دسته بندی ها

فروشندگان و قیمت انواع عایق صوتی

فروشندگان و مجریان عایق صوتی آکوستیک ، ضد صدا

راهنمای خرید عایق صوتی

عایق صوتی : عایق ها جزو مصالح مدرن در ساخت و ساز به شمار می روند که به منظور افزایش رفاه، راحتی و آرامش افراد استفاده می شوند . بعضی از عایق ها، هم عایق صوتی و هم عایق حرارتی هستند و بعضی دیگر از عایق ها، تنها دارای یک ویژگی و عملکرد هستند. عایق صوتی به منظور فراهم کردن آسایش افراد و ساکنان ساختمان و ایجاد محیطی آرام و به دور از صداهای مزاحم طراحی شده است. عایق صوتی یا آکوستیک با جلوگیری از عبور صوت و جذب آن، از انتشار صداهای بیرونی به داخل و یا برعکس و انعکاس صدا جلوگیری می کند. عملکرد عایق صوتی با توجه به رشد خانه های آپارتمانی و مجتمع های مسکونی و صداهای مزاحم اطراف، بیش از پیش کاربردی شده است. عایق صوتی را می توان برای دیوارهای مشترک داخلی، دیوارهای بیرونی، کف و سقف ساختمان و در موارد خاص، برای لوله های به کار رفته در ساختمان، استفاده کرد. عایق صوتی با وجود کارایی بالایی که دارد، بار کمی بر سازه ساختمان وارد می کند و از این رو، قابل اجرا در اکثر ساختمان ها و محیط های مختلف می باشد.
کاربرد عایق صوتی مختص ساختمان های مسکونی نیست، بلکه در ساختمان های اداری، کارخانه ها، تولیدی ها، بیمارستان‌ها، داخل فضای مختص اتاقک آسانسور و فضاهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از عایق های صوتی لوله ها، برای جلوگیری از انتشار صدای حرکت مواد در لوله های آب و فاضلاب به کار رفته در ساختمان استفاده می شود.
عایق صوتی نمی تواند به تنهایی و به صورت صددرصد مانع عبور صداهای مزاحم شود، اما به میزان بسیار قابل توجهی در کاهش آلودگی صوتی تاثیر گذار خواهد بود. برای داشتن محیطی صد در صد ضدصدا، در کنار عایق صوتی بودن دیوارها، سقف و کف فضا، عایق بودن درب، پنجره و رعایت الزامات و نکات فنی دیگری نیز لازم است.
دو ویژگی مطرح و اصلی عایق صوتی، عایق بودن و آکوستیک بودن آن است، که با توجه به مورد استفاده، هر کدام اهمیت بیشتری پیدا می کنند. آکوستیک بودن عایق صوتی، از انتشار و انعکاس صدا در داخل محیط جلوگیری می‌کند. در مقابل، عایق بودن، مانع انتقال صدا و صوت بین دو محیط مجاور می شود. در همین راستا باید توجه داشت، برای بالا بودن خاصیت آکوستیک ، باید عایق صوتی کم چگالی و برای بیشتر بودن خاصیت عایق، نمونه هایی با چگالی بالا مورد استفاده قرار گیرد.
اجرای عایق صوتی در ساختمان می تواند بین دیواره ها، بین کف و کفپوش، سقف و سقف کاذب و دور لوله ها صورت گیرد و یا اینکه بنا بر کاربرد فضای اجرایی، بر روی دیوار، سقف وکف اجرا شود. نمونه های روکار عایق صوتی، به صورت فوم های رولی و یا پنلی از پیش آماده می باشند.


تقسیم بندی های مختلفی برای عایق های صوتی


از لحاظ شکل ظاهری عایق صوتی به صورت فوم های رولی، به فرم مایع پاششی پلی یورتان و قطعات مربعی یا مستطیلی مورد استفاده قرار می گیرد. فوم های عایق صوتی دارای فرم هایی نظیر پنل های مربعی، شانه تخم مرغی، گوه ای، هرمی، صاف و ترکیبی از سه مورد ذکر شده است. به جز عایق های فومی و پنلی که می توانند بر روی دیوارهای آماده اجرا شوند، باقی موارد باید بر روی دیوار نیمه کاره و بین لایه نهایی و لایه اولیه دیوار، کف و سقف اجرا شوند.
مواد سازنده عایق های صوتی می تواند از مواد سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ، یونولیت و یا مواد پلیمری دیگری مانند پلی اتیلن، پلی متر، الاستومریک و یا در نهایت به صورت ترکیبی از موارد ذکر شده باشند. هر کدام از این مواد دارای ویژگی ها و برتری های خاصی هستند که آن نمونه را به گزینه مناسب برای اجرا در محیط اجرایی با الزامات خاص خود تبدیل می کند.
عایق های صوتی می توانند علاوه بر خاصیت جذب کنندگی صدا و ضد انعکاسی، ویژگی های دیگری مانند عایق برودتی و حرارتی، مقاومت در برابر آتش، سازگار بودن با محیط زیست، ضد ضربه و موارد دیگری داشته باشند.

 در انتخاب عایق صوتی باید به موارد زیر توجه کرد :


مهمترین ویژگی مورد انتظار از عایق صوتی چیست؟


دانستن اینکه هدف از به کارگیری عایق صوتی آکوستیک بودن آن است و یا جلوگیری از عبور صوت از یک محیط به محیط دیگر  و یا چند منظوره بودن (صوتی- حرارتی، صوتی- ضد ضربه و ...) و حتی موارد دیگر، اهمیت زیادی دارد.


محیط اجرایی چه ویژگی هایی دارد؟
پیش ساخته و آماده بودن محیط اجرایی و یا نیمه کاره بودن آن، کاربرد و فعالیت هایی که در آن فضا صورت می گیرد، ویژگی های معماری و ساختاری فضا و ویژگی ها و الزامات دیگر محیط، می تواند به انتخاب نمونه مناسب عایق صوتی برای آن فضا کمک کند
چه مقدار هزینه و چه سطحی از کارایی مدنظر است؟
همانند هر نوع وسیله و متریالی، نمونه های مختلفی از عایق صوتی با سطوح کیفی و کاربردی مختلف وجود دارد. با در نظر داشتن بودجه تخصیص داده شده و کارایی مورد انتظار، می توان گزینه مناسب را انتخاب کرد.

در نهایت برای به کارگیری و اجرای عایق صوتی، مشورت با مجریان و متخصصان و در نظر داشتن پیشنهادات آن ها، می تواند تأثیر زیادی بر انتخاب نمونه مناسب و کارامد عایق، با توجه به شرایط موجود، داشته باشد.

مطالب مفید درباره عایق صوتی