دسته بندی ها

پوستر دیواری

فروشندگان و مجریان پوستر دیواری

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل پوستر دیواری

پوستر دیواری
این روزها دیوارپوش‌ها بسیار متنوع شده‌اند و در این زمینه طیف وسیعی از انتخاب‌ها پیش‌رویمان است. در فروشگاه‌ها دیوارپوش‌هایی با انواع طرح‌ها و مدل‌ها برای فضای خانه و فضای اداری وجود دارند. یکی از انواع این دیوارپوش‌های جدید که روز به روز هم محبوب‌تر می‌شود و استفاده از آن برای فضاهای مختلف گسترده‌تر، پوستر دیواری است. با توجه به اینکه فضاها هر روز کوچک‌تر و محدودتر می‌شوند، خلاقیت و استفاده از محصولات جدید برای طراحی دکوراسیون داخلی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ اما انتخاب یک محصول مناسب که هم جدید باشد و هم هزینه زیادی  نداشته باشد و در عین حال بتواند ما را از یکنواختی و تکراری بودن محصولات موجود برهاند،کار چندان راحتی نیست اما با این همه پوستر دیواری در این زمینه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و به نیاز افرادی با سلیقه‌های متفاوت پاسخی در خور می‌دهد. 


طرح‌های پوستر دیواری بسیار متنوع هستند؛ از تصاویر طبیعت گرفته تا شخصیت‌های کارتونی، بناهای تاریخی، طرح‌های سنتی ایرانی، طرح‌های سه بعدی و انتزاعی و  حتی تصاویر و عکس‌های شخصی. این تنوع در طرح و نقش باعث می‌شود نصب پوستر دیواری حال و هوایی متفاوت، خاص، زیبا و خلاقانه‌ به فضای مورد نظر خواه خانه باشد یا دفترکار، ببخشد و به طراحی محیط رویایی دلخواه و مختص به خود کمک قابل توجهی رساند.   
پوستر دیواری شاید در نگاه اول شبیه کاغذ دیواری به نظر برسد، اما این دو نوع دیوارپوش تفاوت‌های زیادی با هم دارند. مهم‌ترین تفاوت‌های آنها در طرح، جنس و نیز اندازه و قاب‌بندی است. کاغذ دیواری به شکل رولی است و هر رول تکرار یک الگوی مشخص است، دیوار هر چقدر هم عریض باشد با افزودن تعداد رول می‌توان تمام دیوار را پوشش داد؛ به عبارت دیگر، محدودیتی از نظر عرض و ارتفاع وجود ندارد، اما پوستر دیواری به صورت قطعه‌های یک، دو، چهار، هشت یا شصت و چهار تکه است و این قطعه‌ها مانند قطعه‌های پازل کنار هم قرار می‌گیرند تا یک تصویر نهایی ایجاد شود. 


پوستر دیواری به دلیل تنوع زیاد تصاویر که امکان انتخاب طرح مناسب برای هر فضا را هم فراهم می‌کند، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دیوارپوش است؛ البته انتخاب طرح هم به نوع کاربری محیط بستگی دارد و هم تا حدی سلیقه‌ای است؛ برای مثال نقشه یا نمایی از شهر برای محیط اداری، طرح شخصیت کارتونی و یا پرتره‌ای از کودک برای اتاق او و یا دیوار آجری برای اتاق نشیمن، انتخاب بسیار جذابی است. برای ایجاد نمایی متفاوت، می‌توان پوستر را روی دیواری با ابعاد بزرگ‌تر نصب کرد، در این حالت دیوار نقش قاب را برای پوستر ایفا می‌کند. 

پوستر دیواری بهتر است روی اصلی‌ترین دیوار نصب شود. مثلا اگر دیوار سالن پذیرایی برای پوستر دیواری در نظر گرفته شده، بهتر است پوستر روی بزرگ‌ترین دیوار نصب شود. سه نکته مهم در طراحی داخلی با پوستر دیواری را فراموش نکنید: یک، برای هر فضا فقط یک پوستر در نظر بگیرید؛ مثلا برای هر اتاق فقط یک پوستر و برای سالن پذیرایی هم فقط یک پوستر روی دیوار اصلی. دو، از تصاویری که عمق دارند برای فضاهای کوچک استفاده کنید  مانند پنجره ای که رو به یک منظره باز شده، این تصاویر  باعث می‌شوند فضای مورد نظر بزرگتر به نظر برسد و سه اینکه هر چقدر رنگ پوستر دیواری روشن‌تر باشد، جلوه و زیبایی بیشتری دارد و درز بین قطعه‌ها که در پوسترهایی با زمینه تیره نمایان‌تر است در رنگ‌های روشن‌تر محو است. 


ویژگی‌های پوستر دیواری

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پوستر دیواری این‌ست که  می‌توان آن را به صورت سه بعدی هم سفارش داد. در واقع پوستر سه بعدی همان پوستر دیواری است با تصویرهایی سایه‌دار و به همین دلیل یک بعد جدید به دیوار اضافه می‌کند و جلوه متفاوتی به فضا می‌بخشد. این نوع دیوارپوش، به جز کاشی و سنگ، روی تمام سطوح دیگر قابل نصب است. به دلیل نوع چاپ و رنگ فوق‌العاده پوستر دیواری، فضا بسیار بزرگ‌تر به نظر می‌رسد؛ به ویژه اگر تصاویر دارای عمق استفاده شود این ویژگی برجسته خود را نشان می‌دهد و کاملا مناسب محیط‌های کوچک و محدود است. 


پوستر دیواری در نوع آماده و چاپی در بازار موجود است. پوسترهای آماده طرح‌ها و ابعاد مشخصی دارند و همان‌طور که پیشتر گفته شد، از چند پنل (قطعه یا تکه) تشکیل شده‌اند که پس از قرار گرفتن پنل‌ها کنار هم، تصویری بزرگ که می‌تواند نمایی از یک شهر، دریا، جنگل و غیره...باشد، شکل می‌گیرد. نوع دیگر پوستر دیواری پوستر چاپی است.  چاپ پوستر در طرح و ابعاد دلخواه، با ورود تکنولوژی چاپ پوستر به کشور در سال‌های اخیر امکان‌پذیر شد. از دیگر امکانات و مزایای پوستر چاپی تنوع در نوع کاغذ است؛  می‌توانید هنگام سفارش پوستر موردنظر نوع کاغذ را هم تعیین کنید. در پوستر دیواری چاپی امکان تبدیل تصاویر پرتره و عکس شخصی به پوستر دیواری وجود دارد. 
در هنگام چاپ تصاویر برای پوستر دیواری لازم است به دو نکته توجه کنید؛ نخست میزان رنگ مشکی در تصویر،  زیاد بودن این رنگ در تصویر باعث کاهش کیفیت و دو برابر شدن هزینه چاپ می‌شود. دومین نکته توجه به عمودی یا افقی بودن تصاویر در هنگام تعیین ابعاد آن است، به این معنا که تصویر افقی را نمی‌توان به عنوان یک تصویر عمودی سفارش داد و در صورتی لازم باشد تصویر به طور افقی کشیده‌تر شود، قسمتی از تصویر  بریده می‌شود و به اصطلاح دِفُرمه شدن می‌شود.


از دیگری ویژگی‌های پوستر دیواری کم هزینه بودن آن نسبت به کاغذ دیواری است. نصب این دیوارپوش نسبتا آسان است اما به دقت زیادی نیاز دارد و باید توسط متخصصان انجام شود چرا که قطعه‌ها باید دقیق کنار هم قرار بگیرند تا تصویر نهایی قابل قبول از آب درآید. قطعه‌های پوستر دیواری پشت چسب‌دار نیستند و باید با استفاده از چسب مخصوص نصب شوند. نصب پوستر باید توسط نصاب‌های حرفه‌ای انجام شود زیرا در صورت خراب شدن حتی یک قطعه، امکان تهیه آن به طور مجزا وجود ندارد و باید مجددا پوستر دیگری خریداری شود. پوستر دیواری قابل شستشو نیست و می‌بایست از ابر برای گردگیری و در صورت لک شدن از پارچه‌ای کمی نمدار برای تمیز کردن قسمت مورد نظر استفاده شود. 

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره پوستر دیواری