دسته بندی ها

گچ برگ

فروشندگان و مجریان گچ برگ

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل گچ برگ

گچ برگ به صفحات آماده گچی گفته می‌شود که با کاوری از جنس کاغذ مخصوص یا در مواردی فایبرگلاس پوشیده شده است. این محصول قابلیت به کارگیری بالایی در قسمت‌های مختلف ساختمان را دارد. برای مثال گچ برگ‌ در دیوارهای پوششی، همچنین انواع دیوارهای مربوط به فضای داخلی ساختمان، پارتیشن‌ها و سقف‌های کاذب به کار برده می‌شود. این محصولات از انواع مدرن مصالح ساختمانی به حساب می‌آیند. همچنین در طبقه‌بندی مصالح سبک قرار می‌گیرند. پس برای کاربرد در ساختمان‌های پیش ساخته گزینه‌های مناسبی هستند. بیس اصلی ماده تشکیل دهنده این محصول گچ است. قسمت‌های لبه و رویه کار با کاغذ مخصوص پوشانده می‌شود. این کاور کاغذی باعث انسجام و شکیل شدن گچ برگ می‌شود. گچ به کار رفته در این محصول به صورت ذرات ریز به کار برده می‌شوند. دیگر خصوصیات گچ نیز مانند سبک بودن، حجم‌دهی مناسب و ظرافت ساختاری سبب استفاده آن در موارد متعدد می‌شود. این محصول با ابعاد معمولا 1200 در 2400 میلی‌متر با دو ضخامت متفاوت 5/9 و 5/12 میلی‌متر در بازار موجود است.

گچ برگ‌ با ابعاد و ویژگی‌های متنوع در بازار موجود است. در ادامه به معرفی برخی از انواع آن‌ها می‌پردازیم:

گچ برگ ساده یا RG12.5: از انواع گچ برگ‌های موجود در بازار به گچ برگ ساده یا RG12.5 می‌توان اشاره کرد. این گچ برگ با ابعاد متفاوت و ضخامت ثابت 5/12 میلی‌متر به بازار عرضه شده است. لایه سطحی معمولا با یک لایه رنگ پوشیده شده و در بسته بندی مختلفی حاوی تعداد متفاوت محصول در هر بسته که معمولا بین 72 تا 80 عدد متغییر است، قابل تهیه هستند. ابعاد موجود در بازار 1200 در 2400 میلی‌متر، 1200 در 2500 میلی‌متر 1200 در 2800 میلی‌متر و 1200 در 3000 میلی‌متر همگی با ضخامت 5/12 میلی‌متر به بازار عرضه شده‌اند. به این نوع از گچ‌برگ پنل گچی ساده یا(RG یا GKB) هم می‌گویند. در قسمت پشتی هر واحد از این محصول، تاریخ تولید آن به صورت دقیق به عنوان شناسنامه کالا ثبت می‌شود.

در صورت به کارگیری انواع دیگر محصول، با ضخامت‌های متفاوت محل به کارگیری آن‌ها در ساختمان فرق می‌کند. معمولا نامگذاری آن‌ها بر اساس ابعاد تشکیل دهنده آن‌هاست.

گچ برگ 18: این محصول با ابعاد 1200 در 2400 میلی‌متر با ضخامت 18 میلی‌متر تولید می‌شود. ضخامت بیشتر آن در مقایسه با انواع دیگر، باعث استحکام و تاب‌آوری بالای آن در برابر فشارها و نیروی وارده بر آن شده برای همین در قسمت‌های دیگری از ساختمان که نیاز بیشتری به استحکام دارند، به کار می‌رود.

گچ برگ 15: با ابعاد 1200 در 2400 میلی‌متر با ضخامت 15 میلی‌متر به بازار عرضه شده است. این نمونه از محصول نیز دارای استحکام قابل قبولی است و در دیوارهای جداکننده و پارتیشن‌ها به کار گرفته می‌شود.

گچ برگ 5/9: با ابعاد 1200 در 2400 میلی‌متر و 1200 در 2500 میلی‌متر تولید می‌شوند. ضخامت این محصولات نیز 5/9 میلی‌متر است. به دلیل ضخامت کمتر نسبت به انواع دیگر گچ‌برگ محل به کارگیری آن در قوس‌های موجود در ساختمان است. این گزینه برای دیوارها و سقف‌های کاذب توصیه نمی‌شود و کاملا نامناسب است.

این محصولات دارای مقاومت نسبی در برابر آسیب‌های محیطی مانند آتش و رطوبت هستند. همین خصوصیات نیز باعث تعیین محل کاربرد آن‌ها در فضاهای داخل ساختمان می‌شود. در این رابطه نیز طبقه بندی متفاوتی برای گچ‌برگ تعریف شده است:

گچ‌ برگ‌ مقاوم در برابر رطوبت: در محل‌های مرطوب ساختمان مانند آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی، در فضاهای مجاور استخر و جکوزی به کار گرفته می‌شود. که تحت عنوان گچ‌برگ (MR یا GKBI) شناخته می‌شود.

گچ‌برگ‌ مقاوم در برابر حرارت: انواع مقاوم در برابر آتش‌سوزی این محصولات معمولا دارای رویه‌ای از جنس فایبر گلاس هستند. به این نوع از گچ‌برگ (FR یا GKF) می‌گویند.

گچ برگ‌ مقاوم در برابر رطوبت و حرارت: اگر گچ‌برگ‌ هم در برابر حریق و هم در برابر رطوبت مقاوم باشد تحت عنوان گچ‌برگ (FM یا GKFI) شناخته می‌شود. این محصولات در ساختارشان الیاف شیشه دارند و معمولا با رنگ سبز در بازار موجودند.

مزایای گچ برگ

بی شک استفاده از مصالح و راهکارهای نوین موجب تحولاتی در صنعت ساختمان شده است. به کارگیری این محصولات دارای مزایای متعددی است.

استفاده از گچ‌برگ، موجب تسریع اجرای ساختمان سازی می‌شود و در مدت زمان کمتری نسبت به شیوه‌های سنتی قابل اجراست.

در روش‌های سنتی از حجم بیشتری گچ، خاک، سیمان و مواد مکمل دیگری برای احداث سقف، دیوارها و ... استفاده می‌شود که در صورت کاربرد این محصول قسمت زیادی از این مصالح حذف می‌شود.

تعداد کمتری نیروی کار ماهر و نیمه ماهر در مقایسه با روش سنتی به کار گرفته می‌شود.

در صورت بروز حوادثی مثل زلزله به دلیل کاربرد مصالح سبک به نحو چشمگیری از خسارات جانی کاسته می‌شود. در حالی که در روش سنتی عمده خسارات جانی بر اثر سقوط مصالح سنگین مانند تیرآهن و آجر است.

مصالح به کار رفته در این محصول قابلیت بازیافت دارند و با محیط زیست سازگارند.

عایق صوت، رطوبت و در صورت استفاده از رویه فایبر گلاس عایق حرارتند.

قابلیت قرار گرفتن و اجرای امکانات اضافی و استقرار و اجزای متمم‌ سقف مانند نصب چراغ‌های سقفی و اجرای نورپردازی در سقف‌های کاذب ساخته شده از این محصولات فراهم است.

مجموعه این خصوصیات سبب می‌شود این نوع از مصالح گزینه قابل قبولی برای نوسازی، بازسازی و ایجاد فضای جدید با جلوه‌های بصری متنوع و مناسب باشند.

امید است توانسته باشیم متناسب با سرعت پیشرفت در صنعت ساخت و ساز، اطلاعات جامع و جدیدی را درباره مصالح ساختمان ارائه کنیم. 

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون