دسته بندی ها

فروشندگان انواع مدل های کانکس نگهبانی

فروشندگان و مجریان

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل کانکس نگهبانی

امروزه در بخش‌های مختلف ساختمان‌های شهری همانند بیمارستان‌ها، درب ورودی سازمان‌های اداری یا ورودی محلات مسکونی شاهد استقرار کانکس‌های نگهبانی هستیم. کانکس نگهبانی یک سازه پیش‌ساخته جهت دیدبانی و نگهبانی از مکان مورد نظر است. وظیفه اصلی نگهبانان نظارت بر تردد، ورود و خروج افراد و ماشین‌ها و نظارت بر آن‌هاست. طراحی کانکس باید به‌گونه‌ای باشد که فرد یا افراد مستقر در کانکس بتوانند بر محیط پیرامون خود تسلط کامل داشته باشند و به خوبی بتوانند محوطه را کنترل کنند.

ادامه مطلب

از جمله مهم‌ترین ویژگی کانکس‌های نگهبانی می‌توان به قابلیت حمل و جابه‌جایی آسان آن اشاره کرد. به طور خاص در مکان‌هایی که امکان ساخت اتاق نگهبانی وجود ندارد، از کانکس‌های عایق دار می‌توان استفاده کرد. کانکس‌های نگهبانی با توجه به نوع کاربری و محل مستقر در آن در اندازه‌های مختلف در دسترس مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد، که با توجه به نیاز خود می‌تواند بهترین گزینه را انتخاب کرد. از کانکس‌های ساده اما با کیفیت می‌توان در کارگاه‌های عمرانی استفاده کرد. برای مجتمع‌های تجاری یا ساختمان‌های اداری می‌توان از کانکس‌های نگهبانی لوکس و شیشه‌ای استفاده کرد.

بسته به محل استقرار کانکس نگهبانی به منظور تأمین نیازهای اولیه فرد یا افراد مستقر در کانکس نگهبانی در طراحی این کانکس‌ها از فضای استراحت، سرویس بهداشتی، مخزن آب و آبدارخانه بهره گرفته می‌شود. این کار باعث می‌شود که تمهیداتی برای برآورده شدن نیازهای اساسی شخص نگهبان اندیشیده شود.

ویژگی‌های کانکس نگهبانی

از آنجایی که کانکس نگهبانی به منظور کنترل ورود و خروج مستقر می‌شود، باید جداره‌های شیشه‌ای رو به محدوده اصلی داشته باشد. یک کانکس نگهبانی مطلوب است که بیشترین میزان دید به اطراف یعنی دید 360 درجه را برای نگهبان فراهم کند، تا بتواند تمامی ورود و خروج‌ افراد، وسایل نقلیه را تحت نظر داشته باشد. البته امروزه فناوری‌های جدید مانند دوربین‌های مداربسته و دستگاه‌های مانیتورینگ به کمک افراد نگهبان آمده‌اند.

یکی دیگر از ویژگی‌های کانکس نگهبانی ظاهر و نمای بیرونی کانکس است. اندازه و سایز، نما و فرم کانکس نگهبانی تا حد زیادی بستگی به محل مورد استفاده دارد. تعداد افراد و پرسنل مستقر در بخش نگهبانی نیز یکی از عوامل تأثیرگذار در انتخاب کانکس است.

نکته مهم دیگر که باید به آن توجه ویژه داشت، محل استقرار کانکس است. کانکس نگهبانی بهتر است در جایی مناسب مستقر شود که در عین دید کامل داشتن بر روی اطراف مزاحمتی برای ورود و خروج عابرین و خودرو‌ها به داخل محوطه ایجاد نکند.

انواع کانکس‌ نگهبانی

کانکس نگهبانی اتاق مانند

این کانکس‌ها همانند یک اتاق کوچک طراحی شده است. مقاومت مصالح در ساخت این کانکس باید کیفیت بالایی داشته باشد. از این کانکس معمولاً در مکان‌های عمومی، ساختمان‌ها، مجتمع‌های مسکونی و صنعتی، شرکت‌ها و پارک‌ها استفاده می‌شود.

کانکس نگهبانی شیشه‌ای

این کانکس نگهبانی با استفاده از شیشه‌های سکوریتی منحنی شده طراحی شده است که علاوه بر ایجاد دید مناسب برای نگهبان به آن ظاهری زیبا نیز داده است. اغلب این کانکس‌ها به صورت نیم‌ دایره و با دید 360 درجه به فروش می‌رسند.

جنس کانکس نگهبانی

جنس کانکس نگهبانی را می‌توان بر اساس نیاز، سلیقه و کاربرد مشتری مشخص کرد. بسته به بودجه و کاربری تعیین شده برای کانکس می‌توان از انواع مختلف متریال‌های موجود در بازار استفاده کرد. یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در انتخاب جنس کانکس شرایط محیط و وضعیت آب ‌و هواست. برای مثال در محیط کویری می‌توان از کانکس نگهبانی بتنی استفاده کرد یا در محیط‌های جنگلی و مرطوب از کانکس‌های چوبی استفاده کرد. در محیط‌هایی با بارش بالای برف و باران می‌توان از کانکس‌های فلزی استفاده کرد.

عایق‌بندی برای گرما و سرما، عایق صوتی برای جلوگیری از ورود آلودگی صوتی در انتخاب کانکس نگهبانی ازجمله گزینه‌های مهم است.

در طراحی کیوسک‌های نگهبانی می‌توان پیشخوان، میز ثابت، دریچه کولر و بخاری، سیستم برق‌کشی، شبکه کامپیوتری، دستگاه‌های بی‌سیم، سیستم کنترل بسته، سیستم تلفن مرکزی و سایر امکانات کاربری دیگر را تعبیه کرد. بسته به مواد مصرفی کار رفته و امکانات تعبیه شده در ساخت این سازه‌ها قیمت کانکس‌های نگهبانی متغیر است.

اغلب شاسی مورد استفاده در ساخت این سازه‌ها از جنس تیرآهن است. استفاده از تیرآهن باعث استحکام بخشیدن بیشتر به سازه و عدم فرسایش کف آن می‌شود. گاهی اوقات می‌توان از انواع کف‌پوش برای این سازه‌ها استفاده کرد مانند سرامیک تا ایستایی و طول عمر سازه افزایش یابد.

نمای بیرونی کانکس نگهبانی اغلب دارای استحکام بالایی است. برای ساخت نمای بیرونی از ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی استفاده می‌شود.

عایق مصرفی در سازه‌های کانکس نگهبانی معمولاً از جنس پلاستوفوم یا پلی استرن است. گاها برای تقویت عایق‌بندی و جلوگیری از هدر رفتن انرژی از پشم‌شیشه استفاده می‌شود.

برای نمای داخلی کانکس نگهبانی نیز از دیوار پوش‌های پی‌وی‌سی استفاده می‌شود. این دیوار پوش‌های ضد آب هستند و در طرح و رنگ‌های مناسب و متنوع به بازار عرضه می‌شود.

در طراحی درب و پنجره‌های کانکس نگهبانی معمولاً از شیشه‌های دوجداره با جنس پی‌وی‌سی استفاده می‌شود. این درب و پنجره‌ها علاوه بر ایجاد امنیت بیشتر در کانکس باعث جلوگیری از هدر رفتن انرژی می‌شود.

در صورت تمایل به نصب دوربین‌های مداربسته و دستگاه‌های مانیتورینگ در کانکس‌های نگهبانی بهتر است از داکت‌های مخصوص برق برای کابل‌کشی‌های مربوطه استفاده کرد. اغلب این داکت‌ها به صورت روکار نصب می‌شود.

با توجه به موارد ذکر شده در بالا، می‌توان ادعا کرد که از میان انواع کانکس‌ها، ساندویچ پانل‌ها بسیار کاربردی هستند. کانکس‌های ساندویچ پانل از دو لایه ورق گالوانیزه ساخته می‌شود که بین لایه‌ها با پلی‌یورتان عایق‌بندی شده است. پلی‌یورتان هم عایق دماست و هم عایق صوتی.

انتخاب صحیح کانکس تا حد زیادی پاسخگوی نیازهای اولیه فرد مستقر در کانکس است. بهتر است به هنگام خرید کانکس‌ نگهبانی با توجه به کاربری و محل استقرار آن به نکات ذکر شده در بالا توجه ویژه داشت.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره کانکس نگهبانی