دسته بندی ها

آجر نسوز

فروشندگان و مجریان آجر نسوز

  • فروش انواع آجر نسوز صنعتی در اندازه و شکلهای مختلف بصورت عمده
    آدرس: بلوار 15 خرداد
  • فروش سفال دیواری
    آدرس: خیابان فردوسی شمالی
  • گروه ساختمانی ایده فعال در زمینه های محاسبه طراحی اجرا مشارکت در ساخت ارائه دهنده محصولات صنعت ساختمان
    آدرس: بلوار امیرکبیر

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل آجر نسوز

آجر نسوز نوعی از مصالح ساختمانی است که در نمای ساختمان‌ها و در سازه‌هایی که نیاز به تحمل حرارت بالا در آن‌ها لازم است، به کار می‌رود. متریال کاربردی در این نوع محصول، خاک چینی (kaolin) یا خاک نسوز است. خاک نسوز اصولا از طریق خرد کردن سنگ‌ها و یا از معادن رس تامین می‌شود. به طور کلی خاک نسوز به کلیه موادی گفته می‌شود که در برابر حرارت زیاد ساختار فیزیکی و فرمول شیمیایی خود را حفظ کنند و دچار تغییر نشوند. این تعریف زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم بخشی از آجر نسوز تولیدی در کوره‌های حرارت بالا در صنایع تولیدی فولاد، شیشه و... کاربرد وسیعی دارد. نوعی از تقسیم بندی آجر نسوز هست که مربوط به سبک و روش تهیه آن است. این نوع تقسیم‌ بندی انواع آجر نسوز سنتی، دستی و صنعتی را شامل می‌شود که در ادامه به شرح هر کدام خواهیم پرداخت.

آجر نسوز سنتی: استفاده از آجرهای سنتی در نمای ساختمان‌ها و در مواردی در بخش‌های داخلی ساختمان از گذشته تا کنون رواج داشت. در مواردی روی این آجرها نقش و نگارهای سنتی نیز قابل طراحی است و به عنوان موارد زینتی کاربرد دارد.

آجر نسوز دستی: ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین انواع آجر نسوز هستند. در اولین بناهایی که به دست بشر ساخته شده به کار رفته‌اند.

آجر نسوز صنعتی: شکیل‌ترین و منظم‌ترین نوع این محصول است. این نوع از آجر به وسیله کوره‌های آجرپزی در اشکال منظم و با قالب مخصوص تهیه می‌شود.

آجر نسوز انواع دیگری نیز دارد که بر حسب جنس ماده تشکیل دهنده  و به کار رفته در آن متفاوت است. از انواع این محصول بر حسب ماده متریال کاربردی می‌توان به آجر نسوز سیلیسی و آجر نسوز ویژه اشاره کرد. آجر نسوز ویژه نیز خود انواع متفاوتی دارد که شامل آجر نسوز ویژه اکسید کروم، قلیایی، آلومینیومی، زیرکونیوم، اکسید کروم –کوروندوم هستند.

آجر نسوز سیلیسی: اغلب بافت این نوع محصول از کوارتزیت تشکیل شده است که خود ترکیبی از 95 درصد دی اکسید سیلیسیوم و درصد متفاوتی از اکسید سدیم، اکسید آهن، اکسید آلومینیوم و اکسید تیتانیوم است. خاصیت این ترکیب قابلیت تحمل حرارت زیاد و دماهای بالا است. از این نوع محصول در کوره‌های تولید فولاد، شیشه، سرامیک و دیگر صنایع حرارتی استفاده می‌شود. چون آجر‌های نسوز سیلیسی علاوه بر ثبات و تغییر ناپذیری در برابر حرارت زیاد، در برابر گازهای ایجاد شده، حین فرآیند تولید نیز نفوذ ناپذیر هستند.

آجر نسوز ویژه: این نوع از محصولات توانایی حرارت تا 1500 درجه سانتی‌گراد را نیز دارند. علاوه بر این در ترکیب اختصاصی‌شان از فلزات واسطه نیز استفاده شده است. آجر نسوز ویژه بسته به نوع فلز واسطه‌ای که در ساخت آن به کار می‌رود، انواع متنوعی دارد.

آجر نسوز ویژه اکسید کروم: در ترکیب آن بیش از 90 درصد اکسید کروم استفاده شده است. این نوع خاص از آجر در کوره‎های مرتبط با صنایع شیشه سازی کاربرد دارد.

آجر نسوز قلیایی: ترکیبات تشکیل دهنده این نوع از آجرها، ترکیبی از اکسید منیزیم و دی اکسید سیلیسیم است و در صورت نیاز به تحمل حرارت حداکثری اکسید کروم و اکسید آهن نیز به این مخلوط اضافه می‌شود. این نوع آجرهای تولید شده با این ترکیب ویژه در صنایع تولیدی فولاد، سیمان، شیشه و همینطور تولید فلزات غیر آهنی به کار می‌روند.

آجر نسوز آلومینیومی: در صورت به کار‌گیری اکسید آلومینیوم یا آلومین با مقاومت حرارتی ۱۷۵۰ درجه سلسیوس این نوع از محصول تولید می‌شود.

آجر نسوز زیرکونیوم: برای تولید این محصول آلومین و سولفات زیرکونیوم را به کوارتز می‌افزایند. نقطه ذوب زیرکونیوم بالاست و همین خاصیت سبب می‌شود تا از این نوع محصول در کوره‌های حرارتی صنایع استفاده گسترده‌ای شود.

اکسید کروم –کوروندوم: این نوع از آجرهای نسوز در صنایع ذوب آهن به کار می‌روند. این ترکیب در حدود بیش از 90 درصد از اکسید آلومینیوم به همراه اکسید کروم I و اکسید کروم II تشکیل شده است.

مزایای آجر نسوز

در گذشته استفاده از آجرهای معمولی هم در نمای بیرونی ساختمان و هم به صورت محدودتری در فضای داخلی ساختمان رواج داشت. این نوع از آجرها دارای مشکلاتی بودند. از جمله مشکلات بارز در زمینه کاربرد آجرها به عنوان نمای بیرونی ساختمان، شوره زدن آن‌ها بود. این مساله در کل به زیبایی نمای ساختمان لطمه می‌زد. از طرفی این آجرها چون از نظر استحکام قابلیت بالایی نداشتند، در حین کار از قسمت لبه آجر دچار شکستگی می‌شدند و کارایی لازم را نداشته و غیر قابل استفاده بودند. به علاوه فاقد تنوع در طرح، نقش و رنگ بودند. بروز این مشکلات باعث شد تا با گذشت زمان استفاده از آن‌ها دچار محدودیت‌هایی شود. با پیشرفت صنعت آجر سازی رفته رفته آجرهای نسوز به بازار عرضه شد. آجر نسوز هیچکدام از مشکلات آجرهای قبلی را نداشت. در حین اجرا در صورتی که به عنوان نمای بیرونی ساختمان به کار رود، شوره نمی‌زند. به دلیل استحکام بالا قابلیت فرم‌دهی بیشتری دارد و با اشکال هندسی منظم‌تری قابل اجرا است. همچنین در برابر ضربه دچار نقص ظاهری نشده و تغییر شکل نمی‌دهد. از آنجایی که قابلیت افزودن رنگ را دارد، در رنگ‌های نامحدود و متنوع و گسترده‌ای به بازار عرضه شده است. این رنگ‌ها در برابر تابش مستقیم نور خورشید، دچار تغییر رنگ نمی‌شوند. همچنین به دلیل استحکام زیاد و ساختار ویژه در برابر اسیدها، بازها و عوامل طبیعی مثل باد و باران دوام بالایی دارد. در برابر نفوذ آب، برودت و یخ زدگی و تغییرات آب و هوایی مقاوم است. از آنجا که در ساخت آن از عوامل طبیعی به کار می‌رود، سازگاری محیطی بالایی دارد. همه این عوامل کمک می‌کند تا به عنوان کاندیدایی مناسب برای اجرای نمای خارجی ساختمان‌ها لحاظ شود. اجرا و کاربرد این محصول به عنوان نمای خارجی، ساده سریع و نسبتا آسان است. به دلیل ضریب انتقال حرارتی پایین، در مبحث مدیریت سوخت و افزایش بهره‌وری انرژی، عایق حرارتی مناسبی به حساب می‌آید و تا حدی از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند. این قابلیت‌های بهینه اجرایی در آجر نسوز نسبت به انواع معمولی به دلیل وجود ساختار و مواد شیمیایی خاص و تحمل حرارت بالای آن‌ها است.

این محصول توسط کارخانه‌ها و شرکت‌های زیادی در ارائه می‌شود. امیدواریم با بهره گیری از این مطالب، به شما در انتخاب گزینه مناسب و استاندارد آن کمک کرده باشیم.

تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون

مطالب مفید درباره آجر نسوز