دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

سقف یوبوت چیست و استفاده از این نوع سقف چه مزایا و معایبی دارد؟

undefined
Sakhtemoon
سقف یوبوت چیست و استفاده از این نوع سقف چه مزایا و معایبی دارد؟

برای کسانی که با سازه‌های ساختمانی آشنایی دارند سقف یوبوت نام آشنایی است. سقف یوبوت از بتن، میلگرد و قالب‌های پلی‌پروپیلینی ساخته می‌شود.


در این مقاله ساختمون قصد داریم تا شما را هرچه بیشتر با این سازه، نحوه اجرای آن و انواع مزایا و معایبی که دارد، آشنا کنیم.
یوبوت یک قالب پلی پروپیلن بازیافت شده است که برای ایجاد صفحات سبک ساخته شده است. دال مجوف دوپوش یوبوت در ایتالیا برای اولین بار ساخته شد. پس از آن به سرعت این سازه به علت مزایای فراوانی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، مشهور شد و در بیشتر کشورها مورد استفاده قرار گرفت. اجرای این سقف به خصوص برای دهانه‌های بزرگ انجام می‌گیرد. این کار نیاز به تخصص فراوان ندارد و با آموزش ساده کارگران هم می‌توان به سادگی آن‌ها را اجرا کرد.یوبوت دارای سایز‌بندی‌های مختلفی از 13 الی 56 سانتی‌متر است. در ایران استفاده از این نوع سقف برای ساختمان‌هایی با اسکلت بتن مسلح مجاز است.

سقف یوبوت

نحوه اجرای سقف یوبوت

سقف یوبوت دارای دو دال در بالا و پایین و همچنین جان‌های متعامد است. قالب‌بندی آن می‌تواند از جنس چوب، پلی وود، فلز و یا کارتن پلاست باشد. هنگام اجرای سقف یوبوت ابتدا باید طبق نقشه‌های اجرایی آرماتورها بسته شوند. این کار باید به‌ گونه‌ای صورت گیرد که در بین هر قالب سقف یک میلگرد قرار گیرد. فاصله‌‌ی شبکه میلگردها بهتر است 20 سانتیمتر باشد.
در مرحله بعد باید تمام قالب‌های سقف بر اساس نقشه اجرایی در فاصله‌های معینی که توسط بندهای موجود بر روی قالب تنظیم شده‌اند، چیده شوند. پس از این مرحله شبکه‌ی آرماتور بالای دال بسته خواهد شد.
بتن‌ریزی سقف در دو مرحله پس از بسته شدن شبکه‌های آرماتور صورت می‌گیرد. در مرحله اول لایه‌ای از بتن همراه با روان‌کننده به ضخامت 5 الی 10 سانتی متر تا حد پایه‌‌ی قالب‌ها ریخته می‌شود. پس از انجام عمل ویبره، این لایه کاملا سطح زیر قالب‌های سقف یوبوت را یکدست می‌پوشاند.
لایه دوم بتن‌ریزی باید در زمانی صورت گیرد که لایه دوم مزاحم گیرایی لایه اول نشود. این لایه از بتن تا ضخامت مورد نظر مهندس ناظر ریخته می‌شود. در مرحله آخر قالب‌های زیر دال برداشته و به طبقه‌ی دیگری منتقل می شوند. دقت داشته باشید که این مرحله تنها پس از گیرش بتن قابل اجرا است (زمان تعیین شده برای این مرحله در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان به تفصیل شرح داده شده است). پس از برداشتن قالب‌ها  بهتر است تعدادی جک یا چهارپایه زیر سقف قرار گیرد تا از ایجاد آسیب‌هایی چون ترک خوردگی و خیز ناگهانی جلوگیری شود.

مزایای سقف یوبوت

هر سازه‌ای دارای مزایا و معایب خاص خود هست. مهندسان باید پس از بررسی محیط و نوع ساختمان در مورد استفاده از انواع سازه‌ها تصمیم‌گیری کنند. داشتن اطلاعات کافی درمورد معایب و مزایای یک سازه در تصمیم‌گیری بهتر به مهندسان یاری می‌رساند. به همین علت در ادامه مزایای سقف یوبوت را نام خواهیم برد.

• سقف یوبوت اجرای دهانه و کنسول‌های بزرگ را ممکن می‌سازد.
• با استفاده از سقف یوبوت دیگر نیازی به اجرای دال تخت یا تیرها نخواهید داشت.
• سقف یوبوت در برابر زلزله مقاومت بالایی دارد.
• برای ساختمان‌هایی با سقف‌هایی به شکل‌ها و بازشوهای نامرتب،سقف یوبوت یکی از بهترین گزینه‌ها است. همچنین با استفاده از این سقف امکان ستون‌گذاری نامنظم را خواهید داشت.
• سقف یوبوت با توزیع نیروها به صورت متقارن و مساوی در جای جای دال سقف موجب بالا رفتن مقاومت آن می‌شود.
• سقف یوبوت موجب کاهش ابعاد، تعداد و تنوع ستون‌ها خواهد شد.
• به لحاظ عایق‌بندی صوتی و لرزش صفحه‌ای،سقف یوبوت از دیگر سازه‌های مشابه کارآیی بهتر و بالاتری دارد.

• سقف یوبوت دارای مقاومت بالا در برابر آتش‌سوزی است.
• اجرای سقف یوبوت در زمان کمتر و سرعت بیشتری از دیگر سازه‌ها انجام می‌گیرد و به همین دلیل در کاهش زمان انجام پروژه می‌تواند بسیار موثر واقع گردد.
• این سقف‌ها با اینکه به نظر گرانتر از دیگر سازه‌های مشابه هستند، اما هنگامی که برای دهانه‌های بزرگ از آن‌ها استفاده گردد به‌صرفه‌تر خواهند بود. علت این موضوع کاهش مصرف بتن و میلگرد در سقف یوبوت است که موجب پایین آمدن تمام هزینه ها خواهد شد.

معایب سقف یوبوت

مانند هر سازه‌ی دیگری سقف یوبوت نیز دارای معایب خاص خود است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

• در هنگام بتن‌ریزی سقف یوبوت ممکن است بتن به زیر قالب‌ها نرسد و اصطلاحا موجب کرمو شدن سطح زیر دال‌ها گردد.
• کارگران هنگام اجرای سقف یوبوت باید بسیار مراقب باشند، زیرا قالب‌های این سقف بسیار حساس بوده و به سادگی تغییر شکل می‌دهند یا می‌شکنند. این حساسیت قالب‌ها موجب می شود که نگه‌داری آن‌ها در کارگاه نیز در شرایط خاص سخت باشد.
• گاهی در هنگام بتن ریزی، بتن به داخل قالب‌های یوبوت نفوذ می‌کند و موجب بالا رفتن بار مرده سقف می‌شود.
• طول عمر قالب‌های سقف یوبوت بسیار پایین است. به طوری که قالب‌هایی که 4 ماه از زمان ساخت آن‌ها می‌گذرد دیگر قابل استفاده نیستند.

در صورتی که قصد استفاده از سقف یوبوت را دارید بهتر است از انواع اصلاح شده‌ی این سقف‌ها بهره ببرید. در این نوع سقف بعضی از معایب ذکر شده رفع شده است.

میلگرد و قالب‌های پلی‌پروپیلینی ساخته می‌شود. در این مقاله ساختمون قصد داریم تا شما را هرچه بیشتر با این سازه، نحوه اجرای آن و انواع مزایا و معایبی که دارد، آشنا کنیم.

یوبوت یک قالب پلی پروپیلن بازیافت شده است که برای ایجاد صفحات سبک ساخته شده است. دال مجوف دوپوش یوبوت در ایتالیا برای اولین بار ساخته شد. پس از آن به سرعت این سازه به علت مزایای فراوانی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد مشهور شد و در بیشتر کشورها مورد استفاده قرار گرفت. اجرای سقف یوبوت به خصوص برای دهانه‌های بزرگ انجام می‌گیرد. این کار نیاز به تخصص فراوان ندارد و با آموزش ساده کارگران غیر تخصصی ساختمان هم می‌توان به سادگی آن‌ها را اجرا کرد.یوبوت دارای سایز‌بندی‌های مختلفی از 13 الی 56 سانتی‌متر است. در ایران استفاده از سقف یوبوت برای ساختمان‌هایی با اسکلت بتن مسلح مجاز است.​

در صورتی که قصد استفاده از سقف یوبوت را دارید بهتر است از انواع اصلاح شده‌ی این سقف‌ها بهره ببرید. در این نوع سقف بعضی از معایب ذکر شده رفع شده است.

با خدمات "ساختمون" آشنا شوید

وب سایت ساختمون مختص تبلیغ انواع کالاهای ساختمانی اعم از کالاهای دکوراسیون داخلی (مانند انواع شومینه و انواع پرده)، انواع درب ها (مانند درب ضد سرقت یا درب‌های داخلی ساختمان)، انواع پنجره (مانند پنجره دوجداره یا پنجره UPVC)، انواع مصالح ساختمانی (مانند چوب، گچ و سیمان، پوکه معدنی و ...)، انواع سقف (مانند سقف عرشه فولادی و سقف کاذب)، انواع ابزار و یراق و ماشین آلات (ابزار آلات برقی و دستی، قفل، کلید و پیچ و مهره و ...)، انواع دیوارپوش‌ها (مانند دیوارپوش چوبی، کامپوزیت، سلولوزی و ...)، انواع سیستم های ایمنی (مانند دوربین مداربسته) و سایر کالاهای ساختمانی است. شما می تونید با مراجعه به وبسایت ساختمون با انواع اقلام ساختمانی مورد نظرتون و با فعالان در این زمینه ها آشنا شوید.

سقف یوبوت چیست و استفاده از این نوع سقف چه مزایا و معایبی دارد؟
4.5  (6 vote)
ارسال دیدگاه یا سوال, درباره سقف یوبوت چیست و استفاده از این نوع سقف چه مزایا و معایبی دارد؟