دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

سنگ ساختمانی، انواع سنگ ساختمانی

logo
Sakhtemoon
سنگ ساختمانی، انواع سنگ ساختمانی

در ایران به دلیل وجود معادن متنوع سنگ در هنگام انتخاب ممکن است با مشکل مواجه شویم. در زیر خصوصیات تعدادی از پرکاربردترین سنگ های ساختمانی ذکر شده است.سنگ گرانیت

گرانیت ها به دلیل سختی بالا، جزو مصالح بادوام ساختمانی محسوب می شوند. این خانواده از سنگ ها در برابر نفوذ آب و اثر ضربه مقاوم بوده و قابلیت تحمل محیط های صنعتی را دارند. ظاهری که ما از گرانیت می بینیم متاثر از فرآیندی است که بر روی سطح نهایی آن اعمال شده است که بنا به کاربرد آن می تواند چکشی، کلنگی، تیشه ای یا صیقلی باشد. سنگ گرانیت به علت هزینه سنگین استخراج، برش و صیقل، در دسته ی سنگ های به نسب گران قرار می گیرد، از این رو بیشتر در نمای ساختمان های مهم به کارگرفته می شود. از گرانیت به سبب ظرافت و درخشندگی خاصی که ایجاد می کند اغلب برای کفپوش و قاب های دیواری استفاده می شود.


سنگ مرمر 

سنگ مرمر از انواع سنگ های آهکی است که به رنگ ‏های گوناگون یافت می ‏شود.  مرمر سفید از اعصار گذشته همواره در مجسمه‏ سازی، کارهای ساختمانی و تزیینی مورد استفاده قرار گرفته است. در نتیجه ی فرآیند عملکرد چشمه های آبگرم آهک ساز، اگر افت دمای آب کند باشد، سنگ مرمر و اگر افت دما به تندی صورت گیرد، سنگ تراورتن تشکیل می گردد. مرمر حاوی رنگ های سبز، زرد، عسلی، سفید و گاها قرمز می باشد که پس از سایش به صورت یک سنگ تزیینی لوکس ظهور می کند. کاربرد سنگ مرمر بیشتر برای فضاهای داخلی ساختمان کف و بدنه می باشد.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن محصول چشمه های آهک ساز قدیمی است، از بین انواع تراورتن ها، تراورتن های سفید که رگه های رنگی و تخلخل یکنواخت تری دارند، از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. دلیل وجود تراورتن های کم رنگ را می توان ناشی از وجود رنگدانه های پراکنده اکسید آهن در متن سنگ های تراورتن دانست. تراورتن های رنگی بر حسب درصد رنگدانه های اکسید آهن به رنگ قرمز، گردویی، لیمویی وغیره تشکیل می شوند. ظاهر زیبای تراورتن ها ناشی از اختلاف میزان اکسید آهن در لایه های مختلف آن می باشد.

لایم استون 
در دسته سنگ های آهکی و رسوبی قرار دارد، این دسته از سنگ ها به نسبت سنگ های تراورتن و مرمریت، به لحاظ زمین شناسی جوان تر هستند، از این رو سنگ هایی کاملا رسوبی محسوب می شوند. این سنگ ها به نسبت مرمریت و تراورتن، بیشترین جذب رطوبت را داشته و در برابر فرسایش مقاومت کمتری از خود نشان می دهند. نمونه هایی از پر مصرف ترین سنگ های لایم استون عبارت اند از سنگ سمیرم، کوه ‏سفید قم، اسلام آباد و  ...‏ از مزایای این سنگ می توان به قیمت مناسب و رنگ یک دست آن و از معایب آن به جذب بالای آب ومقاومت کمشان در برابر فرسایش اشاره کرد. به دلیل نقاط ضعفی که این سنگ ها دارند تنها برای مکان های دور از رطوبت و فرسایش توصیه می شوند. بهترین مکان هایی که می توان از این سنگ ها استفاده کرد کنار راه پله ها یا ‏دیواره پارکینگ است.‏

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون
ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب
 
 
 
 
امتیاز از ۰ رای