دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

آشنایی با انواع مدل های دیوارهای جدا کننده و پارتیشن ها

logo
Sakhtemoon
آشنایی با انواع مدل های دیوارهای جدا کننده و پارتیشن ها

پارتیشن بندی و جدا سازی فضاهای مختلف در ساختمان ها امری بدیهی و مهم می باشد. دیوارهای جدا کننده دارای مدل های مختلفی بوده وهر کدام مزایای خاص خود را دارند.


دیوارهای جدا کننده از جالب ترین المان های فضاهای داخلی و دکوراسیون داخلی به شمار می آیند. این دیوار ها تنوع بسیار گسترده ای از متریال به کار رفته تا طراحی و ساختار و موارد دیگر را در برگرفته اند. در اصل در این مقاله وبسایت ساختمون منظور از دیوار جدا کننده، هر المانی است که به فضاسازی محیط داخلی و زیبا سازی آن کمک کند که با توجه به این جنبه، دامنه بسیار گسترده از محصولات و وسایل وجود دارند که می توان از آن ها به عنوان پارتیشن و یا دیوار جدا کننده استفاده کرد.

از علل اصلی به کارگیری دیوارهای جدا کننده می توان به شرایط امروزی و محدودیت های متراژی در ساخت خانه ها اشاره کرد که بر اثر آن، اکثریت معماری های ساختمان ها به سمت طراحی فضایی با بیشترین حجم مفید قابل استفاده و کمترین میزان تقسیم بندی شخصی هدایت شده است که از شاخص ترین آن ها می توان به آپارتمان استدیو ها اشاره کرد. این نوع معماری در کنار مزیت بهینه سازی فضا و حداکثر سازی محیط قابل استفاده، ممکن است معایب و محدودیت هایی مانند عدم فضاسازی با توجه به نیازهای فردی، عدم ایجاد محرومیت و موارد مشابه را داشته باشد.

4853

با توجه به موارد ذکر شده، دیوارهای جدا کننده و پارتیشن ها توانستند به خوبی این معایب و محدودیت ها را برطرف کنند و علاوه بر این، به یکی از المان های جذاب در دکوراسیون داخلی تبدیل شوند که حتی در حالاتی که نیاز به فضاسازی وجود ندارد، بتوانند به خوبی نقش مثبتی در چیدمان و دکوراسیون داخلی ایفا کنند. دیوارهای جدا کننده و یا در کل تمامی محصولات جدا کننده از جمله پارتیشن ها و دیوارهای کاذب دکوری، مستقل از نوع متریال به کار رفته، از لحاظ امکان تغییر مکان پس از اجرا به دو دسته دائمی و موقت تقسیم می شوند که هر دو مورد طرح های بسیار متنوع و حتی مشابهی نیز دارند.

متریال های بسیار متنوعی به تنهایی و یا ترکیبی در ساخت این محصولات به کار می روند که از آن ها می توان به فلزات متعدد، چوب، شیشه، ورقه های کامپوزیتی، پارچه های مخصوص و حتی ساختارهایی از گیاهان زنده و طبیعی اشاره نمود. نکته مهم در مورد دیوارهای جدا کننده این است که به راحتی در کنار کاربرد اصلی جدا سازی، نقش بسیار موثری در زیبا سازی ایفا می کنند و می توانند به عنوان المان محوری و اصلی در نمای یک دکوراسیون داخلی باشند.

4855

جدا کننده های چوبی، قدیمی ترین و در عین حال محبوب ترین

پارتیشن های چوبی، از قدیمی ترین گزینه های جدا کننده در دکوراسیون داخلی به شمار می آیند. تنوع بسیاربالا و جذاب طراحی این نوع جدا کننده ها، نمونه های بسیار متنوعی از قفسه های کاربردی گرفته تا طرح های شبکه ای توخالی و نمونه های ترکیبی دیگر را در بر می گیرد.
چوب یکی از متریال های بسیار پرکاربرد در ساخت پارتیشن ها و دیوارهای جدا کننده به شمار می رود که ویژگی های متمایز کننده زیادی دارد. از این ویژگی ها می توان به مقاومت بالا و مناسب، قابلیت اجرای طرح های متنوع، قابلیت ترکیب بالا با متریال های دیگر و مهمتر از همه، قابلیت طراحی و به کارگیری برای سبک های مختلف دکوراسیون داخلی اشاره کرد. از این رو تنوع پارتیشن های چوبی و نمونه های آن می توانند به تنهایی در یک دسته بندی جدا قرار بگیرند.

دیوارهای جدا کننده شیشه ای جذاب

این نوع دیوارجدا کننده منحصر به فرد می تواند مجموعه ای از قطعات شیشه ای قرار گرفته در قالب های فلزی، چوبی و یا یک جدا کننده یک تکه و واحد باشد. تنوع پارتیشن های شیشه ای به علت گزینه های مات تا شفاف، رنگ های متنوع و طرح ها و بافت های متنوع روی شیشه، نسبتا بالا و مناسب اکثر دکوراسیون ها است. مزیت دیگر دیوارهای شیشه ای عدم محدود کردن نور و یا دید بین دو طرف به صورت صد در صد و امکان تعیین میزان محرمیت و خصوصی بودن فضای دو طرف است. در صورت انتخاب این نمونه از پارتیشن ها باید به امنیت فضا، نمایان تر بودن لک بر روی سطح آن و میزان ماتی و شفافی آن توجه داشت.

جدا کننده های پارچه ای

این نوع جدا کننده ها می توانند پرده های ساده (پرده زبرا، پرده کرکره) و یا پارتیشن هایی از جنس پارچه های مخصوص و حایل کننده باشند. لطافت و ظرافت این نوع جدا کننده ها، روح و نمای متفاوتی به فضا می بخشد و در عین حال، کمترین فضای ممکن را اشغال می کند. طرح های متنوع قابل اجرا بر روی پارچه، دامنه تنوع این نوع پارتیشن ها را بالا می برد و با تنظیم ضخامت آن، می توان تابش بسیار ملایم و دلنواز نور از بین تار و پود آن را به فضای موجود اضافه کرد. این گزینه از کم هزینه ترین نوع جدا کننده ها محسوب می شود.

4857

دیوارهای کاذب

این نوع دیوارهای جدا کننده می توانند ثابت و یا متحرک باشند. از مواد و متریال متنوع و بر اساس سلیقه شخصی می توان برای پوشش دهی آن ها استفاده کرد. محرمانه سازی بصری این نوع دیوار ها بسیار بالا بوده و برای فضاهای بسیار بزرگ، گزینه بسیار مناسب و پرکاربردی می باشد. این نوع دیوارها در برابر حوادثی مانند زلزله، مقاومت بالایی دارند و از این رو، گزینه مناسبی برای بالا بردن سطح امنیت جانی فضای مورد نظر به شمار می آیند.

زنده و سبز از دل طبیعت با دیوار سبز

دیوارهای سبز از جدید ترین و منحصر به فردترین گزینه های جدا سازی محسوب می شوند که علاوه بر مزیت های رایج بین همه دیوارهای جدا کننده، طراوت و سرزندگی و شادابی را با خود به همراه می آورند. این نوع دیوارها به تمیزسازی هوا و کاهش آلودگی صوتی کمک زیادی می کنند و فضایی بسیار خاص و استثنایی را پدید می آورند.

4859

دسته بندی کلی دیوارهای جدا کننده از لحاظ فرم ظاهری

دیوارهای جدا کننده مشبک

این دیوارها علاوه بر جدا سازی و بهینه سازی، به علت ساختار خود، نور را از خود عبور می دهند و مانع از دلگیر به نظر رسیدن دو فضا می شوند. این نوع پارتیشن ها بیشتر در اتاق های نشیمن و یا اتاق غذاخوری به کار می روند.

قفسه های حائل کننده

این سبک از جدا کننده ها بیشترین کاربرد جانبی دارند و در عین جدا سازی و فضا سازی، موقعیت بسیار مناسبی برای نگه داری اشیا مختلف را فراهم می کنند. این اشیا و وسیله ها می توانند موارد تزیینی و یا وسیله هایی پرکاربرد و مخصوص به فضایی باشند که این  قفسه ها در آن قرار گرفته اند. خصوصی سازی و فضا سازی این نوع جدا کننده ها بسیار بالا است و مناسب فضاهای بزرگ و بدون تقسیم بندی است که با استفاده از این سطح قفسه ای، به خوبی به دو یا چند بخش کوچکتر و کاربردی تقسیم می شود.

دیوارهای جدا کننده کشویی و جمع شونده

این نوع دیوارهای جدا کننده می توانند مانند یک درب عمل کنند. دیوار های جدا کننده کشویی برای جدا سازی دو بخش از لحاظ بصری و فضایی و همچنین ایجاد تقسیمات خصوصی و تعریف محدوده، به خوبی عمل می کنند. این نوع پارتیشن ها انعطاف بالایی در جمع و باز شدن دارند و می توانند به صورت های مختلفی از فرم کشویی گرفته تا آکاردئونی و مدل های دیگر جمع شوند و یا به حالت باز شده برگردند.

4861

دیوارهای شناور و متصل به سقف

تفاوت این محصول با سایر مدل ها در نحوه اجرای آن است که به جای قرارگیری بر روی سطح زمین، ازسقف آویزان می شوند و تا ارتفاع دلخواه با سطح زمین، قرار می گیرند. این نوع دیوارهای جدا کننده به نسبت وزن کمی دارند و از لحاظ بصری، تجربه منحصر به فرد و زیبایی ایجاد می کنند.

پنل های قابل تنظیم

این نوع جدا کننده ها نیمه متحرک و یا تمام متحرک هستند و این قابلیت را فراهم می کنند که بتوان میزان دسترسی بصری دو فضای جدا شده را تنظیم نمود. نمای قابل تغییر این نوع جدا کننده ها نیز دکوراسیون جذابی ایجاد می کند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون
ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب
 
 
 
 
امتیاز از ۰ رای
جشنواره