دسته بندی ها

نصب درب اتوماتیک

فروشندگان و مجریان

آشنایی با مراحل نصب درب اتوماتیک

درب هر مکان نقطه ورودی آن ساختمان است که در ایمنی ساختمان نقش اساسی دارد. به نوع جدیدی از درب‌هایی که با استفاده از سنسورهای حرکتی و سیستم‌های کنترل از راه دور باز و بسته می‌شوند، درب اتوماتیک گفته می‌شود. درب‌های اتوماتیک جایگزین مناسبی برای درهای سنتی هستند. به همین دلیل امروزه در صنعت ساختمان سازی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند.

معمولاً از درب اتوماتیک در هتل‌‌ها، رستوران‌ها، مراکز خرید و ... استفاده می‌شود. برای استفاده بهینه از درب‌های اتوماتیک باید به هنگام نصب و راه اندازی قوانین و استانداردهای موجود به خوبی رعایت شوند. این درها نیاز به خدمات نگهداری مستمر دارند. برداشت اول به هنگام ورود و باز شدن درب به طور خودکار معمولاً حس ماندگار و مثبتی برای افراد ایجاد می‌کند.

معمولاً قاب درب‌های اتوماتیک از جنس آلومینیوم یا استیل ساخته می‌شود که زیبایی خاصی به ورودی ساختمان می‌بخشد. از جمله مزایای نصب درب اتوماتیک می‌توان به جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایشی و سرمایشی، کاهش نویز صدا، اصطکاک پایین، کنترل از راه دور اشاره کرد.

بر اساس سه عملکرد فنی مکانیکی، هیدرولیکی و پنوماتیکی درب‌های اتوماتیک باز و بسته می‌شوند. در حالت مکانیکی چرخ دهنده‌ها و گیربکس درها را به حرکت در می‌آورند. در حالت هیدرولیکی با استفاده از نیروی تحت فشار درها باز و بسته می شوند. معمولاً هزینه نگهداری از درها با نیروی هیدرولیکی بالاست. در حالت پنوماتیک از نیروی تحت فشار باد برای به حرکت درآوردن درها استفاده می‌شود. نصب درب اتوماتیک مصرف انرژی و هزینه پایین دارد و بسیار آرام و بی‌صدا است.

نحوه عملکرد بعد از نصب درب اتوماتیک به صورت زیر است. ابتدا بر اساس تغییرات طول بازو و تعبیه کردن دو لنگه در باز و بسته خواهد شود. درهای ریلی به کمک نیروی کششی و تغییر موقعیت مکانی باز و بسته می شود. در انواع مکان‌های امنیتی، رفاهی و صنعتی می‌توان از درهای خودکار استفاده کرد.

آشنایی با روش نصب انواع مدل های درب اتوماتیک

انواع مختلفی از درب برای نصب درب‌ اتوماتیک وجود دارد که به آن اشاره خواهیم کرد:

نصب درب‌ اتوماتیک کشویی

درهایی کشویی به کمک نیروی محرکه در دو طرف باز و بسته می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود که بتوان در مواقع اضطراری یکی از درها را بیرون آورد، به این ویژگی خاصیت شکست گفته می‌شود. درهای کشویی در انواع مدل کشویی منفرد، کشویی دو جداره و کشویی تلسکوپی به بازار عرضه می‌شوند. با توجه به عملکرد ساده درهای کشویی، نسبت به سایر مدل‌های درب اتوماتیک قیمت مناسب‌تری دارند. در حالت عادی و استاندارد به هنگام ورود و خروج باید نصف عرض در نظر گرفته شده در باز و بسته شود.

نصب درب‌ اتوماتیک چرخشی

به طور معمول، در ساخت درهای چرخشی از دو درب برای نصب درب اتوماتیک استفاده می‌شود. یک در که به سمت داخل می‌چرخد و در دیگری که به سمت بیرون می‌چرخد. این کار باعث ایجاد یک ترافیک دو طرفه می‌شود. معمولاً تردد از دو طرف درب‌های اتوماتیک چرخشی توصیه می‌شود. در ساخت این درهای چرخشی از یک تاب‌دهنده کم مصرف استفاده شده است. این درها معمولاً جهت‌دار هستند و برای تردد یک طرفه از داخل به خارج یا بالعکس به کار برده می‌شوند. درهای چرخشی در انواع تک درب، دو درب یا دو جداره عرضه می‌شود.

در طول ساخت درب چرخشی برای نصب درب اتوماتیک از مجهزترین موتورها استفاده می‌شود. سرعت عملکرد باز و بسته شدن در‌ها یک عامل مهم است. باید درهای چرخشی مجهز به سیستم اضطراری برق باشند تا در صورت قطع برق دچار مشکل نشود. این درها در برابر نوسانات برق نیز باید ایمن باشند. معمولاً استفاده از درب چرخشی در محیط و امکان شلوغ توصیه نمی‌شود. می‌توان برای ورودی شرکت‌های تجاری، اتاق کنفرانس، صرافی و جواهرفروشی‌ها از درب چرخشی استفاده کرد.

نصب درب اتوماتیک تاشو

برای نصب این نوع درب اتوماتیک به حداقل فضا نیاز دارند؛ اما باید این نکته را در نظر داشت که برای تمیز کردن در فضای کافی در نظر گرفته شود. معمولا در راهروها و فضاهای کم عرض از درب تاشو استفاده می‌شود که به آن درب آکاردئونی نیز گفته می‌شود. از درهای تاشو به عنوان درب اضطراری برای خروج در مواقع ریسک‌پذیر نیز استفاده می‌شود. معمولا نصب درب اتوماتیک تاشو دارای دو یا چند پانل مجزا است. اولین پانل نوسان دارد و دومین پانل آن نیز نشان‌ دهنده جهت است. درب‌های تاشو باید ریل راهنما، سنسور یا تشک حرکت و راهنمای علائم ایمنی داشته باشد. درب تاشو بر روی هر نوع درب لولایی قابل نصب است. باعث سهولت در تردد افراد می‌شود. هیچ‌گونه آلودگی صوتی ندارد. برای جلوگیری از اتلاف انرژی و ورود هر گونه گرد و غبار نیز مؤثر است. می‌توان با توجه به میزان عبور و مرور افراد، وضعیت آب و هوایی و ساعت‌های مختلف کاری سرعت باز و بسته شدن در را تنظیم کرد.

در زمان ساخت و نصب درب اتوماتیک از مولفه‌های مختلفی استفاده می شود. تابلوی فرمان یکی از اصلی‌ترین اجرای در است که امکان کنترل کردن آن را به ما می‌دهد. مولد که باعث تولید نیروی حرکت برای باز و بسته شدن در می‌شود. حسگر‌های حساس با سرعت بالا که هم باعث کاهش مصرف انرژی می شود، هم امنیت را افزایش می‌دهند.

نصب درب اتوماتیک باید به اندازه درب‌های دستی ایمن باشند. تولیدکنندگان این نوع درها باید آزمایش‌ها متعددی انجام دهند تا قبل از ارائه عمومی از استانداردهای امنیتی درهای اتوماتیک اطمینان حاصل کنند. با استفاده از درهای خودکار به دلیل عدم تماس دست با درب از میزان انتقال آلودگی‌های میکروبی و باکتریایی کاسته می‌شود. معمولاً دستگیره‌های درب یکی از آلوده‌ترین نقاط در ساختمان است. استفاده از درب‌های باز و بسته شونده خودکار باعث سهولت در ورود و خروج افراد از ساختمان‌ها می‌شود. هم‌چنین با توجه به نحوه عملکرد درهای خودکار میزان تبادل گرما و سرما با محیط خارج از ساختمان به حداقل رسانده می‌شود. به این ترتیب با نصب درب اتوماتیک کاهش مصرف انرژی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها و افزایش سودآوری به خصوص برای مراکز تجاری و خدماتی خواهد شد.

برای نصب درب اتوماتیک حتما از افراد متخصص کمک بخواهید تا کار نصب درب اتوماتیک را به درستی و بدون ایراد انجام دهند. از نظر زمانی نیز نصب درب اتوماتیک به زمان زیادی نیاز ندارد و در کمترین زمان درب شما آماده خواهد بود.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون