دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

سقف یوبوت و مقایسه آن با سایر سیستم‌های اجرای سقف

سقف یوبوت و مقایسه آن با سایر سیستم‌های اجرای سقف

logo
Sakhtemoon
سقف یوبوت و مقایسه آن با سایر سیستم‌های اجرای سقف

کاهش میزان مصرف بتن و میلگرد و بهینه سازی دال بتنی سقف با پرهیز از استفاده از بتن در نقاطی که نیاز به استفاده آن نیست، از مشخصات سقف یوبوت است.


مهندسان ایتالیایی برای نخستین بار موفق به ابداع سقف یوبوت شدند. از ویژگی های این نوع سقف، سادگی سیستم اجرای این نوع سقف و همچنین سرعت بالای اجرای آن است. در اجرای این سقف از میران کمی بتن و میلگرد استفاده می‌شود. سقف یوبوت نخستین بار در سال  1387 به ایران معرفی شد و از وزارت راه و شهرسازی مجوز اجرا گرفت. می توان ادعا کرد در اجرای آن با کاهش مصرف بتن و میلگرد به حالت بهینه دال بتنی سقف دستیابی شده است. نتیجه اجرای این نوع سقف کاهش بار وارد بر ساختمان است و به علاوه توزیع متقارن نیروهای جانبی، کاهش تعداد و ابعاد ستون ها را امکان پذیر می سازد. در این مقاله ساختمون عملکرد سقف یوبوت با سایر سیستم ‌های اجرای سقف مقایسه شده است.

مقایسه سقف یوبوت با سقف تیرچه بلوک

سقف یوبوت به دلیل داشتن صلبیت بسیار بالا قابلیت اجرای دهانه های بلند حتی تا 20 متر را داراست. در حالی که برای استفاده از تیرچه بلوک در دهانه‌های بیشتر از هفت و نیم متر و یا بارهای مانند پارکینگ نیاز به تیرچه دوبل و افزایش هزینه های اجرایی است. سقف یوبوت در نهایت سقفی صاف و بدون نیاز به اجرای سقف کاذب را فراهم میکند؛ حال آنکه در سقف تیرچه بلوک به دلیل وجود تیرهای آویزدار نیاز به اجرای سقف کاذب احساس می شود.

با این حال سرعت و سهولت اجرای هر دو سقف مشابه است و به ازای هر طبقه در حدود 15 روز به طول می‌انجامد.

4170

مقایسه سقف یوبوت با سقف عرشه فولادی

به دلیل اینکه سقف یوبوت مناسب سازه‌های بتن آرمه است در نتیجه سرعت و روش اجرای ان مشابه سیستم‌های بتنی است. در مقابل، سقف کامپوزیت و سقف عرشه فولادی سرعت اجرای کمتری در مقایسه با سقف یوبوت دارند.

همانطور که پیشتر نیز مطرح شد، این نوع سقف در نهایت سقفی صاف و بدون نیاز به اجرای سقف کاذب را فراهم میکند حال آنکه در سقف کامپوزیت یا عرشه فولادی در هر دهانه ای نیاز به اجرای سقف کاذب وجود دارد و همین امر نیز هزینه اجرا را تا حد 100 درصد هزینه اجرای سقف یوبوت بالا می برد.

سقف یوبوت به دلیل داشتن حفره‌های هوا میانی در برابر انتقال صدا و گسترش آتش عملکرد قابل قبولی دارد با این حال یکی از عمده‌ترین مشکلات سقف‌های کامپوزیت یا عرشه فولادی، انتقال صدا و عدم جلوگیری از اثر آتش بر روی سازه است.

4172

مقایسه سقف یوبوت با سقف دال و تیر

هر دو نوع سقف توانایی اجرای سازه با دهانه بلند را دارا هستند. قالب بندی سیستم یوبوت مشابه قالب بندی سیستم دال تخت است و غالبا تیرهای داخلی سقف حذف می‌گردد در حالی که در سقف دال و تیر، به دلیل وجود تیر و تیرچه اویزدار، سرعت اجرای سقف بسیار پایین است و به علاوه افزایش حجم و افزایش هزینه قالب بندی را به همراه دارد.

4174

مقایسه سقف یوبوت با سقف تیرچه کرمیت

سیستم یوبوت بر خلاف سیستم تیرچه کرومیت مناسب سازه‌های بتنی است. لذا سرعت اجرای ان در مقایسه با سرعت اجرای سازه های فلزی کمتر است. با این حال در برآورد هزینه کاملا متفاوت است و حتی تا 40% اجرای سیستم یوبوت در مقایسه با سیتم کرمیت به صرفه تر است. در سقف کرمیت به دلیل استفاده از تیرچه و وجود تیرهای آویزدار در دهانه‌های بلند، اجرای سقف کاذب الزامی است.

4177

لازم به توضیح است استفاده از این تکنولوژی در تمام موارد منجر به کاهش هزینه و ایجاد مزایای مطرح شده نمی شود و این امر ارتباط مستقیم با معماری طرح، طول دهانه ها، تعداد طبقات، بارگذاری و سایر عوامل دارد. به همین دلیل توصیه می گردد کارفرمایان قبل از اخذ تصمیم نهایی، از خدمات مشاوره و طراحی اولیه شرکت‎‌های فعال در ارائه خدمات طراحی و اجرای سقف یوبوت استفاده نمایند.

با خدمات "ساختمون" آشنا شوید:

وب‌سایت ساختمون مختص تبلیغ انواع کالاهای ساختمانی اعم از کالاهای دکوراسیون داخلی (مانند انواع شومینه و انواع پرده مانند پرده کرکره ای)، انواع درب‌ها (مانند انواع درب ضد سرقت یا درب‌ اتوماتیک شیشه ای و کرکره برقی)، انواع پنجره و توری پنجره (مانند پنجره دوجداره یا پنجره دوجداره UPVC)، انواع مصالح ساختمانی (مانند چوب، گچ و سیمان، پوکه معدنی و ...)، انواع سقف (مانند سقف عرشه فولادی و سقف کاذب)، انواع ابزار و یراق و ماشین آلات (ابزار آلات برقی و دستی، قفل، کلید و پیچ و مهره و ...)، انواع کفپوش‌ها (مانند کفپوش بتنی، پارکت و ...)، انواع پله پیش ساخته، پله گرد، انواع نمای ساختمان (مانند نمای کامپوزیت) و سایر کالاهای ساختمانی است. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت ساختمون با انواع اقلام ساختمانی مورد نظرتون و با فعالان در این زمینه‌ها آشنا شوید.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون
دیدگاه ها و سوالات
avatar
instagramha ۲۳-۸-۹۷ ساعت ۱۸:۴۷

کارهاتون شیکه ممنون از مقالاتتون
خسته نباشید

avatar
بهزاد بیهقی ۱۳-۱۲-۹۷ ساعت ۷:۳۷

ممنون از لطف شما

ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب
 
 
 
 
۵ امتیاز از ۲ رای