دسته بندی ها

پنجره سه جداره

فروشندگان و مجریان پنجره سه جداره

راهنمای خرید، بررسی و انتخاب انواع مدل پنجره سه جداره

پنجره سه جداره از جدیدترین راهکارهای مناسب برای جلوگیری از اتلاف انرژی داخلی سازه‌های مختلف و کم کردن اثر نامطلوب آلودگی صوتی محیطی است. طبق برآورد کارشناسان حدودا 30 درصد انرژی فضای داخلی در ساختمان‌ها، در فصول سرد و گرم سال از طریق پنجره‌ها هدر میرود. به منظور ممانعت از این امر و بهینه سازی مصرف انرژی راهکارهایی پدید آمد که پنجره سه جداره از این جمله است. پنجره‌های سه جداره از اجزای مختلفی ساخته می‌شوند. این اجزا شامل: قاب پنجره یا  فریم اصلی، شیشه سه لایه، گاز آرگون یا هوا، زوار (به عنوان نگهدارنده شیشه) و شیار هستند. همان طور که از نامشان پیداست از سه لایه شیشه تشکیل شده‌اند که بین این لایه‌ها فضای خالی وجود دارد. این فواصل بین شیشه‌های در پنجره سه جداره با فاصله‌های مختلف از یکدیگر قابل اجراهستند. فضای خالی با هوا یا یک ماده ویژه مثل گاز آرگون، کریپتون، هگزافلوئورید سولفور و دی اکسید کربن پر میشود. وجود لایه‌های چندگانه به پنجره‌ها خاصیت عایق می‌بخشد. همین خاصیت عایق بودن پنجره از نفوذ هوای خارج محیط و صدا به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند.

بررسی اجزای مختلف پنجره سه جداره

قاب پنجره: قاب پنجره سه جداره از مواد متنوعی تشکیل شده است. از جمله این مواد از نمونه‌های انواع وینیلی- آهنی، فایبرگلاس و چوبی می‌توان نام برد.

قاب‌های وینیلی یا آهنی دارای تنوع رنگی کمی هستند و فقط در رنگ‌های محدودی به بازار عرضه شده‌اند. از جمله مزیت آن‌ها به دوام بالایشان می‌توان اشاره کرد. همچنین هنگام به کارگیری در نمای ساختمان ظاهر آ‌ن‌ها بزرگ است و برای بیننده قابل رویت است.

قاب‌های فایبر گلاس دارای تنوع بیشتری هستند. قابل رنگ آمیزی هستند از نظر نمای ظاهری غالبا شبیه نمونه‌های چوبی به کار می‌روند. از نظر دوام و طول عمر قابل قبول هستند.

قاب چوبی چارچوب پنجره سه جداره از نظر نگهداری مانند دیگر محصولات چوبی محدودیت‌های خاص خودشان را دارند. برای آب و هوا و اقلیم مرطوب توصیه نمی‌شوند. از نظر اقتصادی گران هستند. مزیت آن‌ها زیبایی طبیعی و ایجاد نمای سنتی و خاص در نمای ساختمان و سازگاری با محیط زیست است.

پنجره سه جداره به خاطر طراحی خاص در ساختارش وزن بیشتری نسبت به انواع دیگر پنجره‌ها دارد. همین امر دقت و تخصص بیشتری برای کار گذاشتن صحیح آن در قسمت‌های مربوطه به ساختمان را می‌طلبد. ابزار و یراق آلات مربوطه نیز روی چارچوب پنجره نصب می‌شوند که از دیگر ملزومات پنجره سه جداره هستند. کیفیت به کار رفته در نوع شیشه و این ابزار آلات در تعیین کیفیت این پنجره‌ها مهم و تعیین کننده است. در مبحث یراق آلات مربوط به این نوع پنجره‌ها لولاهای قابل تنظیم توصیه می‌شود.

شیشه پنجره سه جداره

نوع خاصی از شیشه است که با نام‌های شیشه کم گسیل یا شیشه کنترل کننده انرژی شناخته می‌شود. این شیشه‌ها به نام Low-Emissivity نیز در بازار موجودند. این شیشه در اصل با پایه شیشه معمولی همراه با پوشش نانو تولید می‌شود. پوشش نانو شیشه معمولا روی پای‌های در سطح شیشه قرار می‌گیرد. نانو روی پایه یک لایه یا دولایه قرار می‌گیرد. جنس پایه میتواند از نقره-اکسید روی یا نیتریت سیلیسیوم متفاوت باشد. پوشش نانو در اصل خاصیتی دارد که از انتقال طول موج مادون قرمز و انرژی گرمایی حاصل از آن به بیرون ممانعت می‌کند. اما در برابر عبور نور مرئی و تامین روشنایی فضای داخلی ساختمان مانعی به حساب نمی‌آید. همچنین از نفوذ اشعه فرابنفش به داخل ساختمان جلوگیری میکند. به علاوه چون ضریب انتقال حرارتی این شیشه‌ها نسبت به شیشه‌های معمولی کمتر است و نیز حالت عمودی نصب شیشه‌های سه بعدی شیشه به طور همزمان شرایط حداکثری ممانعت از هدر رفت انرژی را برای پنجره‌های سه جداره فراهم می‌کنند. برای انتخاب نوع استاندار شیشه های سه جداره توجه به دو شاخص ضریب سایه‌زنی و ضریب تبادل حرارتی ضروری است. این ضرایب با توجه به ضخامت شیشه به کاررفته، مقدار فاصله بین لایه‌های سه گانه و جنس ماده ای که این لایه ها از آن پر شده‌اند متفاوت است. بهره گیری از راهنمایی کارشناسان فروش و مراجعه به جداول ویژه تعیین این ضرایب به انتخاب شیشه استاندارد کمک میکند. قبول برای این شیشه‌ها و ضریب تبادل حرارتی مطلوب برای شیشه‌های سه جداره است. چون مهمترین جز کاربردی در این نوع از پنجره‌ها شیشه‌های آن‌هاست.

درزگیر پنجره‌ها: درزگیرها ابتدا از لاستیکی به نام EPMD ساخته می‌شدند که قابلیت بازیافت نداشتند و فاقد تنوع رنگ بودند. رفته رفته نوع دیگری از درزگیرها به نام EPMDPP به بازار آمد که مشکلات نمونه قبلی را نداشت. برعکس درزگیرهای اولیه تنوع رنگ داشت و قابل بازیافت بود. به علاوه درزگیرهایی از جنس سیلیکونی نیز در بازار موجود هستند و این نوع از درزگیرها علاوه بر دوام طولانی تنوع رنگی نیز دارند.

به طور کلی پنجره سه جداره دارای مزایای متعددی است که از آن جمله می‌توان به ساختار نفوذ ناپذیر آن در برابر دمای محیط خارجی سازه و آلودگی صوتی اشاره کرد. همچنین این پنجره‌ها در برابر آب و گرد و غبار غیر قابل نفوذ هستند. قابلیت جایگزینی با پنجره‌های قدیمی را دارند و نصب آن‌ها راحت است. به خاطر متریال کاربردی در آن‌ها نظافتشان راحت است. ساختار سه لایه شیشه در پنجره سه جداره مانع از سهولت دسترسی به داخل ساختمان شده و امنیت بیشتری را نسبت به دیگر انواع پنجره فراهم می‌کند. در حال حاضر شرکت‌های زیادی انواع پنجره سه جداره را به بازار عرضه می‌کنند.

امیدواریم با برشمردن استانداردهای لازم برای انتخاب یک پنجره سه جداره مطلوب راهنمای مناسبی برای معرفی و خرید این محصول باشیم.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره پنجره سه جداره