دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

تصفیه آب به روش اولترا فیلتراسیون (UF)

logo
Sakhtemoon
تصفیه آب به روش اولترا فیلتراسیون (UF)

استفاده از کلرزنی به عنوان یک روش شیمیایی متدوال در سراسر جهان برای ضدعفونی کردن و از بین بردن میکروارگانیزمهای بیماری زای آب مورد استفاده قرار می گیرد.


از روش هایی که برای حذف میکروب ها و انگل ها از آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد، تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون می باشد.

در تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون ( ( Ultra Filtration آب از غشاءی ( Ultra – Filter Membrane ) با منافذ بسیار ریز که حداکثر قطر آنها 02/0 میکرون می باشد، عبور داده می شود. ریزترین میکروارگانیزمی که ممکن است در آب وجود داشته باشد ویروس پولیو، عامل بیماری فلج اطفال است که اندازه آن از 02/0 میکرون بزرگتر است. قطر باقی میکروارگانیزمها به مراتب بزرگتر از این اندازه است که با عبور دادن آب از  این غشاء ها کلیه میکروارگانیزمها به طریق فیزیکی از داخل آب حذف می شوند چرا که قادر به عبور از منافذ غشاء نیستند.

امروزه غشاء اولترا فیلتر در قالب نی های توخالی ( Hallow Fibers )  از جنس Poly Amid  و یاPoly Propylene   ساخته می شوند که روی بدنه آنها منافذی با قطر حداکثر 02/0 میکرون وجود دارد و آب با عبور از این منافذ، از طریق بدنه نی ها وارد و از انتهای نی ها خارج می شود.

مزایای تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون

1- در روش کلرزنی، باقی ماندن لاشه میکروارگانیزم های غیر فعال شده، در آب می تواند محیط مناسبی برای سایر انگل ها و باکتری های دیگر ایجاد نماید. این در حالی است که در روش اولترافیلتراسیون،‌ میکروارگانیزمها به روش فیزیکی کاملا از آب حذف شده و آب کاملا استریل می شود.
2- برخی از میکروارگانیزمها نظیر کریپتوس پوریدیوم که یک تک یاخته انگلی است، نسبت به کلر ساختاری مقاوم دارند و با کلرزنی از بین نمی روند در حالی که با تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون، کلیه انگل ها، باکتری ها و ... از آب حذف می شوند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون
ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب
 
 
 
 
امتیاز از ۰ رای