دسته بندی ها

فروش انواع کاغذ دیواری در طرح های متنوع

فروشندگان و مجریان کاغذ دیواری

راهنمای خرید کاغذ دیواری | مقایسه قیمت انواع کاغذ دیواری (به روز شده)

کاغذ دیواری شامل انواع سه بعدی ، کاغذ دیواری سقف و کاغذ دیواری دکور  و کاغذ دیواری پذیرایی است که یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین دیوارپوش ها برای دکوراسیون و طراحی داخلی محسوب می شود. این دیوارپوش مزیت های زیادی نسبت به رنگ دارد و دارای طرفداران زیادی از مصرف کنندگان تا طراحان داخلی و دکوراتورها است. تنوع بالای طرح، رنگ و بافت کاغذ دیواری پذیرایی و شیوه نصب آن، از مهم ترین مزیت های این دیوارپوش محسوب می شود.

ادامه مطلب

تنوع بالای طرح  و رنگ کاغذ دیواری، به ایجاد خطای بصری و اهداف دیگر طراحان داخلی کمک زیادی می کند. علاوه براین، بافت کاغذ دیواری باعث هماهنگی و جلوه دهی بیشتر کاغذ دیواری با تم و سبک فضای مورد نظر می شود.

نقش و طرح کاغذ دیواری تاثیر زیادی بر روحیات بیننده دارد. طرح های هندسی حرکت و پویایی ایجاد می کنند و نمونه های گلدار، ساده و یا دارای خطوط عمودی و افقی، آرامش بیشتری به همراه می آورند. طرح های سه بعدی که نسل جدید طرح های کاغذ دیواری محسوب می شوند، به دیوار عمق و معنای بیشتری می دهند و نمای شگفت آور و منحصر به فرد و خاصی ایجاد می کنند. در کل، تنوع طرح های این دیوارپوش مناسب هر نوع سلیقه و سبکی است.

مقایسه قیمت انواع رول کاغذ دیواری

پوشش کاغذی دیوار دارای انواع مختلف؛ کاغذ دیواری، پوستر، کاغذ دیواری سقف و طاقچه مجازی است. در ادامه آخرین رنج قیمتی هریک ارائه شده است.

قیمت هر رول کاغذ دیواری سقف

قیمت هر رول کاغذ دیواری سقف با توجه به دارا بودن یا نبودن ویژگی‌هایی مانند، قابل شستشو بودن، مقاومت در برابر تابش آفتاب، قابلیت آنتی استاتیک (ضد الکتریسیته ساکن)، سهولت در نصب و جذابیت ظاهری و طراحی خلاقانه از حدود 150 هزار تومان تا 1 میلیون و نیم متغیر است.

قیمت هر رول کاغذ دیواری آلمانی (ماربورگ)

کاغذ دیواری ماربورگ از دو لایه فلیزلین - وینیل تشکیل شده که موجب مقاوم شدن این محصول شده است. دارای قابلیت شستشو است و به علاوه در برابر تابش آفتاب مقاوم است. تمامی محصولات شرکت ماربورگ دارای قابلیت آنتی استاتیک (ضد الکتریسیته ساکن) هستند. قیمت هر رول کاغذ دیواری ماربورگ با ابعاد هر رول به طول 10 متر و عرض نیم متر از 50 هزار تومان تا 100 هزار تومان متغیر است.

قیمت هر رول کاغذ دیواری هلندی بی ان (BN International)

کاغذ دیواری بی ان که محصول شرکتی هلندی است دارای قابلیت شستشو است و به علاوه در برابر تابش آفتاب مقاوم است. تمامی محصولات شرکت بی ان دارای قابلیت آنتی استاتیک (ضد الکتریسیته ساکن) هستند. قیمت هر رول کاغذ دیواری بی ان با ابعاد هر رول به طول 10 متر و عرض نیم متر از 50 هزار تومان تا 100 هزار تومان متغیر است

قیمت کاغذ دیواری (پوسترسه بعدی)

قیمت پوستر تا حد زیادی وابسته به جنس و سایر خصوصیات کاغذ دیواری مانن قابلیت شستشو و ضد الکتریسیته بودن است. قیمت این محصول با توجه به اعداد آن متفاوت است و دارای رنجی از 150 هزار تومان تا 800 هزار تومان است. طرح طاقچه سه بعدی که به طاقچه مجازی معروف است قیمتی در حدود 100 هزار تومان دارد.

مقایسه کاغذ دیواری قابل شستشو و رنگ

- سرعت اجرای کاغذ دیواری نسبت به سرعت اجرای رنگ بسیار بیشتر است و نیروی کمتری صرف می شود. در رنگ آمیزی دیوارها، برای خشک شدن هر لایه رنگ باید مدت زمان معینی صبر کرد ولی برای کاغذ دیواری چنین مسئله ای مطرح نیست.

- رنگ و کاغذ دیواری هر دو به زیرسازی نیاز دارند. زیرسازی رنگ، نیاز به رعایت نکات ویژه و خاصی ندارد، اما زیرسازی لازم برای کاغذ دیواری، به نوع و جنس سطح اجرا بستگی دارد و برای هر جنس سطح کار مانند چوب، سنگ، سیمان، گچ و ... زیرسازی خاص خود را می طلبد.

- نگهداری و تمیزکاری رنگ دیوار سخت است اما کاغذ دیواری، مخصوصا نمونه های قابل شستشوی آن، به راحتی توسط پارچه نم دار و یا پاک کننده های معمولی، تمیز می شوند.

- رنگ روی دیوار در برابر ضربه، خراش و خیس شدن ضعیف تر از کاغذ دیواری عمل می کند و مقاومت پایین تری دارد.

- کاغذ دیواری دارای تنوع زیادی در زمینه های طرح، رنگ و بافت است. در صورتی که برای رنگ دیوار، تنها امکان انتخاب بین درجات و طیف های رنگ ها وجود دارد.

-کاغذ دیواری معمولا برای فضاهایی با رطوبت بالا به کار نمی رود، این در حالی است که برای محیط هایی با رطوبت بالا، رنگ های خاصی وجود دارد.

- در انتخاب کاغذ دیواری باید به عرض و طول دیوارها و تناسب طرح کاغذ دیواری با سایر المان های دکوراسیون داخلی توجه کرد. اگر فضای اجرا بسیار کم و محدود باشد، طرح کاغذ دیواری ناقص به نظر می رسد وجلوه خوبی نخواهد داشت. در مقابل، در مورد رنگ این محدودیت وجود ندارد.

- تخصص در رنگ آمیزی و نصب کاغذ دیواری توسط مجریان کار، تفاوت های بنیادینی دارد، اما در هر دو مورد بسیار مهم و تاثیر گذار است.

نکات مرتبط با انتخاب کاغذ دیواری و دکوراسیون و طراحی داخلی

تناسب کاغذ دیواری با کف محل مورد نظر :

وجود تناسب رنگ و اختلاف کافی بین رنگ کفپوش و دیوارپوش ، علاوه بر ایجاد هماهنگی و تعادل، به جلوه و نما دادن هر دو مورد ذکر شده، کمک می کند.

مرکز فروش کاغذ دیواری در تهران | بازار کاغذ دیواری مولوی

اگر به دنبال خرید کاغذ دیواری برای خانه یا محل کار خود هستید، احتمالا مرکز فروش کاغذ دیواری یا بازار کاغذ دیواری در تهران را جستجو کرده‌اید. مرکز خرید کاغذ دیواری شهر تهران در خیابان مولوی (حدفاصل خیابان مصطفی خمینی و خیابان قیام) است. فروشگاه‌های متعدد این محله پاسخگوی سلایق مختلف است و انواع کاغذ دیواری دکور ترکیه، کاغذ دیواری ارزان قابل شستشوی ایرانی، کاغذ دیواری سقف، کاغذ دیواری پشت تلویزیونی برای پذیرایی و ... با قیمت مناسب موجود است. با این حال نمایندگان فروش کاغذ دیواری در تهران کرج و در سراسر کشور در سایت ساختمون حضور دارند و شما به راحتی می‌توانید با خرید اینترنتی کاغذ دیواری از جستجوی مغازه به مغازه دوری کنید و در عین حال اطمینان داشته باشید، که کاغذ دیواری ارزان و با کیفیتی خریداری می‌کنید.

توجه به سبک دکوراسیون در انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی

هیچ چیز بدتر از به کاربردن طرح مدرن برای دکوراسیون سنتی و یا طرح سنتی برای محیطی مدرن نیست. این تضاد نه تنها نمای خوبی ندارد، بلکه از جلوه دکوراسیون و خود کاغذ دیواری نیز کم می کند. در انتخاب طرح کاغذ دیواری این تناسب اهمیت زیادی دارد.

ترکیب مناسب طرح‌ها و رنگ های کاغذ دیواری های مختلف در کنار هم :

امروزه ترکیب طرح ها و رنگ های متفاوت کاغذ دیواری در فضای اجرایی، طرفداران زیادی دارد. نکته مهم، انتخاب طرح های متناسب با هم و توجه به نمای کلی است. طرح های شلوغ در کنار طرح های ساده نمای بهتری دارند و از شلوغ به نظر رسیدن فضا جلوگیری می کنند. علاوه بر این، ترکیب طرح های مختلف می تواند دامنه تنوع را بالا ببرد و برای محیط های کوچک، امکان استفاده از طرح های شلوغ را فراهم می کند. بهتر است طرحی که پیچیدگی بیشتری دارد، بر روی دیواری که محل نصب قاب عکس و یا موارد دیگری نیست انتخاب شود تا جلوه بیشتری پیدا کند.

مات و یا براق بودن کاغذ دیواری دکور

امروزه کاغذ دیواری های مات، براق و ترکیبی با طرح های متنوعی در بازار موجود است. در مورد انتخاب هر مورد، توجه به میزان و نسبت بخش های براق با سایر المان های موجود در فضا، اهمیت زیادی دارد. برای مثال در محیطی که وسایل دکوراتیو براق زیادی دارد، استفاده از کاغذ دیواری با طرح ترکیبی و یا مات، گزینه مناسبی است.

در نظر گرفتن ابعاد فضای اجرا و ویژگی های معماری آن :

در مورد فضاهای کوچک، انتخاب طرحی که به بزرگ و بلند نشان دادن فضا کمک کند در اولویت است و تا جای ممکن باید از طرح های شلوغ اجتناب کرد. همچنین طرح های انتخابی به نحوی باشند که در سطح اجرا شده ناقص به نظر نرسند و کامل و یکدست باشند.

نکات مهم انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی و دکور

در انتخاب کاغذ دیواری، علاوه بر مسائل مربوط به طراحی و دکوراسیون داخلی، در نظر گرفتن نکات زیر، ضروری و تاثیرگذار است:

ضد آب بودن کاغذ دیواری :

برای نقاطی که امکان تماس آب وجود دارد، این ویژگی مزیت مهمی به شمار می آید. نمونه های کاغذ دیواری ضد آب را می توان به راحتی با دستمال نیمه مرطوب تمیز کرد.

ضخامت کاغذ دیواری :

ضخامت کاغذ دربخش هایی از دیوار مانند لبه ها و کناره ها اهمیت بالایی دارد. ضخامت مناسب تضمین کننده مقاومت کاغذ دیواری در برابر ضربه های کم قدرت و خراش های احتمالی در هنگام عبور و مرور است. اگر ضخامت کاغذ به کار رفته کم و نامناسب باشد، امکان پارگی و خراش برداشتن آن بالا می رود.

نصب دقیق و حرفه ای :

قبل از هر اقدامی برای نصب و اجرای کاغذ دیواری، باید زیرسازی های لازم انجام شده باشد و سطح کار کاملا صاف و خشک شده باشد. کاغذ دیواری های نصب شده باید کاملا تراز شده باشند و به صورت عمودی قرار بگیرند. همچنین نباید بین ورقه های نصب شده فاصله ای وجود داشته باشد. لبه های کار نیز باید کاملا به سطح دیوار چسبیده باشند، تا به مرور لبه ها برنگردد. در مورد کاغذ دیواری های طرح دار، تراز شدن شکل های دو بخشی که در کنار هم قرار دارند، اهمیت بسیار زیادی دارد. اختلاف بسیار جزئی می تواند یکپارچگی نهایی نمای کاغذ دیواری را خراب کند.

از عوامل تاثیرگذار در انتخاب کاغذ دیواری می توان طرح، عرض، طول و قابلیت شستشو را نام برد. برای تعیین مرغوبیت کاغذ دیواری دوعامل را می توان مورد توجه قرار داد، اول آنکه نباید عرض آن کمتر از 50 سانتیمتر باشد و گزینه دوم آنکه لک روی کاغذ دیواری باید بوسیله یک دستمال مرطوب قابلیت پاک شدن داشته باشد . برای انتخاب طرح مناسب کاغذ دیواری باید به ابعاد فضا، میزان نورگیری و همچنین دکوراسیون کلی فضا دقت نمایید. در فضاهایی با سقف بلند از کاغذ دیواری هایی با شکل و خطوط افقی استفاده نمایید تا بتوانید ارتفاع سقف را کوتاهتر به نظر برسانید .
واحد خرید کاغذ دیواری رول بوده و این رول ها از طول و عرض های متفاوتی برخوردار هستند. معمولا رول ها طولی برابر با 4 متر و 11.5 سانتي متر دارند و عرض هایی متفاوت مانند نمونه های اروپایی با عرض 52 سانتیمتر و نمونه های آمریکایی با عرض 68.5 سانتیمتر را دارند .
برای نصب کاغذ دیواری زیرسازی مناسبی ایجاد نمایید، زیرسازی مناسب از مهمترین عوامل برای داشتن کیفیت بهتر در نتیجه نهایی کار می باشد. دیوارهای گچی بهترین گزینه برای نصب کاغذ های دیواری هستند .
نکات زیر می تواند راهکارهای مفیدی برای انتخاب کاغذ دیواری خانه شما باشد: 
تناسب رنگ کاغذ دیواری با کلیه دکوراسیون داخلی: عدم هماهنگی رنگی در دکوراسیون داخلی باعث آشفتگی فضا و آشفتگی روحیات افراد می شود .
مرغوبترین را انتخاب کنید: بیشتر کاغذ دیواری های موجود در بازار از قابلیت شستشو برخوردار هستند و تفاوت آنها در میزان استفاده از پارچه و مواد پی وی سی هستند. کاغذ دیواری های با پوشش وینیل علاوه بر خاصیت ضد آب بودن از عمر و دوام بیشتری برخوردار هستند .
طرح کاغذ دیواری را هماهنگ با طرح کلی فضا انتخاب کنید: برای انتخاب کاغذ دیواری، فضای کلی را در نظر بگیرید و هم جهت با آن انتخاب نمایید .
کاغذ دیواری باید متناسب با کفپوش شما باشد: سعی کنید نهایت هماهنگی را بین طرح کاغذ دیواری و کفپوشتان ایجاد کنید، کاغذ دیواری های ساده، متناسب برای کفپوش هایی با طرح های شلوغ و کاغذ دیواری هایی با طرح های شلوغ، متناسب کفپوش های 
ساده هستند .

داشتن دیوار های زیبا و جذاب با استفاده از کاغذ دیواری

کاغذ دیواری عبارت است از صفحات کاغذی که به شکل رول‌های ساده یا طرح‌دار به بازار عرضه شده‌اند. این رول‌ها را پس از باز شدن توسط نصاب به کمک چسب کاغذ دیواری مخصوص به دیوار می‌چسبانند. از این محصول برای پوشاندن سطح دیوار در فضاهای داخلی استفاده می‌شود. این نوع از پوشش دیواری با رنگ‌ها، طرح‌ها و متریال مختلف موجود است. برای همین با بهره‌مندی از این تنوع می‌توان از آن برای قسمت‌های مختلف منازل و فضاهای کاری استفاده کرد.

در ساخت کاغذ دیواری از متریال مختلفی استفاده می‌کنند که همین باعث تنوع در این محصول از نظر جنس و ساختار می‌شود. انواعی از موادی که در ساخت این محصول به کار گرفته می‌شود عبارتند از:

کاغذ دیواری با منسوجات نبافته (Non- Woven): ترکیبی از الیاف نساجی و سلولزی به همراه رنگدانه هستند. این مواد توسط مواد آکرولیکی تقویت شده‌اند. رطوبت برای یکپارچه کردن و چسباندن مواد کافی است و چون برای نصب به چسب نیاز ندارند، سریع نصب می‌شوند. از خاصیت‌های دیگر این نوع از کاغذ دیواری این است که برای بار دوم قابل استفاده هستند. این نوع از محصول برای دیوارهایی که تاسیسات را می‌پوشانند، توصیه می‌شود.

کاغذ دیواری وینیل: برای تولید این نوع از محصول، روی مواد کاغذی را با وینیل پلی‌کلراید می‌پوشانند. در نتیجه این ماده به کاغذ دیواری خاصیت ضد رطوبت و ضد لک می‌دهد. پس این نوع محصول برای همه قسمت‌های ساختمان گزینه مناسبی است.

کاغذ دیواری وینیل فابریک بک: متشکل از یک سطح لمینتی است که با لایه‌ای از وینیل سخت پوشیده شده‌ است. خود این محصول سه نوع دارد. انواع سه گانه آن شامل کاغذی، وینیل سخت (جامد) و Non-Woven (نبافته) هستند.

کاغذ دیواری ونیل سخت وجامد: بیس اصلی این محصول کاغذ لمینتی است که با وینیل جامد پوشانده شده است. این ساختار این گزینه را برای استفاده در فضاهایی که در معرض رطوبت و لکه‌های روغنند مناسب می‌کند. اما علی رغم اسمش برای کاربرد در فضاهای مرطوب یا با احتمال آسیب‌دیدگی و خراشیدگی سطوح دیوار مناسب نمی‌باشد.

کاغذ دیواری پارچه‌ای: برای تولید این محصول از وینیل مایع یا آکریلیک سبک استفاده می‌شود. این نوع محصول را باید در فضاهای دور از رطوبت مثل اتاق‌های نشیمن استفاده کرد.

آموزش نصب کاغذ دیواری

برای این مرحله قبل چسباندن و نصب کاغذ دیواری مقدماتی لازم است. همانگونه که ذکر شد این محصول انواع متنوعی در بازار دارد. برای انتخاب نوع صحیح و مناسب باید به جنس و طرح کاغذ دیواری با توجه به محل نصب آن و ابعاد فضای مورد نظر دقت کرد. به عنوان مثال برای انواع پوستری باید ارتفاع و عرض دیوار را با طرح پوستری مقایسه کرد تا در صورت نصب آن روی دیوار با برش دادن پوستر، طرح انتخابی ناقص نشود. برای دیوارهای کوتاه نیز طرح‌های ساده توصیه می‌شود تا در صورت برش دادن، منظره ناقص و نامرتبی به وجود نیاید. پس از انتخاب نوع محصول باید دیواری که مد نظر است آماده‌سازی شود. این مرحله شامل فراهم کردن دیواری مسطح و یکدست برای نصب محصول بدون چروک یا امکان پارگی را به وجود می‌آورد. برای همین قبل از نصب، فرورفتگی و سوراخ‌های دیوار پر شده و قسمت‌های برجسته صاف می‌شوند.

کاغذ دیواری بر اساس اینکه در کدام قسمت فضای داخلی سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای انواعی مثل کاغذ دیواری اتاق کودک، اتاق نشیمن، حمام، آشپزخانه، سالن پذیرایی هستند. برای اتاق کودک معمولا از انواع رنگی با طرح‌های انیمیشنی، شلوغ و شاد استفاده می‌شود. برای اتاق نشیمن در صورتی که فضا کوچک باشد از انواع مدرن استفاده می‌شود و اگر دیوارها دارای سایز و ارتفاع مناسب باشند، از انواع رنگ‌ها و طرح‌ها البته با برقراری هارمونی با رنگ و شرایط سایر اجزای اتاق مثل کفپوش پنجره، برای آشپزخانه از انواع این محصول با خاصیت ضد رطوبت و ضد لک استفاده می‌شود. برای حمام از انواع ضد رطوبت با پوشش وینیلی انتخاب می‌شود. برای اتاق پذیرایی از انواع طرح‌دار با رنگ‌های رسمی و خاص با هماهنگی سایر دکور اتاق استفاده می‌شود.

انواعی از کاغذ دیواری‌های نوین نیز با پیشرفت صنایع مرتبط در سال‌های اخیر به بازار عرضه شده‌اند. از این موارد می‌توان به کاغذ دیواری‌های نانو و سه بعدی اشاره کرد. کاغذ دیواری نانو با کمک مهندسی صنایع و به کارگیری فناوری نانو تولید می‌شود. این محصول در برابر تاثیرات آلودگی با عوامل آلاینده، خراشیدگی، پارگی و آسیب از انواع دیگر مقاومتر است. همچنین مانند انواع وینیلی قابل شستشو است. سه بعدی وقتی در فاصله حدودا 4 متری آن قرار بگیرید، به صورت برجسته دیده می‌شود. در صورتی که این نوع محصول با نورپردازی همراه شود، زیبایی منحصر به فرد و لوکسی دارد.

مزایا و معایب کاغذ دیواری

از مزایای این محصول این است که سریع نصب می‌شود. مراحل آماده سازی برای نصب آن نسبت به آماده سازی رنگ آمیزی دیوارها بسیار ساده‌تر است. تنوع در طرح و رنگ و متریال زیادی دارد. از معایب مطرح شده برای انواع وینیلی بحث تصاعد گازهای سمی است. در انواع دیگر نیز در مناطق مرطوب چسب زیر کاغذ دیواری صدمه دیده و کاغذ دیواری منظره چروک شده و نامرتبی دارد. حتی انواع ضد رطوبت نیز بعد از مدتی نیاز به تعویض دارند.

کاغذ دیواری ایده ای جذاب برای نو سازی دکوراسیون فضاهای مختلف

آیا تا کنون از اتاق خواب یا دکوراسیون خانه خودتان خسته شده‌اید؟ یا سال‌های زیادی است که هیچ گونه تغییر دکوراسیونی نداشته‌اید و حالا می‌خواهید به خانه ظاهری جدید ببخشید؟

خب انجام چنین کارهایی به هزینه و وقت نیاز دارد. اما این بدین معنی نیست که تنها با هزینه ای هنگفت و یک دوره چند ماهه می‌توانید این کار را انجام دهید. برای این کار باید قبل از شروع در مورد مقدار هزینه و وقتی که می‌خواهید برای تغییر دکوراسیون صرف کنید را مشخص کنید. اگر پول بیشتری در نظر بگیرید قطعا دامنه تغییرات شما گسترده‌تر خواهد شد. اما اگر از نظر مالی محدود هستید به جای خرید مبلمان تازه می توانید فقط پارچه یا رنگ مبلمان‌های قدیمی خانه را تغییر دهید و یا به جای تعمیر دیوارها فقط از کاغذ دیواری استفاده کنید.

کاغذ دیواری برای اتاق خواب نوجوانان؛ کودکان و حتی بزرگسالان یکی از تغییرات محبوب است که با انتخاب طرح و رنگ مد نظرشان می‌توانند اتاق خوابی باب میل خودشان داشته باشند. البته استفاده از کاغذ دیواری فقط محدود به اتاق خواب نیست و برای کل خانه قابل اجراست چون طرحا و رنگ‌های متنوع آن همخوانی لازم با تمامی قسمت‌های خانه را خواهند داشت. در کنار این تنوع و کاربرد زیاد کاغذ دیواری تغییر دکوراسیونی مقرون به صرفه است که به شما کمک می کند هم در منابع مالی و هم از نظر زمانی بتوانید صرفه جویی کنید.

نصب کاغذ دیواری برای افرادی که وقت کافی برای نقاشی دیوارها ندارند بسیار عالی است. افرادی‌ که قصد تغییر دکوراسیون خانه دارند در ابتدا باید سبک جدیدشان را انتخاب کنند. این کار کمک می کند تا بتوانند بهتر در مورد مبلمان‌ها، تخت خواب‌ها و رنگ دیوارها یا کاغذ دیواری تصمیم گیری کنند. برای این کار می‌توان با مشاهده سایت‌ها و صفحات از بین عکس‌های موجود سبک مدنظرشان را پیدا کنند و تغییرات را شروع کنند.

البته هنگام انتخاب سبک این نکته را باید در نظر بگیرید که آیا با گذشت چند سال باز هم این سبک را می پسندید یا نه؟ چون تغییر دکوراسیون داخلی کاری نیست که بتوان هر چند ماه یک بار یا سالی یک بار آن را انجام داد از این رو باید در انتخاب مبلمان، کاغذ دیواری و سایر موارد دقت لازم را داشته باشید. در ادامه این مطلب نکات انتخاب یک کاغذ دیواری مناسب و جذاب را با هم بررسی خواهیم کرد.

کاغذ دیواری از قرن شانزدهم در اکثر خانه‌ها مورد استفاده قرار گرفت در آن زمان هدف استفاده از کاغذ دیواری بیشتر روشن کردن فضای داخلی خانه بود. اما امروزه طرح ها رو رنگ‌های متنوع آن کاربرد کاغذ دیواری را برای ما بیشتر کرده است.

کاغذ دیواری‌ها انواع مختلفی دارند که بسته به مکان مدنظرتان می توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. برای اینکار باید ابتدا ویژگی‌ها، مزایا و معایب هر نوع را بدانید و سپس اقدام به خرید کنید.

یکی از کاغذ دیواری‌هایی که طرفداران زیادی دارد و بسیار پر فروش است، کاغذ دیواری وینیل است. وینیل یک ماده مصنوعی و نوعی پلاستیک است که در محصولات مختلفی استفاده می‌شود چون ماندگاری طولانی مدتی دارد، همچنین در برابر آب و حتی در بعضی از موارد در برابر آتش هم مقاوم است. کاغذ دیواری وینیل در کنار ظاهر زیبایی که دارد به راحتی نصب می‌شود و به همین راحتی قابل تعویض است. نیاز به نگهداری زیادی ندارد چون در برابر آب و بخار مقاوم است. از این نوع کاغذ دیواری برای بیشتر فضاها حتی آشپزخانه و حمام نیز استفاده می‌شود. به طور میانگین عمر مفید این جنس کاغذ بین 10 تا 20 سال خواهد بود.

کاغذ دیواری برجسته، با بافت‌ها و الگوی زیبایش گزینه دیگری برای تغییر دیوارهای خانه است که نصب بسیار آسانی دارد. این نوع کاغذها بهترین گزینه برای پوشاندن دیوارهای آسیب دیده هستند. همچنین از آن برای پوشش سقف نیز استفاده می‌شود. ماندگاری خوب آن یکی از مزیت‌هایی است که هنگام خرید می‌توانید در نظر داشته باشید اما یکی از معایب آن این است که تمیز کردنش کاری کمی دشوار است.

کاغذ دیواری از جنس الیاف نساجی  نیز یکی دیگر از کاغذهایی است که می‌توانید برای داشتن دیوارهایی جذاب از آن استفاده کنید. طراحی منحصر به فرد، مواد اولیه با کیفیت و ماندگاری طولانی مدت جزو مزیت‌های آن است. این جنس کاغذ علاوه بر این که دیوارها را زیبا می کند به خاطر الیاف نساجی که دارد خاصیت عایق بندی نیز دارد و باعث بهبود آب و هوای اتاق نیز می‌شود. یعنی می‌توان گفت که عایق حرارتی و رطوبتی هستند. برخی از تولید کنندگان این نوع کاغذ دیواری را با روکش خاصی تولید می‌کنند از این رو در برابر لکه و کثیفی نیز مقاوم خواهند بود.

بعد از انتخاب جنس نوبت انتخاب الگوی کاغذ دیواری است. اگر از طرح‌های افقی استفاده کنید فضای اتاق گسترده تر به نظر خواهد رسید. اگر سقف کوتاهی دارید بهتر است از الگوهای عمودی استفاده کنید تا با ایجاد خطای دید سقف بالاتر به نظر برسد. با در نظر گرفتن این موارد طرح مدنظرتان را انتخاب کنید و برای نصب اقدام کنید.

برای نصب کاغذ دیواری ابتدا باید در صورتیکه دیوارها نا همواری خاصی دارند آن‌ها را تعمیر کنید و سپس برای نصب اقدام کنید. نصب کاغذها به ابزارها و چسب مخصوصی نیاز دارند از این رو بهتر است از افراد متخصص کمک بخواهید.

قیمت کاغذ دیواری بسته به جنس و کیفیت مواد اولیه استفاده شده در ساخت آن متفاوت است. هنگام خرید می‌توانید مساحت مدنظر را اندازه گیری کنید و با توجه به قیمت کاغذ دیواری هزینه نهایی را به دست آورید و اقدام به خرید کنید. پیشنهاد ما این است که حتما از کاغذ دیواری‌های با کیفیت استفاده کنید تا ماندگاری بیشتری داشته باشند.

کاغذ دیواری پوششی جذاب و بی نظیر برای دیوار های گوناگون

قبل از قرن 18 میلادی از انواع مختلف کاغذ برای پوشاندن دیوار ها در فضای داخلی خانه استفاده می شود و این پوشش به عنوان یک عنصر تزئینی در نظر گرفته می شد. به خصوص در دوران رنسانس کاغذ دیواری به یک گزینه ایده‌آل و لاکچری در خانه اشراف و ثروتمندان تبدیل شد. دیوار های سنگی بوسیله کاغذ پوشانده می شد، که این کار علاوه بر عایق بودن در برابر حرارت به اتاق رنگ و جلوه‌ای تازه می‌بخشید. رفته رفته کاغذ دیواری های قدیمی جای خود را به انواع پوستر و کاغذ مدرن با الگو ها و طرح های متنوع دادند.

امروزه، کاغذ دیواری به یک عنصر محبوب و مطلوب در دکوراسیون داخلی خانه تبدیل شده است. احیای این متریال قدیمی با طرح و رنگ های متنوع و بی نظیر باعث شد که شرکت های تولید کننده کاغذ دیواری با تحولات جدیدی رو به رو شوند. امروزه دیگر نصب این محصول جدید کاری سخت و دشوار نیست. نصاب به راحتی کاغذ دیواری را نصب می کند و به راحتی می توان آن را ریمو کرد. انتخاب نوع این محصول تا حد زیادی به سلیقه و محل کاربری آن بستگی دارد، اما با توجه به طرح و رنگ های مختلف در بازار می توانید بهترین مدل را انتخاب کنید، به گونه ای که با سلیقه خودتان سازگاری داشته باشد.

انواع کاغذ دیواری

کاغذ دیواری با روکش وینیل

این محصول از کاغذ چاپ شده با روکش وینیل لایه ای تشکیل شده است. کاغذ های دیواری مبتنی بر روکش وینیل یکی از ایتم‌ های محبوب برای پوشاندن دیوار است، تطبیق پذیری این محصول دلیل اصلی محبوبیت آن است. این مدل کاغذ به آسانی نصب، ریمو می شود و در عین حال به راحتی می توان آن را تمیز کرد. بسته به اندازه مکان و فضای موجود می توانید از انواع مختلف کاغذ با روکش وینیل به منظور برآورده کردن نیاز دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید. هر چقدر لایه پوشش وینیل در این محصول ضخیم تر باشد، ماندگاری آن بیشتر خواهد بود. از این مدل بیشتر برای آشپزخانه و حمام استفاده می شود، چون توانایی تحمل بخار تا حد بالایی را دارد. کاغذ با روکش وینیل قابل شستشو است و نگه داری از آن بسیار آسان است.

ورق ثابت وینیل

این نوع کاغذ از وینیل خالص ساخته می‌شود و یکی از بادوام ترین انواع کاغذ برای دیوار است. ضخامت کافی، قابلیت تمیز کردن آسان و ریمو راحت از مزایای اصلی این مدل است. ورق های ثابت وینیل اغلب دارای نقوش برجسته هستند که به زیبایی هر چه بیشتر این محصول می افزاید.

کاغذ دیواری فویل

یک فویل فلزی جلا داده شده پایه اصلی این محصول را تشکیل می دهد که به فضای داخلی جلوه براق خاضی اضافه می کند. این نوع کاغذ به دلیل بازتاب پذیری بالا نقایص دیوار را بیشتر نشان خواهد داد. به همین دلیل بهتر است قبل از نصب نسبت به آستر کشی و رفع نواقص دیوار به طور کامل اقدام کرد. روند آستر کشی و نصب باید به اندازه کافی مرتب، دقیق و اصولی انجام بگیرد تا از هر گونه بازتاب نادرست جلوگیری کند.

کاغذ دیواری فلوک

این محصول الگو های سه بعدی فازی متشکل از الیاف مخملی دارد که بر روی یک پایه کاغذی چاپ می شود. یکی از گران ترین انواع کاغذ هاست که نگهداری آن نیز تا حدودی دشوار و سخت است. بافت مخملی جلوه ای لوکس به فضای خانه می دهد. این محصول به هیچ وجه قابل شتشو نیست و هم چنین ریمو کردن آن کار دشواری است. با این حال استفاده از این محصول برای اتاق های کم رفت و آمد مانند اتاق مهمان یا پذیرایی مناسب است.

کاغذ دیواری میلر

این محصول از یک کاغذ چاپ شده و لایه ای پلی استر تشکیل شده است. از نظر ظاهری مرطوب و براق به نظر می رسد. همانند کاغذ فویلی این محصول نیز نواقص دیوار را برجسته می کند. بنابراین توصیه می شود که از کاغذ دیواری با روکش کاغذی استفاده شود. لایه پلی استر اضافه شده به کاغذ امکان شستشو را فراهم می کند. ریمو کردن این نوع کاغذ نیز بسیار آسان است. اما برای حفظ و نگه داری از آن باید نهایت دقت را به خرج داد. از کاغذ دیواری میلر می توان برای حمام و آشپزخانه استفاده کرد.

کاغذ دیوار بامبو

این محصول از بامبو طبیعی ساخته شده است که بر روی کاغذ چسبانده می شود. این محصول سازگار با محیط زیست است و به دلیل داشتن پایه طبیعی ظاهر آن در رول های مختلف با هم فرق دارد. با این وجود به هنگام نصب باید بسیار دقت به خرج داد تا چسب مورد استفاده باعث خراب شدن ظاهر کاغذ دیواری نشود. این محصول قابل شستشو نیست.

کاغذ دیواری سه بعدی

این محصول در انواع طرح و رنگ با الگو های سه بعدی تولید می شود. معمولا چاپ دیجیتالی به نسبت پاپ دستی از قیمت پایین تری برخوردار است، به همین دلیل کاغذ دیواری سه بعدی به صورت انبوه تولید می شود. این کاغذ ها ممکن است به راحتی پاره شوند. معمولا جوهر به کار برده شده بر مبنای آب است، به همین دلیل توصیه می شود در آشپزخانه و حمام از این محصول استفاده نشود.

کاغذ دیواری خطی

این نوع کاغذ دیواری از کاغذ یا فایبر گلاس ساخته می شود. معمولا به منظور پنهان کردن نقایص دیوار یا به حداقل رساندن تعمیرات از این مدل های ظریف استفاده می شود. نصب و ریمو کردن این مدل بسیار آسان است.

پوستر دیواری

پوستر دیواری نیز همانند کاغذ دیواری نوعی پوشش برای پوشاندن دیوار است، با این تفاوت که بر روی پوستر انواع مختلفی از یک شکل یا منظره چاپ می شود. اغلب کاغذ دیواری پوستری به صورت سه بعدی چاپ می شود. در انتخاب کاغذ دیواری برای فضا های مختلف خانه نیز باید دقت ویژه به خرج داده شود. برای مثال کاغذ دیواری اتاق خواب بهتر است رنگ های گرم و آرام داشته باشد تا برای خواب افراد مزاحمت ایجاد نکند. بهتر است از طرح های ساده با رنگ ملایم برای اتاق خواب استفاده شود. توصیه می شود ازمدل فولک یا مدل های مدرن هماهنگ با دکوراسیون داخلی به عنوان کاغذ دیواری پذیرایی استفاده شود. کاغذ دیواری طوسی یا خاکستری با توجه به خنثی بودن رنگ یکی از پر طرفدارترین مدل هاست که قابلیت ست کردن با انواع مبلمان را دارد. در انتخاب کاغذ دیواری اتاق کودک نیز بهتر است از رنگ های شاد و طرح های متنوع انتخاب شود تا به افزایش خلاقیت کودک کمک کند.

جنس کاغذ به کار برده شده، نوع آن، ابعاد و هزینه های نصب و زیرسازی در تعیین قیمت نهایی تاثیر دارد. معمولا انواع مختلفی از برند های خارجی و داخلی در بازار موجود است که قیمت های متفاوتی دارند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره کاغذ دیواری