دسته بندی ها

ساندویچ پانل

فروشندگان و مجریان ساندویچ پانل

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل ساندویچ پانل


ساندویچ پانل، نوعی پانل کامپوزیت آلومینیوم است که به دلیل شباهتی که به ساندویچ دارد ساندویچ پانل نامیده می‌شود. ساندویچ پانل پنج لایه دارد؛ دو لایه ورق فولادی که لایه‌های بیرونی هستند و بین آنها  عایقی نرم و انعطاف‌پذیر از جنس فوم پلی اورتان که همان لایه درونی است و دو لایه چسب که برای اتصال لایه‌های درونی و بیرونی استفاده می‌شود و به همین دلیل عملکردشان ‌مانند پنجره و دیوارهای دو جداره است. ساندویچ پانل‌ ضخامتی بین 4 تا 25 سانتیمتر دارند که میزان آن را  نوع سفارش و کاربرد تعیین می‌کند. برای پوشش ساندویچ پانل از ورق‌هایی با ترکیبات مختلف استفاده می‌شود، از جمله: ورق آلومینیم طرح‌دار و ساده، ورق آلوزینک ساده و طرح‌دار رنگی، دو رو یا یک رو ورق گالوانیزه رنگی. ساندویچ پانل به رنگ‌های متفاوتی در در بازار وجود دارد که رنگ‌های اصلی عبارتند از: کرم، سفید، قرمز، آبی، نارنجی و پرتقالی. 


ساندویچ پانل‌ هم کاربرد عمومی دارند مانند استفاده در سال‌ها و مکان‌های عمومی مانند بیمارستان‌ها و مدارس و   و هم صنعتی، اما مهم‌ترین کاربردشان در صنایع است. کانکس‌های یخچال‌دار ثابت و متحرک، سازه‌ها و خانه‌های پیش‌ساخته، کمپ‌های اسکان موقت، کانتینر، سوله، سازه فلزی و فضایی، انبار و بارانداز، مجتمع‌های ورزشی، کارخانه صنعتی و تولیدی، سردخانه‌های صنعتی و نیمه صنعتی، ساختمان‌های اداری و تجاری و غیره از جمله کاربردهای ساندویچ‌ پانل‌ در صنعت است. 

ساندویچ پانل‌ عمدتا از پشم سنگ، پشم شیشه و پلی اورتان و همچنین پلی استایرن ساخته می‌شوند. عمدتا سه نوع ساندویچ پانل ساخته می‌شود: 


ساندویچ پانل دیواری

همان‌طور که از نامش پیداست، به عنوان پوشش دیوار استفاده می‌شود، و از ورق‌هایی که بین‌شان فوم تزریق شده ساخته شده است. کاربرد اصلی ساندویچ پانل دیواری درکانکس‌ها، انواع سردخانه‌ها، دیواره‌های سالن‌ها وکارخانه‌ها است. 


ساندویچ پانل سردخانه‌ای

با ضخامت 8  تا 20 سانتیمتری از ترکیب پلی یورتان که بین دو لایه ورق فلزی قرار گرفته ساخته شده است. به دلیل پلی یورتان به کار رفته در این پنل‌ها که بسیار شکننده است، معمولا به تنهایی قابل استفاده نیستند و برای اینکه مقاومت کششی پیدا کنند لازم است ساندویچ شوند. 


ساندویچ پانل سقفی

تا حدی مشابه ساندویچ پانل دیواری است ولی ضریب حرارتی پایینی نسبت به آن  دارد. نوع فومی که در این نوع پانل استفاده شده پلی یورتان است و ضخامت آنها 4 تا 20 سانتیمتر با عرض مفید 1/8متر. مهم‌ترین مزیت این نوع ساندویچ پانل مقاومت آن در برابر رشد گیاهان و قارچ‌ها است.


مزایای ساندویچ پانل 


اما ساندویچ‌ پانل‌ نسبت به تیغه‌های آجری و سفالی چه مزیتی دارد که استفاده از از آن رو به گسترش است؛ از عمده‌ترین مزیت‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: 


سبکی ساندویچ‌ پانل‌

  در هسته ساندویچ پانل‌ مواد بسیار سبکی به کار رفته که وزن آن را به طور چشم‌گیری کاهش داده است و به همین دلیل دیواری ساخته شده از ساندویچ پانل در مقایسه با دیوارهای سیمانی یا آجری تا۵۰ برابر سبک‌تر است. این ویژگی برای مقاوم‌سازی در برابر زلزله اهمیت زیادی دارد. 


مقاوم بودن

با وجود سبک وزنی، سازه‌هایی که ساندویچ پانل در آنها به کار رفته است به دلیل اینکه این پانل‌ها نیروی وارده را به خوبی جذب می‌کنند، در برابر فشار و ضربه‌ مقاومت زیادی دارند. 


مقاوم در برابر پوسیدگی 

برخلاف دیوارهای بتنی، ساندویچ‌ پانل‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از خوردگی که بر اثر رطوبت ایجاد می‌شود، مقاوم هستند و در محیط‌های مرطوب عمر بیشتری دارند که می‌توانند جایگزین مناسبی برای پارتیشن‌های چوبی باشند و به دلیل همین مقاوم بودن در برابر رطوبت، نگرانی دربارۀ تجمع میکروب‌ها در ساختمان را هم برطرف می‌کنند. علاوه بر اینها این ویژگی هزینه‌های تعمیر و نگهداری سازه‌های ساخته شده از ساندویچ پانل را هم کاهش می‌دهد.  


تنوع در طرح و رنگ

برای استفاده در طرح‌های خاص معماری کاربردی است.
ایجاد آب‌بندی مطمئن: به سبب طرح ذوزنقه‌ای شکل و شکل اتصال پانل‌های سقفی و استحکام و مقاومت ایده‌آل، آب بندی مطمئنی برای ساختمان ایجاد می‌کند.


مقرون به صرفه بودن

در مقایسه با مصالح موجود، قیمت پایین‌تری دارد و در مجموع به‌صرفه‌ است.  
عایق بودن : عایق صوتی و حرارتی بسیار مناسبی است.
بهداشتی بودن: ضد قارچ و کپک است و به راحتی و سریع شسته و تمیز می‌شود.
کابل‌های برق و لوله‌های آب را می‌توان به‌راحتی ازآن عبور داد. 
انعطاف‌پذیری بالا


انواع ساندویچ پانل


ساندویچ پانل پلی استایرن: کمتر از دیگر انواع ساندویچ پانل عایق صوت و حرارت است اما ویژگی رقابتی این نوع قیمت پایین و وزن سبک است. برای عایق‌بندی این نوع ساندویچ پانل‌ از یونولیت استفاده می‌شود.


 ساندویچ پانل پلی یورتان:

ساندویچ پانل پلی یورتان در مقایسه با انواع دیگر مزایای بیشتری دارد، از جمله اینکه عایق صوت و حرارت است و در برابر فشار و رطوبت بسیار مقاوم. برای عایق‌بندی این ساندویچ پانل‌ها از دو روش PIR و PUR  استفاده می‌شودکه اگر همراه با گاز باشد B141 نامیده می‌شود.


ساندویچ پانل پشم سنگ 

مهم‌ترین مزیت این نوع پانل‌ها ضد حریق بودن است که به دلیل به کار رفتن الیاف پشم سنگ در آنهاست و از این نظر بر دو نوع دیگر برتری دارد. 


نصب ساندویچ پانل


برای اینکه مقاومت بالاتری در برابر مخاطرات طبیعی ایجاد شود و خاصیت ضد حریق و زیبایی پانل‌ها هم حفظ شود، زمان نصب پانل‌ها در محل چند نکته باید مورد توجه قرار گیرد:
از پیچ واشردار مخصوص و با ارتفاع مناسب استفاده شود.
 برای کاهش ضایعات پانل‌ها به محل قرارگیری آنها دقت شود. 
به فاصله بین ستون‌ها و ارتفاع پنل‌ها توجه شود. 
پانل‌ها با چسب مخصوص پلی یورتان درزبندی شوند. 

تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون

مطالب مفید درباره ساندویچ پانل