دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

نکات کلیدی در طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای خیلی کوچک

undefined
Sakhtemoon
نکات کلیدی در طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای خیلی کوچک

استودیو آپارتمان ها نسبت به سایر منازل دارای فضای کمتری برای قرار دادن وسایل می باشند، از این رو باید دکوراسیون داخلی متناسب با فضای خود را داشته باشند.


استودیو آپارتمان همان سوئیت های کوچک با متراژی معمولا زیر 50 متر هستند که امروزه بازار استفاده از آن ها خصوصا در شهرهای بزرگ رونق بسیاری دارد. این سوییت ها اغلب توسط دانشجویان و یا افرادی که به تنهایی زندگی می کنند مورد استفاده قرار می گیرند، که هم هدف هزینه کم و هم امکانات لازم برای یک زندگی جمع و جور در شهری بزرگ را برآورده می کنند. در حال حاضر هزینه های سرسام آور زندگی خیلی از افراد را مجبور به اجاره و یا خرید این واحدهای آپارتمانی کوچک کرده است. اما نباید از این ویژگی متراژ پایین تعبیر بدی داشته باشید چرا که اگر این سوییت ها با رعایت اصول، ساخته و طراحی شوند به مکانی دنج برای صاحبان شان تبدیل خواهند شد. پس مهم است که ما رازهای طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک را هم بدانیم تا بتوانیم بیشترین استفاده را از فضا داشته باشیم. در این مقاله وبسایت ساختمون به رعایت نکاتی برای استفاده از فضاهای خیلی کوچک یا همان سوییت ها برای داشتن دکوراسیون داخلی بهتر پرداخته ایم. امید است مطالب موجود در مقاله برای شما مفید واقع گردد و رضایت خاطر شما عزیزان و همراهان گرامی وبسایت ساختمون را فراهم نماید.

متراژ سوییت ها اغلب به گونه ای است که امکان طراحی مکانی مجزا برای آشپزخانه و گاه حتی اتاق خواب وجود ندارد لذا رعایت نکات برای جلوگیری از شلوغی غیر قابل تحمل ضروری است. نحوه چیدمان وسایل خانه خودش به نوعی طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان است، پس نمی توان از همان اصول همیشگی استفاده کرد و باید توجه کنیم که این جا کمی دست مان بسته است.

وسایل چند منظوره در دکوراسیون داخلی این خانه ها حسابی به کار می آیند. مثلا مبلمان تخت خواب شو، کمد های مخفی که معمولا در قسمت های مختلف مبل تعبیه می شوند و یا میزهای کوچک پذیرایی مخصوص جلو مبل ها که به آسانی جمع می شوند و گوشه دیوار قرار می گیرند. پس در اولین گام به سراغ این وسایل در بازار بروید.  تلویزیون را به دیوار نصب کنید تا مجبور نشوید فضایی را هر چقدر کم به میز آن اختصاص دهید. قفسه های دیواری هم پیشنهاد خوبی است اگر هل مطالعه هستید و کتاب های زیادی دارید. با این کار می توانید از قسمتی از دیوار که بلا استفاده مانده بهره ببرید و در عین حال کتاب های تان را هم مرتب و در دسترس بچینید. در این سوییت ها معمولا یک یا دو کمد دیواری در قسمت های مختلف تعبیه شده است اما از آن جایی که این کمد ها هم جوابگوی ساماندهی اشیا و وسایل ضروری خانه نیست استفاده از مبل های کمد دارد که ذکر شد به مرتب شدن خانه کمک زیادی خواهد کرد. 

وجود شیشه در دکوراسیون داخلی خانه باعث ورود نور می شود و نور هر جایی که باشد باعث بزرگ تر و دلبازتر شدن آن جا می گردد. برای پوشاندن پنجره ها باید حتما از پرده هایی (پرده زبرا، پرده کرکره) با رنگ روشن و جنس نازک استفاده کرد تا راه نور به خانه باز باشد. آینه هم به دلیل خاصیت انعکاس نور در بزرگ تر نشان دادن این فضاهای کوچک کاربرد فراوانی دارد. پس تا جایی که امکان دارد می توانید از آینه های زیبا در ابعاد مختلف در گوشه و کنار خانه استفاده کنید.


پاراوان ها و پارتیشن ها در دکوراسیون داخلی این خانه ها کاربرد فراوانی دارند. می توانید از این المان های طراحی داخلی برای جدا کردن قسمت های مختف سوییت استفاده کنید. مثلا قسمتی را که برای استراحت تان در نظر می گیرید را می توانید با قرار دادن یک پاراوان کوچک به اتاق خواب تبدیل نمایید. پارتیشن های جدا کننده هم که دارای قفسه هستند فکر خوبی است. با استفاده از آن ها با یک تیر دو نشان زده اید. با اضافه کردن قفسه به مرتب تر شدن فضا کمک و هم قسمتی از سوییت را برای استفاده ای خاص جدا کرده اید.

رنگ وسایلی که در دکوراسیون داخلی سوییت قرار می دهید روی بزرگ تر نشان دادن آن تاثیر بسزایی دارد. به جای استفاده از رنگ های تیره که به خودی خود فضا را کوچک می کند، حتما از رنگ های روشن و خنثی استفاده کنید اما همزمان با قرار دادن کوسن هایی در رنگ های گرم مثل قرمز ، نارنجی و یا تابلوهایی با قاب ها و یا طرح رنگی ایجاد تضاد کنید. رنگ های روشن نور را هم بهتر منعکس می کنند و از تاریکی بیش از حد سوییت که فضا را دلگیر می کند جلوگیری خواهند کرد.


در دکوراسیون داخلی سوییت ها استفاده از ابزار و وسایل غیر ضروری ممنوع است چرا که باعث شلختگی فضا می شود و حس آشفتگی و اضطراب را به ساکن خانه منتقل خواهد کرد. پس فقط به فکر استفاده از وسایل ضروری تان باشید و برای کنار گذاشتن بقیه، وسواس به خرج ندهید. برای مثال قرار دادن یک جاکفشی در قسمتی از خانه ضروری نیست. می توانید به جای آن از جاکفشی هایی که قابلیت تعبیه زیر تخت خواب را دارند استفاده کنید. 

اگر سوییت شما از طریق راه پله از سایر قسمت های ساختمان جدا و ایجاد شده است، فضای زیر پلکان را به عنوان یک ناجی برای مرتب کردن سوییت در نظر بگیرید. چون می توانید با طبقه بندی کردن آن جا وسایل خیلی زیادی را جای دهید


نکات کلیدی در طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای خیلی کوچک
4.0  (1 vote)
ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب