دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

فرش در دکوراسیون داخلی اتاق کودک چه شرایطی باید داشته باشد؟

undefined
Sakhtemoon
 فرش در دکوراسیون داخلی اتاق کودک چه شرایطی باید داشته باشد؟

فرش اتاق کودک زیبایی خاصی به دکوراسیون داخلی آن می دهد و علاوه بر ایجاد زیبایی در اتاق باید دارای شرایط خاص باشد که به سلامت کودکان آسیبی وارد نکند.


فرش یکی از رایج ترین پوشاننده های کف برای ایرانیان محسوب می شود و نقش مهمی در دکوراسیون داخلی فضاهای مختلفی دارد که می توان آن را در هر اتاقی مانند پذیرایی، هال و اتاق خواب به کار برد. انتخاب فرش برای هر کدام از این فضاها، نیازمند رعایت نکات خاص خود می باشد. یکی از این مکان ها، اتاق خواب کودکان است. برای انتخاب فرش اتاق کودک متناسب با دکوراسیون داخلی آن رعایت موارد زیر می تواند راهنمای مناسبی باشد. در این مقاله وبسایت ساختمون به شرایطی که باید برای انتخاب فرش اتاق کودکان رعایت گردد و موضوعات پیرامون آن می پردازیم.

ارتفاع کم و تراکم بالا

هر چه قدر ارتفاع نخ های سطح فرش کمتر و تراکم آن بالاتر باشد، امکان نفوذ گرد و غبار در آن کاهش می یابد و کار شما برای تمیز نگه داشتن آن راحت تر می شود. سعی کنید تا جای ممکن از فرش های بدون ریشه استفاده کنید، ریشه ها علاوه بر اینکه ممکن است باعث گیر کردن پای کودکانتان به آن و افتادنشان گردند، محلی با پتانسیل بالا برای تجمع آلودگی محسوب می شوند. همچنین پرز دار نبودن فرش ها را نیز در نظر داشته باشید. بافت نخ فرش نباید به گونه ای باشد که باز شود و پرز ها و الیاف آن درهوا پراکنده شود. این نکته به خصوص برای کودکانی که به گرد و غبار حساس می باشند و یا حساسیت های ریوی دارند، اهمیت زیادی دارد. در کل انتخاب فرشی که احتمال ایجاد و یا افزایش آلرژی و حساسیت توسط آن وجود نداشته باشد، به مراتب انتخاب بهتری نسبت به موارد دیگر است.


لطیف بودن سطح فرش

کودک شما مدت زیادی بر روی فرش قرار می گیرد و با آن در تماس است، از این رو بهتر است فرشی را انتخاب کنید که علاوه بر زیباتر کردن دکوراسیون داخلی اتاق، نخ های آن کمترین آسیب را به پوست در تماس کودک با فرش برساند. در صورتی که نخ ها دارای لطافت کافی نباشند، ممکن است سر زانو ها، دست ها و آرنج کودک شما در اثر تماس و سایش با سطح فرش، دچار آسیب شوند. هر چه تراکم و تعداد الیاف به کار رفته در ساختار فرش بالا تر باشد، ظراف آن بیشتر و در نهایت، برای کودک شما مناسب تر خواهد بود. 

جنس مناسب

کیفیت بالای فرش برای اتاق خواب کودکان، اهمیت دو چندانی دارد. یکی از مهمترین موارد متاثر از کیفیت فرش، قابل شستشو بودن فرش و لکه پذیری پایین آن است. اتاق کودکان بیشتر از محیط های دیگر در معرض کثیف شدن قرار می گیرد و از سوی دیگر، اهمیت تمیز بودن این فضا علاوه بر داشتن جلوه ای بهتر در دکوراسیون داخلی آن برای حفظ سلامت کودکان نیز اهمیت زیادی دارد. بنابراین از بین گزینه های متنوع موجود، مواردی را انتخاب کنید که بتوانید آن ها را به راحتی بشویید و تمیز کنید. همچنین لکه بری راحتی داشته باشند و بر اثر شست و شو، زیبایی و کیفیت خود را از دست ندهند. این نکته با توجه به اینکه فرش های اتاق خواب کودکان را باید حدودا هر دو ماه یک بار شست و تمیز کرد، اهمیت زیادی دارد.

تناسب طرح و رنگ با روحیات کودکانتان

سعی کنید انتخاب شما از بین گزینه های موجود از رنگ های شاد با تاثیر گذاری مثبت و بالا باشد. کودک شما زمان زیادی را بر روی فرش و در محیط اتاق خود می گذراند و رعایت این نکته اهمیت زیادی دارد. از بین طرح های موجود، در صورت تمایل می توانید سراغ طرح های کارتونی مورد علاقه فرزندتان بروید و سلیقه او را از این طریق در نظر بگیرید. اگر دنبال طرح هایی بدون المان های کارتونی هستید، می توانید مواردی با نقش و فرم هندسی را در نظر داشته باشید که ثاتیر بسزایی در زیبایی اتاق و دکوراسیون داخلی آن نیز دارند.


تناسب طرح و رنگ با سایر المان های دکوراسیون داخلی اتاق کودک

علاوه بر مورد بالا، باید در نظر داشته باشید انتخاب شما هماهنگی و تعادل کافی را با سایر المان های اتاق کودک و فرم و حجم هندسی آن در دکوراسیون داخلی اتاق داشته باشد. می توانید رنگ های شاد و متناسب با کمد، تخت، سقف کاذب، پرده (پرده زبرا، پرده کرکره) و سایر المان های موجود در اتاق را برای فرش اتاق کودکتان در نظر بگیرید. پیشنهاد می شود رنگ های بسیار روشن با احتمال لکه پذیری و چرک شدگی را انتخاب نکنید. به علاوه رنگ هایی را مد نظر قرار دهید که در صورت به وجود آمدن لکه هایی پر رنگ آن ها را شدیدتر از آنچه که هستند نمایش ندهند.


طرح های خلاقانه را نیز در نظر داشته باشید

امروزه تنوع طرح های فرش های اتاق خواب کودکان بسیار بالا است و از بین این موارد، طرح هایی وجود دارد که علاوه بر زیبایی ظاهری، می تواند خلاقیت و تحرک کودکان شما را افزایش دهند. طرح هایی مانند لی لی و موارد دیگر، از این قبیل اند که فرش شما را کاربردی و خاص می کنند. طرح های هندسی با هم پوشانی طرح ها نیز می تواند روحیه خلاقانه کودک شما را افزایش دهد. می توانید در صورت تمایل طرح مورد نظر خود را به کارخانه ها و یا کارگاه هایی که فرش سفارشی می بافند بدهید. این مراکز طرح های و فرم های متنوعی از فرش ها را اجرا و ارائه می دهند که می تواند برای هر سلیقه ای پاسخ گو باشد. از این رو، شما طرحی منحصر به فرد، طبق نظرخود و کودک دلبندتان را خواهید داشت.


ایمن سازی فرش با توجه به سطح زیر آن

معمولا فرش های روی موکت کمترین میزان لیز خوردن را دارند، اما در مورد فرش های روی کفپوش هایی نظیر پارکت و سرامیک، ممکن است اینگونه نباشد. ممکن است کودک شما در حین بازی و جنب و جوش بر روی فرش باشد و فرش از زیر پای او لیز بخورد و یا اینکه پای کودک شما به لبه فرش گیر کند. هر انتخابی که برای فرش دارید، در مرحله آخر برای افزایش ایمنی حتما از محصولاتی که مانع لیز خوردن فرش می شود استفاده کنید. این محصولات در زیر فرش و در لبه ها قرار گرفته و ایمنی اتاق کودک را افزایش می دهند. سعی کنید حداقل یک وجه فرش را در زیر پایه تخت قرار دهید تا از این طریق، احتمال جابجایی ناخواسته فرش را کاهش دهید. رعایت این موارد به منظور کاهش حوادث ناگوار برای فرزند شما و افزایش ایمنی اتاق خواب و اتاق بازی او است.

ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب
 
 
 امتیاز ۱ز ۰ آراء