دسته بندی ها

فروشندگان انواع کاغذ دیواری به همراه قیمت

فروشندگان و مجریان کاغذ دیواری

راهنمای خرید کاغذ دیواری

کاغذ دیواری یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین دیوارپوش ها برای دکوراسیون و طراحی داخلی محسوب می شود. این دیوارپوش مزیت های زیادی نسبت به رنگ دارد و دارای طرفداران زیادی از مصرف کنندگان تا طراحان داخلی و دکوراتورها است. تنوع بالای طرح، رنگ و بافت کاغذ دیواری و شیوه نصب آن، از مهم ترین مزیت های این دیوارپوش محسوب می شود.

تنوع بالای طرح  و رنگ کاغذ دیواری، به ایجاد خطای بصری و اهداف دیگر طراحان داخلی کمک زیادی می کند. علاوه براین، بافت کاغذ دیواری باعث هماهنگی و جلوه دهی بیشتر کاغذ دیواری با تم و سبک فضای مورد نظر می شود.

نقش و طرح کاغذ دیواری تاثیر زیادی بر روحیات بیننده دارد. طرح های هندسی حرکت و پویایی ایجاد می کنند و نمونه های گلدار، ساده و یا دارای خطوط عمودی و افقی، آرامش بیشتری به همراه می آورند. طرح های سه بعدی که نسل جدید طرح های کاغذ دیواری محسوب می شوند، به دیوار عمق و معنای بیشتری می دهند و نمای شگفت آور و منحصر به فرد و خاصی ایجاد می کنند. در کل، تنوع طرح های این دیوارپوش مناسب هر نوع سلیقه و سبکی است.

 

مقایسه کاغذ دیواری و رنگ

- سرعت اجرای کاغذ دیواری نسبت به سرعت اجرای رنگ بسیار بیشتر است و نیروی کمتری صرف می شود. در رنگ آمیزی دیوارها، برای خشک شدن هر لایه رنگ باید مدت زمان معینی صبر کرد ولی برای کاغذ دیواری چنین مسئله ای مطرح نیست.

- رنگ و کاغذ دیواری هر دو به زیرسازی نیاز دارند. زیرسازی رنگ، نیاز به رعایت نکات ویژه و خاصی ندارد، اما زیرسازی لازم برای کاغذ دیواری، به نوع و جنس سطح اجرا بستگی دارد و برای هر جنس سطح کار مانند چوب، سنگ، سیمان، گچ و ... زیرسازی خاص خود را می طلبد.

- نگهداری و تمیزکاری رنگ دیوار سخت است اما کاغذ دیواری، مخصوصا نمونه های قابل شستشوی آن، به راحتی توسط پارچه نم دار و یا پاک کننده های معمولی، تمیز می شوند.

- رنگ روی دیوار در برابر ضربه، خراش و خیس شدن ضعیف تر از کاغذ دیواری عمل می کند و مقاومت پایین تری دارد.

- کاغذ دیواری دارای تنوع زیادی در زمینه های طرح، رنگ و بافت است. در صورتی که برای رنگ دیوار، تنها امکان انتخاب بین درجات و طیف های رنگ ها وجود دارد.

-کاغذ دیواری معمولا برای فضاهایی با رطوبت بالا به کار نمی رود، این در حالی است که برای محیط هایی با رطوبت بالا، رنگ های خاصی وجود دارد.

- در انتخاب کاغذ دیواری باید به عرض و طول دیوارها و تناسب طرح کاغذ دیواری با سایر المان های دکوراسیون داخلی توجه کرد. اگر فضای اجرا بسیار کم و محدود باشد، طرح کاغذ دیواری ناقص به نظر می رسد وجلوه خوبی نخواهد داشت. در مقابل، در مورد رنگ این محدودیت وجود ندارد.

- تخصص در رنگ آمیزی و نصب کاغذ دیواری توسط مجریان کار، تفاوت های بنیادینی دارد، اما در هر دو مورد بسیار مهم و تاثیر گذار است.

 

نکات مرتبط با انتخاب کاغذ دیواری و دکوراسیون و طراحی داخلی

تناسب کاغذ دیواری با کف محل مورد نظر :

وجود تناسب رنگ و اختلاف کافی بین رنگ کفپوش و دیوارپوش ، علاوه بر ایجاد هماهنگی و تعادل، به جلوه و نما دادن هر دو مورد ذکر شده، کمک می کند.

توجه به سبک دکوراسیون در انتخاب کاعذ دیواری :

هیچ چیز بدتر از به کاربردن طرح مدرن برای دکوراسیون سنتی و یا طرح سنتی برای محیطی مدرن نیست. این تضاد نه تنها نمای خوبی ندارد، بلکه از جلوه دکوراسیون و خود کاغذ دیواری نیز کم می کند. در انتخاب طرح کاغذ دیواری این تناسب اهمیت زیادی دارد.

ترکیب مناسب طرح‌ها و رنگ های کاغذ دیواری های مختلف در کنار هم :

امروزه ترکیب طرح ها و رنگ های متفاوت کاغذ دیواری در فضای اجرایی، طرفداران زیادی دارد. نکته مهم، انتخاب طرح های متناسب با هم و توجه به نمای کلی است. طرح های شلوغ در کنار طرح های ساده نمای بهتری دارند و از شلوغ به نظر رسیدن فضا جلوگیری می کنند. علاوه بر این، ترکیب طرح های مختلف می تواند دامنه تنوع را بالا ببرد و برای محیط های کوچک، امکان استفاده از طرح های شلوغ را فراهم می کند. بهتر است طرحی که پیچیدگی بیشتری دارد، بر روی دیواری که محل نصب قاب عکس و یا موارد دیگری نیست انتخاب شود تا جلوه بیشتری پیدا کند.

مات و یا براق بودن کاغذ دیواری :

امروزه کاغذ دیواری های مات، براق و ترکیبی با طرح های متنوعی در بازار موجود است. در مورد انتخاب هر مورد، توجه به میزان و نسبت بخش های براق با سایر المان های موجود در فضا، اهمیت زیادی دارد. برای مثال در محیطی که وسایل دکوراتیو براق زیادی دارد، استفاده از کاغذ دیواری با طرح ترکیبی و یا مات، گزینه مناسبی است.

در نظر گرفتن ابعاد فضای اجرا و ویژگی های معماری آن :

در مورد فضاهای کوچک، انتخاب طرحی که به بزرگ و بلند نشان دادن فضا کمک کند در اولویت است و تا جای ممکن باید از طرح های شلوغ اجتناب کرد. همچنین طرح های انتخابی به نحوی باشند که در سطح اجرا شده ناقص به نظر نرسند و کامل و یکدست باشند.

نکات مهم انتخاب  کاغذ دیواری :

در انتخاب کاغذ دیواری، علاوه بر مسائل مربوط به طراحی و دکوراسیون داخلی، در نظر گرفتن نکات زیر، ضروری و تاثیرگذار است:

ضد آب بودن کاغذ دیواری :

 برای نقاطی که امکان تماس آب وجود دارد، این ویژگی مزیت مهمی به شمار می آید. نمونه های کاغذ دیواری ضد آب را می توان به راحتی با دستمال نیمه مرطوب تمیز کرد.

ضخامت کاغذ دیواری :

ضخامت کاغذ دربخش هایی از دیوار مانند لبه ها و کناره ها اهمیت بالایی دارد. ضخامت مناسب تضمین کننده مقاومت کاغذ دیواری در برابر ضربه های کم قدرت و خراش های احتمالی در هنگام عبور و مرور است. اگر ضخامت کاغذ به کار رفته کم و نامناسب باشد، امکان پارگی و خراش برداشتن آن بالا می رود.

نصب دقیق و حرفه ای :

قبل از هر اقدامی برای نصب و اجرای کاغذ دیواری، باید زیرسازی های لازم انجام شده باشد و سطح کار کاملا صاف و خشک شده باشد. کاغذ دیواری های نصب شده باید کاملا تراز شده باشند و به صورت عمودی قرار بگیرند. همچنین نباید بین ورقه های نصب شده فاصله ای وجود داشته باشد. لبه های کار نیز باید کاملا به سطح دیوار چسبیده باشند، تا به مرور لبه ها برنگردد. در مورد کاغذ دیواری های طرح دار، تراز شدن شکل های دو بخشی که در کنار هم قرار دارند، اهمیت بسیار زیادی دارد. اختلاف بسیار جزئی می تواند یکپارچگی نهایی نمای کاغذ دیواری را خراب کند.

 

از عوامل تاثیرگذار در انتخاب کاغذ دیواری می توان طرح، عرض، طول و قابلیت شستشو را نام برد. برای تعیین مرغوبیت کاغذ دیواری دوعامل را می توان مورد توجه قرار داد، اول آنکه نباید عرض آن کمتر از 50 سانتیمتر باشد و گزینه دوم آنکه لک روی کاغذ دیواری باید بوسیله یک دستمال مرطوب قابلیت پاک شدن داشته باشد . برای انتخاب طرح مناسب کاغذ دیواری باید به ابعاد فضا، میزان نورگیری و همچنین دکوراسیون کلی فضا دقت نمایید. در فضاهایی با سقف بلند از کاغذ دیواری هایی با شکل و خطوط افقی استفاده نمایید تا بتوانید ارتفاع سقف را کوتاهتر به نظر برسانید .
واحد خرید کاغذ دیواری رول بوده و این رول ها از طول و عرض های متفاوتی برخوردار هستند. معمولا رول ها طولی برابر با 4 متر و 11.5 سانتي متر دارند و عرض هایی متفاوت مانند نمونه های اروپایی با عرض 52 سانتیمتر و نمونه های آمریکایی با عرض 68.5 سانتیمتر را دارند .
برای نصب کاغذ دیواری زیرسازی مناسبی ایجاد نمایید، زیرسازی مناسب از مهمترین عوامل برای داشتن کیفیت بهتر در نتیجه نهایی کار می باشد. دیوارهای گچی بهترین گزینه برای نصب کاغذ های دیواری هستند .
نکات زیر می تواند راهکارهای مفیدی برای انتخاب کاغذ دیواری خانه شما باشد: 
تناسب رنگ کاغذ دیواری با کلیه دکوراسیون داخلی: عدم هماهنگی رنگی در دکوراسیون داخلی باعث آشفتگی فضا و آشفتگی روحیات افراد می شود .
مرغوبترین را انتخاب کنید: بیشتر کاغذ دیواری های موجود در بازار از قابلیت شستشو برخوردار هستند و تفاوت آنها در میزان استفاده از پارچه و مواد پی وی سی هستند. کاغذ دیواری های با پوشش وینیل علاوه بر خاصیت ضد آب بودن از عمر و دوام بیشتری برخوردار هستند .
طرح کاغذ دیواری را هماهنگ با طرح کلی فضا انتخاب کنید: برای انتخاب کاغذ دیواری، فضای کلی را در نظر بگیرید و هم جهت با آن انتخاب نمایید .
کاغذ دیواری باید متناسب با کفپوش شما باشد: سعی کنید نهایت هماهنگی را بین طرح کاغذ دیواری و کفپوشتان ایجاد کنید، کاغذ دیواری های ساده، متناسب برای کفپوش هایی با طرح های شلوغ و کاغذ دیواری هایی با طرح های شلوغ، متناسب کفپوش های 
ساده هستند .

داشتن دیوار های زیبا و جذاب با استفاده از کاغذهای دیواری

کاغذ دیواری عبارت است از صفحات کاغذی که به شکل رول‌های ساده یا طرح‌دار به بازار عرضه شده‌اند. این رول‌ها را پس از باز شدن توسط نصاب به کمک چسب مخصوص به دیوار می‌چسبانند. از این محصول برای پوشاندن سطح دیوار در فضاهای داخلی استفاده می‌شود. این نوع از پوشش دیواری با رنگ‌ها، طرح‌ها و متریال مختلف موجود است. برای همین با بهره‌مندی از این تنوع می‌توان از آن برای قسمت‌های مختلف منازل و فضاهای کاری استفاده کرد.

در ساخت کاغذ دیواری از متریال مختلفی استفاده می‌کنند که همین باعث تنوع در این محصول از نظر جنس و ساختار می‌شود. انواعی از موادی که در ساخت این محصول به کار گرفته می‌شود عبارتند از:

کاغذ دیواری با منسوجات نبافته (Non- Woven): ترکیبی از الیاف نساجی و سلولزی به همراه رنگدانه هستند. این مواد توسط مواد آکرولیکی تقویت شده‌اند. رطوبت برای یکپارچه کردن و چسباندن مواد کافی است و چون برای نصب به چسب نیاز ندارند، سریع نصب می‌شوند. از خاصیت‌های دیگر این نوع از کاغذ دیواری این است که برای بار دوم قابل استفاده هستند. این نوع از محصول برای دیوارهایی که تاسیسات را می‌پوشانند، توصیه می‌شود.

کاغذ دیواری وینیل: برای تولید این نوع از محصول، روی مواد کاغذی را با وینیل پلی‌کلراید می‌پوشانند. در نتیجه این ماده به کاغذ دیواری خاصیت ضد رطوبت و ضد لک می‌دهد. پس این نوع محصول برای همه قسمت‌های ساختمان گزینه مناسبی است.

کاغذ دیواری وینیل فابریک بک: متشکل از یک سطح لمینتی است که با لایه‌ای از وینیل سخت پوشیده شده‌ است. خود این محصول سه نوع دارد. انواع سه گانه آن شامل کاغذی، وینیل سخت (جامد) و Non-Woven (نبافته) هستند. 

کاغذ دیواری ونیل سخت وجامد: بیس اصلی این محصول کاغذ لمینتی است که با وینیل جامد پوشانده شده است. این ساختار این گزینه را برای استفاده در فضاهایی که در معرض رطوبت و لکه‌های روغنند مناسب می‌کند. اما علی رغم اسمش برای کاربرد در فضاهای مرطوب یا با احتمال آسیب‌دیدگی و خراشیدگی سطوح دیوار مناسب نمی‌باشد.

کاغذ دیواری پارچه‌ای: برای تولید این محصول از وینیل مایع یا آکریلیک سبک استفاده می‌شود. این نوع محصول را باید در فضاهای دور از رطوبت مثل اتاق‌های نشیمن استفاده کرد.

نصب کاغذ دیواری

برای این مرحله قبل چسباندن و نصب کاغذ دیواری مقدماتی لازم است. همانگونه که ذکر شد این محصول انواع متنوعی در بازار دارد. برای انتخاب نوع صحیح و مناسب باید به جنس و طرح کاغذ دیواری با توجه به محل نصب آن و ابعاد فضای مورد نظر دقت کرد. به عنوان مثال برای انواع پوستری باید ارتفاع و عرض دیوار را با طرح پوستری مقایسه کرد تا در صورت نصب آن روی دیوار با برش دادن پوستر، طرح انتخابی ناقص نشود. برای دیوارهای کوتاه نیز طرح‌های ساده توصیه می‌شود تا در صورت برش دادن، منظره ناقص و نامرتبی به وجود نیاید. پس از انتخاب نوع محصول باید دیواری که مد نظر است آماده‌سازی شود. این مرحله شامل فراهم کردن دیواری مسطح و یکدست برای نصب محصول بدون چروک یا امکان پارگی را به وجود می‌آورد. برای همین قبل از نصب، فرورفتگی و سوراخ‌های دیوار پر شده و قسمت‌های برجسته صاف می‌شوند.

کاغذ دیواری بر اساس اینکه در کدام قسمت فضای داخلی سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای انواعی مثل کاغذ دیواری اتاق کودک، اتاق نشیمن، حمام، آشپزخانه، سالن پذیرایی هستند. برای اتاق کودک معمولا از انواع رنگی با طرح‌های انیمیشنی، شلوغ و شاد استفاده می‌شود. برای اتاق نشیمن در صورتی که فضا کوچک باشد از انواع مدرن استفاده می‌شود و اگر دیوارها دارای سایز و ارتفاع مناسب باشند، از انواع رنگ‌ها و طرح‌ها البته با برقراری هارمونی با رنگ و شرایط سایر اجزای اتاق مثل کفپوش پنجره، برای آشپزخانه از انواع این محصول با خاصیت ضد رطوبت و ضد لک استفاده می‌شود. برای حمام از انواع ضد رطوبت با پوشش وینیلی انتخاب می‌شود. برای اتاق پذیرایی از انواع طرح‌دار با رنگ‌های رسمی و خاص با هماهنگی سایر دکور اتاق استفاده می‌شود.

انواعی از کاغذ دیواری‌های نوین نیز با پیشرفت صنایع مرتبط در سال‌های اخیر به بازار عرضه شده‌اند. از این موارد می‌توان به کاغذ دیواری‌های نانو و سه بعدی اشاره کرد. کاغذ دیواری نانو با کمک مهندسی صنایع و به کارگیری فناوری نانو تولید می‌شود. این محصول در برابر تاثیرات آلودگی با عوامل آلاینده، خراشیدگی، پارگی و آسیب از انواع دیگر مقاومتر است. همچنین مانند انواع وینیلی قابل شستشو است. سه بعدی وقتی در فاصله حدودا 4 متری آن قرار بگیرید، به صورت برجسته دیده می‌شود. در صورتی که این نوع محصول با نورپردازی همراه شود، زیبایی منحصر به فرد و لوکسی دارد.

مزایا و معایب کاغذ دیواری

از مزایای این محصول این است که سریع نصب می‌شود. مراحل آماده سازی برای نصب آن نسبت به آماده سازی رنگ آمیزی دیوارها بسیار ساده‌تر است. تنوع در طرح و رنگ و متریال زیادی دارد. از معایب مطرح شده برای انواع وینیلی بحث تصاعد گازهای سمی است. در انواع دیگر نیز در مناطق مرطوب چسب زیر کاغذ دیواری صدمه دیده و کاغذ دیواری منظره چروک شده و نامرتبی دارد. حتی انواع ضد رطوبت نیز بعد از مدتی نیاز به تعویض دارند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره کاغذ دیواری