دسته بندی ها

کف کاذب

جستجوی کف کاذب نتیجه ای نداشت.

راهنمای خرید، بررسی و انتخاب انواع مدل کف کاذب

کفپوش برای هر ساختمانی ضروری است و تاثیر به سزایی در خوب به نظر رسیدن ساختمان دارد. از این رو باید از الگوی مناسبی برای کف سازی استفاده کرد و عملکرد فضای مدنظر را نیز در نظر گرفت. برای مثال ممکن است الگوی کفپوش آشپزخانه برای اتاق خواب مناسب نباشد یا کفپوش حیاط ساختمان برای اتاق نشیمن مناسب نباشد از این رو باید از الگوی مناسبی استفاده کرد. کف کاذب یک سیستم ثانویه است که درست بالای کف اصلی نصب می‌شود. در واقع کف کاذب، کف اصلی ساختمان نیست بلکه دارای پایه‌هایی است که بر روی کف اصلی اجرا می‌شود و سطح زمین را بالاتر می‌برد.

ادامه مطلب

به کمک کف کاذب می‌توان کابل‌ها و سیم‌های شبکه را پوشاند و به توزیع بهتر هوا کمک کرد در نتیجه کف اصلی بدون ساییدگی و پارگی خواهد بود. با استفاده از این کف می‌توان به زیبایی ساختمان را نیز بهبود بخشید. طبق تحقیقات انجام شده کف کاذب می‌تواند میزان حرارت در ساختمان‌های تجاری را تا حد زیادی کاهش دهد در نتیجه با ترکیب آن با یک سیستم خنک کننده به راحتی هوای خنکی را برای شما فراهم می آورد که در ادامه این مورد را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

کاربرد خنک کنندگی کف کاذب

سرورها در مراکز داده گرمای زیادی را تولید می‌کنند و این منجر به مشکلات زیادی برای طراحان مراکز داده و مدیران خواهد شد. با گرم شدن سرورها باید به دنبال راهی برای خنک کردن آن‌ها باشیم. کف کاذب یکی از راه‌هایی است که تبادل بیشتر هوا در کف زمین را فراهم می‌کند در نتیجه این جریان هوا کمک می‌کند تا بتوانیم سرورها را خنک کنیم از این رو در بیشتر مراکز دارای سرور، مخابرات‌ها، اداره برق، اتاق‌های کنترل و حتی ساختمان‌های تجاری نیز از کف کاذب استفاده می‌شود.

کابل کشی و نصب تجهیزات اضافی به کمک کف کاذب

امروزه در بیشتر مراکز داده نیاز به کابل کشی و نصب تجهیزات جدید داریم. کف کاذب انجام این کار را برای ما آسانتر می‌کند و هزینه کمتری نیز خواهد داشت. اجرای کابل کشی در زیر کف به ما کمک می‌کند تا سطحی مرتب بدون کابل‌های گره خورده داشته باشیم. وقتی که تعداد کابل‌ها زیاد می‌شود ظاهر زیبایی نخواهد داشت از این رو به کمک کف کاذب می‌توان کابل‌ها را زیر آن پنهان کنیم. علاوه بر این نصب تجهیزات جدید بر روی زمین هزینه کمتری نسبت به نصب آن‌ها در نزدیکی سقف خواهد داشت در نتیجه مقرون به صرفه تر خواهد بود.

طراحی انعطاف پذیر کف کاذب

کف کاذب به ما کمک می‌کند تا طراحی انعطاف پذیری داشته باشیم و از کل فضا به صورت بهینه استفاده بکنیم اگر برای مثال همان اتاق سرور را در نظر بگیریم، با نصب کف و پنهان کردن کابل‌ها فضای بیشتری برای نصب سایر تجهیزات خواهیم داشت.

انواع کف کاذب

پانل‌های کف کاذب از متریال‌های مختلفی ساخته می‌شوند که هر یک از آن‌ها کاربرد خاصی دارند. در ادامه انواع پانل را با هم بررسی می‌کنیم.

  • پانل‌های فولادی تو پر: پانل‌های فولادی توپر از ورقه‌های فولادی با استفاده از فناوری کشش تولید می‌شوند. این نوع کف استحکام زیادی دارد از این رو در بیشتر ساختمان‌های اداری، اتاق کامپیوتر و مخابرات نیز از این نوع پانل‌ها استفاده می‌شود. این نوع کف کاذب معمولا ضد زنگ، ضد خش و آنتی باکتریال هستند که در برابر حرارت نیز مقاومت خوبی دارند.
  • پانل‌های فولادی تو خالی: پانل‌های تو خالی شباهت‌هایی با پانل‌هایی تو پر دارند و تفاوت آن‌ها در خالی بودن برش‌های داخلی است. از این نوع کف کاذب نیز در اتاق‌های برق، کنترل و سرور استفاده می‌شود. از نظر تحمل بار مدل تو خالی قابلیت تحمل بار کمتری دارد از این رو گزینه مناسبی برای تحمل بار سنگین نیست.
  • پانل‌های پلی پروپلین: برای کف‌هایی که دسترسی کمی دارند این نوع پانل استفاده می‌شود. پانل‌های پلی پروپلین مقاومت بالا و استفاده آسانی دارند، علاوه بر این  آسیب کمی به محیط زیست وارد می‌کند یکی دیگر از مزیت‌های این پانل است.
  • پانل‌های چوبی: یکی دیگر از متریال‌هایی که در ساخت کف کاذب از آن استفاده می‌شود چوب است. این نوع کف کاذب از ام دی اف ساخته می‌شوند که دور آن‌ها را با نوار پی وی سی می‌بندند. این نوع پانل بسیار سبک است و قابلیت جابه‌جایی دارد. با استفاده از این نوع کف می‌توانید فضایی شیک و متفاوت داشته باشید. در صورتی که به دنبال پانل‌هایی شیک با نصب آسان و سریع هستید این گزینه بهترین انتخاب برای شماست.

نصب کف کاذب

قبل از هر چیزی نیاز به اندازه گیری دقیق اتاق برای طراحی نقشه داریم در مرحله بعدی برای نصب کف کاذب باید تمام سطوح مدنظر را نظافت کرد تا هیچ گونه آلودگی یا گرد و غباری بر روی آن وجود نداشته باشد، در این مرحله در صورتی که بر روی سطح ناهمواری وجود داشته باشد باید آن را اصلاح و رفع کرد. در مرحله بعدی محل نصب پایه‌های کف کاذب مشخص می‌شوند، بعد از مشخص کردن محل، پایه‌ها به درستی در جای خود نصب می‌شوند. بررسی تراز بودن تمام پایه‌ها در این مرحله بسیار مهم است.

بعد از نصب پایه‌ها، پانل‌ها بر روی آن قرار داده می‌شود. استحکام هر یک از پانل‌ها باید جداگانه بررسی شود تا از محکم بودن تمامی آن‌ها اطمینان حاصل شود.

برای نصب کف کاذب سعی کنید حتما از افراد ماهر و متخصص استفاده کنید، نصب درست کف بر روی ماندگاری و استحکام آن‌ها تاثیر دارد.

قیمت کف کاذب

قیمت این نوع کف به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از اصلی ترین فاکتورها نوع متریال استفاده در ساخت پانل‌هاست. هر یک از پانل‌ها با توجه به اینکه کاربرد مشخصی دارند قیمت متفاوتی نیز دارند. از این رو بسته به کاربرد و متریال به کار رفته در ساخت پانل قیمت متفاوت خواهد بود. از طرفی مساحت سطح مورد نظر و ارتفاع کف نیز از دیگر عواملی هستند که بر روی قیمت نهایی کار تاثیر دارند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره کف کاذب