دسته بندی ها

درب اتوماتیک شیشه ای ، کنترلی و پارکینگ

فروشندگان و مجریان درب اتوماتیک شیشه ای ، کنترلی و پارکینگ

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل درب اتوماتیک

درب اتوماتیک یکی از موارد ارتقاء یافته الزامات اولیه ساختمان ها به منظور راحتی کار افراد و ساکنین است. درب های اتوماتیک به جای درب های معمولی به کار می روند و به دو صورت حرکت می کنند. این درب ها می توانند مانند درب های شیشه ای اتوماتیک، به صورت خودکار و از طریق سنسور باز و بسته شوند و یا مانند درب اتوماتیک پارکینگ، از طریق ریموت باز و بسته شوند.

مهمترین ویژگی مشترک بین درب های اتوماتیک، عدم نیاز به نیروی فیزیکی برای باز و بسته کردن درب است، این ویژگی به خصوص در محیط هایی با کاربران خاص مانند افراد سالمند، مراجعان پر تردد و فضا های عمومی و خصوصی مانند بیمارستان ها، فروشگاه ها، انبار ها و فضاهای پرتردد، بسیار کارامد است.

درب اتوماتیک به علت عملکرد خودکار باز و بسته شدن، امنیت بیشتری برای ساختمان و فضای داخلی فراهم می کند و مدل های ریموت دار آن، خروج و ورود افراد به ساختمان را محدود می کند. عملکرد خودکار درب اتوماتیک سبب صرفه جویی در زمان و انرژی افراد در تعامل با درب می شود.

درب های اتوماتیک خودکار و ریموت دار، بنا بر نیاز ساختمان و فضای مورد نظر، هر کدام دارای نمونه ها و مدل های متفاوتی هستند.

در ادامه سه نمونه رایج از درب های اتوماتیک شرح داده شده اند.

درب اتوماتیک شیشه ای

درب اتوماتیک شیشه ای، از طریق سنسور تعبیه شده در بالای قالب در، به صورت خودکار باز و بسته می شود. این مدل درب مناسب فضا هایی با رفت و آمد و مراجعان عمومی است. این نوع درب از جنس شیشه است و به فرم های حرکتی کشویی، اتوبوسی و تلسکوپی باز و بسته می شود. این درب ها در اماکن عمومی، بیمارستان ها، فروشگاه های زنجیره ای و هر فضای دیگری با مراجعان بالا و یا کم توان، مورد استفاده قرار می گیرد. مهمترین ویژگی مثبت این نوع درب اتوماتیک که از بسته شدن اتوماتیک آن حاصل می شود، صرفه جویی در انرژی مصرفی گرمایش و سرمایش محیط داخلی و جلوگیری از هدر رفت آن ها است.

درب اتوماتیک پارکینگ

درب های کنترلی پارکینگ نیز نمونه دیگری از درب های اتوماتیک محسوب می شوند به آسانی و با استفاده از ریموت، باز و بسته شدن آن کنترل می شود.

امروزه بسیاری از ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی دارای درب اتوماتیک پارکینگ هستند. تکنولوژی و عملکرد درب کنترلی پارکینگ موجب صرفه جویی در وقت و کاهش نیروی فردی مورد نیاز برای باز و بسته کردن درب و همچنین راحتی کار کاربران می شود. علاوه بر موارد ذکر شده، از لحاظ امنیتی (هم برای افرادی که از درب استفاده می کنند و هم ساکنین) این نوع درب ها بهتر از درب های عادی عمل می کنند. 

نحوه حرکت این نوع درب به دو صورت لولایی (دو لنگه و تک لنگه) و کشویی رو به بالا است. جنس این درب ها می تواند از فلز و یا متریال های دیگری باشد و بدنه آن به فرم های گوناگونی طراحی می شود. 

مدل لنگه ای این درب ها از طریق جک های بازویی و مدل کشویی آن با استفاده از جک ریلی، بدنه درب را به حرکت در می آورند.

کرکره برقی

کرکره های برقی نیز نسل دیگری از درب های اتوماتیک به شمار می آیند که مانند درب های اتوماتیک پارکینگ، از طریق ریموت کنترل می شوند. این کرکره ها جایگزین نمونه های سنتی هستند و از لحاظ امنیتی، سطح ایمنی بالایی را فراهم می کنند. کرکره های برقی برای مغازه ها، فروشگاه های بزرگ، بانک ها و سایر اماکن عمومی با الزامات امنیتی بالا مورد استفاده قرار می گیرند. دامنه حرکتی کرکره برقی از پایین به بالا است. متریال به کار رفته برای بدنه می تواند آلومینیوم، ورقه گالوانیزه، پلی کربنات و یا ترکیبی از مواد ذکر شده باشد. عملکرد این نوع درب ها با کمک نیروی موتور به کار رفته در سیستم کرکره برقی است.

نکات مهم در انتخاب درب اتوماتیک

  • میزان تردد افراد (این مسئله در انتخاب مدل مناسب در درب های شیشه ای اهمیت بالایی دارد)
  • الزامات امنیتی فضای مورد نظر (برای انتخاب جنس بدنه مناسب با سطح امنیتی در سه مورد ذکر شده)
  • میزان فضای قابل اجرا برای درب اتوماتیک ( در صورت کمبود جا، نمونه های کشویی برای درب های شیشه ای و پارکینگ پیشنهاد می شود) 
  • متریال به کار رفته در بدنه درب (کیفیت و امنیت درب به این مورد بستگی دارد)
  • کیفیت اتصالات، تجهیزات، جک، موتور، بازو و هر عنصر مکانیکی و الکترونیکی به کار رفته در سیستم درب اتوماتیک
  • نگه داری، تعمیر و سرویس دهی به موقع درب و تجهیزات مرتبط با آن
  • ویژگی های محل اجرای درب (محدودیت های فضای قابل اجرا، فرم هندسی، میزان کارکرد درب در فضای انتخابی، قابلیت اجرا بودن و یا نبودن درب در فضای مورد نظر و ...)
  • توجه به سرعت مورد انتظار برای باز و بسته شدن درب و یا کرکره (این امر در انتخاب موتورمناسب برای کرکره برقی، جک برای درب اتوماتیک پارکینگ و ریل و موتور مناسب برای درب های شیشه ای کمک زیادی می کند)
  • اجرا و نصب درب توسط مجریان متخصص و مجرب در این زمینه و سرویس دهی توسط شرکت های ذیربط معتبر
  • مشورت با ارائه دهندگان درب های اتوماتیک برای انتخاب نمونه مناسب از بین گزینه های موجود و یا پیشنهاد مدل متناسب با سلیقه و خواست مشتری

برخی از فاکتور هایی که در خرید درب اتوماتیک باید در نظر گرفته شود

محلی که درب نصب می شود

به عنوان مثال، در فرودگاه معمولاً به دلیل ترافیک زیاد و همچنین ایمنی کاربران، نصب درب های کشویی یا گردان در ورودی، با روان بودن ترافیک مرتبط است

کاربران

در اماکنی مانند مراکز خرید با تردد مداوم کاربران، باید راحتی همه افراد مانند افراد مسن، افراد دارای معلولیت، کالسکه کودکان، چرخ دستی خرید و موارد دیگر در انتخاب درب اتوماتبک مناسب لحاظ شود.

ترافیک افراد یا کالا ها

در مکان هایی که دارای مراجعه کنندگان و مشتریان دائمی هستند، بهترین راه حل درب کشویی است.

بهره وری انرژی

برای انتخاب درب اتوماتیک لازم است فاکتور هایی از جمله مصرف برق یا حفظ دما لحاظ شود. نصب درب هایی با سرعت باز و بسته شدن بالا، باعث به حداقل رسیدن زمان باز شدن درب شده و کمترین اتلاف انرژی را دارد. این مهمترین عامل برای اندازه گیری راندمان انرژی درب اتوماتیک است.


رفت و آمد آسان و بی‌دردسر با استفاده از درب‌های اتوماتیک

درب اتوماتیک همانطور که از نامش پیداست دربی است که بدون دخالت افراد و از طریق تامین انرژی با منابع متفاوت بازو بسته می‌شود. اهداف مختلفی برای به کارگیری این درها در ساختمان‌های مختلف مدنظر است. در موارد با حجم زیاد آمد و شد، مانند هتل‌ها و مراکز تجاری این درها استفاده می‌شوند. در موارد دیگر برای تامین ایمنی و بهداشت بهینه، در ورودی آزمایشگاه‌ها، درب‌های اتاق عمل در بیمارستان‌ها و دیگر مراکز درمانی، این تجهیزات به کار گرفته می‌شوند. همچنین در قسمت‌هایی از مراکز صنعتی مانند درهای وروردی و خروجی و رابط بین بخش‌های مختلف کارخانجات و کارگاه‌ها با هدف سهولت و تسریع در رفت و آمد پرسنل و کارکنان این اماکن از درب‌های اتوماتیک استفاده می‌شود. بسته به منابع تامین کننده انرژی برای این منظور انواعی از این محصولات تعریف می‌شوند.

درب اتوماتیک گیربکسی: گیربکس در اصل از چند چرخ دنده (Gear box) تشکیل شده است که به واسطه انتقال قدرت توسط چرخ دنده‌ها نیروی محرکه لازم برای حرکت در تامین می‌شود. به این نوع از درها، درهای اتوماتیک الکترومکانیک نیز می‌گویند.

درب اتوماتیک هیدرولیکی: منبع تامین کننده انرژی برای حرکت در این نوع از درها، مایعات و تغییرات فشار وارد بر این مایعات (Hydraulics) است. یکی از مایعات کاربردی در این محصولات روغن است. روغن دارای خواص ویژه‌ای است و گزینه مناسبی برای انتقال نیروی محرکه به صورت متناسب و یکنواخت است. از فرسودگی و استهلاک قطعات و اجزای در جلوگیری می‌کند. دچار تغییر در ساختار و ترکیب شیمیایی نمی‌شود. به علاوه دوام بالایی دارد. 

درب اتوماتیک پنوماتیکی: اختلاف فشار ناشی از گاز فشرده به کار رفته درون یک سیلندر ویژه، (Pneumatics) نیروی محرکه برای باز و بسته شدن این نوع درها را تامین می‌کند.

بر اساس تنوع و تفاوت در شکل ظاهری این نوع از محصولات نیز درب اتوماتیکی به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

درب اتوماتیک یک تکه چرخان: این نوع در به صورت عمودی نصب می‌شود دارد و حول یک محور عمودی می‌چرخد. به این محصولات درب اتوماتیک گردان نیز می‌گویند. در انواع مختلف درب‌های اتوماتیک گردان تمام شیشه، با فریم باریک، کلاسیک بزرگ و کلاسیک کوچک توسط برخی شرکت‌های سازنده به بازار عرضه می‌شوند.

درب اتوماتیک لولایی: این درها به دو صورت در بازار موجودند. یا به صورت تک لنگه و یا به صورت دولنگه در جهت افقی، به کمک لولا حرکت می‌کنند. نیروی محرکه آن‌ها به کمک جک‌هایی از انواع هیدرولیکی و الکترومکانیکی تامین می‌شود.

درب اتوماتیک چند تکه: از چند تکه تشکیل شده‌اند. این تکه‌ها ابعادی با ضخامت 6/4 سانتی‌متر و ارتفاع 48 سانتی‌متر دارند. ارتفاع بازشو آن‌ها نیز بین 2/2 تا 4/2 متر در نظر گرفته می‌شود. به صورت افقی روی هم جمع می‌شوند، سپس با زاویه 90 درجه به موازات سقف در همان قسمت قرار می‌گیرند. به دلیل این ساختار ویژه با قابلیت جمع شوندگی و حالت متراکم که حداقل فضا را اشغال می‌کنند. از بهترین و جدیدترین درب‌های اتوماتیک به حساب می‌آیند. از این نظر که بدون درز و شیار اجرا می‌شوند دارای ضریب ایمنی قابل قبولی هستند. متریال تشکیل‌ دهنده آن‌ها از ترکیب فولاد و پلی اورتان ساخته شده است. به دلیل همین متریال خاص نیز در هر نوع آب و هوایی قابل استفاده است. در رنگ‌های متنوع (طرح چوب، کرم، سفید و ...) و اشکال متفاوت (استریپ، اچ لاین، کلاسیک و ...) قابل طراحی است. در نتیجه می‌تواند با نماهای سنگی، آجری و چوبی هماهنگ شود. برای حرکت این درها موتور STC تعبیه می‌شود. نیروی محرکه این موتور با توان حرکتی 16 سانتی‌متر بر ثانیه عمل می‌کند. هسته مرکزی آن از جنس مس است. برای مواقعی که برق قطع می‌شود این موتور می‌تواند به خلاص کن دستی مجهز شود تا در این حالت کارایی لازم را از دست ندهند. به منظور حفظ ایمنی عابر پیاده و وسایل نقلیه در مواقعی که زیر در قرار می‌گیرند این درها به چشمی‌های فوتو الکترونیک مجهز شده‌اند. این چشمی‌ها بر اثر تغییر نور دریافتی وجود و یا عدم شی را تشخیص می‌دهند.

درب اتوماتیک کرکره‌ای: معمول‌ترین نوع این درها را بارها در مغازه‌ها مشاهده کرده‌اید. یک میله افقی که در حول آن می‌چرخد و با ظاهر استوانه‌ای شکلی در بالای محور جمع می‌شود. در مواردی برای در پارکینگ هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی در انواع صنعتی، فروشگاهی و خانگی در بازار موجود هستند. در انواع مدرن این درب‌های اتوماتیک کرکره‌ای، از مواد پلی‌کربنات استفاده می‌شود. این کرکره‌ها شفاف هستند و ضمن تامین ایمنی سازه مورد استفاده فضای داخلی این فضا هم قابل روئت است.

درب اتوماتیک کشویی: این نوع از درب‌های اتوماتیک با حرکت به سمت راست یا چپ، کنار می‌رود. بنابراین برای اجرای این نوع از درها باید در طرفین در فضای کافی برای ریل حرکتی و قرار گرفتن در تعبیه شود. این نوع از درها برای اجرا در ورودی ساختمان با فضاهای بزرگ توصیه می‌شود.

انواع درب اتوماتیک از نظر اجزای ساختاری تشکیل دهنده آن‌ها، دارای اجزای مشترکی هستند. این اجزا اغلب شامل: ریموت کنترل، کلیدهای کنترل دستی، سنسورها یا چشمی‌های الکترونیکی، تجهیزات حفاظتی و ایمنی، مدارها یا بردهای الکترونیکی، مجموعه چرخ دنده یا جعبه دنده یا گیربکس و موتورها یا انواع جک‌ها.

ریموت کنترل: تجهیزاتی به منظور باز و بسته کردن درها، از راه دور به کمک امواج رادیویی (ریموت فرستنده این امواج و گیرنده امواج روی در تعبیه شده) هستند.

کلیدهای کنترل دستی: در صورتی که ریموت به هر دلیلی استفاده نشود، دو کلید در نقاط امن برای باز و بسته کردن این نوع درها در نظر گرفته می‌شوند.

سنسورها یا چشمی‌های الکترونیکی: این سنسورها سنسورهای مادون قرمز (Infrared) هستند. دو عدد سنسور در ارتفاعی مناسب معمولا روی دیوار قرار می‌گیرند. در صورت وجود عابر یا وسیله نقلیه ارسال از طریق فرستنده متوقف می‌شود و مانع توسط چشمی تشخیص داده می‌شود.

تجهیزات حفاظتی و ایمنی: عملکرد این تجهیزات حفظ ایمنی افراد و وسایل نقلیه در حین تردد از این درهاست.

مدارها یا بردهای الکترونیکی: نقش این مدارها مرکز اطلاعات سیستم از قبیل فواصل باز و بسته شدن در و اطلاعات ریموت‌های مربوطه است.

مجموعه چرخ دنده یا جعبه دنده یا گیربکس: در صورت قطع جریان برق به صورت دستی می‌توان اقدام به باز و بسته کردن درها کرد.

موتورها یا انواع جک‌ها: در قسمت‌های قبلی به شرح مفصل آن‌ها پرداختیم. نقش آن‌ها به طور خلاصه تامین نیرو محرکه برای باز و بسته شدن درها در جهات مختلف است.

تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون

مطالب مفید درباره درب اتوماتیک