دسته بندی ها

سنگ لایم استون

جستجوی سنگ لایم استون نتیجه ای نداشت.

راهنمای خرید و انتخاب سنگ لایم استون

در این مقاله برآنیم تا به معرفی یکی از مصالح ساختمانی مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز سنگ لایم استون (Lime Stone) بپردازیم. در فرآیند ساخت و ساز ساختمان‌ها و توسعه شهرها، بسته به نوع سازه و مشخصاتی که برای سازنده مد نظر قرار دارد، از مصالح مختلفی استفاده می‌شود. از سیمان و بتن گرفته تا انواع سنگ‌های مختلف تشکیل شده از متریال گوناگون مانند انواع سنگ‌های مرمر، تراورترن، گرانیت و البته سنگ لایم استون. 

ادامه مطلب

سنگ لایم استون (Lime Stone) چیست؟

این محصول نوعی سنگ آهکی و رسوبی با ماده تشکیل دهنده کلسیت است. این محصولات در مقیاس‌های زمین شناسی از نظر سابقه تشکیل سنگ، در مقایسه با انواع تراورتن و مرمر جوان‌تر هستند و بر خلاف این نوع سنگ‌ها تحت فشار لایه‌های زمین نبوده و بیس رسوبی دارند. تفاوت عمده سنگ لایم استون با انواع دیگر سنگ‌های مرمری این است که وزن مخصوص این سنگ در مقایسه با سنگ‌های مرمر دیگر دارای وزن مخصوص کمتری است. این محصولات همچنین دارای خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری شامل مقادیر جذب آب بالا هستند. ولی در عین حال فاقد مقاومت فشاری زیادی ندارند. سنگ‌های لایم استون همچنین، به علت جذب آب زیاد و مقاوت فشاری کم برای کار گذاشتن در قسمت‌های نمای بیرونی و سنگفرش ساختمان مناسب نیستند. برای رفع این مشکل در این محصولات، مقدار جذب بالای آب با به کارگیری فن آوری نانو، کاهش یافته است. در این روش سنگ لایم استون توسط موادی با خاصیت نانو کاور می‌شوند. در این صورت این محصولات قابل استفاده در قسمت‌های بیرونی و نمای ساختمان می‌شوند و چنانچه از فن آوری نانو برای پوشش سطح سنگ‌های لایم استون استفاده نشود، این سنگ‌ها در دیوارهای داخلی سازه کار گذاشته می‌شوند. یکی دیگر از دلایل استفاده از این محصولات در دیوارهای ساختمان، قیمت ارزان‌تر آنها نسبت به انواع سنگ‌های تراورتن است. سنگ‌های لایم استون ایرانی رنگ‌های روشنی دارند. البته در میان این محصولات تنها نمونه تیره سنگ لایم استون سنگ‌های لایم استون بوژان هستند.

انواع سنگ لایم استون موجود در بازار کدامند؟

از انواع سنگ لایم استون شناخته شده و پر طرفدار توسط مصرف کنندگان، که به دلیل کیفیت و استانداردهای لازم مورد توجه هستند، به نمونه‌های سنگ لایم استون کرمانشاه، مهاباد، گوهره، مریوان و بوکان می‌توان اشاره کرد.

شاخص‌های کیفی تعریف شده برای سنگ لایم استون کدام موارد هستند؟

در تعیین شاخص‌های استاندارد برای این محصول چند عامل به عنوان شناسنامه محصول تعریف می‌شود که از این میان به مواردی شامل مقادیر جذب آب، میزان مقاومت فشاری و مقاومت سایشی، وزن مخصوص و میزان تخلل می‌توان اشاره کرد. شناسنامه برای هر کدام از انواع سنگ استون لایم به شکل یک جدول با اعداد شاخص‌های نام برده در مقادیر دوگانه مینیمم و ماکسیمم تعریف می‌شود. این مقادیر برای هر کدام از انواع محصولات در رنج خاصی تعریف شده و برای همان محصول منحصر به فرد می‌باشد.

مزایا و معایب سنگ لایم استون کدامند؟

کاربرد این محصولات در ساخت و ساز شامل مزایایی است، از جمله این که همان طور که قبلا اشاره شد، قیمت این محصول نسبت به انواع سنگ‌های مرمر و تراوزتن ارزان‌تر و مقرون به صرفه است. از نظر ظاهری نیز یک دست بودن رنگ سنگ آن را به کاندیدای مناسبی برای استفاده در ساختمان‌ها تبدیل کرده است. از جمله معایب این محصولات این است که چون جذب آب در آنها زیاد است و فرسایش زیادی دارند، با محدودیت کاربرد در فضاهای مختلف ساختمانی مانند نمای ساختمان همراه هستند. چون قسمت‌های بیرونی سازه در معرض رطوبت حاصل از بارش برف و باران و فرسایش حاصل از تاثیر این عوامل طبیعی به مرور زمان قرار دارند، بنابراین باید نسبت به نوع مصالح مورد استفاده در این قسمت‌ها دقت کرد.

چه عواملی در تعیین قیمت سنگ لایم استون موثر هستند؟

ارزش گذاری انواع سنگ لایم استون، بر مبنای ملاک‌هایی چون روش‌های به کار رفته در فراوری، کیفیت آنالیز خواص فیزیکی و شیمیایی، طرح و رنگ، ابعاد سنگ، میزان تخلل موجود در سنگ و درجه کیفی آن انجام می‌شود.

روش به کار رفته در فراوری محصول یکی دیگر از ملاک‌های قیمت‌گذاری آن است. این مراحل فراوری از برش سنگ، ساب زدن آن، حتی نوع بسته بندی و روش حمل و نقل محصول را نیز شامل می‌شود.

آنالیز سنگ برای بررسی خواص فیزیکی و شیمیایی آن انجام می‌شود و به طبع هر چقدر نتایج حاصل از آنالیز، به استانداردهای تعیین شده نزدیکتر باشد، قیمت سنگ گران‌تر است.

طرح و رنگ سنگ هم در تعیین ارزش آن موثر است، هر چه قدر طرح و رنگ اختصاصی‌تر باشد، ارزش محصول هم زیادتر است.
ابعاد سنگ دیگر عامل تاثیرگذار در قیمت است. ابعاد بزرگتر، قیمت‌های بیشتری دارند.

میزان تخلل موجود در سنگ عامل تعیین کننده بعدی است. که با قیمت محصول نسبت عکس دارد. هر چقدر مقدار تخلل بیشتر باشد، مقاومت و قیمت سنگ لایم استون کمتر است و بالعکس.

درجه کیفی سنگ هم مانند همه محصولات دیگر به کار رفته در صنعت ساخت و ساز هر چقدر بیشتر باشد، دارای ارزش بیشتر و پرطرفدار است.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون