دسته بندی ها

گچ برگ | پانل گچی

فروشندگان و مجریان گچ برگ

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل گچ برگ

گچ برگ به صفحات آماده گچی گفته می‌شود که با کاوری از جنس کاغذ مخصوص یا در مواردی فایبرگلاس پوشیده شده است. این محصول قابلیت به کارگیری بالایی در قسمت‌های مختلف ساختمان را دارد. برای مثال گچ برگ‌ در دیوارهای پوششی، همچنین انواع دیوارهای مربوط به فضای داخلی ساختمان، پارتیشن‌ها و سقف‌های کاذب به کار برده می‌شود. این محصولات از انواع مدرن مصالح ساختمانی به حساب می‌آیند. همچنین در طبقه‌بندی مصالح سبک قرار می‌گیرند. پس برای کاربرد در ساختمان‌های پیش ساخته گزینه‌های مناسبی هستند. 

ادامه مطلب

بیس اصلی ماده تشکیل دهنده این محصول گچ است. قسمت‌های لبه و رویه کار با کاغذ مخصوص پوشانده می‌شود. این کاور کاغذی باعث انسجام و شکیل شدن گچ برگ می‌شود. گچ به کار رفته در این محصول به صورت ذرات ریز به کار برده می‌شوند. دیگر خصوصیات گچ نیز مانند سبک بودن، حجم‌دهی مناسب و ظرافت ساختاری سبب استفاده آن در موارد متعدد می‌شود. این محصول با ابعاد معمولا 1200 در 2400 میلی‌متر با دو ضخامت متفاوت 5/9 و 5/12 میلی‌متر در بازار موجود است.

ابعاد گچ برگ ها به چه صورت است؟

گچ برگ‌ با ابعاد و ویژگی‌های متنوع در بازار موجود است. در ادامه به معرفی برخی از انواع آن‌ها می‌پردازیم:

گچ برگ ساده یا RG12.5: از انواع گچ برگ‌های موجود در بازار به گچ برگ ساده یا RG12.5 می‌توان اشاره کرد. این گچ برگ با ابعاد متفاوت و ضخامت ثابت 5/12 میلی‌متر به بازار عرضه شده است. لایه سطحی معمولا با یک لایه رنگ پوشیده شده و در بسته بندی مختلفی حاوی تعداد متفاوت محصول در هر بسته که معمولا بین 72 تا 80 عدد متغییر است، قابل تهیه هستند. ابعاد موجود در بازار 1200 در 2400 میلی‌متر، 1200 در 2500 میلی‌متر 1200 در 2800 میلی‌متر و 1200 در 3000 میلی‌متر همگی با ضخامت 5/12 میلی‌متر به بازار عرضه شده‌اند. به این نوع از گچ‌برگ پنل گچی ساده یا(RG یا GKB) هم می‌گویند. در قسمت پشتی هر واحد از این محصول، تاریخ تولید آن به صورت دقیق به عنوان شناسنامه کالا ثبت می‌شود.

در صورت به کارگیری انواع دیگر محصول، با ضخامت‌های متفاوت محل به کارگیری آن‌ها در ساختمان فرق می‌کند. معمولا نامگذاری آن‌ها بر اساس ابعاد تشکیل دهنده آن‌هاست.

گچ برگ 18: این محصول با ابعاد 1200 در 2400 میلی‌متر با ضخامت 18 میلی‌متر تولید می‌شود. ضخامت بیشتر آن در مقایسه با انواع دیگر، باعث استحکام و تاب‌آوری بالای آن در برابر فشارها و نیروی وارده بر آن شده برای همین در قسمت‌های دیگری از ساختمان که نیاز بیشتری به استحکام دارند، به کار می‌رود.

گچ برگ 15: با ابعاد 1200 در 2400 میلی‌متر با ضخامت 15 میلی‌متر به بازار عرضه شده است. این نمونه از محصول نیز دارای استحکام قابل قبولی است و در دیوارهای جداکننده و پارتیشن‌ها به کار گرفته می‌شود.

گچ برگ 5/9: با ابعاد 1200 در 2400 میلی‌متر و 1200 در 2500 میلی‌متر تولید می‌شوند. ضخامت این محصولات نیز 5/9 میلی‌متر است. به دلیل ضخامت کمتر نسبت به انواع دیگر گچ‌برگ محل به کارگیری آن در قوس‌های موجود در ساختمان است. این گزینه برای دیوارها و سقف‌های کاذب توصیه نمی‌شود و کاملا نامناسب است.

این محصولات دارای مقاومت نسبی در برابر آسیب‌های محیطی مانند آتش و رطوبت هستند. همین خصوصیات نیز باعث تعیین محل کاربرد آن‌ها در فضاهای داخل ساختمان می‌شود. در این رابطه نیز طبقه بندی متفاوتی برای گچ‌برگ تعریف شده است:

گچ‌ برگ‌ مقاوم در برابر رطوبت: در محل‌های مرطوب ساختمان مانند آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی، در فضاهای مجاور استخر و جکوزی به کار گرفته می‌شود. که تحت عنوان گچ‌برگ (MR یا GKBI) شناخته می‌شود.

گچ‌برگ‌ مقاوم در برابر حرارت: انواع مقاوم در برابر آتش‌سوزی این محصولات معمولا دارای رویه‌ای از جنس فایبر گلاس هستند. به این نوع از گچ‌برگ (FR یا GKF) می‌گویند.

گچ برگ‌ مقاوم در برابر رطوبت و حرارت: اگر گچ‌برگ‌ هم در برابر حریق و هم در برابر رطوبت مقاوم باشد تحت عنوان گچ‌برگ (FM یا GKFI) شناخته می‌شود. این محصولات در ساختارشان الیاف شیشه دارند و معمولا با رنگ سبز در بازار موجودند.

مزایای گچ برگ

بی شک استفاده از مصالح و راهکارهای نوین موجب تحولاتی در صنعت ساختمان شده است. به کارگیری این محصولات دارای مزایای متعددی است.

استفاده از گچ‌برگ، موجب تسریع اجرای ساختمان سازی می‌شود و در مدت زمان کمتری نسبت به شیوه‌های سنتی قابل اجراست.

در روش‌های سنتی از حجم بیشتری گچ، خاک، سیمان و مواد مکمل دیگری برای احداث سقف، دیوارها و ... استفاده می‌شود که در صورت کاربرد این محصول قسمت زیادی از این مصالح حذف می‌شود.

تعداد کمتری نیروی کار ماهر و نیمه ماهر در مقایسه با روش سنتی به کار گرفته می‌شود.

در صورت بروز حوادثی مثل زلزله به دلیل کاربرد مصالح سبک به نحو چشمگیری از خسارات جانی کاسته می‌شود. در حالی که در روش سنتی عمده خسارات جانی بر اثر سقوط مصالح سنگین مانند تیرآهن و آجر است.

مصالح به کار رفته در این محصول قابلیت بازیافت دارند و با محیط زیست سازگارند.

عایق صوت، رطوبت و در صورت استفاده از رویه فایبر گلاس عایق حرارتند.

قابلیت قرار گرفتن و اجرای امکانات اضافی و استقرار و اجزای متمم‌ سقف مانند نصب چراغ‌های سقفی و اجرای نورپردازی در سقف‌های کاذب ساخته شده از این محصولات فراهم است.

مجموعه این خصوصیات سبب می‌شود این نوع از مصالح گزینه قابل قبولی برای نوسازی، بازسازی و ایجاد فضای جدید با جلوه‌های بصری متنوع و مناسب باشند.

امید است توانسته باشیم متناسب با سرعت پیشرفت در صنعت ساخت و ساز، اطلاعات جامع و جدیدی را درباره مصالح ساختمان ارائه کنیم.

گچ برگ چیست؟ | آشنایی با انواع مدل‌های گچ برگ

گچ برگ یا صفحات روکش دار گچی از جمله مصالح جدید در صنعت ساخت و از هستند. این مصالح نوین از یک هسته گچی که با روکشی از جنس کاغذ کاور شده، ساخته شده است. در بازار با نام کناف نیز شناخته می‌شود که کناف در اصل نام یکی از برندهای تولید کننده این محصول است. در بازار داخلی به اندازه کافی تولید کننده گچ برگ برای تامین نیاز بازار وجود دارد. همین نکته سبب می‌شود تا قیمت گچ برگ مقرون به صرفه و اقتصادی باشد. در ادامه به معرفی انواع این محصولات و بیان ویژگی‌های آن‌ها اعم از مزایا و معایب هر یک از محصولات مانند معایب سقف کناف خواهیم پرداخت.

مراحل تهیه سنگ گچ برای تولید گچ برگ

به منظور تهیه گچ به کار رفته در انواع صفحات روکش دار گچی، ابتدا ماده خام کلسیم سولفات دو هیدرات را استخراج می‌کنند. پس از این مرحله سنگ حاوی این ماده را خرد می‌کنند. در مرحله بعدی به میزان 350 درجه سیلسیوس حرارت داده می‌شود، که این مرحله کلسینگ نام دارد. حالا ماده پایه آماده ورود به خط تولید گچ برگ است. در مراحل بعدی با افزودن آب و سایر ترکیبات در میکسر مخلوط می‌شود. ماده حاصله بین صفحات کاغذی در قالب‌ها ریخته شده و پس از پرس شدن و خشک شدن در خشک‌کن‌های مخصوص آماده عرضه به بازار هستند.

شکل قالب‌ها بسته به ضخامت محصول تولید شده و نوع کاربری آن متفاوت است. از آنجا که گچ برگ برای قسمت‌های مختلف ساختمان شامل دیوار و سقف و با ویژگی‌های متفاوتی در نظر گرفته می‌شود، در روند تولید آن نیز از قالب‌های مختلفی استفاده می‌شود.

انواع گچ برگ

نمونه‌های متفاوتی از صفحات روکش دار گچی در بازار موجود هستند. این محصولات بسته به نوع و ویژگی‌هایی که دارند دارای خصوصیات منحصر به فرد و کارایی مخصوص به خود می‌باشند. برخی از انواع صفحات روکش دار گچی شامل صفحات روکش دار مقاوم در برابر رطوبت، صفحات روکش دار ضد حریق، صفحات روکش دار مقاوم در برابر رطوبت و حریق و صفحات روکش دار ساده هستند.

صفحات روکش دار گچی مقاوم در برابر رطوبت یا MR

در ساختار گچ به کار رفته برای این محصولات از موادی با خواص عایق رطوبتی استفاده شده است. کاربرد این محصولات در فضاهای مرطوب سازه مانند سرویس‌های بهداشتی، حمام و آشپزخانه است. این محصولات با نام GKBI نیز به بازار عرضه شده‌اند.

صفحات روکش دار گچی مقاوم در برابر حریق یا FR

نام دیگر این محصولات GKF نیز هست، در تولید این محصولات از انواع مواد ضد حریق استفاده می‌شود و همان طور که از نامش پیدا است وجود این مواد مانع از انتقال حرارت و بروز خطر آتش سوزی می‌شوند. از این محصولات برای کاور کردن قسمت‌هایی مانند ستون‌های ساختمان و تیرهای پوششی و فلزی استفاده می‌شود.

صفحات روکش دار گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق یا FM

در تولید این محصولات علاوه بر استفاده از موادی که خواص عایق رطوبتی دارند، از الیاف شیشه و انواع مواد با ویژگی عایق حرارتی و ضد حریق نیز استفاده شده است. برای احداث برخی الزامات و قسمت‌های مورد نظر در ساختمان‌ها مانند چاه‌های تاسیساتی به طور همزمان به هردو خاصیت ضد حریق و ضد رطوبت نیاز است. این محصولات با نام محصولات GKFI نیز شناخته می‌شوند.

صفحات روکش دار گچی ساده یا RG

این نوع از صفحات روکش دار گچی، که با نام‌های گچ برگ RG یا GKB شناخته می شوند، فاقد خواص عایق رطوبتی و حرارتی بوده و منحصرا از گچ و کاور کاغذی تشکیل شده‌اند. برای همین بیشتر در قسمت‌هایی مانند دیوارهای جداکننده، کاذب و پوششی از آن‌ها استفاده می‌شود. این محصولات در ابعاد 1200 در 2400 میلی‌متر، 1200 در 2500 میلی‌متر، 1200 در2800 میلی‌متر و 1200 در 3000 میلی‌متر  همگی با ضخامت 5/12 میلی‌متر به بازار عرضه شده‌اند.

مزایای استفاده از گچ برگ

  • نصب مطمئن و ایمن
  • سبک بودن محصول
  • سهولت نصب و جابه جایی
  • ایجاد ارزش افزوده برای سازه
  • قابلیت نورپردازی در گچ برگ سقفی
  • قابل بازیافت و قابل برگشت به محیط زیست
  • اجرای سریع و صرفه جویی در زمان اجرای پروژه
  • ایمنی در هنگام زلزله به دلیل قرار گرفتن در دسته مصالح سبک
  • صرفه جویی در هزینه‌های کلی ساختمان از طریق عدم نیاز به مصالح قدیمی
  • عایق حرارتی، رطوبتی و صوتی به دلیل متریال کاربردی و ساختار این محصول

در کنار مزایای متعددی که برای این محصولات ذکر شد، توجه به این نکته ضروری است که عدم رعایت مسایل حرفه‌ای و عدم استفاده از نیروی کار ماهر باعث بروز مشکلات متعدد و نتیجه عکس در نتیجه کار خواهد داشت. شناخت، انتظارات و اطلاعات کافی از مشخصات فنی نیز به کاهش خسارات مرتبط با استفاده غیر صحیح از این محصولات کمک می‌کند. سقف کناف یا به بیان صحیح تر گچ برگ سقفی دارای معایبی شامل مقاومت ضعیف در برابر ضربه، نفوذ پذیری در برابر رطوبت است.

عوامل موثر بر قیمت گچ برگ

همانند هر محصول دیگری قیمت تمام شده گچ برگ برای مشتری تابع عوامل متعددی است. این عوامل شامل کیفیت محصول تولید شده، حجم محصول مورد نیاز مشتری و وسعت پروزه، تعداد نیروی کار ماهر برای نصب و هزینه حمل و نقل محصول تا محل پروژه مورد نظر می‌باشد. فروش گچ برگ بر حسب مترمربع صورت می‌گیرد.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون