دسته بندی ها

جک پارکینگ |جک برقی | جک درب اتوماتیک

فروشندگان و مجریان جک پارکینگی و جک درب اتوماتیک

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل جک پارکینگی

امروزه استفاده از درب های قدیمی که باید با کمک دست آن ها را باز و بسته می کردیم تقریبا منسوخ شده و درب های اتوماتیک پارکینگ رواج یافته اند. استفاده از این درب های جک دار باعث می شود باز و بسته کردن درب در سرما و گرما به آسانی و تنها با فشردن یک دکمه امکان پذیر باشد لذا اسباب آرامش و راحتی را برای ساکنین ساختمان فراهم می کنند.

ادامه مطلب

نصب کردن جک برقی بر روی درب پارکینگ ها باید توسط کارشناسان و کسانی که در این کار حرفه ای هستند انجام شود. فرآیند انتخاب جک پارکینگی مناسب هم مراحل خاص خودش را دارد که باید از انواع گوناگون جک ها اطلاع داشت تا بتوان مناسب ترین مدل را انتخاب کرد. جک های درب پارکینگ علاوه بر این که باعث می شوند باز و بسته کردن درب به آسانی انجام شود، امنیت بیشتری هم دارند.

انتخاب جک مناسب برای درب پارکینگ به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل مختلفی در انتخاب جک پارکینگی مناسب برای درب پارکینگ تاثیر دارند. مثلا تعداد دفعاتی که درب ها در طول روز باز و بسته می شوند عاملی بسیار مهم می باشد. مسلما برای ساختمان هایی که رفت و آمد زیادی دارند باید از جک های پارکینگی با قدرت بیشتر استفاده کرد. عامل دیگری که بر روی انتخاب جک پارکینگی مناسب تاثیر دارد وزن درب پارکینگ می باشد. قدرت جک پارکینگی بر اساس وزن درب که سبک است یا سنگین مشخص می شود. عرض درب پارکینگ هم مورد دیگری است که باید هنگام انتخاب جک مناسب به آن دقت کنیم.

انواع مختلف جک درب پارکینگ

جک درب پارکینگ دو نوع مختلف دارد که عبارتند از جک پارکینگی بازویی و جک پارکینگی ریلی.

درب هایی که دارای جک پارکینگی بازویی می باشند به صورت تک لنگه و یا دو لنگه هستند. فضای کافی باید برای باز و بسته شدن این درب ها وجود داشته باشد و استفاده از آن ها بسیار متداول است.

اما برخی از درب ها هستن که به صورت ریلی باز و بسته می شوند. برای باز و بسته شدن این درب ها باید فضای لازم در دیوار کناری وجود داشته باشد. مسلما این درب ها چون روی یک ریل حرکتی پیوسته دارند تک لنگه می باشند و جهت باز شدن به یک سمت است.

انواع جک های پارکینگی برای استفاده روی درب های لولایی

جک های الکترومکانیکی

این جک ها با استفاده از نیروی مکانیکی و با کمک چرخ دنده ها عمل می کنند. عموما برای ساختمان هایی استفاده می شود که تعداد رفت و آمد های روزانه میزان کمی باشد. اگر تعداد واحد های آپارتمان کم باشد می توان به استفاده از این گونه جک ها اعتماد کرد. جک های الکترومکانیکی برای درب هایی مناسب هستند که سبک بوده و همچنین عرض کمی دارند.

جک های هیدرولیکی

عملکرد این جک ها با فشار روغن می باشد. عمده استفاده از جک های هیدرولیکی برای ساختمان هایی است که دارای رفت و آمد زیاد می باشند و تعداد باز و بسته شدن درب در یک روز زیاد می باشد. علاوه بر ساختمان های مسکونی که واحد های زیادی دارند از جک های هیدرولیکی برای ساختمان های اداری و هم چنین شرکت ها و مجتمع های صنعتی پرتردد هم استفاده می شود. جک های هیدرولیکی بهترین گزینه برای درب هایی هستند که وزن سنگینی دارند و البته عرض شان هم زیاد است. زمانی که از جک های هیدرولیکی استفاده می شود لازم است که قفل برقی هم به صورت مجزا تهیه شود و روی درب نصب گردد. استفاده از جک های هیدرولیک به دلیل قدرت بالای شان موجب می شود درب ها به آرامی حرکت کنند و هیچ لرزشی نداشته باشند.

جک پارکینگی چه اجزایی دارد؟

دو عدد بازو، مرکز کنترل، چراغ هشدار، دو عدد چشم الکتریکی، رسیور و ریموت های مخصوص و سایر تجهیزات فلزی اجزای تشکیل دهنده جک پارکینگی می باشند.

جک های پارکینگی چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

ولتاژ مورد استفاده در جک های پارکینگی با یکدیگر تفاوت دارد به این صورت که برای برخی از جک ها از ولتاژ 220 ولت استفاده می شود و برخی دیگر 24 ولت. که معمولا ولتاژ 220 ولت را برای درب هایی که وزن بیشتری دارند استفاده می کنند.

چرخ دنده های مورد استفاده در جک های پارکینگی دارای دو جنس مختلف می باشند و این چرخ دنده ها یا پلاستیکی هستند و یا فولادی.

زاویه ای که درب ها باز می شوند با هم متفاوت است. این زاویه می تواند 100 درجه و یا 120 درجه باشد.

برخی از جک های پارکینگی دارای تایمر می باشند که در صورتی که ریموت نتوانست به درستی عمل کند با کمک تایمر درب ها در زمان معین باز و یا بسته شوند.

برخی از درب ها میکرو سوییچ دارند که زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که چشم های الکترونیکی به درستی عمل نمی کنند. در این زمان اگر درب با خودرو برخورد کند سریع باز می شود.

داشتن خروجی مورد نیاز برای قفل برقی از دیگر تفاوت های انواع مختلف جک های پارکینگی می باشد.

جک های پارکینگی، پیشنهادی عالی برای اتوماتیک کردن درب ها

با پیشرفت سریع تکنولوژی در قرن معاصر، مهندسان و متخصصان به منظور رسیدن به زندگی هوشمند و فراهم کردن آسایش بیشتر برای انسان امروزی سعی کرده اند با اتوماسیون کردن انواع وسایل زندگی آرامش و سرعت بیشتری را به زندگی بشر در قرن 21 هدیه دهند. مکانیزه کردن و هوشمند سازی درب‌ها نیز از این قضیه مستثنی نبوده است. در اغلب ساختمان‌های امروزی از انواع درهای تاشو استفاده می شود. در یکی از اصلی ترین اجزای هر ساختمان است چرا که معبر اصلی برای ورود و خروج ساکنان است. اتوماتیک کردن درهای ساختمان، سقف ها، سایبان‌ها، راه بندها، پرده‌ها و پنجره‌های خودکار در ساختمان سازی معاصر امری رو به رشد است.

از درب‌های اتوماتیک در اغلب مراکز عمومی، خصوصی و مناطق مسکونی استفاده می‌شود. یکی از انواع درب‌های اتوماتیک که در ادامه این نوشتار به آن اشاره خواهیم داشت، جک پارکینگی است. معمولاً جک پارکینگی به یک سیستم مکانیکی یا هیدرولیکی گفته می شود که بر روی درب نصب می شود تا افراد بتوانند بدون دخالت دست و با استفاده از کنترل از راه دور درب ورودی را باز و بسته کنند. در حالت کلی برای ساختمان‌های کم تردد از سیستم‌های مکانیکی و برای ساختمان‌های پر تردد نظیر ساختمان‌های اداری و تجاری و مراکز عمومی از سیستم‌های جک هیدرولیکی استفاده می‌شود.

معمولاً درب‌های اتوماتیک در انواع مدل با جنس‌های گوناگون قابل تولید است. اما در صورتی که از جک پارکینگی برای ساخت درب اتوماتیک استفاده شود، بهتر است از درب‌های لولایی بهره گرفته شود. برای انتخاب بهترین نوع جک پارکینگی و اتوماتیک کردن درب‌های لولایی چند عامل باید در نظر گرفته شود. اولین عامل وزن هر لنگه از درب است. این عامل تاثیر زیادی در انتخاب نوع جک پارکینگی دارد. معمولاً برای درب‌های سبک از جک مکانیکی و برای درب‌های سنگین از درب هیدرولیکی استفاده می‌شود. عامل تاثیرگذار بعدی تعداد تردد در ساختمان در طول شبانه روز است. عرض هر لنگه درب نیز یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب نوع سیستم جک پارکینگی است.

فرآیند باز و بسته شدن درب که به صورت خودکار و با کنترل از راه دور انجام می‌شود وابسته به جک پارکینگی است این وسیله برای جابه‌جا کردن درب‌های پارکینگی و ساختمانی است و توسط برق و موتور تعبیه شده در جک پارکینگی قرار دارد کنترل و جابه‌جا می‌شود.

جک پارکینگی قابلیت وصل شدن به برق شهری 220 ولت را دارد، به همین دلیل نیاز به مولدهای برق قدرتمند ندارد. تولید انبوه و تقاضای بالا برای سیستم‌های مکانیکی و هیدرولیکی جک پارکینگی باعث شده است تا قیمت این دستگاه برای مصرف کننده از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

در سیستم جک پارکینگی دو عدد بازو بر روی درب نصب می‌شود. تمام تنظیمات مربوط به جک از طریق یک تابلو فرمان کنترل می‌شود. تابلو فرمان مسئولیت فرمان دهی برای باز، بسته یا متوقف شدن جک‌ها را بر عهده دارد. این فرمان از طریق ریموت رابط بین مرکز فرمان و جک انجام می‌گیرد. به هنگام باز یا بسته شدن درب یک فلاشر روشن می‌شود. علائم هشدار دهنده مختلف همانند چراغ چشمک‌زن از طریق فلاشر نمایش داده می‌شود. به منظور ایجاد امنیت در هنگام بسته شدن از چشمی استفاده می‌شود. چشمی به کمک اشعه مادون قرمز هر گونه مانع را شناسایی می کند و در صورت وجود مانع از باز یا بسته شدن در جلوگیری می کند. ریموت کنترل وسیله ارتباطی اصلی برای ارتباط برقرار کردن کاربر با مرکز فرمان است. معمولاً برای هر جک دو ریموت در نظر گرفته می‌‌شود. اما در صورتی که نیاز باشد می‌توان چندین ریموت کنترل را ساخت. جک بازویی اصلی‌ترین بخش سیستم جک پارکینگی است. انتقال و تبدیل نیروی الکتریکی به مکانیکی یا هیدرولیکی از طریق جک بازویی صورت می‌گیرد. نکته‌ی دیگر این است که جک برقی به واسطه انرژی الکتریکی و برق‌ کار می‌کند و در صورت قطعی برق جک برقی از کار می‌افتد و شما بایستی در را به صورت دستی باز و بسته نمایید. معمولاً جک‌های پارکینگی موجود در بازار قابلیت نصب بر روی درب‌های کشویی، دو لنگه و یک لنگه را دارد. سرعت باز و بسته شدن درب قابل تنظیم است.

امروزه استفاده از دستگاه‌های هوشمند و کنترل از راه دور نه یک تجمل گران‌قیمت که یک ضرورت انکارناپذیر و مقرون‌به‌صرفه هست و ما با بهره‌مندی از مزایای بسیار آن‌ها رفاه و آسایش ‏را در حدی مطلوب تجربه می‌نماییم.‏ از جمله اصلی‌ترین مزایای سیستم جک پارکینگی می‌توان به افزایش رفاه و آسایش ساکنان ساختمان اشاره کرد. به خصوص در روزهای سرد و بارانی دیگر نیازی به ترک خودروی خود ندارد. از آن جایی که با تعبیه شدن جک باز و بسته کردن درب تنها از طریق ریموت اصلی میسر است، امنیت معبر ورودی ساختمان بیشتر حفظ می‌شود. چون امکان کپی کردن ریموت جک‌های پارکینگی وجود ندارد و تنها شرکت سازنده آن قابلیت کپی کردن ریموت را دارد. مهمترین مزیت جک دربی امکان پیاده سازی آن در درب های قدیمی است به گونه ای که دیگر نیازی به تعویض درب و متحمل شدن هزینه‌های اضافی برای آن نیستید و می‌توانید از جک برای انواع درب استفاده کنید. در زمان قطعی برق این جک ها به وسیله کلید یا خلاص کن جک آزاد می‌شود و درب به آسانی به صورت دستی و با دخالت انسان باز و بسته می‌شود.

یک نکته بسیار مهم که به هنگام انتخاب جک پارکینگی باید به آن توجه داشت، قدرت جک است. برخی از جک‌ها توانایی لازم برای جابه‌جا کردن درب‌های سنگین را ندارد. کیفیت بالای دستگاه‌های جک انتخاب شده باعث می‌شود که در طول سالیان کار با این سیستم دچار مشکل نشوید و با خیال راحت از آن استفاده کنید. توجه به نکات ذکر شده در این نوشتار به شما کمک می‌کند انتخابی دقیق و آگاهانه داشته باشید.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره جک پارکینگی