دسته بندی ها

آب بندی استخر

فروشندگان و مجریان اب بندی استخر

آب بندی استخر به چه صورتی انجام می شود و چه مزایایی دارد؟

استخرها در هر جایی که باشند به نگهداری خاص خودشان نیاز دارند. رسیدگی به استخر موضوع مهمی است که حتما باید پیش از ساخت آن را در نظر گرفت. عدم رسیدگی و نگهداری مناسب استخر می تواند موجب بروز مشکلات زیادی برای ساختمان و هم چنین بلا استفاده شدن استخر بشود. به همین دلیل مهم است که شیوه های نگهداری از آن را بدانیم و به بهترین شکل آن ها را اجرا کنیم. 

ادامه مطلب

آب بندی کردن استخر چیست و چه اهمیتی دارد؟

اگرچه عموما استخرها را طوری می سازند که کف شان ارتباط کم تری با شالوده ساختمان داشته باشد اما خب آب بندی کردن آن ها امری لازم و ضروری است و اگر استخری دارید که آب بندی نشده باید در سریع ترین زمان این عملیات را انجام دهید. منظور از آب بندی کردن استخر، همان عایق کاری کردن آن برای جلوگیری از نشتی آب و رطوبت است. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که بایستی بسته به استخری که داریم و عوامل موثر بهترین روش را انتخاب و اجرا کنیم. آب بندی کردن استخر از آن جهت مهم است که تنها به دیواره ها و کف محدود نمی شود و برای این که عملیات آب بندی به درستی انجام شود باید لوله استخر را هم به شیوه درست آب بندی کرد. به همین دلیل باید این کار توسط کارشناسان و با متریال مناسب و روش های کاربردی انجام گیرد.

آب بندی انواع استخرها

آب بندی استخر خاکی

استخرهای خاکی در صنعت به کار برده می شوند. مصارف آن ها عموما به جهت پرورش ماهی یا ذخیره کردن آب برای کارهای کشاورزی است. در نتیجه اگر به درستی آب بندی نشده باشند نمی توانند به طور موثر آب را ذخیره کنند و کارایی ندارند. روش مناسب برای عایق بندی کردن این نوع استخرها استفاده از ورق های ژئوممبران است که هم مقرون به صرفه و ارزان قیمت هستند و هم نصب راحت و آسانی دارند. برای نصب کردن این ورق ها به زیرسازی خاصی نیاز نداریم. ولی باید خاک زیر آن ها نرم و الک شده باشد.

آب بندی استخر بتنی

برای آب بندی کردن استخرهایی که فوندانسیون آن ها بتنی باشد از چسب بتن با ترکیبی از ملات سیمان و بتن استفاده می شود. این روش تا اندازه خیلی زیادی جلوی نشتی آب را برای استخرهای بتنی می گیرد. در جریان ساختن فوندانسیون این استخرها، به ملات سیمان و بتن، چسب بتن را اضافه می کنند.

آب بندی استخر سرامیک

برای آب بندی کردن استخری که با کاشی و سرامیک پوشانده شده است می توان از پلیمر کوپلینگ استفاده کرد. این پلیمر دو جزیی می تواند روی همه ی سطوح به جز سطوح پلاستیکی بچسبد. پیش از اعمال و اجرای این ماده آب بندی، باید استخر را رسوب گیری و به خوبی تمیزکاری کرد.

آب بندی استخر سیمانی

برای آب بندی کردن استخرهای سیمانی می توان از دو روش استفاده کرد. اولین روش این است که در زمان تهیه و آماده کردن ملات، واتر پروف کننده ها نظیر کریستال شونده و متریال های دیگر به آن اضافه شود. روش دوم به این صورت است که پس از این که استخر آماده شد، یک لایه ضد آب که می تواند عایق نانو، واترپوف مایع یا رنگ مقاوم باشد روی آن اجرا گردد. این دو روش را ترکیبی هم می توان اجرا کرد.

آب بندی استخر بلوکی

یکی از شیوه های آسان ساخت استخرها استفاده از بلوک سیمانی است. آن را به عنوان اقتصادی ترین شیوه برای ساختن استخر ویلایی با حجم آب کم می دانند. برای آب بندی کردن این استخرها از رزین آب بندی استفاده می شود.

آب بندی استخر آجری

استخرهای آجری را به دو شکل بنایی و مسلح می سازند. برای عایق کاری کردن استخرهای آجری که هسته بتنی دارند از همان شیوه های آب بندی استخرهای بتنی می توان استفاده کرد.

شیوه های آب بندی کردن استخر

آب بندی استخر با ایزوگام

ایزوگام علاوه بر آب بندی کردن پشت بام ها برای استخرها هم کاربرد دارد. ایزوگام پوششی ضد آب است که آن را از قیر و الیاف مصنوعی می سازند. طول عمر و دوام بالایی دارد. برای اجرای ایزوگام ابتدا استخر را به خوبی تمیز کرده و سپس ورق ها را با حرارت به سطوح مورد نظر می چسبانند.

آب بندی استخر با عایق نانو

مواد مورد استفاده در این روش پودر پلیمری است که با آب و بتن ترکیب می شود و با نفوذ کردن به بافت بتن آن را نفوذ ناپذیر می کند. برای استخرهایی که بزرگ هستند و حجم آب شان زیاد است این روش بسیار کاربردی خواهد بود.

آب بندی استخر با SA12 و Z90

این مواد با سیمان، پودر سنگ و آب ترکیب شده و مورد استفاده قرار می گیرند. اجرا کردن این لایه آب بند و در حقیقت عایق کاری کردن استخرها در طی سه مرحله انجام می پذیرد.

قیمت آب بندی استخر

کاربری استخر و نوع آن در انتخاب متریال مناسب برای آب بندی تاثیر دارد و این که از چه متریالی برای آب بندی استخر استفاده کنیم به دلیل تنوعی که دارند و البته ویژگی های شان موجب می شود قیمت هم دامنه ی وسیعی داشته باشد. اندازه استخرها هم بر روی قیمت تاثیر خواهد داشت.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون