دسته بندی ها

درب اتوماتیک شیشه ای ، کنترلی و پارکینگ

فروشندگان و مجریان درب اتوماتیک شیشه ای ، کنترلی و پارکینگ

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل درب اتوماتیک

درب اتوماتیک یکی از موارد ارتقاء یافته الزامات اولیه ساختمان ها به منظور راحتی کار افراد و ساکنین است. درب های اتوماتیک به جای درب های معمولی به کار می روند و به دو صورت حرکت می کنند. این درب ها می توانند مانند درب های شیشه ای اتوماتیک، به صورت خودکار و از طریق سنسور باز و بسته شوند و یا مانند درب اتوماتیک پارکینگ، از طریق ریموت باز و بسته شوند.

مهمترین ویژگی مشترک بین درب های اتوماتیک، عدم نیاز به نیروی فیزیکی برای باز و بسته کردن درب است، این ویژگی به خصوص در محیط هایی با کاربران خاص مانند افراد سالمند، مراجعان پر تردد و فضا های عمومی و خصوصی مانند بیمارستان ها، فروشگاه ها، انبار ها و فضاهای پرتردد، بسیار کارامد است.

درب اتوماتیک به علت عملکرد خودکار باز و بسته شدن، امنیت بیشتری برای ساختمان و فضای داخلی فراهم می کند و مدل های ریموت دار آن، خروج و ورود افراد به ساختمان را محدود می کند. عملکرد خودکار درب اتوماتیک سبب صرفه جویی در زمان و انرژی افراد در تعامل با درب می شود.

درب های اتوماتیک خودکار و ریموت دار، بنا بر نیاز ساختمان و فضای مورد نظر، هر کدام دارای نمونه ها و مدل های متفاوتی هستند.

در ادامه سه نمونه رایج از درب های اتوماتیک شرح داده شده اند.

درب اتوماتیک شیشه ای

درب اتوماتیک شیشه ای، از طریق سنسور تعبیه شده در بالای قالب در، به صورت خودکار باز و بسته می شود. این مدل درب مناسب فضا هایی با رفت و آمد و مراجعان عمومی است. این نوع درب از جنس شیشه است و به فرم های حرکتی کشویی، اتوبوسی و تلسکوپی باز و بسته می شود. این درب ها در اماکن عمومی، بیمارستان ها، فروشگاه های زنجیره ای و هر فضای دیگری با مراجعان بالا و یا کم توان، مورد استفاده قرار می گیرد. مهمترین ویژگی مثبت این نوع درب اتوماتیک که از بسته شدن اتوماتیک آن حاصل می شود، صرفه جویی در انرژی مصرفی گرمایش و سرمایش محیط داخلی و جلوگیری از هدر رفت آن ها است.

درب اتوماتیک پارکینگ

درب های کنترلی پارکینگ نیز نمونه دیگری از درب های اتوماتیک محسوب می شوند به آسانی و با استفاده از ریموت، باز و بسته شدن آن کنترل می شود.

امروزه بسیاری از ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی دارای درب اتوماتیک پارکینگ هستند. تکنولوژی و عملکرد درب کنترلی پارکینگ موجب صرفه جویی در وقت و کاهش نیروی فردی مورد نیاز برای باز و بسته کردن درب و همچنین راحتی کار کاربران می شود. علاوه بر موارد ذکر شده، از لحاظ امنیتی (هم برای افرادی که از درب استفاده می کنند و هم ساکنین) این نوع درب ها بهتر از درب های عادی عمل می کنند. 

نحوه حرکت این نوع درب به دو صورت لولایی (دو لنگه و تک لنگه) و کشویی رو به بالا است. جنس این درب ها می تواند از فلز و یا متریال های دیگری باشد و بدنه آن به فرم های گوناگونی طراحی می شود. 

مدل لنگه ای این درب ها از طریق جک های بازویی و مدل کشویی آن با استفاده از جک ریلی، بدنه درب را به حرکت در می آورند.

کرکره برقی

کرکره های برقی نیز نسل دیگری از درب های اتوماتیک به شمار می آیند که مانند درب های اتوماتیک پارکینگ، از طریق ریموت کنترل می شوند. این کرکره ها جایگزین نمونه های سنتی هستند و از لحاظ امنیتی، سطح ایمنی بالایی را فراهم می کنند. کرکره های برقی برای مغازه ها، فروشگاه های بزرگ، بانک ها و سایر اماکن عمومی با الزامات امنیتی بالا مورد استفاده قرار می گیرند. دامنه حرکتی کرکره برقی از پایین به بالا است. متریال به کار رفته برای بدنه می تواند آلومینیوم، ورقه گالوانیزه، پلی کربنات و یا ترکیبی از مواد ذکر شده باشد. عملکرد این نوع درب ها با کمک نیروی موتور به کار رفته در سیستم کرکره برقی است.

نکات مهم در انتخاب درب اتوماتیک

  • میزان تردد افراد (این مسئله در انتخاب مدل مناسب در درب های شیشه ای اهمیت بالایی دارد)
  • الزامات امنیتی فضای مورد نظر (برای انتخاب جنس بدنه مناسب با سطح امنیتی در سه مورد ذکر شده)
  • میزان فضای قابل اجرا برای درب اتوماتیک ( در صورت کمبود جا، نمونه های کشویی برای درب های شیشه ای و پارکینگ پیشنهاد می شود) 
  • متریال به کار رفته در بدنه درب (کیفیت و امنیت درب به این مورد بستگی دارد)
  • کیفیت اتصالات، تجهیزات، جک، موتور، بازو و هر عنصر مکانیکی و الکترونیکی به کار رفته در سیستم درب اتوماتیک
  • نگه داری، تعمیر و سرویس دهی به موقع درب و تجهیزات مرتبط با آن
  • ویژگی های محل اجرای درب (محدودیت های فضای قابل اجرا، فرم هندسی، میزان کارکرد درب در فضای انتخابی، قابلیت اجرا بودن و یا نبودن درب در فضای مورد نظر و ...)
  • توجه به سرعت مورد انتظار برای باز و بسته شدن درب و یا کرکره (این امر در انتخاب موتورمناسب برای کرکره برقی، جک برای درب اتوماتیک پارکینگ و ریل و موتور مناسب برای درب های شیشه ای کمک زیادی می کند)
  • اجرا و نصب درب توسط مجریان متخصص و مجرب در این زمینه و سرویس دهی توسط شرکت های ذیربط معتبر
  • مشورت با ارائه دهندگان درب های اتوماتیک برای انتخاب نمونه مناسب از بین گزینه های موجود و یا پیشنهاد مدل متناسب با سلیقه و خواست مشتری

برخی از فاکتور هایی که در خرید درب اتوماتیک باید در نظر گرفته شود

محلی که درب نصب می شود

به عنوان مثال، در فرودگاه معمولاً به دلیل ترافیک زیاد و همچنین ایمنی کاربران، نصب درب های کشویی یا گردان در ورودی، با روان بودن ترافیک مرتبط است

کاربران

در اماکنی مانند مراکز خرید با تردد مداوم کاربران، باید راحتی همه افراد مانند افراد مسن، افراد دارای معلولیت، کالسکه کودکان، چرخ دستی خرید و موارد دیگر در انتخاب درب اتوماتبک مناسب لحاظ شود.

ترافیک افراد یا کالا ها

در مکان هایی که دارای مراجعه کنندگان و مشتریان دائمی هستند، بهترین راه حل درب کشویی است.

بهره وری انرژی

برای انتخاب درب اتوماتیک لازم است فاکتور هایی از جمله مصرف برق یا حفظ دما لحاظ شود. نصب درب هایی با سرعت باز و بسته شدن بالا، باعث به حداقل رسیدن زمان باز شدن درب شده و کمترین اتلاف انرژی را دارد. این مهمترین عامل برای اندازه گیری راندمان انرژی درب اتوماتیک است.

مطالب مفید درباره درب اتوماتیک