دسته بندی ها

نگهداری استخر | تمیز کردن و مرمت استخر

فروشندگان و مجریان

آشنایی با مراحل تمیز کردن و نگه داری استخر

استخر یکی از مکان‌هایی است که با پوست رابطه مستقیم دارد و آلوده بودن آن منجر به ایجاد مشکلاتی برای ما خواهد شد از این رو استخر نیز به اقداماتی برای پاکسازی نیاز دارد. نگهداری استخر ممکن است کار سختی به نظر برسد اما این کار چندان سخت هم نیست و با طی کردن چند مرحله می توان کار نگهداری استخر را به نحو احسن انجام داد و استخری تمیز داشت. سعی کنید حتما این کار را با دقت انجام دهید چون آسیب‌ها و بیماری های ناشی از آلوده بودن آب ممکن است صدمات حتی جبران ناپذیری داشته باشد.

مراحل نگهداری استخر

در ادامه این مطلب با هم برخی از مراحل نگهداری استخر را بررسی می‌کنیم:

نحوه کلر زنی

کلر یکی از ضروری‌ترین مراحل نگهداری استخر است. برای انجام این کار می‌توانیم از روش‌های مختلفی استفاده کنیم. کلر زنی را می توان به صورت دستی انجام داد یعنی در ساده ترین حالت کلر مایع یا پودری را به صورت دستی به آب اضافه کرد. از آن جایی که کلر کار ضد عفونی و از بین بردن باکتری‌های موجود در آب را بر عهده دارد، این روش خیلی سودمند نخواهد بود چون کلر در این حالت به صورت یک نواحت در آب پخش نمی‌شود. روش بعدی استفاده از کلرزن شناور است یعنی دستگاهی که یک مخزن دارد که تعدادی قرص کلر را در آن قرار می‌دهد. این دستگاه در سطح آب حرکت می‌کند و قرص‌ها را در آب استخر پخش می‌کند.

کلرزن خطی یکی دیگر از روش‌های کلر زنی است، این نوع کلر زن در مسیر لوله کشی آب به استخر قرار می‌گیرد و مقداری کلر در آب حل می‌شود و وارد استخر می شود. کلر زن‌های خطی را می‌توان کنترل کرد یعنی میتوان میزان کلر مصرفی را کاهش یا افزایش داد.

سیستم‌های کلر زن نمکی جزو روش‌های گران است اما با استفاده از این روش  نگهداری استخر کار ساده‌تری خواهد بود. این سیستم اتوماتیک است و نمکی که وارد استخر می‌شود به عنوان یک ضد عفونی کننده عمل می‌کند. استخرهایی که از این روش استفاده می‌کنند نسبت به سایر استخرهای معمولی ایمن‌تر هستند.

استفاده از تجهیرات آزمایشگاهی

برای نگهداری از استخر به تجهیزاتی جهت آزمایش میزان Ph، کلر و قلیایی بودن آب نیاز داریم. این تجهیزات دارای یک ظرف و یک سری مواد شیمایی هستند که به کمک آن آب استخر را آزمایش می‌کنند. برای انجام آزمایش چند قطره از مواد شیمیایی به آب اضافه می‌شود و زنگ آب با نمودار نگهداری استخر مقایسه می‌شود. با کمک این مقایسه می‌توان بی خطر بودن یا نبودن آب استخر را  تعیین کرد. علاوه بر این نوارهای تستی نیز وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای انجام مقایسات نگهداری استخر استفاده کرد. در صورتی که آب استخر کیفیت لازم را نداشته باشد باید آن را تعویض کرد.

پاک کننده استخر بخرید

برای نگهداری استخر می‌توانید از موتورهای پاک کننده استخر استفاده کنید. پاک کننده‌های نوع مکشی یکی از این موتورهاست که قیمت ارزانی دارد. این نوع مکش‌ها قطعات متحرک کمتری دارند و نگهداری و استفاده از آن‌ها آسان است. نوع دیگر این دستگاه ها پاک کننده‌های رباتی است این نوع پاک کننده قیمت بیشتری دارند و می‌توان گفت گران قیمت هستند اما در عوض نظافت عالی و بی نقص انجام می‌دهند و استفاده از آن‌ها برای نگهداری استخر مزیت‌های فراوانی دارد.

از برس استفاده کنید

برای برخی از لکه‌ها که دستگاه های پاک کننده آن‌ها را پاک نمی‌کند می‌توانید از برس استفاده کنید. این برس را می‌توانید به راحتی از فروشگاه‌های ابزار فروشی خریداری کنید و از آن برای نگهداری استخر استفاده کنید.

از مواد شیمیایی مخصوص استفاده کنید

بهتر است قبل از خرید مواد شیمیایی با یک متخصص مشورت کنید و سپس اقدام به خرید کنید. مواد شیمیایی مخصوص نگهداری استخر شامل کلر، کلسیم، تثبیت کننده قلیایی و سایر مواد خواهد بود که می‌توانید از آنها برای از بین بردن باکتری‌ها استفاده کنید و آب سالمی داشته باشید. اما فراموش نکنید که برای نگهداری استخر و استفاده از این مواد شیمیایی حتما از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید.

پاکسازی سطح آب

تمیز کردن سطح آب یکی از کارهای روزانه برای نگهداری استخر است. هر روز یک با به کمک ابزارها و تورهای مخصوص سطح آب را تمیز کنید و در صورتی که استخر در هوای آزاد قرار دارد برگ‌های درختان را از سطح آب جمع کنید. اگر هر روز سطح آب را پاکسازی کنید در طولانی مدت نیازی کار کمتری خواهید داشت. اگر چند روز سطح آب را بدون مراقبت رها کنید باکتری‌های کوچک می‌توانند عنکبوت‌های آب را جذب و جمع آوری کنند.

لبه‌های استخر را فرچه بکشید

با استفاده از یک فرچه هر چند روز یکبار لبه‌های استخر را تمیز کنید. ممکن است نیازی به شستشوی روزانه لبه‌ها نباشد اما سعی کنید عادت کنید هر وقت خاک یا آلودگی بر روی این سطوح قرار گرفت سریعا آن را تمیز کنید تا این آلودگی‌ها وارد آب نشود.

کف استخر را تمیز نگه دارید

برای نگهداری استخر یکی از مواردی که نباید فراموش کنید پاک نگه داشتن کف استخر است. هر چند وقت یکبار کف استخر را تمیز کنید.

به استخرتان شک وارد کنید

وارد کردن شک یکی از کارهایی است که باید هفتگی انجام دهید با این کار از آلودگی‌های سطح آب، بوی کلر، سوزش چشم و سایر مشکلات بعدی جلوگیری به عمل می‌آید. برای شک وارد کردن کافیست از یک محصول شک چند منظوره استفاده کنید.

مراحل پاکسازی و نگهداری استخر را با دقت و با استفاده از تجهیزات با کیفیت انجام دهید. سعی کنید پاکسازی‌های روزانه را حتما انجام دهید تا در فواصل زمانی کوتاه مدت کار نگهداری استخر را به خوبی انجام دهید.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون