نوع کاربری را در زمان بسیار محدودی با تاثیر هر چه بالاتر نشان دهند. مورد بعدی، ایجاد و حفظ نقش ها و سمت ها از طریق این المان ها است. برای مثال در اتاق انتظار، میز و صندلی مراجعین با میز و صندلی پرسنل موجود در فضای مورد نظر تفاوت دارد و دارای سادگی و بی آلایشی بیشتری است. در مورد اتاق های مدیریت نیز ساختار و جزئیات طراحی مناسب، به خوبی سمت ها و سطوح اداری را منتقل می کند و در عین نمای نهایی یکپارچه، این موارد به خوبی انتقال داده می شود.

6195

تاثیر استفاده از مبلمان اداری در دکوراسیون فضا

در کنار اولویت های ذکر شده، مبلمان اداری باید بتوانند تاثیر اولیه بالایی داشته باشند. مبلمان اداری به فضا های مورد نظر جلوه می بخشند، نمودی از تم و سبک کاری حاکم بر فضا هستند، نوع کاربری فضا را مشخص می کنند و مهم تر از همه، بر روی دید و نظر اولیه بیننده تاثیر زیادی می گذارند. از این رو، طراحی ظاهری، نما و چیدمان آن ها اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین می توان برای بیشتر کردن جلوه این مبل ها از المان های دیگری که با آن ها ست باشند از قبیل پرده های مختلف (مثل پرده زبرا، پرده کرکره)، دیوارکوب های جذاب و اکسسوری های مختلفی نیز استفاده نمود تا زیبایی بصری خاصی به فضای مورد نظر بخشید.

در نهایت، با توجه به حجم بالای فضا هایی که به این موارد نیاز دارند و تعداد قابل توجه این المان ها در فضا های اداری و همچنین قیمت بالای این المان ها، طول عمر مفید و حفظ ظاهر مطلوب آن ها اهمیت زیادی دارد. این ویژگی بر روی موارد دیگر مانند زیبایی، استاندارد و ایمنی محیطی و موارد دیگر نیز تاثیر می گذارد.

6196

در انتخاب مبلمان اداری باید به چه مواردی توجه داشت؟

تناسب تجهیزات اداری با سبک فضای مورد نظر

مبلمان دارای طیف گسترده رسمی تا غیر رسمی و فانتزی تر هستند. این طیف از فضا های بسیار رسمی تا اتاق های فکر استارت آپ ها و شرکت های خاص را پوشش می دهد. قدم مهم در انتخاب مبلمان اداری، توجه به میزان رسمی بودن فضای اداری و سپس انتخاب نمونه مناسب با این فضا است که بتواند هویت و سطح اداری را انتقال دهد.

تعداد و اندازه ای المان های مورد نیاز

در فضا های اداری، علاوه بر الزام در نظر داشتن تناسب ابعاد المان ها با فضای موجود، باید به تعداد مناسب المان ها نیز توجه داشت. نوع کاربری این فضا ها، الزام کاربردی بودن و رفع نیاز را دو برابر می کند. بنابراین در حین خرید باید به ایجاد تناسب بین ابعاد و تعداد و به تعادل رسانی این موارد با توجه به نیاز فضای اداری مورد نظر، توجه داشته باشید. میزان مراجعین، تعداد کاربران، ابعاد فضا و فضا های باز مورد نیاز، از مواردی هستند که باید در نظر داشت.

میزان طول عمر مبلمان اداری

قیمت مبلمان اداری علاوه بر جنبه ظاهری، به میزان دوام آن ها نیز بستگی دارد. سیاست های برخی شرکت ها بر روی دوام درازمدت و نگه داشتن استایل ظاهری واحد تاکید دارد و برخی به تعویض در بازه های کوتاه مدت تاکید دارند. با توجه به این موارد، انتخاب نمونه هایی با طول عمر متناسب با نیاز شرکت و ادارات، می تواند بر روی بودجه تخصیص داده شده تاثیر زیادی بگذارد.

6197

انتخاب ابعاد و فرم المان های ادای متناسب با فضای موجود

فضا های اداری بر روی استفاده حداکثری از فضای موجود در کنار امکان تغییر چیدمان بنا بر ضوابط، اضافه و کم کردن المان ها و در عین حال حفظ فضای کافی برای تردد تاکید دارند. از این رو بهتر است از نمونه هایی با طراحی متناسب با این خواسته ها استفاده شود و از طراحی های بیش از حد انتزاعی، مخصوصا برای فضا های کاری، اجتناب شود.

تناسب سبک مبلمان اداری با نوع دکوراسیون

مانند هر فضای داخلی دیگری، مبلمان اداری مدرن باید برای فضایی با سبک مدرن و نمونه های نزدیک به کلاسیک نیز برای فضا هایی با تم کلاسیک به کار برده شوند. این نکته هم در زمینه طراحی و ساختار و هم در زمینه متریال های به کار رفته در این وسایل و در نهایت در مورد رنگ آن ها نیز باید رعایت شود.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون
ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب
 
 
 
 
امتیاز از ۰ رای