دسته بندی ها

فروشندگان و قیمت انواع عایق صوتی

فروشندگان و مجریان عایق صوتی آکوستیک ، ضد صدا

راهنمای خرید عایق صوتی

عایق صوتی : عایق ها جزو مصالح مدرن در ساخت و ساز به شمار می روند که به منظور افزایش رفاه، راحتی و آرامش افراد استفاده می شوند . بعضی از عایق ها، هم عایق صوتی و هم عایق حرارتی هستند و بعضی دیگر از عایق ها، تنها دارای یک ویژگی و عملکرد هستند. عایق صوتی به منظور فراهم کردن آسایش افراد و ساکنان ساختمان و ایجاد محیطی آرام و به دور از صداهای مزاحم طراحی شده است. عایق صوتی یا آکوستیک با جلوگیری از عبور صوت و جذب آن، از انتشار صداهای بیرونی به داخل و یا برعکس و انعکاس صدا جلوگیری می کند. عملکرد عایق صوتی با توجه به رشد خانه های آپارتمانی و مجتمع های مسکونی و صداهای مزاحم اطراف، بیش از پیش کاربردی شده است. عایق صوتی را می توان برای دیوارهای مشترک داخلی، دیوارهای بیرونی، کف و سقف ساختمان و در موارد خاص، برای لوله های به کار رفته در ساختمان، استفاده کرد. عایق صوتی با وجود کارایی بالایی که دارد، بار کمی بر سازه ساختمان وارد می کند و از این رو، قابل اجرا در اکثر ساختمان ها و محیط های مختلف می باشد.
کاربرد عایق صوتی مختص ساختمان های مسکونی نیست، بلکه در ساختمان های اداری، کارخانه ها، تولیدی ها، بیمارستان‌ها، داخل فضای مختص اتاقک آسانسور و فضاهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از عایق های صوتی لوله ها، برای جلوگیری از انتشار صدای حرکت مواد در لوله های آب و فاضلاب به کار رفته در ساختمان استفاده می شود.
عایق صوتی نمی تواند به تنهایی و به صورت صددرصد مانع عبور صداهای مزاحم شود، اما به میزان بسیار قابل توجهی در کاهش آلودگی صوتی تاثیر گذار خواهد بود. برای داشتن محیطی صد در صد ضدصدا، در کنار عایق صوتی بودن دیوارها، سقف و کف فضا، عایق بودن درب، پنجره و رعایت الزامات و نکات فنی دیگری نیز لازم است.
دو ویژگی مطرح و اصلی عایق صوتی، عایق بودن و آکوستیک بودن آن است، که با توجه به مورد استفاده، هر کدام اهمیت بیشتری پیدا می کنند. آکوستیک بودن عایق صوتی، از انتشار و انعکاس صدا در داخل محیط جلوگیری می‌کند. در مقابل، عایق بودن، مانع انتقال صدا و صوت بین دو محیط مجاور می شود. در همین راستا باید توجه داشت، برای بالا بودن خاصیت آکوستیک ، باید عایق صوتی کم چگالی و برای بیشتر بودن خاصیت عایق، نمونه هایی با چگالی بالا مورد استفاده قرار گیرد.
اجرای عایق صوتی در ساختمان می تواند بین دیواره ها، بین کف و کفپوش، سقف و سقف کاذب و دور لوله ها صورت گیرد و یا اینکه بنا بر کاربرد فضای اجرایی، بر روی دیوار، سقف وکف اجرا شود. نمونه های روکار عایق صوتی، به صورت فوم های رولی و یا پنلی از پیش آماده می باشند.


تقسیم بندی های مختلفی برای عایق های صوتی


از لحاظ شکل ظاهری عایق صوتی به صورت فوم های رولی، به فرم مایع پاششی پلی یورتان و قطعات مربعی یا مستطیلی مورد استفاده قرار می گیرد. فوم های عایق صوتی دارای فرم هایی نظیر پنل های مربعی، شانه تخم مرغی، گوه ای، هرمی، صاف و ترکیبی از سه مورد ذکر شده است. به جز عایق های فومی و پنلی که می توانند بر روی دیوارهای آماده اجرا شوند، باقی موارد باید بر روی دیوار نیمه کاره و بین لایه نهایی و لایه اولیه دیوار، کف و سقف اجرا شوند.
مواد سازنده عایق های صوتی می تواند از مواد سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ، یونولیت و یا مواد پلیمری دیگری مانند پلی اتیلن، پلی متر، الاستومریک و یا در نهایت به صورت ترکیبی از موارد ذکر شده باشند. هر کدام از این مواد دارای ویژگی ها و برتری های خاصی هستند که آن نمونه را به گزینه مناسب برای اجرا در محیط اجرایی با الزامات خاص خود تبدیل می کند.
عایق های صوتی می توانند علاوه بر خاصیت جذب کنندگی صدا و ضد انعکاسی، ویژگی های دیگری مانند عایق برودتی و حرارتی، مقاومت در برابر آتش، سازگار بودن با محیط زیست، ضد ضربه و موارد دیگری داشته باشند.

 در انتخاب عایق صوتی باید به موارد زیر توجه کرد :


مهمترین ویژگی مورد انتظار از عایق صوتی چیست؟


دانستن اینکه هدف از به کارگیری عایق صوتی آکوستیک بودن آن است و یا جلوگیری از عبور صوت از یک محیط به محیط دیگر  و یا چند منظوره بودن (صوتی- حرارتی، صوتی- ضد ضربه و ...) و حتی موارد دیگر، اهمیت زیادی دارد.


محیط اجرایی چه ویژگی هایی دارد؟
پیش ساخته و آماده بودن محیط اجرایی و یا نیمه کاره بودن آن، کاربرد و فعالیت هایی که در آن فضا صورت می گیرد، ویژگی های معماری و ساختاری فضا و ویژگی ها و الزامات دیگر محیط، می تواند به انتخاب نمونه مناسب عایق صوتی برای آن فضا کمک کند
چه مقدار هزینه و چه سطحی از کارایی مدنظر است؟
همانند هر نوع وسیله و متریالی، نمونه های مختلفی از عایق صوتی با سطوح کیفی و کاربردی مختلف وجود دارد. با در نظر داشتن بودجه تخصیص داده شده و کارایی مورد انتظار، می توان گزینه مناسب را انتخاب کرد.

در نهایت برای به کارگیری و اجرای عایق صوتی، مشورت با مجریان و متخصصان و در نظر داشتن پیشنهادات آن ها، می تواند تأثیر زیادی بر انتخاب نمونه مناسب و کارامد عایق، با توجه به شرایط موجود، داشته باشد.


آرامش بیشتر با استفاده از انواع عایق های صوتی

وجود صدا های مزاحم در هر ساختمانی موجب بر هم زدن آرامش اعضای خانه خواهد شد. هم چنین در ادارات و شرکت ها هم سر و صدا های اضافی تمرکز کارکنان را بر هم می زنند و باعث می شوند که بازدهی و راندمان کاهش پیدا کند. به همین دلیل استفاده از عایق های صوتی در ساختمان سازی به شیوه نوین کاربرد فراوانی دارد و جز الزامات اصلی به حساب می آید. امروزه فضای شهر ها شلوغ تر از قبل شده است و هم چنین بر تعداد وسایل تقلیه روز به روز افزوده می شود. همین عوامل سبب شده اند که صدا های مزاحم در سطح شهر خیلی بیشتر از گذشته باشد. به همین دلیل مهم است که انواع گوناگون عایق صوتی را بشناسیم و در زمینه های مناسب از آن ها استفاده کنیم. علاوه بر عایق های صوتی معمولی، عایق های صوتی دکوراتیو هم وجود دارد که استفاده از آن ها مورد توجه طیف وسیعی از افراد قرارگرفته است.

عایق صوتی چیست؟

عایق های صوتی متریالی هستند که صوت را جذب کرده و از انتقال آن تا اندازه ممکن جلوگیری می کنند.

انواع مختلف عایق های صوتی

در ادامه به معرفی برخی از عایق های صوتی پر کاربرد می پردازیم.

پشم شیشه

پشم شیشه به دو صورت به بازار عرضه می شود. رولی و صفحه ای. برای پشم شیشه های پتویی انواع مختلفی وجود دارد که عبارتند از: تور مرغی دار، آلومینیومی و یا کاغذ کرافت دار

پنل آکوستیک

همان طور که از نام شان پیداست شکل ظاهری این عایق ها به صورت پنل هایی است که ابعاد متفاوت و گوناگونی دارند. پنل های آکوستیک رنگ های مختلفی هم دارند تا مناسب با نظر بخش اعظمی از افراد با سلایق مختلف باشند. اگر یکی یا چند تا از پنل های اکوستیک آسیب ببیند می توان به راحتی آن ها را با پنل های سالم جایگزین کرد.

پنل گچی

این پنل ها از جنس گچ می باشند که روی آن ها با استفاده از کاغذ و یا فایبرگلاس پوشانده شده است. پنل های گچی عایق خیلی خوبی برای صوت می باشند و اگر نیاز باشد که عایق عملکرد خیلی بهتری نسبت به پنل های گچی معمولی داشته باشد باید از پنل های گچی سوراخ دار استفاده کرد. پنل های گچی اگر رویه فایبرگلاس نداشته باشند در برابر رطوبت مقاوم نبوده و آسیب می بینند. بنابراین باید مراقب باشید که از عایق های گچی ساده برای محیط های مرطوب و با رطوبت بالا استفاده نکنید.

فوم پلی اتیلن

ویژگی مهم فوم های پلی اتیلن، انسجام بین دانه ها است که ویژگی عایق بودن به آن می دهد. اگر عایق کاری کردن دیوار های بتنی و یا دیوار های بین واحد ها مورد نظر باشد استفاده از فوم های پلی اتیلن پیشنهاد می شود.

چه زمانی عایق صوتی را به کار ببریم

در حین فرآیند ساخت و ساز بهترین زمان برای نصب کردن عایق های صوتی می باشد. این کار باید در زمان دیوار کشی انجام پذیرد. به کار بردن عایق های صوتی در زمان مناسب باعث می شود که سطوح یکپارچه باشند. عایق های صوتی برای این که عملکرد خوبی داشته باشند بایستی به سطح به درستی و به طور کامل بچسبند. برای همین منظور بهتر است که سطح مورد نظر کاملا صاف باشد تا عایق به خوبی روی آن قرار بگیرد.

در چه قسمت هایی از ساختمان ها از عایق های صوتی استفاده می شود؟

معمولا برای ساختمان های مسکونی به این صورت است که دیوار ها و سقف خانه را عایق می کنند تا از ورود صدا جلوگیری به عمل آید اما در ساختمان های اداری گاهی نیاز است که درب اتاق نیز عایق صوت باشد و صدا های مزاحم وارد اتاق های مهم نظیر اتاق کنفرانس نشود. به همین دلیل عایق کاری کردن درب های اتاق ها هم در ساختمان های اداری بسیار متداول و مرسوم است. اما برای اتاق های منزل مسکونی عموما نیازی به این کار نیست. گاهی در بعضی خانه ها و یا اتاق ها برای عایق کاری کردن کم هزینه از شانه تخم مرغ هم استفاده می شود. حتما شما هم نمونه هایی از این کار را دیده اید. معمولا زمانی که عایق کاری پس از اتمام ساخت انجام می شود از این روش استفاده می کنند.

چه عواملی در خرید و انتخاب عایق های صوتی تاثیر گذار می باشند؟

هنگام انتخاب عایق صوتی مناسب باید به عوامل مختلف توجه کرد. به طور مثال میزان انعطاف پذیری عایق ها مهم می باشد تا بتوانیم در جاهای مختلف از آن ها استفاده کنیم. قیمت های مختلف عایق های صوتی تاثیر زیادی بر انتخاب ما خواهند داشت. جنس و ضخامت عایق ها از دیگر مواردی است که باید با توجه به کاربرد و قسمتی که می خواهیم عایق را در آن جا استفاده کنیم آن را در نظر بگیریم.

نصب کردن عایق های صوتی چقدر هزینه دارد؟

جنس عایق صوتی در هزینه نصب آن تاثیر زیادی دارد و برای جنس های مختف و انواع گوناگون عایق های صوتی، هزینه های مختلفی هم تعریف می شود. 

تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون

مطالب مفید درباره عایق صوتی