دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

آشنایی با آجر | ساختمون

logo
Sakhtemoon
آشنایی با آجر | ساختمون

آجر یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است که تولید و استفاده از آن بنا به عقیده بعضی از باستان شناسان به حدود ده هزار سال پیش برمی گردد. در ایران کوره های سفال پزی و آجر پزی در شوش و سیلک کاشان پیدا شده است که عمر آنها به هزاره چهارم پیش از میلاد برمی گردد.


در ایران قدیم، ساختمان های بزرگ و زیبایی با استفاده از آجر بنا شده اند که بعضی از آنها هنوز هم پا برجا هستند. از جمله این بناها می توان به طاق کسری در غرب ایران باستان، آرامگاه شاه اسماعیل در گنبد کاووس و مسجد اصفهان و همچنین پل ها و سدهایی مانند پل دختر و سد کبار در قم اشاره کرد.
آجر در واقع نوعی سنگ مصنوعی است که از حرارت دادن و پختن خشت خام به دست می آید. خاک آجر مخلوطی است متشکل از خاک رس، ماسه فلدسپات، سنگ آهک، سولفات ها، سولفورها، فسفات ها، کانی های آهن، منگنز، منیزیم، سدیم، پتاسیم، مواد آلی و…
نوع رسی آجر از پخته شدن خشت (گل فرم داده شده) و نوع ماسه آهکی آن از عمل آوری خشت ماسه آهکی (مخلوط ماسه سیلیسی و آهک قالب گرفته شده) با بخار، همراه با فشار زیاد حاصل می شود. آجرهای بتنی نیز مانند بلوک های سیمانی تهیه می‌شوند.
آجر رسی عمدتا شامل سیلیکاتهای آلومینیوم است، ولی آجر ماسه آهکی از دانه های سنگی ریز سیلیسی تشکیل شده است که توسط خمیر سیلیکات کلسیم به همدیگر چسبیده‌اند. رنگ این آجر معمولا خاکستری است ولی با استفاده از رنگ مناسب می‌توان آن را به رنگ های دیگر نیز تولید کرد. آجر به اشکال مختلف از جمله مکعب مستطیل توپر، سوراخدار، مجوف (تیغه‌ای و سقفی) و قطعات نازک تولید می‌شود.
موارد کاربرد آجر در ساختن دیوارهای باربر، تیغه‌های جدا کننده، طاق ضربی، سقف های تیرچه بلوک و نمای داخلی و خارجی ساختمانها است.

انواع آجر رسی 
آجر فشاری: این نوع آجر که به طور معمول در سفت کاری و زیرکاری عملیات ساختمانی به کار می رود به روش دستی تهیه می شود.
آجر سفالی: این گروه از آجرهای رسی، از نظر کیفیت ساخت، شکل و رنگ و ویژگی های فنی در نهایت دقت تولید می شوند و با توجه به شکل و ابعادشان در نقاط مختلف ساختمان استفاده می شوند. به دلیل جذب آب کم آجرهای سفالی، برای تامین چسبندگی کافی با ملات، از انواع سوراخ دار آنها استفاده می کنند. از آجرهای سفالی به دلیل صافی و یکنواختی سطحشان برای نمای ساختمان های آجری استفاده می شود.
این نوع آجر از نظر شکل و ابعاد بسیار تنوع دارد و انواع مختلف آنها بر اساس نوع و شکل در بخش های مختلف ساختمان استفاده می‌شوند. یکی از خواص دیگر این آجرها توخالی بودن و سبکی آن ها است که باعث بالا رفتن سرعت کار می شود.
آجر قزاقی: این نوع آجر را قبل از جنگ جهانی اول، روس ها تولید می کردند و با توجه به کیفیت خوب و رنگ سفیدش در نمای ساختمان استفاده می شود.
آجرهای قدیمی: آجرهای قدیمی در ابعاد بزرگتر از آجرهای امروزی ساخته می شدند. آجر نظامی به ابعاد 5×50×50 و آجر ختایی به ابعاد 5×25×25 سانتیمتر از این گروه می باشند. با توجه به قطور بودن دیوارها در زمانهای گذشته، ابعاد بزرگ این آجرها موجب افزایش سرعت کار می گردید. از این دو نوع آجر برای فرش کردن کف ساختمان نیز استفاده می شده است.
آجرهای لعاب دار : لعاب کاری و استفاده از آجرهای لعاب دار در نمای داخلی و خارجی ساختمان به منظور زیبا کردن نما و بهبود مقاومت آن در برابر فرسایش و هوازدگی از دیرباز در معماری ایران رایج بوده است. رویه صاف و صیقلی این نوع آجر مانع از نفوذ آب به درون آن می شود و به این ترتیب سالیان طولانی در برابر اثر مواد شیمیایی مقاومت می کند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون
ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب
 
 
 
 
امتیاز از ۰ رای