دسته بندی ها

انواع طرح های سقف کشسان

فروشندگان و مجریان انواع طرح های سقف کشسان

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل سقف کشسان

سقف کشسان چیست؟
سقف کشسان، یکی از مدرن ترین سقف های کاذب در دنیا میباشد که تنوع رنگی و شکل پذیری آن یک سقف استثنایی و منحصر به فرد را به وجود آورده که مورد توجه طراحان دکوراسیون داخلی میباشد. سقف های کشسان از ورق های PVC تشکیل شده است این ورق ها غیر قابل اشتعال میباشند که با کمک حرارت به این ورق ها استحکام میبخشند و به وسیله ریل هایی دور دیوار حاشیه بندی میشود.
سقف های کشسان سرعت نصب بالایی دارند و در اتمام کار اجرای تمیزی از خود به جا میگذارند. سقف های کشسان وزن سبکی دارند و تا 80 متر مربع قابلیت یکپارچگی دارند و زمان نصب آن بسیار سریع است و در فاصله چند ساعت نصب میشود و نیازی به زمان خشک شدن و زیر سازی و رنگ آمیزی، تخریب و بازسازی ندارند و مثل دیگر سقف های کاذب در هنگام نصب ایجاد گرد و خاک و کثیفی نمیکند.
سقف های کشسان کاملا قابل شستشو میباشد و معمولا ضد چربی و گرد و غبار هستند. برای مکان های که بهداشت داخل آنها باید رعایت شود مثل آشپزخانه مورد استفاده قرار میگیرد و حتی بدون مواد شوینده میتوان آنها را تمیز کرد. ضد باکتری و میکروب میباشند و میتوان آنها را در مراکز دارویی، آرایشگاه ها، مراکز خدمات پزشکی، مراکز غذایی، مطب ها، حمام، سرویس بهداشتی، استخر و .. استفاده کرد. سقف های کشسان در برابر آتش بسیار مقاوم هستند و عمر طولانی دارند.
با استفاده از این سقف ها میتوان ترک ها و عیب های سقف اصلی را پوشاند و زیر ساخت های ساختمان را مثل تجهیزات الکترونیکی، کامپیوتری و برقی، سیستم اعلام حریق، سیستم تهویه را مخفی کرد. سقف هایی که ارتفاع زیادی دارد را میتوان با سقف های کششی کوتاه کرد.
سقف کشسان نوعی سقف کاذب است که بصورت معلق به سقف اصلی نصب می‌شود. این نوع سقف اولین بار توسط شرکت باریسول تولید و در جهان عرضه گردید. به همین دلیل برخی ممکن است این نوع سقف‌ها را به نام سقف باریسول نیز بشناسند.
سقف کشسان یکی از اجزای دکوراسیون داخلی است که برای پوشش داخلی سقف به کار می‌رود. این سقف ها از دو جزء اصلی تشکیل شده‌اند: یک قاب ریلی که دور سقف قرار می گیرد و یک پارچه سبک میانی که کشیده شده و به قاب متصل می‌شود. همانطور که از اسمشان مشخص است، این سقف ها از خاصیت ارتجاعی خوبی برخوردارند و به راحتی پاره نمی شوند. از سیستم‌های کشسان علاوه بر سقف‌ها، برای پوشش دیوارها، پنل‌های خورشیدی شناور، نمایشگاه‌ها یا ساخت اشکال سه بعدی نیز استفاده می شود. همچنین سقف‌ کشسان را می‌توان با انواع چراغ‌ها، پنجره‌های مشبک و ... مورد استفاده قرار داد.
سقف‌ کشسان گزینه بسیار خوبی برای دکوراسیون فضاهای داخلی است چراکه می‌توان آن‌ها را به راحتی، به سرعت و بدون جابه جایی یا خارج کردن وسایل موجود، نصب کرد. سقف‌های کشسان یک تکه بوده و نصب آن‌ها بدون هیچ گونه خرابی و بهم ریختگی صورت می‌پذیرد.

مصالح به کار رفته در سقف کشسان
قاب و پارچه‌ای که برای سقف کشسان مورد استفاده قرار می‌گیرند از جنس‌های مختلفی ساخته می شوند. پرکاربردترین نوع قابی که بیشتر مورد پسند معماران قرار گرفته است، قاب‌های آلومینیومی و pvc است که با استفاده از آن‌ها به راحتی می‌توان طرح های‌منحنی، طاق‌ها، گنبدی شکل و هر شکل دیگری را اجرا نمود. قاب‌های به کار رفته در این سقف‌ها بصورت پروفیل‌های ریلی هستند که پارچه کشسان داخل آن قرار می‌گیرد.
پارچه‌ای که در سقف کشسان به کار می‌رود معمولا از جنس pvc است. در ساخت پارچه‌های pvc  بصورت 100 درصد از pvc استفاده نمی شود و درصد کمی از آن شامل مواد پلاستیکی و افزودنی‌های مجاز است. ضخامت این پارچه‌ها بسیار اندک (معمولا حداکثر 1 میلی متر) است؛ با این وجود مقاومت خوبی در برابر بارهای احتمالی دارند.

مزایای استفاده از سقف‌ کشسان
سقف کشسان تحمل بار بالایی (نزدیک به 200 کیلوگرم در هر متر مربع) دارد.
- در برابر ضربات ناگهانی مقاوم بوده و انعطاف خوبی از خود نشان می‌دهند.
- سقف‌های کشسان، امکان طرح های خلاقانه و مدرن را فراهم می‌کنند.
- طرح و رنگ پارچه‌های به کار رفته در این سقف ها، بسیار متنوع بوده و می توان با انواع نورپردازی ها، آن‌ها را به کار برد.
- همچنین چاپ انواع تصاویر بر روی این پارچه ها امکان پذیر است. البته در صورت چاپ تصاویر، از قابلیت کشسانی آن‌ها کاسته می‌شود.
- از این سقف‌ها برای هر سطحی، هر فُرمی (عمودی، افقی، شیبدار و مورب، دایره ای، سه بعدی و ...)، هر موقعیتی و در هر مکانی می توان استفاده نمود.
- نصب این سقف‌ها آسان و بدون هیچ گونه کثیفی است. از طرفی در صورت نیاز در کمترین زمان می‌توان آن‌ها را از سقف جدا کرد.
- اگر قصد تغییر مکان داشته باشید به راحتی می توانید، ریل‌ها را از سقف جدا کرده و در محل جدید نصب کنید و مجددا پارچه را در ریل ها جانمایی کنید.
- سقف‌های کشسان بعد از جدایی از سقف مجددا به حالت اولیه خود بر می‌گردند و مکررا می‌توان آن‌ها را بدون تغییر شکل ظاهری، نصب نمود.
- سقف کشسان دارای خاصیت آکوستیکی است و برای محیط‌های آکوستیک مانند محیط‌های ضبط صدا مناسب است.
- سقف‌ کشسان به نوعی عایق رطوبتی است و در برابر رطوبت مقاومت خوبی داشته و غیر قابل نفوذ می باشد و در محیط‌های با رطوبت بالا (مانند حمام) بسیار مناسب است. همچنین اکثر آن ها را می‌توان با آب شست.
- در برابر آب دریا، کلر و تعداد زیادی از گازها مانند فرمول (formol)، اتر، تری کلراتیلن و ... مقاوم هستند.
- ضد گرد و غبار و آنتی باکتریال هستند. در نتیجه برای محیط‌های بهداشتی مانند اتاق‌های عمل نیز مناسب می باشند.
- در صرفه جویی انرژی بسیار تاثیر گذار می‌باشند.
- در برابر سرما و گرما (-40 تا +50) مقاوم هستند.
- این سقف‌ها از دوام بسیار خوبی برخوردار بوده و طول عمر بسیار بالایی دارند.
- سقف کشسان از مواد قابل بازیافت و غیر سمی ساخته شده و دوستدار محیط زیست است.
- این سقف‌ها بسیار ایمن می‌باشند، الکتریسته در آنها جمع نمی‌شود و در سوانحی چون زلزله یا انفجار، آسیب نمی‌بینند.
- در برابر اشعه‌های ایکس (X-ray) مقاوم هستند.
- در صورت آتش سوزی، پارچه‌های کشسان آتش نمی‌گیرند و تنها در اثر حرارت در خود جمع می‌شوند. در واقع باعث گسترش آتش سوزی نمی شوند.

 
 
تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره سقف کشسان