دسته بندی ها

درب داخلی و چوبی و اتاقی MDF - HDF - PVC و ضد آب

فروشندگان و مجریان درب داخلی و چوبی و اتاقی MDF - HDF - PVC و ضد آب

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل درب داخلی

در طراحی داخلی موارد بسیاری هستند که شاید در نظر اول مهم به نظر نرسند، اما بعد از اینکه پروسه‌ی طراحی تمام شد، متوجه می‌شویم بی توجهی به آن‌ها چه ضربه جبران ناپذیری به کل طراحی وارد آورده است. یکی از همین موارد که کمتر به آن توجه می‌شود یا ممکن است اصلا در نظر گرفته نشود، درهای داخلی آپارتمان است. توصیه اکید ما این است که هیچ المانی را در طراحی داخلی دست کم نگیرید و به آن بی‌توجه نباشید، بالاخص درها که می‌توانند کاملا به خانه و فضا روح و جلا ببخشند. 

نکات مهم درباره‌ی انتخاب درب داخلی ساختمان

اول: مانند هر جز دیگر، مساله ابتدایی میزان بودجه‌ای است که در نظر گرفته‌‌اید. بهتر است قبل از قطعی کردن حدود قیمت، یک جستجوی ساده در مغازه‌ها یا اینترنت انجام دهید تا از دامنه‌ی قیمت‌های بازار مطلع ‌شوید و با ذهن باز هزینه‌های نهایی را برآورد کنید. زیرا اگر به صورت کاملا ذهنی و دور از واقعیت بازار تصمیم‌گیری کنید، هنگام خرید با دیدن قیمت‌ها شوکه ‌می‌شوید و تمام برنامه ریزی‌تان نقش بر آب می شود. درهای داخلی از قیمت زیر صد هزار تومان تا درهای سفارشی با قیمت‌های بسیار بالا در بازار موجود است. 
دوم: چهارچوب درها را به دقت اندازه‌گیری کنید. اینگونه می‌توانید انتخاب کنید که سراغ درهای استاندارد بروید یا لازم است سفارش ساخت بدهید. سفارش ساخت در زمانی لازم می‌نماید که چهارچوب درها بزرگتر یا کوچکتر از استاندارد بازار باشد. 


سوم: مکان نصب در فاکتور مهمی در انتخاب جنس و نوع آن است. مثلا برای حمام و دستشویی که در معرض رطوبت هستند بهتر است درهای با ویژگی‌های مطلوب را در نظر بگیرید، طبعا درهای ضد آب گران‌تر از درهای معمولی هستند. مثال دیگر می‌تواند در بالکن باشد، که موارد ایمنی هم باید در آن در نظر گرفته شود. 


چهارم: همچنین، کاربری در انتخاب نوع و جنس در مهم است. مثلا اگر می‌خواهید اتاق عایق حرارت و صدا باشد باید درِ توپر سفارش دهید. مسلما، نوع و جنس در هم در قیمت تمام شده‌ی آن تاثیر می‌گذارد، مثلا درهای تو پر گران‌تر از درهای تو خالی هستند. در آلمینیومی می‌تواند از در چوبی ارزان‌تر باشد. اگر چوب خالص بخواهید بسیار گران‌ تمام می‌شود، اما درهای اچ دی اف یا ای بی اس ارزان‌تر تمام می‌شوند. درهای اچ دی اف درهای روکش شده‌ی رنگ پذیری هستند که چگالی بالایی دارند و بیشتر برای در اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی مناسبند. 


پنجم: در هنگام انتخاب در روح کلی ساختمان را در نظر داشته باشید و بعد با توجه به سبک و سیاق طراحی داخلی منزل یا دفتر کار به سراغ گزینه‌های موجود بروید. به عنوان مثال، اگر فضای داخلی ساختمان، ساده، خلوت و مینی‌مال است، گزینه‌های پرطمطراق و سلطنتی به هیچ عنوان مناسب نیستند. برعکس بهتر است به دنبال درهای ساده یا پنل دار بگردید، توصیه ما این است که در این نوع معماری داخلی از درهای یک یا دو پنلی، تا حداکثر سه پنلی، استفاده کنید. 
ششم: رنگ در مهم و قابل توجه است. برای انتخاب رنگ چند نکته را بهتر است در نظر داشته باشید. اولا خیلی خوب است که با  رنگ دیوارها و رنگ کلی مبلمان و معماری داخلی متناسب باشند. تناسب به معنای ان نیست که حتما درها کاملا رنگ دیوار باشند، این شکل رنگ آمیزی تنها یکی از امکان‌هاست. برعکس، می‌توانید درها را کاملا مکمل دیوارها رنگ کنید یا رنگ مبلمان در نظر بگیرد. ثانیا جنس دری که انتخاب می‌کنید در رنگ آن تاثیر می‌گذارد. به هر ماده‌ای نمی‌توان رنگ زد. یا هر دری، با رنگ آمیزی زیبا نمی‌شود. مثلا اگر شما در با چوب طبیعی را انتخاب می‌کنید، طبعا رنگ و بافت طبیعی چوب برایتان جذاب است. یا درهای آلمینیومی قابل رنگ کردن نیستند. 


هفتم: به کیفیت ابزار و یراق توجه کنید. اگر قصد خرید در ورودی ساختمان را دارید به قفل و ضد سرقت بودن توجه کنید. بهترین قفل‌ها ایتالیایی هستند. بهتر است این درها عایق صدا، حرارت و ضد حریق هم باشند. اینگونه، ایمنی و محرمیت بیشتری را برای شما تامین می‌کنند. بهترین درهای ضد سرقت ایتالیایی هستند که قیمت بالایی دارند. درهای ترکیه‌ای قیمت پائین‌تر و کیفیت قابل قبولی دارند. این درها جنس‌های مختلفی از جمله چوب، روکش چوب، ام دی اف، چرم و یا فلز دارند. 


هشتم: مدت زمان پروژه را کاملا محاسبه کنید تا بتوانید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. جزئیات کار و زمان لازم برای هر بخش را کاملا پرس و جو کنید. اگر لازم است درها ساخته و رنگ آمیزی شوند، زمان دقیق انجام این مراحل را جویا شوید. از نصاب مدت زمان نصب را بپرسید. به فصل و موانع هم توجه کنید. اگر قصد بازسازی دارید شاید تابستان زمان بهتری برای انجام این کارها باشد، یا مثلا شب عید ممکن است ترافیک کاری نصابان و سازندگان زیاد باشد، پس هزینه‌ و زمان بیشتر و طولانی‌تر شود. اگر در حال ساخت هستید بدانید بهترین زمان نصب درها چه وقت است. اگر درها رنگ شده تحویل می‌شوند، حتما بعد از رنگ‌آمیزی دیوارها به فکر نصب در باشید. 


نهم: آخرین نکته، ولی نه کم اهمیت‌ترین آن‌ها، انتخاب سازنده، پیمانکار و نصاب است. ممکن است در خیلی از موارد شما خودتان بتوانید درها را نصب کنید. در بسیاری از موارد دیگر شاید جزئیات ریز و تخصصی‌تری مد نظر باشد که فقط یک نصاب حرفه‌ای از پس آن‌ها بربیاید. ممکن است در فکر صرفه‌جویی در هزینه‌ها باشید، اما بدانید که همیشه استفاده از اهالی فن و متخصصان امر در دراز مدت کم‌هزینه‌تر و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.


آشنایی با انواع درب‌های داخلی و کاربردهای آن ها

خانه هر فرد نمادی از هویت آن فرد است. درب داخلی با تضمین حفظ حریم خصوصی افراد کاهش، کاهش نویز ناشی از سر و صدای بیرون از خانه و ایجاد محیطی امن برای ساکنین، خانه یا محل کار را به محیطی مطلوب برای افراد تبدیل خواهد کرد. امروزه انواع بسیار متفاوتی از درب داخلی در بازار موجود است که استفاده از آن بستگی به سلیقه شما و نوع دکوراسیون منزلتان دارد. معمولا هر کسی بر حسب نیاز خود می‌تواند از درب داخلی استفاده کند. با توجه به نوع کارکرد درب در محیط های مختلف خانه همانند اتاق خواب، سرویس‌های بهداشتی و ... انتخاب و نصب می‌شود.

انواع درب داخلی

درهای کشویی: انواع بسیار متفاوتی از درب‌های داخلی کشویی وجود دارد، اما یک نوع در که برای اغلب ما آشناست درب کشویی مربوط به کمد یا درهای منتهی به حیاط خلوت است. درهای کشویی عملکرد بسیار خوبی دارند. فضای بسیار زیادی را اشغال نمی کنند. در صورت باز شدن درهای کشویی تنها می‌توان از یک سمت در رفت و آمد کرد، چون طرف دیگر تقریبا مسدود می‌شود. درهای کشویی چوبی یا آینه‌ای انتخاب خوبی برای کمد است. استفاده از در کشویی از نظر اقتصادی به صرفه است. هم‌چنین با استفاده از درهای کشویی آینه دار می‌تواند اتاق را بزرگتر نشان داد.

درب‌های داخلی کشویی دیواری: یک روش برای رفع مشکل محدودیت استفاده از درهای کشویی سنتی استفاده از درب‌های کشویی دیوار به طور خاص برای انباری هاست. این نوع در از طریق یک درگاه تعبیه شده در مسیر دیوار در قسمت بالا و پایین بر روی ریل‌ها حرکت داده می شود. استفاده از درب کشویی دیواری یک عنصر خیره کننده در طراحی جدید فضای داخلی خانه است.

درب داخلی پانلی: این نوع از درب‌های داخلی یک گزینه کلاسیک برای طراحی داخلی خانه شماست. معمولا درب پانلی به صورت الگوهای مربع مانند طویل تولید می شوند. این درها حاوی دو صفحه بزرگ یا شش صفحه کوچک هستند. می‌توانید متناسب با معماری به کار برده شده در دکوراسیون داخلی خانه از انواع درب‌های پانلی صاف یا خمیده استفاده کرد.

درب داخلی آکاردئونی: استفاده از درب آکاردئونی برای کمد یا انواع ورودی با محدودیت فضا ایده آل است. معمولا درب آکاردئونی از چندین صفحه بزرگ یا کوچک ساخته می‌شود که به سمت یک بازو در صفحات بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند و در به کمک آن‌ها باز و بسته می‌شود.

درب داخلی تاشو: درهای دوجداره تاشو گزینه بسیار خوبی برای کمد، اتاق رختشویی، اتاق انباری یا سایر فضاهای کوچک در خانه است. درهای دو جداره را می‌توان به یک طرف باز کرد یا هر دو طرف را با تا کردن درب باز و بسته کرد. با وجود رواج استفاده از درهای تاشو به عنوان در کمد اما می‌توان برای دهانه های بزرگتر همانند ورودی اتاق نشمین نیز از درب‌های تاشو به عنوان یک المان شیک معماری استفاده کرد. با روکش کردن درب‌های تاشو می‌توان به جذابیت این درهای محبوب افزود.

درب داخلی فرانسوی: درهای پر زرق و برق فرانسوی خانه شما را روشن‌تر خواهند کرد. در انواع سایزهای مختلف با انواع متریال همانند چوب یا شیشه‌های شفاف درب فرانسوی قابل تولید است. درب فرانسوی جلوه‌ای کاملا کلاسیک به خانه شما می‌بخشد. از درب‌های شیشه‌ای فرانسوی می‌توان برای تقسیم فضا نیز استفاده کرد. به کمک این روش می‌توان نور وارد شونده به داخل خانه را فیلتر کرد. درهای فرانسوی به گونه‌ای طراحی شده اند که در قسمت بالا و پایین با یکدیگر چفت می‌شوند.

درب داخلی مخفی: درهای مخفی نیز از آیتم‌های محبوب خانه‌های کوچک امروزی است. معمولا درهای مخفی به عنوان قفسه‌های کتاب ساخته می‌شوند که به صورت کشویی یا چرخشی باز و بسته می‌شوند. این درها به صورت کاملا سفارشی و بر حسب نیاز مشتری با دقت فراوان طراحی و ساخته می‌شوند.

بسته به نوع کاربرد، مدل انتخاب شده و سازگاری با نوع دکوراسیون داخلی می‌توان انواع مختلف درب با انواع جنس را به کار برد. برای مثال درب‌های چوبی احساسی کاملا گرم، صمیمی و کلاسیک را به خانه شما القا می‌کند. درب‌های فرانسوی با پانل‌های شیشه‌ای یا استیل‌های صنعتی ضد زنگ احساس مدرنیته را به فرد القا می‌کند. درب از متریال‌های گوناگونی ساخته می‌شود که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

استیل ضد زنگ: این نوع درب داخلی با تضمین دوام و کیفیت درب، مقاومت در برابر زنگ زدگی به خانه شما ظاهری صنعتی می‌بخشد. درب‌های استیل به راحتی تمیز می‌شوند و می‌توان به کمک ضدعفونی کننده‌های مختلف مرتبا آن را شستشو دهید. این درها معمولا نیازی به عایق کاری یا نگه‌داری آن‌چنانی ندارند.

فایبرگلاس: استفاده از فایبرگلاس در تولید درب‌های داخلی یک آیتم بسیار جذاب است، چرا که با جلوه چوبی خود ظاهری کلاسیک به خانه شما می‌بخشد. تمیز کردن این نوع در کار آسانی است و به کمک شوینده‌های خفیف به راحتی می‌توان آلودگی را از سطح درب داخلی پاک کرد.

چوب: یکی از گزینه‌های همیشه محبوب در ساخت درب داخلی از گذشته تا به امروز چوب است. درهای چوبی منبت کاری شده یک آیتم بی نظیر برای یک خانه گرم و صمیمی است. استفاده از چوب از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و در عین حال چوب به عنوان یک عایق در برابر گرما و سرما عمل می‌کند. معمولا چوب های سخت نسبت به چوب‌های نرم هزینه بیشتری دارند. رطوبت زیاد و تغییر دما در طول گذشت زمان منجر به خرابی درهای چوبی خواهد شد.

درهای فلزی: همانند درهای استیل، درب‌های فلزی توخالی نیز گزینه عالی برای ایجاد یک معماری مدرن با استانداردهای عالی در خانه است. درب‌های فلزی به اندازه درهای استیل قابلیت ضد زنگ بودن را ندارد. به همین دلیل نیازی به عایق کاری دارند و در طول زمان مستعد زنگ زدگی هستند.

لمینیت: در صورتی که کیفیت تولید عالی باشد، لمینیت یک گزینه عالی برای تولید درب داخلی است. دوام پذیری، مقرون به صرفه بودن و راحتی تمیز کردن درهای ساخته شده از لمینیت از مزیت‌های اصلی آن است. در عین حال در صورتی که لمینیت از مواد مرغوب ساخته نشده باشد به راحتی خراش برمی‌دارد. در صورت خرابی بازگرداندن این نوع درب به حالت اولیه تقریبا غیر ممکن است.

ام دی اف: درب‌های ساخته شده از ام دی اف یا همان تخته فیبر با چگالی متوسط نیز با دوام هستند. با توجه به قیمت مناسب درب‌های ام دی اف استفاده از ان از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. مراقبت از این نوع درب کار آسانی است و به راحتی تمیز می‌شود. در برابر تغییرات و نوسانات دما ام دی اف مقاوم است.

شناخت انواع مختلف درب داخلی می‌تواند به شما کمک کند تا خلاقیت بیشتری را در چیدمان و برنامه ریزی طراحی داخلی منزل خود داشته باشید. انتخاب نوع مناسب درب‌های داخلی می‌تواند باعث صرفه جویی در فضای خانه شود و لمس‌های کلاسیک یا مدرن زیبایی را به خانه شما اضافه کند. 

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره درب داخلی