دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

عایق پشم سنگ چیست ؟

undefined
Sakhtemoon
عایق پشم سنگ چیست ؟

هزینه بالای انرژی در هنگام بهره برداری از ساختمان ها استفاده از عایق های حرارتی را به منظور کاهش مصرف انرژی ایجاب می کند.


 

 امروزه عایق ها انواع متنوعی داشته و کاربری های قابل توجهی در صنعت ساختمان از آن خود کرده است. یکی از این عایق ها، عایق پشم سنگ می باشد که امتیازات و ویژگی های خاصی در برابر آب و آتش و سر و صدا دارند که به برخی از این موارد می پردازیم : 

خواص کلی عایق پشم سنگ
مهمترین خاصیت پشم سنگ، مقاومت قابل توجه آن در برابر آتش است. پشم سنگ مشتعل نمی‌شود لذا می توان آن را به عنوان حفاظ در برابر آتش سوزی به کار گرفت. در اکثر کشورها تخفیف‌های ویژه‌ای برای بیمه ساختمان‌هایی که با پشم سنگ عایق شده باشند در نظر می گیرند.
پشم سنگ محیط نامناسبی برای رشد آفت، قارچ،‌ باکتری و حشرات موذی است و به عنوان یک ماده غیرآلی در برابر این انگل‌ها مصونیت دارد. 
در بین انواع عایق‌هایی که تا امروز در دنیا ساخته شده‌اند، پشم سنگ بی‌ضررترین آن هاست و با محیط‌ زیست کاملا سازگار است.
برخلاف عایق‌های دیگر در این گروه، پشم سنگ به پوست آسیبی نرسانده و باعث سوزش آن نمی‌شود. همچنین با تمام مصالحی که در ساختمان و صنایع به کار می‌روند سازگار است و تماس آن با این مصالح مشکلی به وجود نمی‌آورد.

امتیازات پشم سنگ
- پشم سنگ به صورت ماده ای با ویژگی های مشخص و استاندارد در کشور قابل تولید است.
- توسط سایر مواد شیمیایی و یا میکروارگانیسم ها تجزیه نمی شود.
- هوادهی ریشه در آن به خوبی صورت می گیرد.
- به دلیل حفظ رطوبت کافی، گیاهان کمتر تحت تاثیر کم آبی موقت قرار می گیرند.
- پشم سنگ ماده ای سبک ، استریل و عاری از عوامل آلوده کننده است.

 

عملکرد در برابر آتش
 مقاومت در برابر آتش یکی دیگر از ویژگی‌های مهم عایق پشم سنگ است.  پشم سنگ به عنوان نوعی حفاظ در برابر آتش شناخته شده است به دلیل اینکه آتش گیر نیست و مشتعل نمی‌شود. سازه‌های فلزی هنگام بروز حریق در نتیجه جذب حرارت زیاد و داغ شدن، مقاومت مکانیکی خود را از دست می دهد و این مسئله باعث فرو ریختن کل سازه می‌شود. از این رو برای عایق کاری سازه های فلزی از  عایق پشم سنگ استفاده می گردد خصوصا ستون‌ها و تیرهای ساختمان را با روش‌های مناسب با پشم سنگ عایق کاری می‌کنند و بدین ترتیب در صورت تداوم حریق حتی تا ده ساعت هیچ مشکلی برای سازه‌ به وجود نمی‌آید.


ویژگیهای آکوستیکی 
عایق پشم سنگ با کاهش انتقال صدا و جذب صدا دارای ویژگیهای آکوستیکی نیز می باشد. عایق پشم سنگ بازدهی بالایی در جذب و کاهش صدا دارد. از این رو در فرودگاه‌ها،‌ استودیوهای صدابرداری، زیر ریل‌ها و در ایستگاه‌های متروی داخل شهری به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاشات و صدا از عایق پشم سنگ استفاده می‌گردد. آزمایش‌ها نشان می‌دهد که با طراحی و نصب عایق‌ها می‌توان به کاهش صدا تا تراز مورد نظر رسید همچنین قرار دادن فاصله هوای  مناسب در پشت عایق صدا، ضریب جذب عایق بندی  آن را به نحو محسوسی افزایش می‌دهد.

 

ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب
 
 
 امتیاز ۱ز ۰ آراء