دسته بندی ها

جستجوی نورگیر سقف نتیجه ای نداشت.

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل نورگیر سقف

آیا قصد نصب نورگیر را دارید؟ نورگیر سقف وابستگی شما به نور مصنوعی را تا 10٪ کاهش می دهد و در نتیجه منجر به کاهش انرژی مصرفی خواهد شد. نورگیر سقف به معنای واقعی کلمه، پنجره ای در پشت بام است. نورگیر ها به دلیل افزایش نور داخلی ساختمان جذابیت بصری فضای داخلی را افزایش می‌دهند. نورگیر به شما اجازه می دهد تا بخشی از آسمان آبی را به خانه خود بیاورید و در شب نیز نظاره گر عظمت ستاره ها و ماه باشید.

نورگیر ها می توانند فضای داخلی منزل شما را با گرما و روشنایی طبیعی تأمین کنند. آن ها ضمن کاهش نیاز به نور مصنوعی، فضای خانه را به طرز چشمگیری زنده می کنند. نورگیر ها فضای تیره را روشن تر می کنند و گرمای زیادی به آن ها می دهند. همچنین می توانند تهویه مورد نیاز را تأمین کنند. در صورت انتخاب و نصب صحیح، نورگیر می تواند به حداقل رساندن هزینه های گرمایش، سرمایش و روشنایی ساختمان کمک زیادی کند.

چرا روشنایی طبیعی؟

ماده آکریلیک شفاف سفید یک نورگیر، نور بیشتری را نسبت به گرما منتقل می کند. هنگامی که خورشید بر روی گنبد آکریلیک سفید می تابد، نور به طور یکنواخت و مداوم به داخل اتاق منتقل می شود و تابش ملایمی ایجاد می کند.

مزایای نورگیر سقف

فواید متعددی در ارتباط با نورگیر ها وجود دارد.

 • استفاده از نور خورشید
 • نور بیشتر
 • روشنایی طبیعی
 • تقویت کننده خلق و خوی به صورت رایگان و در دسترس (به علت این که نور طبیعی خورشید سبب تولید ویتامین D شده و از افراد در برابر تغییرات خلق و خوی فصلی محافظت می کند.)

فاکتور های مهم در کیفیت و انتخاب نورگیر سقف

به فکر اضافه کردن یک نورگیر به آشپزخانه، اتاق نشیمن، اتاق خواب یا حمام مستر خود هستید؟ با بالا بردن بخشی از سقف در اطراف نورگیر و باز کردن فضای اتاق، نورگیر به شما کمک می کند تا اتاق بزرگتر به نظر برسد.

مزایای زیست محیطی نورگیر

سازندگان، بازسازی کننده ها و طراحان محیط زیست بیش از گذشته بر نورپردازی طبیعی، کیفیت هوا در محیط و راندمان انرژی تأکید می کنند. تولید کنندگان اسکای لایت در حال توسعه فناوری ها و لوازم جانبی جدیدی هستند که مالکیت نورگیر را اقتصادی، عملی و مناسب می کند.

ابعاد ساختمان

ساختمان شما چه اندازه بزرگ است؟ ساختمان های بزرگ مانند مراکز تحقیق و انبار ها نسبت به ساختمان های کوچک مانند فروشگاه های خرده فروشی و دفاتر تجاری، به نور بیشتری نیاز دارند. اگر ساختمان شما بزرگ باشد، به تعداد بیشتری نورگیر نیاز خواهید داشت. بسیاری از ساختمان های بزرگ از نورگیر های پراکنده در فواصل سقف استفاده می کنند تا نوری یکنواخت و ثابت در سراسر فضای داخلی ایجاد کنند. از طرف دیگر، یک دفتر کوچک یا فروشگاه خرده فروشی ممکن است به یک یا چند نورگیر نیاز داشته باشد که تمام نیاز های نورپردازی آن را تأمین کند. قبل از تصمیم گیری در مورد میزان نور، به ابعاد و وسعت ساختمان خود نگاه کنید تا نیاز های آن را تعیین کنید.

قرار گرفتن ساختمان در معرض آفتاب

میزان تابش نور آفتاب بر ساختمان شما چقدر است؟ مهمتر از همه، کدام قسمت ها بیشترین میزان نور خورشید را دریافت می کنند؟ انتخاب و موقعیت یابی سیستم روشنایی روز برای حداکثر تابش نور خورشید می تواند عملکرد و کارآیی نورگیر را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. آیا ساختمان شما میزان زیادی از نور خورشید را در طول روز دریافت می کند، یا اینکه موقعیت آن به گونه ای است که به ندرت به نور خورشید دسترسی دارد؟ همه ساختمان ها به طور مساوی در معرض نور خورشید نیستند. بنایی که مقدار زیادی از نور خورشید را دریافت می کند ممکن است فقط به نورگیر های کوچک یا معدودی احتیاج داشته باشد. در مقابل، بنایی که نور طبیعی زیادی به آن نمی رسد، ممکن است برای دستیابی به نور مطلوب، به دو برابر نور روز نیاز داشته باشد. لذا نحوه قرارگرفتن ساختمان در معرض نور خورشید در انتخاب تعداد و ابعاد نورگیر موثر است.

اجزای یک نورگیر سقف چیست؟

 • عدسی (شیشه / اکریلیک): نورگیر به طور کلی از اکریلیک، پلی کربنات یا شیشه با یک یا چند لایه تشکیل می گردد. لایه های عدسی معمولاً به هم متصل می شوند و برای کارآیی انرژی ممکن است با گاز بی اثر پر شوند.
 • قاب: از عدسی یا لنز پشتیبانی می کند. 
 • Sash: بخشی از یک پنجره سقفی تهویه یا نورگیر که از قاب باز می شود.
 • روکش فلزی: روکش فلزی یک زره پوش خارجی آلومینیومی است که از عناصر محافظت می کند و ظاهری ساده تر را نشان می دهد. روکش فلزی شیشه را به قاب نگه می دارد.
 • Curb: قاب چوبی برای بالا بردن نورگیر ها در قسمت زیرین سقف (تخته سه لا) می باشد، مورد استفاده در سقف های مسطح با مصالح خاص.
 • زیر لایه: لایه یا پوسته ای بین عرشه سقف و نورگیر، معمولاً لاستیکی. (محافظت کننده در برابر یخ و سرما، در اطراف قاب نورگیر پیچیده می شود تا به طور چشمگیری احتمال تراکم را کاهش دهد و از حداکثر درجه محافظت کند).
 • چشمک زن: سیستم ضد آب که نورگیر را به مصالح اطراف سقف وصل می کند. 

انواع نورگیر سقف

نورگیر سقف در اصل یک پنجره شیب دار است که به جای دیوار روی سقف نصب شده است. نورگیر سقف، تاسیساتی متشکل از یک قطعه عایق لعاب است که در یک قاب آلومینیومی نگهداری می شود. نورگیر ‌های سقف در دو دسته اصلی قرار می گیرند.

نورگیر سقف متحرک

نورگیر های متحرک نورگیر هایی هستند که در تابستان قابلیت باز شدن دارند و اجازه می دهند تا هوا به داخل اتاق راه پیدا کند و گرمای تابستان کمتر شود. این نوع نورگیر در اصل یک "پنجره سقفی" است.

نورگیر سقف ثابت

نورگیر هایی که باز نمی شوند. این نورگیر ها مانع از اتلاف انرژی شده و بعضا به صورت گنبدی شکل اجرا می‌شوند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون