دسته بندی ها

تعویض پنجره قدیمی بدون تخریب و با سرعت اجرای بالا

فروشندگان و مجریان

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل تعویض پنجره

شرایط آب و هوایی متغیر، گرد و غبار و آلودگی‌های صوتی از جمله مواردی هستند که آسایش را از محل زندگی ما سلب می کنند. تعویض پنجره‌های قدیمی یکی از سریع‌ترین و موثرترین راه‌های مقابله با آلودگی صوتی و گرد و غبار است. علاوه بر مزایای مذکور، تعویض پنجره از موثرترین و در عین حال کم هزینه‌ترین راهکارهای بازسازی ساختمان است. می توان گفت، مزایایی که تعویض پنجره قدیمی با پنجره‌های دو یا سه جداره ایجاد می کند، در برابر هزینه آن، بسیار مقرون به صرفه است.

ادامه مطلب

غالباً سؤال می شود که آیا جایگزینی پنجره‌های قدیمی با پنجره‌های جدید با عملکرد بهتر، برای صرفه جویی در هزینه و انرژی ایده خوبی است؟ آیا امکان تعویض پنجره قدیمی بدون تخریب وجود دارد یا این تنها یک شعار تبلیغاتی است؟ این را نمی گویم که ایده تعویض پنجره همیشه "ایده آل" است. با این حال بدیهی است که تعویض پنجره قدیمی، منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی شده و در مقابل، هزینه تمام شده آن قابل قبول است.

به منظور کاهش اتلاف انرژی و افزایش عملکرد پنجره‌ها تنها دو گزینه محتمل پیش روی شماست.

 • پنجره‌های موجود را درزگیری کنید تا عملکرد بهتری داشته باشند.
 • پنجره‌های خود را جایگزین کنید.

فرآیند انتخاب

به منظور انتخاب یک پنجره ایده آل، علاوه بر انتخاب نوع و جنس پنجره، باید به برچسب انرژی نصب شده بر روی آن نیز توجه داشت.

ابتدا هنگام خرید پنجره جدید، به دنبال برچسب ENERGY STAR بگردید. سپس رتبه بندی‌های موجود در برچسب عملکرد انرژی را از شورای ملی رتبه بندی (Fenestration (NFRC بررسی کنید تا کارآمدترین پنجره را برای نیازهای خود پیدا کنید.

رتبه بندی‌های NFRC در تمام پنجره‌های دارای مجوز ENERGY STAR گنجانده شده است و روشی مطمئن برای ارزیابی اتلاف انرژی یک پنجره و مقایسه با محصولات مشابه ارائه می دهند.

نکات انتخاب پنجره

 • به دنبال برچسب‌های ENERGY STAR و NFRC باشید.
 • برای مقاومت در برابر حرارت بیشتر در آب و هوای سرد، فاکتور U پایین را انتخاب کنید. U-Factor  نرخی است که در آن یک پنجره جریان گرمای غیر خورشیدی را هدایت می کند.
 • به دنبال ضریب افزایش گرمای خورشیدی کم (SHGC) باشید. SHGC اندازه گیری اشعه خورشیدی است که از طریق پنجره جذب می شود. SHGC های پایین، باعث افزایش گرما در آب و هوای گرم می شوند.
 • پنجره‌هایی با فاکتور U پایین و SHGC کم را انتخاب کنید تا در آب و هوای معتدل در هر دو فصل سرد و گرم، حداکثر صرفه جویی در مصرف انرژی را داشته باشید.

نصب و اجرا

حتی کارآمدترین پنجره‌ها نیز باید به درستی نصب شوند تا از راندمان انرژی بالایی برخوردار شوند. توصیه ما این است که پنجره خود را براساس دستورالعمل نصب کنید، در غیر این صورت، ضمانت شما ممکن است باطل شود. نصب پنجره بسته به نوع پنجره، ساخت خانه (چوب، سنگ و غیره) و نمای ساختمان (نمای چوبی، گچبری، آجر و غیره) متغیر است.

در هنگام تعویض پنجره‌های قدیمی آهنی یا آلومینیومی معمولا تنها قسمت داخلی پنجره از شیشه و لنگه جدا می‌شود و فریم پنجره باقی می‌ماند. زیرا پنجره‌های قدیمی به وسیله یک فریم و چندین اتصال به دیوار محکم شده‌اند و تعویض کلی پنجره نیاز به تخریب دارد و طبیعتا زمان بیشتری صرف می‌شود. در این صورت به منظور پوشش قاب قدیمی از پروفیل L شکل استفاده می‌شود تا بتواند پوشش مناسبی روی قاب قدیمی ایجاد کند.

تعویض پنجره ساختمان‌های مرتفع

با وجود اینکه در ساختمان‌های بلند از شیشه‌های ضخیم و قوی استفاده می شود، اما به دلیل شرایط هوایی و یا عوامل دیگر، احتمال آسیب دیدن یا شکستن شیشه‌ها وجود دارد. به عنوان مثال، سرما و باد می تواند موجب برخورد شیء به پنجره شیشه ای و در نتیجه آسیب آن شود. در این حالت، پانل شیشه ای نیاز به تعویض دارد.

پر واضح است که پنجره‌های مورد استفاده در ساختمان‌های مرتفع یا آسمان خراش‌ها، مشابه پنجره‌های شیشه ای خانه‌های معمولی نیستند. دلیل اصلی این امر، این است که ساختمان‌های مرتفع در معرض فشار باد بالاتری در مقایسه با سایر ساختمان‌ها هستند. علاوه بر این، یک آسمان خراش شیشه ای اغلب دارای پانل‌های شیشه ای است که عملکردی مشابه دیوار دارند و باید در مقابل افراد یا اشیایی که به آن‌ها فشار وارد می کنند، مقاومت کنند.

بنا بر دلایل مذکور، صفحات شیشه ای مورد استفاده در ساختمان‌های مرتفع دارای ضخامت و وزن بیشتری در مقایسه با شیشه و قاب پنجره‌های معمولی هستند. در نتیجه تعویض این نوع پنجره‌ها نیاز به تجهیزات خاص، به منظور حمل صفحات شیشه‌ای بزرگ و سنگین دارد.

نکاتی کاربردی در هنگام خرید پنجره جدید به منظور تعویض پنجره‌های قدیمی

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام خرید پنجره دو یا سه جداره جدید باید در نظر گرفته شود، ابعاد و شکل پنجره جدید و تطابق آن با ابعاد و شکل پنجره قدیمی ست. رعایت قوانین ساختمان از جمله عدم تغییر در نمای ساختمان از جمله مواردی است که باید در نظر گرفته شود مگر در صورت رضایت دیگر مالکان ساختمان، که در این صورت تغییر نما بلا مانع است.

از دیگر مواردی که باید در هنگام خرید پنجره جدید به آن‌ها توجه داشت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تعیین تعداد لنگه‌های ثابت و بازشو پنجره‌ها
 • تعیین عرض و ارتفاع بازشو
 • طرف و جهت بازشو و عدم وجود مانع در جهت بازشدن پنجره
 • رنگ پانل پنجره که بهتر است با رنگ نمای ساختمان‌ هارمونی داشته باشد
 • تعیین نوع و رنگ شیشه
 • تعیین نوع دستگیره پنجره

تعویض پنجره ها ایده ای عالی برای نوسازی پنجره های فرسوده

پنجره سازه‌ای ساختمانی است به طور مستقیم در معرض باد، باران و برف قرار می‌گیرد، از این رو با گذشت زمان در اثر نفوذ آب به شدت آسیب می‌بینند و پوسیده می‌شوند. در این حالت پنجره‌ها از نظر ظاهری، زیبایی خودشان را از دست می‌دهند. زیبایی و مرتب بودن پنجره یکی از المان‌های زیبایی و شیک بودن خانه است که با فرسوده شدن آن‌ها خانه نیز ظاهر نامناسبی پیدا می‌کند چون بر تمام ساختار خانه تاثیر می‌گذارد. پنجره‌های قدیمی باعث از دست دادن گرما و آرامش خواهند شد، چنین پنجره‌ای منجر به هدر دادن منابع طبیعی خواهد شد چون هوای بیشتری را به داخل خانه می‌کشند در نتیجه گرما بیشتری را نیز از دست می‌دهند و از آنجایی که عایق خوبی برای صدا نیستند، صداهای مزاحم بیرون از خانه را به راحتی به داخل خانه انتقال می‌دهند. علاوه بر این موارد به مرور زمان ممکن است هنگام بارش باران یا برف منجر به وارد شدن آب به خانه شود و یا اینکه با وزش بادهای سنگین پنجره‌ها به راحتی باز شوند. این موضوع از نظر ایمنی هم حائز اهمیت است و باید به فکر یک راه چاره برای آن باشیم.

طبیعتا به خاطر چنین مشکلی نمی‌توان خانه را تعویض کرد از این رو تعمیر یا تعویض پنجره روش‌های حل این مشکل است. با بررسی میزان آسیب وارد شده به پنجره‌ها می‌توانید نسبت به تعمیر یا تعویض پنجره اقدام کنید اما به هر حال تعویض پنجره و صرف یک هزینه کلی یک جا گزینه مقرون به صرفه‌تری خواهد بود که در آینده نزدیک دیگر نیازی به تعمیر یا تعویض دوباره ندارد.

برای تعویض پنجره دو روش وجود دارد، یکی از روش‌ها این است که کل پنجره‌ها را تعویض کنیم، یعنی کل قاب پنجره را خارج کنیم و از پنجره و فریم‌های جدیدی استفاده کنیم. روش بعدی این است که در صورتی که فریم‌های پنجره قبلی دارای کیفیت لازم و وضعیت مطلوبی باشند، دوباره از آن‌ها استفاده کنیم و این بار پنجره‌های کوچکتری را نصب کنیم به زبان ساده یعنی استفاده از پنجره‌های کوچکتر درون فریم‌های موجود.

در بیشتر موارد بهتر است که کل پنجره قدیمی را خارج کنیم و اقدام به تعویض پنجره کنیم.

تعویض پنجره از نصب پنجره‌های جدید سخت تر است، چون باید پنجره‌های قدیمی به طور کلی خارج شوند، چارچوب کار به خوبی تمیز و آماده شود تا بتوان پنجره‌های جدید را به درستی نصب کرد. برای تعویض پنجره باید از پیمانکاران متخصص این کار استفاده کنید تا کار تعویض پنجره‌ها را به درستی و با دقت توسط افراد متخصص برای شما انجام دهند.

تعویض پنجره شامل مراحلی است که در ادامه آن‌ها را با هم بررسی می کنیم.

 • در ابتدا باید ابعاد پنجره قدیمی را با دقت اندازه گیری کنید. برای اینکار باید ارتفاع و عرض کار را با دقت کامل اندازه گیری کنید تا با نصب پنجره جدید تمامی شکاف‌ها پر شوند و هیچ گونه فضای خالی برای تبادل هوا وجود نداشته باشد.
 • قدم بعدی برای تعویض پنجره، انتخاب پنجره‌های جدید است امروزه پنجره‌های مختلف با ویژگی‌های متفاوتشان در بازار وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از: پنجره چوبی، آلومینیومی، آهنی و کامپوزیتی. هر کدام از این پنجره‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند برای انتخاب بهترین پنجره می‌توانید مشخصات هر کدام از آن‌ها را بررسی کنید تا با مقایسه شرایط و در نظر گرفتن ساختار خانه بهترین پنجره را انتخاب کنید. البته می‌توانید از پیمانکاران تعویض پنجره نیز بخواهید که در این مرحله شما را راهنمایی کنند.
 • در برخی از موارد هنگام تخریب پنجره برای تعویض شکاف‌هایی در دیوار ایجاد می‌شود، در این مرحله باید حتما تمامی پنجره‌ها را بررسی کنید و این شکاف‌ها را پر کنید. تمیز کردن و آماده کردن چارچوب کار برای تعویض پنجره باعث می‌شود تا پنجره‌های جدید را به راحتی بتوانید نصب کنید.
 • قبل از اینکه پنجره‌های جدید را نصب کنید در مورد نحوه باز شدن پنجره‌ها تصمیم بگیرید چون بعد از تعویض پنجره امکان تغییر آن دیگر وجود ندارند.

هزینه تعویض پنجره

هزینه کلی تعویض پنجره به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • فریم: همانطور که گفتیم در برخی از موارد در صورتی که فریم‌های قبلی کیفیت لازم را داشته باشند نیازی به تعویض آن‌ها نیست در این حالت قطعا هزینه تعویض پنجره کمتر خواهد بود چون از فریم‌های قبلی استفاده می‌شود و کار تخریب کمتری نیز دارد. اما در حالتی که کل پنجره تخریب شود و فریم‌ها قابل استفاده نباشد باید هزینه فریم را نیز به سایر هزینه‌ها اضافه کرد.
 • نوع پنجره انتخاب شده: هر یک از پنجره‌های جایگزین قیمت‌های متفاوتی دارند و هرچه کیفیت آن‌ها بیشتر باشد طبیعتا قیمت بیشتری نیز خواهند داشت چون از متریال بهتری ساخته می‌شوند و ماندگاری بیشتری دارند. باید توجه داشته باشید که دوام و کارایی پنجره بسیار مهم است و حتما باید از پنجره‌های جدید با کیفیت استفاده کنید.
 • پیمانکاران متخصص: برای تعویض پنجره باید هزینه‌ای برای پیمانکاران متخصص تعویض پنجره نیز بپردازیم. رعایت اصول و استانداردهای نصب پنجره می‌تواند تاثیر به سزایی در دوام آن‌ها داشته باشد از این رو باید از پیمانکاران متخصصی کمک بخواهیم تا با طراحی و نصب استاندارد پنجره داوم و کارایی آن را بهبود ببخشند. قیمت هر یک از پیمانکاران ممکن است تفاوت‌هایی با هم داشته باشند با بررسی نمونه کارها و قیمت پیشنهادی آن‌ها می‌توانید پیمانکار مدنظرتان را انتخاب کنید.
 • ابعاد و تعداد پنجره‌ها: یکی دیگر از عواملی که در هزینه نهایی تعویض پنجره موثر است ابعاد و تعداد پنجره‌هاست. بدیهی است که هر چه تعداد پنجره‌ها بیشتر و ابعاد آن‌ها بزرگتر باشد به کار بیشتری برای تخریب و پنجره‌های جدید بیشتری نیاز دارد و این موارد باعث افزایش هزینه نهایی تعویض خواهد شد.

با در نظر گرفتن این موارد می‌توانید تخمینی از هزینه لازم برای تعویض پنجره را به دست بیاورید و نسبت به تعویض آن‌ها با توجه به بودجه‌ای در نظر گرفته شده اقدام کنید.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون