دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

سیمان چیست؟ | ساختمون

logo
Sakhtemoon
سیمان چیست؟ | ساختمون

به طور کلی، سیمان ها مواد چسبنده ای هستند که توانایی چسباندن ذرات به یکدیگر و به وجود اوردن جسم یکپارچه از این ذرات را دارند.


وظیفه سیمان در بتن، صرفا چسباندن دانه ها به یکدیگر است و به خودی خود تاثیری در مقاومت و باربری بتن ندارد. بر این اساس بهتر است وقتی نمونه ای از بتن شکسته می شود، دانه های سنگی آن شکسته شده و سیمان گسیخته نشود.

ماده اصلی تشکیل دهنده سیمان آهک است که از سنگ آهک به دست می آید. سیمان ترکیبی است از اکسید کلسیم (آهک) با اکسید های دیگری نظیر اکسید آلومینیوم، اکسید آهن، اکسید سیلیسیم، اکسید منیزیم و اکسید های قلیایی.

سیمان میل ترکیب با آب داشته و در مجاورت هوا و در زیر آب به مرور سخت می گردد و مقاومت آن زیاد می شود. با توجه به این خاصیت، سیمان می تواند دارای ترکیبات متفاوتی باشد و جزو ملات های آبی بشمار می رود.

از جمله ملاتهای آبی دیگر می توان ملات آهک را نام برد. مصری ها و یونانی ها از اختلاط آهک با خاکستر آتشفشانی، خاک آجر و آب، نوعی آهک آبی می ساختند که خاصیت سخت شدن و تحمل فشار داشت. با به کار بردن این ساروج رومی ها توانسته اند ساختمان های عظیمی بسازند که هنوز بقایای آن ها پس از گذشت چند هزار سال پا بر جا و قابل مشاهده است.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون
ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب
 
 
 
 
امتیاز از ۰ رای