دسته بندی ها

اطلاعات تماس فروشندگان و قیمت انواع مدل تعویض پنجره

فروشندگان و مجریان

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل تعویض پنجره

شرایط آب و هوایی متغیر، گرد و غبار و آلودگی‌های صوتی از جمله مواردی هستند که آسایش را از محل زندگی ما سلب می کنند. تعویض پنجره‌های قدیمی یکی از سریع‌ترین و موثرترین راه‌های مقابله با آلودگی صوتی و گرد و غبار است. علاوه بر مزایای مذکور، تعویض پنجره از موثرترین و در عین حال کم هزینه‌ترین راهکارهای بازسازی ساختمان است. می توان گفت، مزایایی که تعویض پنجره قدیمی با پنجره‌های دو یا سه جداره ایجاد می کند، در برابر هزینه آن، بسیار مقرون به صرفه است.

غالباً سؤال می شود که آیا جایگزینی پنجره‌های قدیمی با پنجره‌های جدید با عملکرد بهتر، برای صرفه جویی در هزینه و انرژی ایده خوبی است؟ آیا امکان تعویض پنجره قدیمی بدون تخریب وجود دارد یا این تنها یک شعار تبلیغاتی است؟ این را نمی گویم که ایده تعویض پنجره همیشه "ایده آل" است. با این حال بدیهی است که تعویض پنجره قدیمی، منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی شده و در مقابل، هزینه تمام شده آن قابل قبول است.

به منظور کاهش اتلاف انرژی و افزایش عملکرد پنجره‌ها تنها دو گزینه محتمل پیش روی شماست.

 • پنجره‌های موجود را درزگیری کنید تا عملکرد بهتری داشته باشند.
 • پنجره‌های خود را جایگزین کنید.

فرآیند انتخاب

به منظور انتخاب یک پنجره ایده آل، علاوه بر انتخاب نوع و جنس پنجره، باید به برچسب انرژی نصب شده بر روی آن نیز توجه داشت.

ابتدا هنگام خرید پنجره جدید، به دنبال برچسب ENERGY STAR بگردید. سپس رتبه بندی‌های موجود در برچسب عملکرد انرژی را از شورای ملی رتبه بندی (Fenestration (NFRC بررسی کنید تا کارآمدترین پنجره را برای نیازهای خود پیدا کنید.

رتبه بندی‌های NFRC در تمام پنجره‌های دارای مجوز ENERGY STAR گنجانده شده است و روشی مطمئن برای ارزیابی اتلاف انرژی یک پنجره و مقایسه با محصولات مشابه ارائه می دهند.

نکات انتخاب پنجره

 • به دنبال برچسب‌های ENERGY STAR و NFRC باشید.
 • برای مقاومت در برابر حرارت بیشتر در آب و هوای سرد، فاکتور U پایین را انتخاب کنید. U-Factor  نرخی است که در آن یک پنجره جریان گرمای غیر خورشیدی را هدایت می کند.
 • به دنبال ضریب افزایش گرمای خورشیدی کم (SHGC) باشید. SHGC اندازه گیری اشعه خورشیدی است که از طریق پنجره جذب می شود. SHGC های پایین، باعث افزایش گرما در آب و هوای گرم می شوند.
 • پنجره‌هایی با فاکتور U پایین و SHGC کم را انتخاب کنید تا در آب و هوای معتدل در هر دو فصل سرد و گرم، حداکثر صرفه جویی در مصرف انرژی را داشته باشید.

نصب و اجرا

حتی کارآمدترین پنجره‌ها نیز باید به درستی نصب شوند تا از راندمان انرژی بالایی برخوردار شوند. توصیه ما این است که پنجره خود را براساس دستورالعمل نصب کنید، در غیر این صورت، ضمانت شما ممکن است باطل شود. نصب پنجره بسته به نوع پنجره، ساخت خانه (چوب، سنگ و غیره) و نمای ساختمان (نمای چوبی، گچبری، آجر و غیره) متغیر است. 

در هنگام تعویض پنجره‌های قدیمی آهنی یا آلومینیومی معمولا تنها قسمت داخلی پنجره از شیشه و لنگه جدا می‌شود و فریم پنجره باقی می‌ماند. زیرا پنجره‌های قدیمی به وسیله یک فریم و چندین اتصال به دیوار محکم شده‌اند و تعویض کلی پنجره نیاز به تخریب دارد و طبیعتا زمان بیشتری صرف می‌شود. در این صورت به منظور پوشش قاب قدیمی از پروفیل L شکل استفاده می‌شود تا بتواند پوشش مناسبی روی قاب قدیمی ایجاد کند.

تعویض پنجره ساختمان‌های مرتفع

با وجود اینکه در ساختمان‌های بلند از شیشه‌های ضخیم و قوی استفاده می شود، اما به دلیل شرایط هوایی و یا عوامل دیگر، احتمال آسیب دیدن یا شکستن شیشه‌ها وجود دارد. به عنوان مثال، سرما و باد می تواند موجب برخورد شیء به پنجره شیشه ای و در نتیجه آسیب آن شود. در این حالت، پانل شیشه ای نیاز به تعویض دارد.

پر واضح است که پنجره‌های مورد استفاده در ساختمان‌های مرتفع یا آسمان خراش‌ها، مشابه پنجره‌های شیشه ای خانه‌های معمولی نیستند. دلیل اصلی این امر، این است که ساختمان‌های مرتفع در معرض فشار باد بالاتری در مقایسه با سایر ساختمان‌ها هستند. علاوه بر این، یک آسمان خراش شیشه ای اغلب دارای پانل‌های شیشه ای است که عملکردی مشابه دیوار دارند و باید در مقابل افراد یا اشیایی که به آن‌ها فشار وارد می کنند، مقاومت کنند.

بنا بر دلایل مذکور، صفحات شیشه ای مورد استفاده در ساختمان‌های مرتفع دارای ضخامت و وزن بیشتری در مقایسه با شیشه و قاب پنجره‌های معمولی هستند. در نتیجه تعویض این نوع پنجره‌ها نیاز به تجهیزات خاص، به منظور حمل صفحات شیشه‌ای بزرگ و سنگین دارد.

نکاتی کاربردی در هنگام خرید پنجره جدید به منظور تعویض پنجره‌های قدیمی

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام خرید پنجره دو یا سه جداره جدید باید در نظر گرفته شود، ابعاد و شکل پنجره جدید و تطابق آن با ابعاد و شکل پنجره قدیمی ست. رعایت قوانین ساختمان از جمله عدم تغییر در نمای ساختمان از جمله مواردی است که باید در نظر گرفته شود مگر در صورت رضایت دیگر مالکان ساختمان، که در این صورت تغییر نما بلا مانع است.

از دیگر مواردی که باید در هنگام خرید پنجره جدید به آن‌ها توجه داشت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تعیین تعداد لنگه‌های ثابت و بازشو پنجره‌ها
 • تعیین عرض و ارتفاع بازشو
 • طرف و جهت بازشو و عدم وجود مانع در جهت بازشدن پنجره
 • رنگ پانل پنجره که بهتر است با رنگ نمای ساختمان‌ هارمونی داشته باشد
 • تعیین نوع و رنگ شیشه
 • تعیین نوع دستگیره پنجره


تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون