دسته بندی ها

فروش موزائیک

فروشندگان و مجریان فروش موزائیک

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل موزائیک

موزائیک یکی از مصالح پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی است که از آن به عنوان کفپوش استفاده می‌شود. این کفپوش متراکتم نوعی بتن است که تراکمش را از طریق فشار پرسی یا ویبراسیون به دست می‌آورد.

در ساخت موزائیک از متریال‌های مختلفی استفاده می‌شود که عبارتند از: ماسه، سیمان، پودر سنگ، سنگ دانه و آب. این مواد با هم ترکیب می‌شوند و به صورت طرح‌های متنوعی وارد بازار می‌شوند. 

این سازه پر کاربرد می‌تواند تک لایه یا دو لایه باشد. نوع تک لایه آن وزن کمتری دارد و از آن در داخل ساختمان‌های چند طبقه استفاده می‌شود، ضخامت تقریبی آن 18 میلی متر است و درصد جذب آب آن نیز کم است. این نوع موزائیک‌های تک لایه معمولا بیشتر در کشورهای آلمان و ایتالیا تولید می‌شود البته نا گفته نماند که در کشور ما نیز این نوع موزائیک در کارخانه‌ها تولید می‌شود.

مدل دولایه از دو سطح تشکیل شده است، لایه رویه و یا رنگ موزائیک و لایه زیرین یا نارین.

لایه زیرین یا نارین: لایه نارین که از آب و ماسه و سیمان تشکیل می‌شود ضخامت زیادی دارد. ضخامت آن باعث می‌شود که فشار بیشتری را تحمل کند و مقاوم باشد.

لایه رویه و یا رنگ موزائیک: لایه رویه نقش و نگار سطح کار را در بر می‌گیرد و از ترکیبات دانه بندی شده رنگی، سیمان، آب و پودر سنگ تولید می‌شود.

طبقه بندی موزائیک‌ها بر اساس سطح رویه

موزائیک دو لایه که از دو سطح تشکیل شده است را میتوان بر اساس سطح رویه تقسیم کرد. انواع مختلفی از آن وجود دارد که عبارتند از:

  • موزائیک سیمانی: مدل سیمانی سنگ دانه تزئینی ندارد و دارای طرح‌های ساده ای است که کاربرد زیادی در صنعت ساختمان سازی دارد و برای قسمت‌های مختلفی از آن استفاده می‌شود. 
  • موزائیک سنگ دار: در مدل سنگ دار برخلاف مدل سیمانی از سنگ دانه‌های تزئینی استفاده می‌شود و به صورت طرح دار، صاف و شسته ساخته می‌شوند. 
  • موزائیک شیاردار: این نوع موزائیک دارای فرو رفتگی و برجستگی‌های مختلفی است. این مدل بیشتر برای پوشاندن کف پیاده روها و محوطه‌های شهری استفاده می‌شود. 
  • موزائیک شسته: مدل شسته یا واش بتن از ترکیب سیمان، ماسه، سنگ‌های معدنی و چسب بتن ساخته می‌شود و در آن سنگ دانه‌های رنگی به صورت برجسته نمایان است. از این نوع در کفپوش کردن محوطه باغ‌ها و ویلاها، پارک‌ها و رمپ پارکینگ استفاده می‌شود. 
  • موزائیک پلاکی: سطح این نوع مصالح ساختمانی سخت و صیقل پذیر است و مقاومت خوبی دارد.

استاندارد موزائیک

استانداردهای تعریف شده‌ای برای موزائیک وجود دارد و شاخص‌های مختلف آن بررسی می‌شود. آزمون‌هایی که برای تعیین استاندارد انجام می‌شوند عبارتند از:

آزمون رواداری ابعادی: در این آزمون ابعاد آن و گونیا بودن و میزان تابیدگی موزائیک کاملا بررسی می‌شود. 

آزمون ویژگی سطحی و ظاهری: این آزمون سطح کار را بررسی می‌کند، همگن بودن و عدم پوسته بودن جزو مواردی است که در این آزمون مورد سنجش قرار می‌گیرد.

آزمون مقاومت شکست: موزائیک‌ها چون در قسمت‌های مختلفی از باغ، پارک، پیاده روها، حیاط و پارکینگ استفاده می‌شوند باید مقاومت خوبی داشته باشند تا فشار ناشی از اشیاء را تحمل کندو قدرت کار طی این آزمون مشخص می‌شوند.

آزمون سایش: اصطحکاک یکی دیگر از مواردی است که موجب سایش موزائیک می‌شود و باید میزان مقاومتش بررسی شود.

آزمون جذب آب: در این آزمون میزان آبی که جذب می‌شود بررسی می‌شود.

آزمون مقاومت در برابر یخ زدگی: یکی از مهمترین آزمون‌ها مقاومت در برابر یخ زدگی است مخصوصا برای موزائیک‌هایی که از آن به عنوان کفپوش پیاده‌روها استفاده می‌شود. در این آزمون میزان مقاومت در برابر سرما و یخ زدگی بررسی می‌شود تا مشخص شود سازه تا چه دمایی مقاومت لازم را دارد.

زمانی که این آزمون‌ها بررسی شد و مورد ارزیابی قرار گرفت مشخص می‌شود که سازه استاندارد لازم برای استفاده را دارد یا خیر.

تجهیزات و روش‌های تولید موزائیک

برای تولید موزائیک نیاز به دستگاه پرس داریم این دستگاه از یک شاسی و یک موتور فشار روغن تشکیل شده است و کار پرس کردن قالب را بر عهده دارد. کار پرس توسط دستگاه و با هماهنگی 4 استادکار انجام می‌شود این 4 فرد در چهار طرف دستگاه باید همکاری لازم را برای تولید را داشته باشند.

دستگاه دیگری که برای تولید استفاده می‌شود، سباب است. دستگاه سباب خود دو نوع است: سباب اتوماتیک قدیم و سباب نواری چند کله.

سباب اتوماتیک از دو صفحه سنگ ساز متحرک و دینام برقی تشکیل شده است در حالی که سباب چند کله از یک تسمه نقاله و تعدادی صفحه سنگ متحرک و دینام برقی تشکیل شده است.

روش پرسی: در روش پرسی برای تولید موزائیک از دستگاه پرس استفاده می‌شود. مخلوط تهیه شده از مواد اولیه را بعد میکس کرده داخل  قالب فلزی ریخته سپس به کمک دستگاه پرس فشار را اعمال می‌کنند و به تراکم مد نظر می‌رسند. میزان فشار به ابعاد و نوع سنگ دانه‌های به کار رفته در بستگی دارد سپس در مرحله بعدی موزائیک‌های تولید شده نیاز به ساب خوردن دارند.

روش ویبره‌ای: در روش ویبره‌ای برای تولید نیازی اعمال فشار نیست  و به کمک دستگاه لرزاننده مخلوط یک نواخت می‌شود و عمل تراکم سازی انجام می‌شود. سطح کار صاف خواهد بود و نیازی به ساب ندارد. فقط مواد اولیه پس از مخلوط شدن داخل قالب ریخته می‌شود و بر روی نوار لرزان قرار می‌گیرد. این نوار با لرزشی که دارد هوای اضافی بین مواد را خارج می‌کند. بعد از اعمال ویبره، قالب‌ها باید خشک شوند تا بتوان آن‌ها را جدا کرد. بعد از جدا کردن موزائیک‌ها را داخل آب می‌گذارند و سپس آن را بسته بندی می‌کنند.

تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون

مطالب مفید درباره موزائیک