دسته بندی ها

کفپوش گرانولی

جستجوی کفپوش گرانولی نتیجه ای نداشت.

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل های کفپوش گرانولی

کفپوش گرانولی در مکان‌هایی که در آن‌ها ایمنی و سلامت جسمی حرف اول را می زند، نقش ویژه ای دارد. کف پوش گرانولی به علت جذب ضربه‌ی بالا، در باشگاه های ورزشی برای ورزشکاران، به علت فشاری که به پاهای خود وارد می کنند بهترین گزینه است. کفپوش گرانولی در کارخانه ها در زیر دستگاه ها به عنوان لرزه گیر و همچنین در پارک ها و فضای سبز به علت مقاومت بالا به نور و باران مورد استفاده قرار می‌گیرد که به آن کف پوش پارکی هم گفته می شود. برای هر خانواده، ایمنی فرزندش در هنگام بازی مهم است. کفپوش گرانولی به علت نرم بودن، مقاوم بودن و ضخامتی که دارد در مهد کودک ها و پارک‌های بازی بسیار کاربردی است.

ادامه مطلب

کفپوش گرانولی چیست؟

کف پوش گرانولی از دانه های گرانول خام تهیه می شود. گرانول خام خود پلیمری است که از بازیافت لاستیک های فرسوده‌ خودرو تولید می شود، گرانول ها خود نوعی پلیمر دانه ای شکل هستند و برای مصرف باید ذوب شوند. برای این منظور پلیمرها را در دستگاهی مانند چرخ گوشت می ریزند و گرانول ها را به وجود می آورند. با متراکم کردن گرانول ها کفپوش گرانولی به وجود می‌آید.

ابعاداین کفپوش معمولا 50*50 و 100*100 است ولی ضخامت آن با توجه به سفارش مشتری متغیر است. عمر تقریبی این کفپوش بستگی به مراقبت و نگهداری از آن دارد. مقاومت بالای این کفپوش و ماندگاریش در برابر خورشید عمر آن را بالا برده است.

این کفپوش ها در مدرسه ها، پارک ها، باشگاه ها، باغ و اماکن تفریحی، کارخانه ها و جلوی درب فروشگاه ها به عنوان عایق صدا در مکان های بسیار شلوغ که معمولا تردد بالاست و در استخرها به علت ممانعت از لیز خوردن استفاده می‌شوند.

از نام های دیگر این کف پوش می توان به کفپوش پارکی، لاستیکی و پوشش فضای باز نیز اشاره کرد.

انواع کفپوش گرانولی

این کفپوش در دو نوع پازلی و رولی در بازار وجود دارد.

کفپوش گرانولی پازلی

از ویژگی های کف پوش گرانولی پازلی، می توان به حمل و نقل و نصب آسان اشاره کرد. این نوع کفپوش معمولا مربعی شکل است و قطعات آن می توانند بدون چسب به هم متصل شوند.

کفپوش گرانولی رولی

از ویژگی نوع رولی می توان به نصب سخت تر و قیمت بالاتر اشاره کرد. این نوع برخلاف نوع اول برش های کمتری دارد و برای نصب نیازمند چسب های مخصوص است.

کفپوش گرانولی پازلی و رولی خود به دو نوع صاف و شانه تخم مرغی تقسیم بندی می شوند. کفپوش صاف با چسب های مخصوص گرانول به سطح زمین می‌چسبد، ضخامتش کمتر است و بیشتر در اماکنی مثل باشگاه ها و سالن ها مورد استفاده قرار می گیرد ولی نوع پرکاربرد آن، شانه تخم مرغی است که ضخامت و مقاومت بسیار بالایی دارد و در محیط های پر رفت و آمد مثل پارک ها و مکان های صنعتی مثل کارخانه ها استفاده می شود. وجود پایه‌های بلند در زیر آن باعث کاهش نفوذ آب و جلوگیری از پوسیدگی می‌‌شود به همین دلیل در مناطق مرطوب بسیار پرکاربرد است.

مزایا و معایب کفپوش گرانول

کفپوش گرانولی سمی نیست و دوستدار محیط زیست است. جذب صدای بالایی دارد یعنی عایق صداس و در اثر برخورد جسم سنگینی با آن صدا را دفع می کند، به راحتی پاره نمی شود یعنی دوام خیلی بالایی در برابر ضربه دارد. وزن آن زیاد است به همین دلیل در زمین ثابت می ماند. به علت مقاومت بالایی که در برابر ضربه و عوامل محیطی دارد دارای استحکام بالایی است. این کفپوش ها به علت تراکم گرانول های تشکیل دهنده ی آن فوق العاده محکم هستند. که این تراکم نقش مهمی در کیفیت محصول ایجاد می کند، یکی دیگر از ویژگی‌های خوب این کفپوش ها این است که خیلی راحت می توان گرد و غبار را از روی آن پاک کرد و برای تمیز کردن آن نباید از وایتکس و برس استفاده کرد و فقط باید از یک دستمال نم دار برای تمیز کردن آن استفاده کرد. از معایب آن می توان به دو نکته اشاره کرد. اولی این است که کفپوش گرانولی عایق خوبی برای حرارت نیست ولی عایق صداست و یکی دیگر از مواردی که باید در نظر گرفت وزن سنگین آن است که برای باشگاه های سیار مناسب نیست.

ممکن است شباهت ظاهری کفپوش های گرانولی با کفپوش تاتامی افراد را در هنگام خرید دچار سردرگرمی کند مهمترین تفاوت آن ها این است که برای ورزش های سبک بهتر است از کفپوش تاتامی استفاده کنید و برای ورزش هایی که دستگاه های سنگینی مثل تردمیل و ... دارند باید از کفپوش های گرانولی استفاده کرد. یکی دیگر از تفاوت های این دو محصول این است که تاتامی برخلاف گرانولی بسیار سبک است و این ویژگی باعث شده که این کفپوش ها به راحتی قابل جا به جایی باشند. این کفپوش برخلاف کفپوش گرانولی عایق بسیار خوب حرارتی است، بسیار نرم است و این نرم بودن باعث شده نسبت به کفپوش گرانولی آسیب پذیرتر باشد و زودتر خراب شود. کفپوش تاتامی تنوع رنگ بالاتر و شادتری دارد و برای استفاده در مهدکودک ها بسیار مناسب است.

قیمت کف پوش گرانولی

چون تقاضا برای کفپوش گرانولی بالا رفته است، شرکت های بسیار زیادی دست به تولید آن زده اند پس بسیار مهم است که قبل از خرید به چند نکته دقت کنید. اولین موردی که هنگام خرید باید به آن توجه نمود، این است که ظاهر کفپوش باید درخشان باشد و کدر نباشد زیرا کدر بودن به این معناست که گرانول خام تشکیل دهنده ی آن درجه یک نیست، مورد دومی که باید در نظر گرفت این است که گرانول ها که به صورت دانه ای هستند نباید ریزش داشته باشند و باید متراکم باشند و مورد آخری که حتما باید در نظر گرفت این است که کفپوش خوب ضخیم است یعنی هرچه کفپوش سنگین تر باشد مرغوبیت کفپوش گرانولی بالاتر می‌رود و اگر مشاهده کردید سطح ناهمواری دارد یعنی کفپوش مناسبی برای خرید به حساب نمی آید. حال برای بررسی قیمت کفپوش گرانولی باید گفت قیمت این کفپوش مقرون به صرفه است، طوری که از کفپوش تاتامی کمی بیشتر است ولی به علت کارایی بالایی که دارد انتخاب مناسبی است. قیمت کفپوش گرانولی بین کفپوش صاف و ورزشی است با این حال در بازار قیمت متغیری دارد و عواملی مثل تراکم گرانول های تشکیل دهنده و وزن، ضخامت و نوع چسب در کنار نوسانات بازار روی قیمت آن تاثیر می‌گذارند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون