دسته بندی ها

خرید و فروش انواع مدل های پشم سنگ

فروشندگان و مجریان لیست فروشندگان و راهنمای خرید پشم سنگ

 • تولید و فروش انواع عایق های پشم سنگ در سایزها و ضخامت های متفاوت
  آدرس: شهرک صنعتی منتظریه
 • ساخت و اجرای کلیه پروژه های آکوستیک و ساخت استودیو ضبط و ساخت و اجرای دربهای چرمی آکوستیک
  آدرس: کل تهران
 • تولید کننده و مجری انواع عایق های حرارتی و صوتی پلی یورتان ، پشم سنگ و ساندویچ پانل
  آدرس: خیابان شریعتی

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل پشم سنگ

عایق ها از جمله محصولات مهمی در صنعت ساختمان سازی می باشند و با کمک عایق ها می توان تا اندازه زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی کرد. موضوعی که در معماری نوین بسیار مورد توجه قرار گرفته است و این روز ها به آن اهمیت زیادی می دهند. صرفه جویی در مصرف انرژی هم موجب ذخیره انرژی می شود و هم هزینه کم تری را به خانواده و یا صنعت تحمیل می کند. این تفکرات و فرهنگ سازی ها عایق های زیادی را روانه بازار کرده است که یکی از مهم ترین آن ها که همه ما اسم آن را زیاد شنیده ایم پشم سنگ می باشد. در ادامه به معرفی این محصول و مزایای استفاده از آن و هم چنین کاربرد هایش می پردازیم. 

ادامه مطلب

پشم سنگ چیست؟

این محصول عایق بسیار خوبی برای حرارت و صوت می باشد که از الیاف معدنی ساخته شده است. از آن جایی که ضریب انتقال حرارت این محصول بسیار پایین می باشد، آن را به عایق خوبی برای حرارت تبدیل کرده است که استفاده از آن کم تر شدن میزان مصرف انرژی و در نتیجه حفظ محیط زیست را به دنبال خواهد داشت. به لحاظ بهداشتی و محیط زیستی این عایق بسیار قابل قبول می باشد و خیلی از معایب محصولات مشابه دیگر را ندارد. از این عایق بی ضرر، نه فقط در صنایع مختلف از جمله پتروشیمی، پالایشگاه و .. استفاده می شود بلکه در صنعت ساختمان سازی و منازل مسکونی هم در رده محصولات پرطرفدار و پرکاربرد قرار دارد.

انواع گوناگون پشم سنگ

تخته ای: این گونه در ضخامت ها و دانسیته گوناگون به بازار عرضه می شود. در رده محصولات پرکاربرد است که برای صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. اما استفاده از آن در پتروشیمی ها خیلی زیاد است. برای عایق کار کردن سقف و هم چنین کف از این محصول استفاده می شود.

پتویی: این محصول یک عایق صوتی فوق العاده است که در صنایع برای عایق کاری کردن ماشین آلات مورد استفاده قرار می گیرد.

لحافی: ویژگی مهم این محصول انعطاف پذیری بالای آن است که می تواند بدون روکش و یا با روکش باشد. عموما برای عایق کاری کردن سقف ها از جمله معمولی و کاذب، دیوار ها و یا سوله های صنعتی از این متریال استفاده می گردد.

لوله: عایق کردن لوله ها در صنایع مختلف اهمیت زیادی دارد که این محصول اختصاصی برای رسیدن به این هدف تولید می شود. علت نام گذاری آن هم همین موضوع است. این محصول مطابق با قطر های لوله های استانداردی که در بازار وجود دارد تولید می شود.

فله ای: اگر بخواهیم فضایی را عایق کاری کنیم که دارای شکل هندسی و منظمی نباشد در این صورت از این محصول استفاده خواهد شد.

عایق پشم سنگ چه مزیت هایی دارد؟

تحمل حرارت این متریال بسیار بالا است. این ویژگی موجب شده است که این محصول در برابر حریق و آتش بسیار مقاوم باشد. این مزیت مهمی به شمار می آید که می تواند در زمان بروز حادثه، خسارات را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

این محصول در برابر رطوبت هم مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و اگر در معرض رطوبت و نم قرار بگیرد تا اندازه خیلی زیادی کیفیت اش را حفظ می کند.

با استفاده از پشم سنگ می توان فضا را به طور کلی در برابر صوت عایق کاری کرد. در فضا هایی که سر و صدای زیادی وجود دارد با کمک این محصول صدا را کنترل می کنند.

مزیت مهم دیگری که پشم سنگ دارد آنتی باکتریال بودن اش است. الیاف این محصول محل مناسبی برای رشد حشرات موذی نیست.

صرفه جویی در مصرف انرژی ویژگی مهم دیگر پشم سنگ است که نه فقط در منازل مسکونی بلکه در صنایع مختلف هم اهمیت دارد زیرا موجب می شود که در دراز مدت تاثیر زیادی بر هزینه های مصرفی داشته باشد.

عایق پشم سنگ چه معایبی دارد؟

اگرچه این محصول در مقابل عایق های دیگر مزیت های زیادی دارد و بسیار هم پرکاربرد است اما استفاده مداوم از این محصول هم می تواند موجب بروز حساسیت های پوستی گردد. از سوی دیگر بویی که گاه هنگام استفاده از این محصول به علت مواد تشکیل دهنده آن منتشر می شود برای خیلی از افراد خوشایند نبوده و آزار دهنده است. البته همان طور که پیش از این ذکر شد، خیلی ها این محصول را بی ضرر ترین عایق موجود در بازار می دانند اما خب داشتن این ویژگی دلیل نمی شود که نکات ایمنی از جمله پوشیدن دستکش و استفاده از ماسک، در هنگام استفاده از آن رعایت نشود.

قیمت پشم سنگ

قیمت این محصول بر اساس ویژگی هایی که دارد و البته کاربردی که برای آن تعریف شده است متفاوت است. این متریال در ضخامت های متفاوت به بازار عرضه می شود که هر ضخامت ویژگی های خاص خود را دارد. برای خرید ضروری است که با کسانی که دارای تجربه در این زمینه می باشند مشورت کنید. زیرا انتخاب در بین قیمت های متفاوت کار آسانی نخواهد بود.

پشم سنگ عایقی عالی و بی نظیر در برابر صوت و گرما 

پشم سنگ محصولی غیر فلزی و معدنی است که از مخلوط مواد اولیه ای مانند سنگ یا سیلیس ساخته می شود. عایق های پشم سنگ برای صرفه جویی در مصرف انرژی و مقابله با تغییرات دمایی هوا نقش بسزایی داشته اند. از این رو از پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی و صوتی استفاده می شود. ساختار این ماده به گونه ای است که مانع حرکت هوا می شود.

پشم سنگ بسیار متنوع است و می تواند در تراکم های مختلفی تولید شود که هر یک از آن ها خصوصیت خاص خود را دارند. برای مثال پشم سنگ پتویی، عایق پشم سنگ لوله ای و پشم سنگ تخته ای جزو محصولاتی هستند که برای ساختمان های مسکونی استفاده می شوند.

استفاده از این متریال تنها به ساختمان های مسکونی محدود نمی شود بلکه در پالایشگاه ها، مجتمع های پتروشیمی و سایر صنایع نیز کاربرد زیادی دارند.

اما همانطور که گفتیم از این متریال به عنوان عایق حرارتی و عایق صوتی استفاده می شود. در ادامه مطلب هر یک از آن ها را به خوبی بررسی خواهیم کرد.

پشم سنگ عایق حرارتی عالی

همانطور که می دانید عایق های حرارتی تاثیر بسزایی در حفظ دمای خانه دارند. از این رو به کمک یک عایق حرارتی می توان هوای گرم را در زمستان و هوای سرد را در تابستان در خانه حفظ کرد. هر چه یک ساختمان تبادل هوایی کمتری با محیط بیرونی داشته باشد، دمای آن بهتر متعادل می شود. در نتیجه عایق های حرارتی تاثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی و هزینه های مربوط به آن دارند.

امروزه در بسیاری از ساختمان ها از عایق های حرارتی استفاده می شود که برخی از افراد از پشم سنگ برای این کاربرد استفاده می کنند. با استفاده از این متریال هوا در ساختمان به دام می افتد و انتقال حرارت به حداقل می رسد. در نتیجه این مانع فیزیکی به خوبی از اتلاف دما و انرژی جلوگیری خواهد کرد.

پشم سنگ بهترین عایق صوتی

یکی از سازه هایی که در زندگی مدرن به آن خیلی احتیاج داریم، عایق صوتی است. امروزه با توجه به افزایش آپارتمان نشینی برای ایجاد آرامش به عایق های صوتی نیاز خواهیم داشت.

یک عایق صوتی انتقال صدا به محیط اطراف را به حداقل می رساند. پشم سنگ یکی از عایق های صوتی پر کاربرد است. مواد موجود در پشم منجر به کنترل و کاهش انتقال صدا می شوند. اما این کار را چگونه انجام می دهند؟ موج های صوتی زمانی که وارد پشم می شوند به عنوان گرما از بین می روند. در نتیجه از این عایق ها در استدیو های ضبط، سالن های کنفرانس و نمایشگاه ها استفاده می شود.

استفاده از این عایق ها تاثیری در ظاهر ساختمان و دیوار ها نخواهد داشت. زیرا از این عایق بر بین جداره های دیوار استفاده می شود. بنابراین قابل رویت نخواهند بود.

مزایای استفاده از پشم سنگ

در این بخش می خواهیم مزایای استفاده از این نوع متریال را بررسی کنیم.

مقاومت در برابر رطوبت: پشم سنگ ها به طور طبیعی در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارند. بنابراین این متریال آب را به خوبی دفع می کند. از این رو در مناطق مرطوب نیز می توان از این نوع عایق استفاده کرد.

دوام بالا: برخی از عایق دوام زیادی ندارند و با گذشت چند سال کیفیت خود را از دست می دهند. اما عایق های پشم سنگ جزو عایق هایی هستند که دوام بالایی دارند و خراب نمی شوند.

پیشگیری از گسترش آتش سوزی: این نوع عایق ها در برابر آتش سوزی نیز مقاومت خوبی دارند و تا دمای 1000 درجه سانتی گراد نمی سوزند. از این رو با استفاده از پشم سنگ به عنوان عایق، آتش دیرتر گسترش پیدا خواهد کرد. در نتیجه این عایق به عنوان یک مانع عمل می کند و به آتش نشان ها زمانی بیشتری برای کنترل آتش می دهد. بنابراین ساکنین خانه نیز فرصت بیشتری برای فرار خواهند داشت.

کاهش مصرف انرژی و سازگاری با محیط زیست: همانطور که در بخش های قبلی به آن اشاره کردیم، این نوع عایق از اتلاف انرژی جلوگیری می کند. با کاهش مصرف انرژی، هزینه های مربوط به آن نیز کاهش قابل توجهی خواهد داشت. از این رو عایق های پشم سنگ مقرون به صرفه نیز خواهند بود.

جلوگیری از رشد قارچ و آفت: با توجه به خواص پشم سنگ و استریل بودن آن، این عایق بستر مناسبی برای رشد قارچ، آفت و حشرات نیست. از این رو تاثیر بسزایی در بهداشت خانه خواهد داشت.

بهداشت و ایمنی: تا کنون مضرات پشم سنگ برای بدن انسان ها تشخیص داده نشده است. از این رو طبق بیانیه سازمان بهداشت جهانی این الیاف برای بدن ما انسآن ها آسیبی نخواهند داشت و حتی منجر به آسیب های پوستی نخواهند شد. تنها نکته ایمنی که باید هنگام نصب پشم سنگ رعایت شود، استفاده از ماسک و دستکش های مخصوص کار است.

عوام تاثیر گذار بر قیمت پشم سنگ

از آنجایی که پشم سنگ کاربرد های مختلفی دارد و در شکل های گوناگونی در بازار یافت می شود، قیمت نهایی آن به عوامل متعددی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

 • ابعاد: با توجه به کاربرد مد نظر هر چه ابعاد عایق بزرگتر باشد قیمت نهایی آن نیز بیشتر خواهد بود.
 • شکل: شکل عایق نیز یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قیمت است. گفتیم که پشم سنگ ها به صورت لوله ای، تخته ای و پتویی تولید می شوند که هر یک از آن ها قیمت متفاوتی دارند
 • ضخامت و چگالی: ضخامت یا وزن مخصوص (چگالی) دو عامل تعیین کننده قیمت هستند. بدیهی است که هر چه ضخامت و وزن عایق بیشتر باشد، قیمت نیز بیشتر خواهد بود.
تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره پشم سنگ